BIIF Track and Field at Konawaena                       
                        Julian Yates Field  - 3/15/2014                        
                                Kealakekua, HI                                 
                                    Results                                    
 
Girls 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 Harper Hottendorf         SR Kamehameha               13.24   1  10   
  2 Meagan Kualii             JR Kamehameha               13.33   2   8   
  3 Alysa Gamache             JR Kealakehe                13.42   3   6   
  4 Nicole Cristobal          FR Kealakehe                13.46   1   4   
  5 Anathena Tuppein          12 Konawaena                13.47   2   2   
  6 Kau'i Taylor              10 Hawaii Prep              13.51   1   1   
  7 Lolly Higa                SR Hilo                     13.60   1 
  8 Kunda Nicholson-Walker    SR Hilo                     13.67   2 
  9 Caitlin Albrecht          SO Hilo                     13.78   6 
 10 Mikela Mercier            11 Konawaena                13.87   3 
 11 Starcia Deponte           SO Waiakea                  14.03   1 
 12 Correia Cydne             11 Honokaa                  14.07   1 
 13 Makana Keala              FR Waiakea                  14.12   2 
 14 Makela Rincon             SO Pahoa                    14.15   3 
 14 Tori Teanio               SO Keaau                    14.15   4 
 16 Makayla Tucker-Archie     SR Keaau                    14.18   7 
 17 Savannah Toussaint        JR Hilo                     14.22   3 
 18 Tiani Teanio              JR Keaau                    14.23   1 
 19 Kiana Fudala              JR Kealakehe                14.27   4 
 20 Alissa Nahale-Blanco      10 Konawaena                14.34   5 
 21 Caitlin Poe               SO Kamehameha               14.36   4 
 22 Gillins Kieran             9 Honokaa                  14.38   2 
 23 Skye Rances               SR Waiakea                  14.39   5 
 24 Nyla Orevillo             JR Waiakea                  14.46   3 
 25 Jaymie Salangsang         SO Waiakea                  14.51   4 
 26 Chloe Gan                 FR Ka'u                     14.55   2 
 27 Monique Apuakehau         JR Waiakea                  14.65   7 
 28 Kaitlyn Galima            FR Hilo                     14.70   5 
 29 Destiny Abilla            JR Pahoa                    14.79   2 
 30 Laura Silva               JR Keaau                    14.84   6 
 31 Leilani Howard            SR Kealakehe                14.85   5 
 32 Darien Calicdan           SO Waiakea                  14.85   7 
 33 Shiella Natividad         SO Pahoa                    14.90   7 
 34 Rebekah Dye               SR Waiakea                  14.97   6 
 35 Tania DuPont               9 Hawaii Prep              15.07   4 
 36 Charlotte Taylor             Honokaa                  15.25   5 
 37 Kylee Hayashida           SO Kamehameha               15.32   3 
 38 Cordero Uluwehi           10 Honokaa                  15.36   7 
 39 Kapu Kehaulani            10 Honokaa                  15.39   6 
 40 Ambrosio Janese            9 Honokaa                  15.43   3 
 40 Iona Randy                 9 Honokaa                  15.43   8 
 42 Darcy Salmo               SR Pahoa                    15.47   8 
 43 Kyra Malepe               SR Ka'u                     15.49   4 
 44 Chelsea Wengler           SO Keaau                    15.52   8 
 45 Brandy Faxon              SO Pahoa                    15.72   5 
 46 Shaenese Tailon           SR Ka'u                     15.80   8 
 47 Gascon Deisha             SO Ka'u                     15.85   7 
 48 Kiana Farm                JR Kealakehe                15.92   6 
 49 Shaira Bodua-Panganiban   SO Ka'u                     15.93   8 
 50 Megan Canniff             11 Hawaii Prep              16.17   5 
 51 Teagan Rutkowski          10 Hawaii Prep              16.68   6 
 52 Feliciano Keiko            9 Honokaa                  16.97   4 
 53 Anjanette Jara            JR Ka'u                     17.34   6 
 
Girls 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Anathena Tuppein          12 Konawaena                27.49   1  10   
  2 Alysa Gamache             JR Kealakehe                27.51   1   8   
  3 Celena Molina              9 Konawaena                27.65   2   6   
  4 Kunda Nicholson-Walker    SR Hilo                     27.66   1   4   
  5 Gabriella Boyle           FR Kohala                   27.86   1   2   
  6 Alysha Medieros           JR Hilo                     28.17   2   1   
  7 Nicole Cristobal          FR Kealakehe                28.19   3 
  8 Lolly Higa                SR Hilo                     28.86   3 
  9 Muriel Assi               JR Keaau                    28.95   2 
 10 Caitlin Albrecht          SO Hilo                     28.99   6 
 11 Kiana Fudala              JR Kealakehe                29.15   2 
 12 Makana Keala              FR Waiakea                  29.29   1 
 13 Starcia Deponte           SO Waiakea                  29.38   2 
 14 Alissa Nahale-Blanco      10 Konawaena                29.40   3 
 15 Skye Rances               SR Waiakea                  29.48   5 
 16 Makela Rincon             SO Pahoa                    29.65   6 
 17 Savannah Toussaint        JR Hilo                     29.67   5 
 18 Nyla Orevillo             JR Waiakea                  29.69   4 
 19 Chloe Gan                 FR Ka'u                     29.88   1 
 20 Caitlin Poe               SO Kamehameha               30.38   3 
 21 Genevieve Boyle           JR Kohala                   30.42   2 
 22 Jaymie Salangsang         SO Waiakea                  30.44   3 
 23 Destiny Abilla            JR Pahoa                    30.48   6 
 24 Makayla Tucker-Archie     SR Keaau                    30.58   1 
 25 Rebekah Dye               SR Waiakea                  30.79   6 
 26 Darien Calicdan           SO Waiakea                  30.81   5 
 27 Saito Helena              10 Honokaa                  30.83   2 
 28 Brooke Bering                Kealakehe                30.94   5 
 29 Cordero Uluwehi           10 Honokaa                  32.14   4 
 30 Kylee Hayashida           SO Kamehameha               32.19   6 
 31 Chelsea Wengler           SO Keaau                    32.30   3 
 32 Shayla Reveira            SO Keaau                    32.38   4 
 33 Darcy Salmo               SR Pahoa                    32.69   1 
 34 Megan Canniff             11 Hawaii Prep              32.73   2 
 35 Sophia Chun               FR Kamehameha               32.73   5 
 36 Shiella Natividad         SO Pahoa                    33.27   5 
 37 Andie Dernbach             9 Konawaena                33.29   4 
 38 Aleho Zinstem             SR Kealakehe                33.60   4 
 39 Ylliana Hanato            SO Pahoa                    34.02   3 
 40 Kyra Malepe               SR Ka'u                     34.03   4 
 41 Shinae Lee                11 Hawaii Prep              39.20   3 
 
Girls 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Celena Molina              9 Konawaena              1:03.28   1  10   
  2 Gabriella Boyle           FR Kohala                 1:03.54   2   8   
  3 Kristiana Van Pernis      12 Hawaii Prep            1:03.66   1   6   
  4 Kunda Nicholson-Walker    SR Hilo                   1:03.80   2   4   
  5 Camelle Martinez          SR Hilo                   1:04.48   1   2   
  6 Brianna Cadaoas           SR Keaau                  1:06.97   1   1   
  7 Satya Ray                 JR Hilo                   1:07.37   3 
  8 Jaymie Salangsang         SO Waiakea                1:08.35   1 
  9 Shariah Olomua            SO Kamehameha             1:08.57   1 
 10 Gillins Kieran             9 Honokaa                1:09.08   2 
 11 Skye Rances               SR Waiakea                1:09.33   2 
 12 Saito Helena              10 Honokaa                1:09.52   2 
 13 Linnea Singleton          11 Konawaena              1:09.61   2 
 14 Kahala Huddleston         SO Kamehameha             1:09.64   2 
 15 Genevieve Boyle           JR Kohala                 1:10.25   3 
 16 Kaitlyn Galima            FR Hilo                   1:10.99   3 
 17 Charlotte Taylor             Honokaa                1:12.53   1 
 18 Iona Randy                 9 Honokaa                1:15.25   3 
 19 Ambrosio Janese            9 Honokaa                1:19.91   3 
 20 Hannah Moreau              9 Konawaena              1:20.26   3 
 21 Ylliana Hanato            SO Pahoa                  1:23.41   3 
 
Girls 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Savannah Cochran          10 Hawaii Prep            2:41.26   10   
  2 Sydney Layaoen            FR Waiakea                2:44.70    8   
  3 Mika Bettencourt          SR Kealakehe              2:45.48    6   
  4 Saya Yabe                 FR Waiakea                2:46.46    4   
  5 Madelyn Mumbert           JR Kealakehe              2:48.35    2   
  6 Cezanne Guidry            JR Kealakehe              2:49.12    1   
  7 Vanessa Ignacio           SR Waiakea                2:49.39  
  8 Maria Fratinardo          SO Kamehameha             2:52.25  
  9 Tiara Pacheco             FR Waiakea                2:52.57  
 10 Asuka Kobayshi            JR Kealakehe              2:53.07  
 11 Kaley Bannister           SR Kamehameha             2:53.92  
 12 Casey Sanford             FR Kealakehe              2:55.48  
 13 Pi'ilani Yamanoha         FR Waiakea                2:58.87  
 14 Shariah Olomua            SO Kamehameha             2:59.80  
 15 Kahala Huddleston         SO Kamehameha             2:59.81  
 16 Jodi Go                   FR Waiakea                3:07.57  
 17 Holly Fongblatt           SO Hilo                   3:12.53  
 18 Aiko Tasaki               JR Waiakea                3:19.99  
 19 Dana Gober                JR Kealakehe              3:30.97  
 
Girls 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Sol Kisig                 JR St Joseph              5:29.42   10   
  2 Savannah Cochran          10 Hawaii Prep            5:33.44    8   
  3 Shayli Nakamoto           11 Konawaena              5:37.16    6   
  4 Mika Bettencourt          SR Kealakehe              5:48.79    4   
  5 Kaley Bannister           SR Kamehameha             5:54.71    2   
  6 Cezanne Guidry            JR Kealakehe              5:56.70    1   
  7 Madelyn Mumbert           JR Kealakehe              5:58.46  
  8 Maria Fratinardo          SO Kamehameha             6:01.76  
  9 Maisie Kenney             SO Kealakehe              6:19.36  
 10 Riley Arroyo              SO Kealakehe              6:28.04  
 11 Aiko Tasaki               JR Waiakea                6:35.26  
 12 Holly Fongblatt           SO Hilo                   6:37.20  
 13 Tia Nelson                SR Kealakehe              6:45.70  
 14 Christen Mae Viado        JR Keaau                  7:20.76  
 15 Taylor Phoebe             12 Honokaa                7:34.66  
 16 Yesica Avendano           SO Kealakehe              7:38.79  
 17 Feliciano Keiko            9 Honokaa                7:41.06  
 
Girls 3000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kristiana Van Pernis      12 Hawaii Prep           11:31.99   10   
  2 Sol Kisig                 JR St Joseph             11:32.89    8   
  3 Shayli Nakamoto           11 Konawaena             12:17.37    6   
  4 Saya Yabe                 FR Waiakea               12:47.72    4   
  5 Maisie Kenney             SO Kealakehe             12:50.85    2   
  6 Vanessa Ignacio           SR Waiakea               13:19.46    1   
  7 Riley Arroyo              SO Kealakehe             13:42.75  
  8 Jodi Go                   FR Waiakea               13:44.38  
  9 Alexandra Vida            JR Keaau                 14:26.12  
 10 Diana Doan                FR Keaau                 14:50.63  
 11 Yesica Avendano           SO Kealakehe             14:56.55  
 12 Narizza Saladino          FR Keaau                 14:58.21  
 13 Aiyana Wessels            FR Keaau                 15:16.49  
 
Girls 100 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Casey Poe                 SR Kamehameha               16.64   1  10   
  2 Mehana Sabado-Halpern     JR Hilo                     17.08   1   8   
  3 Mikela Cabel              SR Kamehameha               17.86   1   6   
  4 Skye Ombac                SR Waiakea                  18.64   2   4   
  5 Ella Kotner               11 Hawaii Prep              19.65   1   2   
  6 Correia Cydne             11 Honokaa                  19.80   2   1   
  7 Asia Morris               11 Konawaena                20.50   2 
  8 Lokelani Ching            10 Hawaii Prep              21.59   2 
  9 Gracelin Castro           FR Waiakea                  21.81   2 
 10 Taru Aitola               11 Hawaii Prep              22.65   1 
 
Girls 300 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Mehana Sabado-Halpern     JR Hilo                     48.58   1  10   
  2 Mikela Cabel              SR Kamehameha               49.93   2   8   
  3 Casey Poe                 SR Kamehameha               52.83   1   6   
  4 Ella Kotner               11 Hawaii Prep              53.91   1   4   
  5 Skye Ombac                SR Waiakea                  54.50   1   2   
  6 Olivia Hettel-Hori        SO Kealakehe                55.17   1   1   
  7 Lokelani Ching            10 Hawaii Prep              55.20   2 
  8 Muriel Assi               JR Keaau                    55.40   2 
  9 Taru Aitola               11 Hawaii Prep              56.84   2 
 10 Rianna Yoneda             SO Keaau                    57.55   1 
 11 Leilani Howard            SR Kealakehe                57.78   3 
 12 Sarah Mumbert             SO Kealakehe                59.00   2 
 13 Chayna Yoshida            FR Keaau                  1:00.73   3 
 14 Tia Nelson                SR Kealakehe              1:01.23   3 
 15 Gracelin Castro           FR Waiakea                1:03.84   2 
 16 Ruby Galapon              FR Keaau                  1:09.78   3 
 17 Ana Kailimai               9 Hawaii Prep            1:12.31   3 
 18 Shinae Lee                11 Hawaii Prep            1:22.70   3 
 
Girls 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Kamehameha                                            51.76   10   
  2 Hilo                                                  52.71    8   
  3 Kealakehe                                             52.96    6   
  4 Konawaena                                             53.17    4   
  5 Hawaii Prep                                           58.24    2   
  6 Hawaii Prep  'B'                                    1:04.48  
 -- Keaau                                                    DQ   Zone Violation
 
Girls 4x400 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Konawaena                                           4:29.97   1  10   
  2 Waiakea                                             4:37.71   1   8   
  3 Keaau                                               4:41.32   1   6   
  4 Hawaii Prep                                         4:43.73   1   4   
  5 Kealakehe                                           4:51.78   1   2   
  6 Kamehameha                                          4:53.99   1   1   
  7 Waiakea  'B'                                        5:00.49   2 
  8 Waiakea  'C'                                        5:02.31   2 
  9 Kealakehe  'B'                                      5:19.40   2 
 10 Hawaii Prep  'B'                                    5:21.20   2 
 
Girls High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kau'i Taylor              10 Hawaii Prep            5-00.00   10   
  2 Ivy Conley                11 Hawaii Prep            4-06.00    7   
  2 Tiffany Kurozawa          JR Kealakehe              4-06.00    7   
  4 Nicole Cristobal          FR Kealakehe             J4-06.00    4   
  5 Leila Morrison            11 Hawaii Prep            4-04.00    2   
  6 Monique Apuakehau         JR Waiakea               J4-04.00    1   
  7 Sandy Jardine             SR Kamehameha             4-02.00  
  7 Anathena Tuppein          12 Konawaena              4-02.00  
  9 Jaymie Salangsang         SO Waiakea                4-00.00  
 -- Gracelin Castro           FR Waiakea                     NH  
 -- Nani Welch Keliihoomalu   12 Hawaii Prep                 NH  
 
Girls Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Satya Ray                 JR Hilo                   8-06.00    8   
  2 Alysha Medieros           JR Hilo                  J8-06.00   10   
  3 Rowan Kotner               9 Hawaii Prep            7-06.00    6   
  4 Kimi Cantyne              12 Hawaii Prep           J7-06.00    4   
  5 Vera Mahoney              11 Hawaii Prep            7-00.00    2   
  6 Rachel Serion             JR Kealakehe              6-06.00    1   
  7 Makana Keala              FR Waiakea                6-00.00  
  8 Darien Calicdan           SO Waiakea               J6-00.00  
  9 Rebekah Dye               SR Waiakea               J6-00.00  
 10 Monique Apuakehau         JR Waiakea                5-06.00  
 11 Ariana Kaneshiro          FR Kealakehe              5-00.00  
 
Girls Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Meagan Kualii             JR Kamehameha            16-10.00   10   
  2 Mehana Sabado-Halpern     JR Hilo                  16-04.25    8   
  3 Kau'i Taylor              10 Hawaii Prep           15-07.75    6   
  4 Nicole Cristobal          FR Kealakehe             15-04.50    4   
  5 Kunda Nicholson-Walker    SR Hilo                  15-02.50    2   
  6 Tiani Teanio              JR Keaau                 15-00.50    1   
  7 Celena Molina              9 Konawaena             14-04.50  
  8 Anathena Tuppein          12 Konawaena             13-11.75  
  9 Correia Cydne             11 Honokaa               13-09.25  
 10 Leilani Lawson            JR Kealakehe             13-04.50  
 11 Skye Ombac                SR Waiakea               13-03.75  
 12 Sol Kisig                 JR St Joseph             12-11.25  
 13 Sandy Jardine             SR Kamehameha            12-10.25  
 14 Gillins Kieran             9 Honokaa               12-09.25  
 15 Brandy Faxon              SO Pahoa                 12-07.50  
 16 Savannah Toussaint        JR Hilo                  12-05.25  
 17 Olivia Hettel-Hori        SO Kealakehe             12-05.00  
 18 Asia Morris               11 Konawaena             12-01.00  
 19 Shaenese Tailon           SR Ka'u                  11-05.75  
 20 Silva Ayla                11 Honokaa               10-02.25  
 21 Nyla Orevillo             JR Waiakea                9-09.00  
 22 Teagan Rutkowski          10 Hawaii Prep            9-07.25  
 23 Taylor Phoebe             12 Honokaa                8-11.00  
 24 Feliciano Keiko            9 Honokaa                8-08.25  
 -- Tania DuPont               9 Hawaii Prep               FOUL  
 
Girls Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Mehana Sabado-Halpern     JR Hilo                  33-08.25   10   
  2 Casey Poe                 SR Kamehameha            33-04.00    8   
  3 Meagan Kualii             JR Kamehameha            32-03.25    6   
  4 Mikela Cabel              SR Kamehameha            31-10.50    4   
  5 Kau'i Taylor              10 Hawaii Prep           31-02.75    2   
  6 Tori Teanio               SO Keaau                 30-10.00    1   
  7 Tiffany Kurozawa          JR Kealakehe             30-07.00  
  8 Sol Kisig                 JR St Joseph             30-02.50  
  9 Tiani Teanio              JR Keaau                 29-09.75  
 10 Gillins Kieran             9 Honokaa               28-09.00  
 11 Skye Rances               SR Waiakea               28-05.25  
 12 Kahala Huddleston         SO Kamehameha            26-03.50  
 13 Asia Morris               11 Konawaena             25-10.25  
 -- Teagan Rutkowski          10 Hawaii Prep               FOUL  
 
Girls Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Asinaulu Holika           FR Hilo                  29-02.00   10   
  2 Kamalani Alves            FR Hilo                  27-11.00    8   
  3 Cortnie Pacyao            FR Hilo                  27-06.00    6   
  4 Caley Saragosa            SR Kamehameha            27-05.50    4   
  5 Alisi Pulupaki            SO Hilo                  27-04.00    2   
  6 Lavinia Vete              12 Konawaena             26-05.50    1   
  7 Sasha Kauwale             JR Pahoa                 25-03.75  
  8 Mele Folau                SO Waiakea               25-03.50  
  9 Brandi Naihe              JR Kealakehe             25-01.50  
 10 Jasmine Oher              JR Keaau                 24-09.00  
 11 Genel Joy Galvez          FR Keaau                 24-08.50  
 12 Jadeen Brown              JR Pahoa                 24-04.00  
 13 Maria Calso               FR Keaau                 23-06.75  
 14 Jennifer Tabios           JR Ka'u                  22-07.50  
 15 Kamalani Richard-Kahoali  SO Kealakehe             21-08.50  
 16 Rhima Joy Inocelda        SR Pahoa                 21-08.00  
 17 Jadelyn Fernando          FR Keaau                 20-03.75  
 18 Jaymie Dexter             SR Pahoa                 19-02.50  
 
Girls Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Li'I Maertens             SR Hilo                  91-11.75   10   
  2 Asinaulu Holika           FR Hilo                     85-04    8   
  3 Caley Saragosa            SR Kamehameha            79-06.50    6   
  4 Cortnie Pacyao            FR Hilo                  78-02.50    4   
  5 Brandi Naihe              JR Kealakehe             76-07.75    2   
  6 Rhima Joy Inocelda        SR Pahoa                    72-02    1   
  7 Mele Folau                SO Waiakea                  72-01  
  8 Maria Calso               FR Keaau                 71-11.50  
  9 Jadeen Brown              JR Pahoa                    71-05  
 10 Jasmine Oher              JR Keaau                    69-08  
 11 Jadelyn Fernando          FR Keaau                    66-03  
 12 Alisi Pulupaki            SO Hilo                  66-01.50  
 13 Jaymie Dexter             SR Pahoa                 63-04.50  
 14 Lavinia Vete              12 Konawaena                61-09  
 -- Selena Segunda            JR Kealakehe                 FOUL  
 -- Aleho Zinstem             SR Kealakehe                 FOUL  
 -- Sasha Kauwale             JR Pahoa                     FOUL  
 -- Jessica Andres            FR Keaau                     FOUL  
 -- Jennifer Tabios           JR Ka'u                      FOUL  
 -- Kamalani Richard-Kahoali  SO Kealakehe                 FOUL  
 
Boys 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Luca Vartic               10 Konawaena                11.50   1  10   
  2 Mike Williams             SR Hilo                     11.51   1   8   
  3 Devin Preston             SR Waiakea                  11.57   2   6   
  4 Christopher Higuchi       12 Konawaena                11.72   2   4   
  5 Tyson Pasco-Brown         SR Waiakea                  11.87   1   2   
  6 Joey Kailimai             12 Hawaii Prep              11.92   1   1   
  7 Brandon Howes             12 Konawaena                11.94   3 
  8 Desmond Donios            SR Keaau                    11.95   2 
  9 Kamakana Pagan            FR Kamehameha               11.96   3 
 10 Joseph Benitez            JR Kealakehe                12.03   1 
 11 James Whalen              SR Makua Lani               12.09   1 
 12 Isaiah DeSilva            JR Waiakea                  12.12   4 
 13 Keoni Yates               SR Kealakehe                12.15   2 
 14 Kahuhipa Donner           SR Keaau                    12.17   1 
 15 Isaac Navarro             JR Kealakehe                12.18   3 
 16 Faaolaina Teofilo         SR Kamehameha               12.19   2 
 17 Maile Etherton             9 Hawaii Prep              12.20   4 
 18 Paul Tryztan Padasdao     JR Keaau                    12.24   3 
 19 Justin Frias              SO Hilo                     12.35   2 
 20 Cameron Howes             10 Konawaena                12.36   4 
 21 Ka'eo Batacan             SO Kamehameha               12.40   4 
 22 Brandon Ramey             JR Keaau                    12.43   4 
 23 Marc Ferreira             JR Waiakea                  12.46   6 
 24 Keala Fong                SR Waiakea                  12.51   3 
 25 Feliciano Kauiki           9 Honokaa                  12.53   3 
 26 Hokupaa Kahookaulana      JR Pahoa                    12.62   2 
 27 Kanoa Chobany             11 Hawaii Prep              12.68   3 
 28 David Pillette            JR Ka'u                     12.74   4 
 29 Joe Alvarez               JR Waiakea                  12.74   7 
 30 Jantzen Hing              SO Kealakehe                12.84   7 
 31 Hoaka Cortez-Kanaiana     JR Keaau                    12.92   6 
 32 Joshua Patterson          11 Hawaii Prep              12.95   8 
 33 Laukoa Santos             FR Kealakehe                12.97   6 
 34 Brock Sherlock            JR Hilo                     13.01   4 
 35 Kavin Garraro             JR Hilo                     13.02   3 
 36 Justas Gecas              11 Hawaii Prep              13.04   2 
 37 Kahaku Lum HO             JR Keaau                    13.05   6 
 38 Jake Lai                  12 Hawaii Prep              13.10   9 
 39 Dyllon Ching              10 Hawaii Prep              13.10   8 
 40 Alex Magoon               12 Hawaii Prep              13.12   6 
 41 JB Kelly Tumaneng         JR Keaau                    13.13   8 
 42 Quinn Yoshimoto           JR Waiakea                  13.17   8 
 43 Kolby Gebin               FR Keaau                    13.27   7 
 44 Rylan Aranaydo            SR Keaau                    13.34   7 
 45 Edward Chen               JR Hilo                     13.42   6 
 46 Cody Cuba                 SO Waiakea                  13.58   7 
 47 Ian Sanborn               SO Kamehameha               13.58   6 
 48 Marshall Kimura           FR Hilo                     13.98   7 
 49 Jay-R Abalos              SO Ka'u                     14.09   6 
 50 Kyle Kaleo                FR Waiakea                  14.15   9 
 51 Riley Cabalse             FR Waiakea                  14.31   9 
 52 Jarod Clemente            SO Keaau                    14.62   8 
 53 Micah Davis               SR Pahoa                    15.04   4 
 54 Pete Dacalio              FR Ka'u                     15.76   7 
 55 Calvin Antone             SR Keaau                    16.00   9 
 56 Louisito Lara             SR Keaau                    16.62   9 
 -- Coleman Chaves            JR Waiakea                     NT   5 
 -- Maiaku Kahookaulana       FR Pahoa                       NT   5 
 -- Quinn Hottendorf          SO Kamehameha                  NT   5 
 -- Tate Whitney              JR Kealakehe                   NT   5 
 -- Justin Pham               12 Hawaii Prep                 NT   5 
 -- Uikelotu Holika           JR Hilo                        NT   5 
 -- Pookela Hanato-Smith      12 Konawaena                   NT   5 
 -- Nathan Wong               SR Keaau                       NT   5 
 -- Tre Evans-Dumaran         SO Kamehameha                  FS   1 
 -- Tucker Higgins            JR Hawaii Prep                 FS   7 
 
Boys 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Mike Williams             SR Hilo                     23.22   1  10   
  2 Christopher Higuchi       12 Konawaena                23.49   1   8   
  3 Pookela Hanato-Smith      12 Konawaena                23.58   2   6   
  4 Devin Preston             SR Waiakea                  23.64   1   4   
  5 Tyson Pasco-Brown         SR Waiakea                  24.13   2   2   
  6 Joseph Benitez            JR Kealakehe                24.27   1   1   
  7 Kamakana Pagan            FR Kamehameha               24.72   3 
  8 Desmond Donios            SR Keaau                    24.86   1 
  9 Isaac Navarro             JR Kealakehe                24.87   3 
 10 Davy Ragland              11 Hawaii Prep              25.03   2 
 11 Marc Ferreira             JR Waiakea                  25.05   4 
 12 Isaiah DeSilva            JR Waiakea                  25.20   3 
 13 Justin Frias              SO Hilo                     25.30   2 
 14 Tate Whitney              JR Kealakehe                25.33   5 
 15 James Whalen              SR Makua Lani               25.37   1 
 16 Maile Etherton             9 Hawaii Prep              25.39   1 
 17 Paul Tryztan Padasdao     JR Keaau                    25.54   2 
 18 Ryan Cruz                 SR Kamehameha               25.56   2 
 19 Ka'eo Batacan             SO Kamehameha               25.61   4 
 20 Tristan Ross              SO Kealakehe                25.75   2 
 21 Kahulali Reyes            JR Kamehameha               25.75   1 
 21 Quinn Hottendorf          SO Kamehameha               25.75   5 
 23 Joshua Patterson          11 Hawaii Prep              25.79   3 
 24 Joe Alvarez               JR Waiakea                  25.82   5 
 25 Jantzen Hing              SO Kealakehe                25.88   4 
 26 Tucker Higgins            JR Hawaii Prep              25.94   4 
 27 Keala Fong                SR Waiakea                  26.06   4 
 28 Hoaka Cortez-Kanaiana     JR Keaau                    26.18   3 
 29 Charlie Belmes            SR Keaau                    26.21   4 
 30 Laukoa Santos             FR Kealakehe                26.22   6 
 31 Matthew Byck              JR Pahoa                    26.22   2 
 32 Mitchell O'Conner         SO Keaau                    26.23   5 
 33 Brock Sherlock            JR Hilo                     26.69   3 
 34 Quinn Yoshimoto           JR Waiakea                  26.75   6 
 35 Alex Magoon               12 Hawaii Prep              26.99   5 
 36 Jake Lai                  12 Hawaii Prep              27.23   6 
 37 Cody Cuba                 SO Waiakea                  27.61   5 
 38 Uikelotu Holika           JR Hilo                     27.93   4 
 39 Ian Sanborn               SO Kamehameha               28.04   6 
 40 Marshall Kimura           FR Hilo                     28.07   5 
 41 Riley Cabalse             FR Waiakea                  28.55   6 
 42 Kyle Kaleo                FR Waiakea                  28.70   6 
 43 Maiaku Kahookaulana       FR Pahoa                    31.93   3 
 
Boys 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Scott Henderson           SR Kealakehe                53.14   1  10   
  2 Gavin Ulman               SO Kealakehe                53.75   1   8   
  3 Cohlby Roy Espaniola      JR Keaau                    54.87   1   6   
  4 Colton Hill               SR Kamehameha               55.20   4   4   
  5 Davy Ragland              11 Hawaii Prep              55.21   1   2   
  6 Ryan Staats               FR Hilo                     56.33   1   1   
  7 Hokupaa Kahookaulana      JR Pahoa                    56.51   5 
  8 Caleb Baptiste            JR Kamehameha               56.67   2 
  9 Kahalii Reyes             SR Kamehameha               56.71   1 
 10 Michael Kokal             12 Hawaii Prep              56.90   2 
 11 Ryan Cruz                 SR Kamehameha               57.06   5 
 12 Laukoa Santos             FR Kealakehe                57.15   4 
 13 Thomas Johnston           10 Konawaena                57.25   3 
 14 Tristan Ross              SO Kealakehe                57.40   2 
 15 Isaiah DeSilva            JR Waiakea                  57.44   1 
 16 Joseph Starr              SO Pahoa                    57.67   2 
 17 Michael Gusman            11 Konawaena                58.01   1 
 18 Michael Von Rumorh        FR Kealakehe                58.10   3 
 19 James Whalen              SR Makua Lani               58.35   2 
 20 Mitchell O'Conner         SO Keaau                    58.38   3 
 21 Quinn Yoshimoto           JR Waiakea                  58.85   2 
 22 Dayson Alip               JR Kamehameha               58.86   5 
 23 Tristan Haskell           SR Keaau                    59.61   2 
 24 Jake Lai                  12 Hawaii Prep              59.88   4 
 25 Kavin Garraro             JR Hilo                   1:00.03   3 
 26 Tucker Higgins            JR Hawaii Prep            1:01.69   3 
 27 Riley Cabalse             FR Waiakea                1:02.25   3 
 28 Uikelotu Holika           JR Hilo                   1:02.63   5 
 29 Kyle Kaleo                FR Waiakea                1:03.27   5 
 30 Jerome Ines               SR Keaau                  1:03.42   4 
 31 Edward Chen               JR Hilo                   1:04.29   2 
 32 Marshall Kimura           FR Hilo                   1:04.46   4 
 33 Josh Davis                SR Pahoa                  1:11.37   4 
 
Boys 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Louie Ondo                SO Waiakea                2:05.23   10   
  2 Jeffery Ferrell           JR Keaau                  2:06.83    8   
  3 Ian McQuate               SR Waiakea                2:09.20    6   
  4 Timon Skinner             SR Hilo                   2:10.28    4   
  5 Scott Henderson           SR Kealakehe              2:11.37    2   
  6 Kellen Gillins            12 Hawaii Prep            2:12.15    1   
  7 Parcis Mark                  Waiakea                2:13.49  
  8 Colton Hill               SR Kamehameha             2:13.61  
  9 Isreal Sims               SR Hilo                   2:14.06  
 10 Kaimiola Ho               JR Kamehameha             2:14.32  
 11 Thunder Frost             JR Kealakehe              2:15.14  
 12 Levi Albano               SR Keaau                  2:16.17  
 13 Gavin Ulman               SO Kealakehe              2:16.26  
 14 Simon Ellis               10 Konawaena              2:17.11  
 15 Michael Spetich           12 Hawaii Prep            2:17.77  
 16 Jake McCafferty           11 Hawaii Prep            2:19.60  
 17 Axl Aricayos              SO Waiakea                2:20.43  
 18 Nate Ladwig               10 Hawaii Prep            2:20.55  
 19 Grant Kiunihiro           JR Hilo                   2:20.72  
 20 Tyler Honda               SR Waiakea                2:21.29  
 21 Jake Lai                  12 Hawaii Prep            2:21.69  
 22 Dyson Sato                SR Waiakea                2:21.87  
 23 Andruw Nakamura           10 Konawaena              2:21.96  
 24 Tre Soultz                SO Waiakea                2:21.97  
 25 Josh Lawcock              SR Kamehameha             2:22.66  
 26 Harrison Bierman          SO Hilo                   2:22.92  
 27 Mitchell Dixon            JR Kealakehe              2:23.22  
 28 Michael Kokal             12 Hawaii Prep            2:23.29  
 29 River Brown               SO Hilo                   2:25.78  
 30 Shawn Gascon              SR Hilo                   2:26.19  
 31 Christian Batad           FR Keaau                  2:27.94  
 32 Keli'i Van Kirk            9 Hawaii Prep            2:29.41  
 33 Ariel Navarro             JR Keaau                  2:31.30  
 34 Brandon Melton             9 Hawaii Prep            2:32.09  
 35 Edgar Bartolome           SR Waiakea                2:33.66  
 36 Michael Von Rumorh        FR Kealakehe              2:38.67  
 37 Phillip Sheridan          FR Waiakea                2:41.45  
 38 Anson Yu                  JR Waiakea                2:47.99  
 39 Charles Fernandez         SO Hilo                   2:49.05  
 40 Rhodney-John Hernando     FR Keaau                  2:49.12  
 41 Josh Davis                SR Pahoa                  2:49.34  
 42 Dylan Hong                FR Waiakea                2:51.01  
 
Boys 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Thunder Frost             JR Kealakehe              4:30.12   10   
  2 Lawrence Barrett           9 Konawaena              4:30.49    8   
  3 Carlos Valdez             JR Keaau                  4:32.75    6   
  4 Kaimiola Ho               JR Kamehameha             4:34.34    4   
  5 Josiah Adams              JR Kohala                 4:36.13    2   
  6 Parcis Mark                  Waiakea                4:40.33    1   
  7 Nate Ladwig               10 Hawaii Prep            4:44.56  
  8 Stephen Hunter            SR Hilo                   4:45.13  
  9 Michael Spetich           12 Hawaii Prep            4:48.01  
 10 Jake McCafferty           11 Hawaii Prep            4:51.95  
 11 Akihiro Matsumoto         SO St Joseph              4:52.48  
 12 Kellen Gillins            12 Hawaii Prep            4:58.61  
 13 Kai Garson-Shumway        SO Hilo                   4:58.64  
 14 Christian Lawson          SR Keaau                  4:58.65  
 15 Harrison Bierman          SO Hilo                   4:58.73  
 16 Jake Lai                  12 Hawaii Prep            4:59.09  
 17 Tucker Higgins            JR Hawaii Prep            5:01.32  
 18 Keli'i Van Kirk            9 Hawaii Prep            5:01.33  
 19 Grant Kiunihiro           JR Hilo                   5:01.75  
 20 Ryan Witthans             SO Kamehameha             5:04.40  
 21 Adalberto Malagon         SO Kealakehe              5:05.38  
 22 Josh Lawcock              SR Kamehameha             5:09.98  
 23 Christian Batad           FR Keaau                  5:10.15  
 24 Mitchell Dixon            JR Kealakehe              5:10.31  
 25 Shawn Gascon              SR Hilo                   5:11.49  
 26 Kahalii Reyes             SR Kamehameha             5:13.31  
 27 Ariel Navarro             JR Keaau                  5:13.73  
 28 David Phillips            JR Ka'u                   5:15.67  
 29 Hua Uehara                SO Hilo                   5:16.01  
 30 Brandon Melton             9 Hawaii Prep            5:30.71  
 31 Mason DuPont              11 Hawaii Prep            5:33.52  
 32 Kyle Benevides            FR Keaau                  5:43.26  
 33 Orion Friels              SO Kealakehe              5:44.82  
 34 Dylan Hong                FR Waiakea                5:44.98  
 35 Anson Yu                  JR Waiakea                5:46.58  
 36 Charles Fernandez         SO Hilo                   6:08.24  
 37 Micah Davis               SR Pahoa                  6:09.81  
 38 Rhodney-John Hernando     FR Keaau                  6:21.12  
 39 Daryl Albano              SR Keaau                  6:21.26  
 
Boys 3000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ian McQuate               SR Waiakea                9:47.36   10   
  2 Thunder Frost             JR Kealakehe              9:49.17    8   
  3 Stephen Hunter            SR Hilo                   9:50.05    6   
  4 Carlos Valdez             JR Keaau                  9:54.98    4   
  5 River Brown               SO Hilo                  10:25.02    2   
  6 Andruw Nakamura           10 Konawaena             10:27.72    1   
  7 Dyson Sato                SR Waiakea               10:29.19  
  8 Axl Aricayos              SO Waiakea               10:35.09  
  9 Levi Albano               SR Keaau                 10:35.80  
 10 Jake Lai                  12 Hawaii Prep           10:36.66  
 11 Adalberto Malagon         SO Kealakehe             10:36.86  
 12 Akihiro Matsumoto         SO St Joseph             10:37.85  
 13 Kai Garson-Shumway        SO Hilo                  10:38.80  
 14 Ryan Witthans             SO Kamehameha            10:40.23  
 15 Hua Uehara                SO Hilo                  10:45.19  
 16 Timon Skinner             SR Hilo                  10:50.96  
 17 Jin Harbour               SR Waiakea               11:58.91  
 18 Kyle Benevides            FR Keaau                 12:10.20  
 19 Orion Friels              SO Kealakehe             12:19.49  
 
Boys 110 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Rihei Grothmann           SR Kamehameha               16.01   1  10    16.004
  2 Tre Evans-Dumaran         SO Kamehameha               16.01   1   8    16.005
  3 Joey Kailimai             12 Hawaii Prep              16.12   1   6   
  4 Shawn Ventura             SR Keaau                    16.22   1   4   
  5 Phil Aganus               SR Kamehameha               17.15   2   2   
  6 Maurice Smith             SR Keaau                    17.39   2   1   
  7 Keith Sumaoang            SO Waiakea                  19.13   2  19.122
  8 Joseph Starr              SO Pahoa                    19.13   2  19.124
  9 Kanoa Chobany             11 Hawaii Prep              19.77   2 
 10 Coleman Chaves            JR Waiakea                  21.72   1 
 11 Scott Nicolas             SO Waiakea                  22.01   2 
 
Boys 300 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Joey Kailimai             12 Hawaii Prep              41.87   1  10   
  2 Rihei Grothmann           SR Kamehameha               42.31   1   8   
  3 Phil Aganus               SR Kamehameha               42.94   1   6   
  4 Tre Evans-Dumaran         SO Kamehameha               44.76   2   4   
  5 Coleman Chaves            JR Waiakea                  45.50   1   2   
  6 Shawn Ventura             SR Keaau                    46.01   1   1   
  7 Keith Sumaoang            SO Waiakea                  46.95   2 
  8 Maurice Smith             SR Keaau                    46.98   1 
  9 Scott Nicolas             SO Waiakea                  48.44   2 
 10 Kanoa Chobany             11 Hawaii Prep              49.18   2 
 11 Elijah Tamez              SR Hilo                     51.25   1 
 12 JB Kelly Tumaneng         JR Keaau                    53.30   2 
 13 Terrone Grantham          SR Keaau                    58.36   2 
 
Boys 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Konawaena                                             45.05   10   
  2 Kamehameha                                            45.06    8   
  3 Kealakehe                                             46.76    6    46.752
  4 Keaau                                                 46.76    4    46.758
  5 Hilo                                                  46.77    2   
  6 Hawaii Prep                                           47.68    1   
  7 Keaau  'B'                                            48.55  
 
Boys 4x400 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Keaau                                               3:40.96   1  10   
  2 Kealakehe                                           3:46.65   1   8   
  3 Kamehameha                                          3:48.38   1   6   
  4 Waiakea                                             3:50.10   1   4   
  5 Konawaena                                           3:51.37   1   2   
  6 Waiakea  'B'                                        3:56.60   2 
  7 Waiakea  'C'                                        4:03.95   2 
  8 Kamehameha  'B'                                     4:06.29   2 
  9 Hawaii Prep                                         4:10.68   1   1   
 10 Hawaii Prep  'B'                                    4:25.66   2 
 
Boys High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kenny Christie            12 Hawaii Prep            5-10.00   10   
  2 Keoni Yates               SR Kealakehe             J5-10.00    8   
  3 Maurice Smith             SR Keaau                  5-06.00    6   
  4 Reyson Ching               9 Konawaena             J5-06.00    4   
  5 Brock Sherlock            JR Hilo                   5-04.00    2   
  6 Mike Williams             SR Hilo                   5-02.00    1   
  7 Devin Preston             SR Waiakea               J5-02.00  
  8 Brandon Ramey             JR Keaau                 J5-02.00  
  9 Spencer Hanza             JR Keaau                  5-00.00  
  9 Isaiah DeSilva            JR Waiakea                5-00.00  
 11 Charlie Belmes            SR Keaau                  4-10.00  
 -- Torin Tuppein             10 Konawaena                   NH  
 -- Coleman Chaves            JR Waiakea                     NH  
 -- Austin Aukai               9 Konawaena                   NH  
 -- Mitchell O'Conner         SO Keaau                       NH  
 -- Cameron Howes             10 Konawaena                   NH  
 
Boys Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Zachary Kaneshiro         JR Kealakehe             11-00.00   10   
  2 Lucas DeRego              SO Kamehameha           J11-00.00    8   
  3 Evan Alterman             SR Kealakehe            J11-00.00    6   
  4 Jacob Romero              SR Keaau                 10-06.00    4   
  5 Alex Magoon               12 Hawaii Prep          J10-06.00    2   
  6 River Brown               SO Hilo                   8-06.00    1   
  7 Isreal Sims               SR Hilo                  J8-06.00  
  8 Justin Pham               12 Hawaii Prep           J8-06.00  
  9 Elijah Anakalea-Buckley    9 Hawaii Prep            8-00.00  
  9 Devin Preston             SR Waiakea                8-00.00  
 11 Elmer Bautista            JR Keaau                  7-06.00  
 11 Cody Cuba                 SO Waiakea                7-06.00  
 13 Kahekilo Donner              Kamehameha             6-00.00  
 -- Marc Ferreira             JR Waiakea                     NH  
 -- Quinn Yoshimoto           JR Waiakea                     NH  
 
Boys Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Esteve Salmo              JR Ka'u                  18-08.25   10   
  2 Rihei Grothmann           SR Kamehameha            18-07.00    8   
  3 Joseph Benitez            JR Kealakehe             18-03.75    6   
  4 Cameron Howes             10 Konawaena             18-03.50    4   
  5 Reyson Ching               9 Konawaena             17-08.50    2   
  6 Nathan Wong               SR Keaau                 17-06.50    1   
  7 Ryan Cruz                 SR Kamehameha            17-06.00  
  8 Tre Evans-Dumaran         SO Kamehameha            17-05.25  
  9 Alexis Alejo              SR Ka'u                  17-02.00  
 10 Ka'eo Batacan             SO Kamehameha            16-10.75  
 11 James Whalen              SR Makua Lani            16-08.50  
 12 Ivan Akana                SR Keaau                 16-07.25  
 13 Brock Sherlock            JR Hilo                  16-05.50  
 14 Joseph Starr              SO Pahoa                 16-04.50  
 15 James Sloan               JR Kamehameha            16-03.00  
 16 Marc Ferreira             JR Waiakea               16-01.00  
 17 Torin Tuppein             10 Konawaena             15-11.50  
 18 Hoaka Cortez-Kanaiana     JR Keaau                 15-10.25  
 19 Kaweni Ibarra             JR Ka'u                  15-08.50  
 20 David Pillette            JR Ka'u                  15-01.75  
 21 Matthew Byck              JR Pahoa                 14-11.50  
 22 Justin Frias              SO Hilo                  14-09.75  
 23 Scott Nicolas             SO Waiakea               14-08.00  
 24 Jonah Brown               JR Kamehameha            14-07.50  
 25 Uikelotu Holika           JR Hilo                  14-06.75  
 26 Paul Tryztan Padasdao     JR Keaau                 14-02.50  
 27 Hunter Catton             SO Kamehameha            13-06.00  
 28 Joe Alvarez               JR Waiakea               12-07.25  
 29 Jarod Clemente            SO Keaau                  8-11.00  
 -- Desmond Donios            SR Keaau                     FOUL  
 -- Tristan Haskell           SR Keaau                     FOUL  
 -- Austin Aukai               9 Konawaena                 FOUL  
 -- Kolby Gebin               FR Keaau                     FOUL  
 
Boys Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Reyson Ching               9 Konawaena             37-02.25   10   
  2 Brandon Howes             12 Konawaena             37-01.25    8   
  3 Nathan Wong               SR Keaau                 36-09.75    6   
  4 Cameron Howes             10 Konawaena             36-01.50    4   
  5 Tristan Haskell           SR Keaau                 35-00.50    2   
  6 Spencer Hanza             JR Keaau                 34-04.75    1   
  7 Hoaka Cortez-Kanaiana     JR Keaau                 33-01.75  
  8 Riley Cabalse             FR Waiakea               30-07.75  
 
Boys Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Sione Holika              SR Hilo                  47-11.75   10   
  2 Dustin Liva               SR Keaau                 42-06.00    8   
  3 Feke Kioa                 SR Kealakehe             41-07.00    6   
  4 Ofa Fahiaa                JR Hilo                  39-05.00    4   
  5 Ridge Quitoriano          JR Waiakea               39-04.50    2   
  6 Cody Raymond              SO Hilo                  38-05.75    1   
  7 Kili Oliveira             SO Pahoa                 37-08.25  
  8 Koa Thompson              SR Kamehameha            37-04.25  
  9 Justin Hong               SR Keaau                 35-08.50  
 10 Kamakale'a Akiona         JR Kamehameha            35-07.50  
 11 Jerren Moege              12 Konawaena             35-05.00  
 12 Hoku Kamaka               JR Kealakehe             34-06.50  
 13 Race Rushlow              SR Pahoa                 34-02.50  
 14 Eric Edmund               12 Konawaena             34-01.25  
 15 Zachary Devela            JR Waiakea               34-00.00  
 16 Brant Shiroma             SR Waiakea               33-04.00  
 17 Dylan Jay Gambing         JR Kealakehe             32-07.50  
 18 Loumir Malapitan          SR Keaau                 31-04.25  
 19 Ashton Porter             SO Kamehameha            30-00.00  
 20 Alan Sekona               SR Waiakea               29-06.00  
 21 Nahe Grace                10 Hawaii Prep           29-03.25  
 22 Jess Ramelb               SR Keaau                 29-01.00  
 -- David Pakele              SO Hilo                        ND  
 
Boys Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Sione Holika              SR Hilo                 130-09.50   10   
  2 Sateki Nisa               SR Waiakea              129-08.50    8   
  3 Feke Kioa                 SR Kealakehe            123-08.50    6   
  4 Ofa Fahiaa                JR Hilo                 122-07.25    4   
  5 Hoku Kamaka               JR Kealakehe            120-06.50    2   
  6 Koa Thompson              SR Kamehameha           119-05.75    1   
  7 Brant Shiroma             SR Waiakea              118-04.50  
  8 Jon Salzman               SR Hilo                 114-04.50  
  9 Hopkins Bo                10 Honokaa                 105-09  
 10 Jordan Pascual            SR Keaau                101-05.50  
 11 Jason Tara-Antone         SR Hilo                     99-06  
 12 Kamakale'a Akiona         JR Kamehameha               98-07  
 13 Jerren Moege              12 Konawaena             96-08.50  
 14 Culen Santiago            FR Kamehameha               93-02  
 15 Zachary Devela            JR Waiakea                  92-09  
 16 Ashton Porter             SO Kamehameha               89-09  
 17 Race Rushlow              SR Pahoa                    85-08  
 18 Nahe Grace                10 Hawaii Prep              84-09  
 19 Jade Barroga              SR Keaau                 84-01.50  
 20 Ridge Quitoriano          JR Waiakea               82-04.75  
 21 Dylan Jay Gambing         JR Kealakehe                81-09  
 -- Narain Gambir             11 Konawaena                 FOUL  
 -- Eric Edmund               12 Konawaena                 FOUL  
 -- Louisito Lara             SR Keaau                     FOUL  
 -- Joseph MACDONALD          FR Keaau                     FOUL  
 -- Kili Oliveira             SO Pahoa                     FOUL  
 
                    Women - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Hilo                       123        2) Kamehameha                 99   
    3) Hawaii Prep                 86        4) Kealakehe                  61   
    5) Konawaena                   55        6) Waiakea                    32   
    7) St Joseph                   18        8) Kohala                     10   
    9) Keaau                        9       10) Pahoa                       1   
   10) Honokaa                      1                                           
 
                    Men - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Kealakehe                   97        2) Konawaena                  81   
    3) Kamehameha                  77        4) Keaau                      72   
    5) Hilo                        66        6) Waiakea                    57   
    7) Hawaii Prep                 34        8) Ka'u                       10   
    9) Kohala                       2