BIIF Week 2 @ Kamehameha Hawaii                        
                                   Keaau, HI                                   
                                    Results                                    
 
Girls 100 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals
  1 Meagan Kualii             JR Kamehameha                        13.13   1  10   
  2 Alysa Gamache             JR Kealakehe                         13.23   1   8   
  3 Harper Hottendorf         SR Kamehameha                        13.33   1   6   
  4 Anathena Tuppein          12 Konawaena                         13.34   1   4   
  5 Nicole Cristobal          FR Kealakehe                         13.51   1   2   
  6 Lolly Higa                SR Hilo                              13.55   1   1   
  7 Kau'i Taylor              10 Hawaii Prep                       13.56   1 
  8 Camelle Martinez          SR Hilo                              13.70   3 
  9 Makana Keala              FR Waiakea                           13.79   2 
 10 Alysha Medieros           JR Hilo                              13.80   2 
 11 Alissa Nahale-Blanco      10 Konawaena                         13.94   2 
 12 Laura Silva               JR Keaau                             13.96   4 
 13 Starcia Deponte           SO Waiakea                           13.98   1 
 14 Makayla Tucker-Archie     SR Keaau                             14.01   3 
 15 Tori Teanio               SO Keaau                             14.10   2 
 16 Skye Rances               SR Waiakea                           14.15   5 
 17 Cherish Lau               12 Honokaa                           14.17   4 
 18 Savannah Toussaint        JR Hilo                              14.18   4 
 19 Nyla Orevillo             JR Waiakea                           14.22   6 
 20 Cydne Correia             11 Honokaa                           14.23   2 
 21 Kiana Fudala              JR Kealakehe                         14.27   4 
 22 Caitlin Poe               SO Kamehameha                        14.32   3 
 23 Makela Rincon             SO Pahoa                             14.53   2 
 24 Brooke Bering                Kealakehe                         14.56   6 
 25 Jaymie Salangsang         SO Waiakea                           14.58   4 
 26 Brandi Naihe              JR Kealakehe                         14.62   2 
 27 Taira Javar               FR Waiakea                           14.72   6 
 28 Leilani Pupuhi             9 Honokaa                           14.95   6 
 29 Shiella Natividad         SO Pahoa                             15.01   3 
 30 Keiran Gillins             9 Honokaa                           15.01   4 
 31 Charlotte Taylor             Honokaa                           15.38   3 
 32 Sophia Chun               FR Kamehameha                        15.55   6 
 33 Kehaulani Kapu            10 Honokaa                           15.59   5 
 34 Chelsea Wengler           SO Keaau                             15.61   5 
 35 Shaira Bodua-Panganiban   SO Ka'u                              15.71   3 
 36 Kiana Farm                JR Kealakehe                         15.72   5 
 37 Aleho Zinstem             SR Kealakehe                         15.82   3 
 38 Brandy Faxon              SO Pahoa                             15.83   4 
 39 Gascon Deisha             SO Ka'u                              15.99   2 
 40 Marilu Mendoza            JR Pahoa                             16.52   5 
 41 Teagan Rutkowski          10 Hawaii Prep                       16.76   3 
 42 Jennifer Tabios           JR Ka'u                              17.60   4 
 
Girls 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Harper Hottendorf         SR Kamehameha                        27.17   2  10   
  2 Anathena Tuppein          12 Konawaena                         27.58   1   8   
  3 Celena Molina              9 Konawaena                         27.81   1   6   
  4 Kristiana Van Pernis      12 Hawaii Prep                       28.41   1   4   
  5 Gabriella Boyle           FR Kohala                            28.48   1   2   
  6 Muriel Assi               JR Keaau                             28.69   1   1   
  7 Alissa Nahale-Blanco      10 Konawaena                         28.73   2 
  8 Nyla Orevillo             JR Waiakea                           28.82   4 
  9 Skye Rances               SR Waiakea                           28.86   3 
 10 Laura Silva               JR Keaau                             28.88   2 
 11 Monique Apuakehau         JR Waiakea                           28.90   5 
 12 Kiana Fudala              JR Kealakehe                         28.99   1 
 13 Cherish Lau               12 Honokaa                           28.99   2 
 14 Tiani Teanio              JR Keaau                             29.06   4 
 15 Savannah Toussaint        JR Hilo                              29.14   3 
 16 Caitlin Poe               SO Kamehameha                        29.33   3 
 17 Rowan Kotner               9 Hawaii Prep                       29.41   3 
 18 Makana Keala              FR Waiakea                           29.45   1 
 19 Makela Rincon             SO Pahoa                             30.05   2 
 20 Darien Calicdan           SO Waiakea                           30.08   5 
 21 Makayla Tucker-Archie     SR Keaau                             30.11   3 
 22 Jaymie Salangsang         SO Waiakea                           30.16   2 
 23 Starcia Deponte           SO Waiakea                           30.22   2 
 24 Taira Javar               FR Waiakea                           30.83   5 
 25 Alysa Gamache             JR Kealakehe                         31.02   1 
 26 Helena Saito              10 Honokaa                           31.19   4 
 27 Kehaulani Kapu            10 Honokaa                           32.07   4 
 28 Rebekah Dye               SR Waiakea                           32.07   4 
 29 Sophia Chun               FR Kamehameha                        32.13   5 
 30 Shayla Reveira            SO Keaau                             32.31   5 
 31 Tabitha Silva-Perreira    SO Keaau                             32.57   5 
 32 Andie Dernbach             9 Konawaena                         32.66   3 
 33 Aleho Zinstem             SR Kealakehe                         33.24   2 
 34 Chelsea Wengler           SO Keaau                             33.57   4 
 35 Marilu Mendoza            JR Pahoa                             33.67   3 
 
Girls 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Celena Molina              9 Konawaena                       1:03.12   1  10   
  2 Gabriella Boyle           FR Kohala                          1:03.47   1   8   
  3 Sol Kisig                 JR St Joseph                       1:03.71   1   6   
  4 Camelle Martinez          SR Hilo                            1:04.01   1   4   
  5 Brianna Cadaoas           SR Keaau                           1:06.77   1   2   
  6 Cherish Lau               12 Honokaa                         1:06.92   2   1   
  7 Jaymie Salangsang         SO Waiakea                         1:09.43   1 
  8 Darien Calicdan           SO Waiakea                         1:09.68   2 
  9 Rebekah Dye               SR Waiakea                         1:10.79   2 
 10 Tabitha Silva-Perreira    SO Keaau                           1:17.23   2 
 11 Pualani Kama              SO Pahoa                           1:20.98   2 
 12 Hannah Moreau              9 Konawaena                       1:22.69   2 
 
Girls 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Carmen Garson-Shumway     SR Hilo                            2:25.18   10   
  2 Kristiana Van Pernis      12 Hawaii Prep                     2:33.90    8   
  3 Sol Kisig                 JR St Joseph                       2:36.43    6   
  4 Savannah Cochran          10 Hawaii Prep                     2:39.49    4   
  5 Shayli Nakamoto           11 Konawaena                       2:41.82    2   
  6 Amelia Warnock            SO Hilo                            2:43.96    1   
  7 Saya Yabe                 FR Waiakea                         2:44.97  
  8 Madelyn Mumbert           JR Kealakehe                       2:46.71  
  9 Sydney Layaoen            FR Waiakea                         2:47.45  
 10 Maria Fratinardo          SO Kamehameha                      2:48.54  
 11 Shariah Olomua            SO Kamehameha                      2:53.39  
 12 Pi'ilani Yamanoha         FR Waiakea                         2:55.30  
 13 Casey Sanford             FR Kealakehe                       2:56.18  
 14 Jodi Go                   FR Waiakea                         2:57.72  
 15 Riley Arroyo              SO Kealakehe                       2:59.24  
 16 Sarah Franco              SO Kealakehe                       3:01.93  
 17 Alexandra Vida            JR Keaau                           3:01.99  
 18 Holly Fongblatt           SO Hilo                            3:10.06  
 19 Keiko Feliciano            9 Honokaa                         3:18.81  
 20 Dana Gober                JR Kealakehe                       3:20.55  
 21 Meg Anderson-Melendez     SO St Joseph                       4:15.08  
 
Girls 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Carmen Garson-Shumway     SR Hilo                            4:59.30   10   
  2 Kristiana Van Pernis      12 Hawaii Prep                     5:06.68    8   
  3 Crystal Baysa             JR Kamehameha                      5:38.19    6   
  4 Shayli Nakamoto           11 Konawaena                       5:45.68    4   
  5 Kaley Bannister           SR Kamehameha                      5:50.51    2   
  6 Sydney Layaoen            FR Waiakea                         5:52.32    1   
  7 Savannah Cochran          10 Hawaii Prep                     5:53.32  
  8 Madelyn Mumbert           JR Kealakehe                       5:53.37  
  9 Cezanne Guidry            JR Kealakehe                       5:57.83  
 10 Adona Hildhang            12 Honokaa                         5:58.48  
 11 Phoebe Taylor             12 Honokaa                         6:07.72  
 12 Tiara Pacheco             FR Waiakea                         6:12.54  
 13 Shariah Olomua            SO Kamehameha                      6:17.93  
 14 Riley Arroyo              SO Kealakehe                       6:25.78  
 15 Alexandra Vida            JR Keaau                           6:26.72  
 16 Holly Fongblatt           SO Hilo                            6:27.98  
 17 Tia Nelson                SR Kealakehe                       6:34.78  
 18 Keiko Feliciano            9 Honokaa                         7:08.03  
 19 Charlotte Taylor             Honokaa                         7:24.43  
 
Girls 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Crystal Baysa             JR Kamehameha                     12:40.37   10   
  2 Saya Yabe                 FR Waiakea                        12:42.07    8   
  3 Kaley Bannister           SR Kamehameha                     13:07.17    6   
  4 Jodi Go                   FR Waiakea                        13:20.80    4   
  5 Maria Fratinardo          SO Kamehameha                     13:40.14    2   
 
Girls 100 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Casey Poe                 SR Kamehameha                        16.30   10   
  2 Mikela Cabel              SR Kamehameha                        17.27    8   
  3 Skye Ombac                SR Waiakea                           17.71    6   
  4 Ella Kotner               11 Hawaii Prep                       19.34    4   
  5 Cydne Correia             11 Honokaa                           19.63    2   
  6 Teyah Robinson            11 Konawaena                         19.76    1   
  7 Gracelin Castro           FR Waiakea                           21.90  
  8 Asia Morris               11 Konawaena                         24.08  
 
Girls 300 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Mikela Cabel              SR Kamehameha                        47.73   1  10   
  2 Casey Poe                 SR Kamehameha                        50.58   1   8   
  3 Skye Ombac                SR Waiakea                           51.63   1   6   
  4 Ella Kotner               11 Hawaii Prep                       53.98   1   4   
  5 Gracelin Castro           FR Waiakea                           54.5h   2   2   
  6 Leilani Lawson            JR Kealakehe                         55.1h   2   1   
  7 Rianna Yoneda             SO Keaau                             55.7h   2 
  8 Olivia Hettel-Hori        SO Kealakehe                         55.64   1 
  9 Muriel Assi               JR Keaau                             57.32   1 
 10 Tia Nelson                SR Kealakehe                         59.1h   2 
 11 Tola Mahoney               9 Hawaii Prep                     1:04.2h   2 
 12 Sarah Mumbert             SO Kealakehe                       1:05.5h   2 
 
Girls 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kamehameha                                                     51.43   10   
  2 Kealakehe                                                      53.45    8   
  3 Konawaena                                                      54.53    6   
  4 Keaau                                                          54.87    4   
  5 Waiakea                                                        55.44    2   
  6 Hawaii Prep                                                    57.18    1   
  7 Hawaii Prep  'B'                                             1:03.90  
 -- Pahoa                                                             DQ   zone violation
 
Girls 4x400 Meter Relay
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Hilo                                                         4:21.92   1  10   
  2 Konawaena                                                    4:29.04   1   8   
  3 Keaau                                                        4:31.75   1   6   
  4 Hilo  'B'                                                    4:36.49   2 
  5 Kealakehe                                                    4:37.79   1   4   
  6 Kamehameha                                                   4:37.83   2   2   
  7 Hawaii Prep                                                  4:39.32   1   1   
  8 Waiakea                                                      4:42.36   1 
  9 Honokaa                                                      4:46.64   1 
 10 Kealakehe  'B'                                               5:19.78   2 
 
Girls High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kau'i Taylor              10 Hawaii Prep                     5-01.00   10   
  2 Leila Morrison            11 Hawaii Prep                     4-06.00    8   
  3 Sandy Jardine             SR Kamehameha                      4-04.00    6   
  4 Jaymie Salangsang         SO Waiakea                         4-00.00    4   
 
Girls Pole Vault
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Alysha Medieros           JR Hilo                            8-06.00   10   
  2 Rachel Serion             JR Kealakehe                       7-00.00    8   
  3 Monique Apuakehau         JR Waiakea                         6-06.00    6   
  4 Makana Keala              FR Waiakea                         6-00.00    4   
  5 Darien Calicdan           SO Waiakea                         5-06.00    1   
  5 Makeala Hodson            SO Kamehameha                      5-06.00    1   
  5 Rebekah Dye               SR Waiakea                         5-06.00    1   
  8 Ariana Kaneshiro          FR Kealakehe                       5-00.00  
 -- Hinatea Otare             JR Kealakehe                            NH  
 
Girls Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Nicole Cristobal          FR Kealakehe                      16-07.50   10   
  2 Meagan Kualii             JR Kamehameha                     15-10.50    8   
  3 Kau'i Taylor              10 Hawaii Prep                    15-07.75    6   
  4 Mikela Cabel              SR Kamehameha                     15-05.00    4   
  5 Anathena Tuppein          12 Konawaena                      15-04.00    2   
  6 Tiani Teanio              JR Keaau                          14-11.00    1   
  7 Skye Ombac                SR Waiakea                        14-01.75  
  8 Sol Kisig                 JR St Joseph                      14-00.00  
  9 Leilani Lawson            JR Kealakehe                      13-10.75  
 10 Savannah Toussaint        JR Hilo                           13-03.00  
 11 Sandy Jardine             SR Kamehameha                     13-01.25  
 12 Asia Morris               11 Konawaena                      13-00.50  
 13 Cydne Correia             11 Honokaa                        12-11.00  
 14 Brandy Faxon              SO Pahoa                          12-08.00  
 15 Olivia Hettel-Hori        SO Kealakehe                      12-04.50  
 16 Shaenese Tailon           SR Ka'u                           12-03.25  
 17 Teagan Rutkowski          10 Hawaii Prep                    10-10.50  
 18 Phoebe Taylor             12 Honokaa                         9-10.25  
 19 Keiko Feliciano            9 Honokaa                         9-06.25  
 
Girls Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Casey Poe                 SR Kamehameha                     34-09.75   10   
  2 Meagan Kualii             JR Kamehameha                     34-03.00    8   
  3 Alysha Medieros           JR Hilo                           33-09.50    6   
  4 Kau'i Taylor              10 Hawaii Prep                    33-09.00    4   
  5 Mikela Cabel              SR Kamehameha                     32-08.25    2   
  6 Skye Rances               SR Waiakea                        31-11.50    1   
  7 Tori Teanio               SO Keaau                          31-03.00  
  8 Sol Kisig                 JR St Joseph                      30-06.00  
  9 Cassidy Kelii             SO Kamehameha                     27-05.50  
 10 Leila Morrison            11 Hawaii Prep                    26-11.50  
 -- Teagan Rutkowski          10 Hawaii Prep                        FOUL  
 
Girls Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ofa Folau                 SR Waiakea                        32-04.00   10   
  2 Ula Brostek               11 Hawaii Prep                    29-06.50    8   
  3 'alohi Chambless          11 Hawaii Prep                    28-10.00    6   
  4 Chenoa Rogers             FR Hilo                           28-08.50    4   
  5 Maines Yulian             SR Hilo                           28-05.50    2   
  6 Lavinia Vete              12 Konawaena                      28-04.50    1   
  7 Alisi Pulupaki            SO Hilo                           28-02.00  
  8 Molini Vaka               FR Hilo                           27-05.50  
  9 Caley Saragosa            SR Kamehameha                     27-05.00  
 10 Kamalani Alves            FR Hilo                           27-02.25  
 11 Jasmine Oher              JR Keaau                          26-10.00  
 12 Cortnie Pacyao            FR Hilo                           26-09.75  
 13 Cherry Ann Aki            SR Hilo                           25-06.75  
 14 Lehua Palakiko            SO Hilo                           24-10.00  
 15 Kaycee Nathaniel          SO Hilo                           24-03.25  
 16 Sasha Kauwale             JR Pahoa                          23-10.25  
 17 Brandi Naihe              JR Kealakehe                      23-08.00  
 18 Jadeen Brown              JR Pahoa                          23-05.50  
 19 Genel Joy Galvez          FR Keaau                          22-06.50  
 20 Jennifer Tabios           JR Ka'u                           22-05.00  
 21 Rhima Joy Inocelda        SR Pahoa                          21-05.75  
 
Girls Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ofa Folau                 SR Waiakea                          100-10   10   
  2 'alohi Chambless          11 Hawaii Prep                    92-09.75    8   
  3 Li'I Maertens             SR Hilo                              91-04    6   
  4 Molini Vaka               FR Hilo                           87-09.50    4   
  5 Ula Brostek               11 Hawaii Prep                       85-08    2   
  6 Caley Saragosa            SR Kamehameha                        83-04    1   
  7 Jadeen Brown              JR Pahoa                          82-00.50  
  8 Alisi Pulupaki            SO Hilo                              80-04  
  9 Cortnie Pacyao            FR Hilo                              74-10  
 10 Chenoa Rogers             FR Hilo                           71-08.50  
 11 Jasmine Oher              JR Keaau                             71-06  
 12 Jennifer Tabios           JR Ka'u                              71-05  
 13 Genel Joy Galvez          FR Keaau                             70-09  
 -- Maines Yulian             SR Hilo                                 ND  
 -- Rhima Joy Inocelda        SR Pahoa                                ND  
 -- Kaycee Nathaniel          SO Hilo                                 ND  
 -- Jaymie Dexter             SR Pahoa                                ND  
 -- Lehua Palakiko            SO Hilo                                 ND  
 -- Selena Segunda            JR Kealakehe                            ND  
 -- Aleho Zinstem             SR Kealakehe                            ND  
 -- Tumama Tupuoia            SR Kealakehe                            ND  
 -- Brandi Naihe              JR Kealakehe                            ND  
 -- Cherry Ann Aki            SR Hilo                                 ND  
 -- Kamalani Alves            FR Hilo                                 ND  
 -- Sasha Kauwale             JR Pahoa                              FOUL  
 
Boys 100 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Luca Vartic               10 Konawaena                         11.37   1  10   
  2 Devin Preston             SR Waiakea                           11.44   1   8   
  3 Christopher Higuchi       12 Konawaena                         11.69   1   6   
  4 Cohlby Roy Espaniola      JR Keaau                             11.72   1   4   
  5 Tre Evans-Dumaran         SO Kamehameha                        11.79   1   2    11.785
  6 Brandon Howes             12 Konawaena                        J11.79   1   1    11.790
  7 Pookela Hanato-Smith      12 Konawaena                         11.81   1 
  8 Desmond Donios            SR Keaau                             11.89   1 
  9 Kamakana Pagan            FR Kamehameha                        11.97   2 
 10 Joseph Benitez            JR Kealakehe                         12.10   2 
 11 Kahuhipa Donner           SR Keaau                             12.12   2 
 12 Isaac Navarro             JR Kealakehe                         12.18   2 
 13 Faaolaina Teofilo         SR Kamehameha                        12.20   2 
 14 Paul Tryztan Padasdao     JR Keaau                             12.26   2 
 15 James Sloan               JR Kamehameha                        12.30   3 
 16 Brandon Ramey             JR Keaau                             12.33   3 
 17 Nathan Wong               SR Keaau                             12.34   5 
 18 Maile Etherton             9 Hawaii Prep                       12.40   2 
 19 Benedict Purell           SR Kealakehe                         12.42   3 
 20 Lukas Kuipers             FR Hilo                              12.42   3 
 21 Hokupaa Kahookaulana      JR Pahoa                             12.44   3 
 22 Joshua Patterson          11 Hawaii Prep                       12.47   3 
 23 Joe Alvarez               JR Waiakea                           12.55   4  12.541
 24 Jantzen Hing              SO Kealakehe                         12.55   4  12.544
 25 Quinn Hottendorf          SO Kamehameha                        12.63   4 
 26 Hoaka Cortez-Kanaiana     JR Keaau                             12.77   4 
 27 David Pillette            JR Ka'u                              12.80   2 
 28 Kahaku Lum HO             JR Keaau                             12.83   4 
 29 Kolby Gebin               FR Keaau                             12.87   5 
 30 Brock Sherlock            JR Hilo                              12.90   4 
 31 Ian Sanborn               SO Kamehameha                        13.19   5 
 32 JB Kelly Tumaneng         JR Keaau                             13.30   5 
 33 Uikelotu Holika           JR Hilo                              13.33   5 
 34 Dyllon Ching              10 Hawaii Prep                       13.34   4 
 35 Jay-R Abalos              SO Ka'u                              14.36   5 
 36 Jarod Clemente            SO Keaau                             14.88   5 
 
Boys 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Luca Vartic               10 Konawaena                         22.94   1  10   
  2 Devin Preston             SR Waiakea                           23.06   1   8   
  3 Christopher Higuchi       12 Konawaena                         23.28   1   6   
  4 Cohlby Roy Espaniola      JR Keaau                             23.36   2   4   
  5 Calebjon Statler-Ellamar  SR Hilo                              23.62   2   2   
  6 Phil Aganus               SR Kamehameha                        23.68   2   1   
  7 Brandon Howes             12 Konawaena                         23.72   3 
  8 Roskassa Johnson          SR Hilo                              23.86   1 
  9 Seanry Agbayani           12 Honokaa                           23.92   3 
 10 Kamakana Pagan            FR Kamehameha                        23.97   1 
 11 Desmond Donios            SR Keaau                             23.99   1 
 12 Pookela Hanato-Smith      12 Konawaena                         23.99   1 
 13 Joseph Benitez            JR Kealakehe                         24.25   1 
 14 Isaac Navarro             JR Kealakehe                         24.25   2 
 15 Shawn Ventura             SR Keaau                             24.34   5 
 16 Faaolaina Teofilo         SR Kamehameha                        24.69   2 
 17 Colton Hill               SR Kamehameha                        24.79   3 
 18 Joshua Patterson          11 Hawaii Prep                       25.01   3 
 19 Brandon Ramey             JR Keaau                             25.05   3 
 20 Michael Kokal             12 Hawaii Prep                       25.10   4 
 21 Maile Etherton             9 Hawaii Prep                       25.35   2 
 22 Paul Tryztan Padasdao     JR Keaau                             25.40   2 
 23 Jantzen Hing              SO Kealakehe                         25.51   5 
 24 Quinn Hottendorf          SO Kamehameha                        25.53   4 
 25 Ivan Akana                SR Keaau                             25.53   5 
 26 Maurice Smith             SR Keaau                             25.72   3 
 27 James Sloan               JR Kamehameha                        25.75   4 
 28 Hoaka Cortez-Kanaiana     JR Keaau                             25.82   4 
 29 Joe Alvarez               JR Waiakea                           25.85   2 
 30 Maurcell Melton           SO Kealakehe                         25.87   3 
 31 Brandon Franco            SO Kealakehe                         25.96   4 
 32 Quinn Yoshimoto           JR Waiakea                           26.25   3 
 33 Benedict Purell           SR Kealakehe                         26.26   5 
 34 Charlie Belmes            SR Keaau                             26.38   4 
 35 Brock Sherlock            JR Hilo                              26.75   4 
 36 Uikelotu Holika           JR Hilo                              26.95   5 
 37 Cody Cuba                 SO Waiakea                           27.28   4 
 38 Terrone Grantham          SR Keaau                             27.30   5 
 39 Kyle Kaleo                FR Waiakea                           27.86   5 
 40 Ian Sanborn               SO Kamehameha                        28.05   5 
 
Boys 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Scott Henderson           SR Kealakehe                         53.66   1  10   
  2 Jeffery Ferrell           JR Keaau                             54.62   1   8   
  3 Seanry Agbayani           12 Honokaa                           54.70   1   6   
  4 Davy Ragland              11 Hawaii Prep                       55.27   1   4   
  5 Caleb Baptiste            JR Kamehameha                        55.66   1   2   
  6 Chastin Kekahuna          SR Kamehameha                        56.29   3   1   
  7 Hokupaa Kahookaulana      JR Pahoa                             56.38   1 
  8 Timon Skinner             SR Hilo                              57.11   2 
  9 Thomas Johnston           10 Konawaena                         57.56   2 
 10 Michael Kokal             12 Hawaii Prep                       57.69   1 
 11 Michael Von Rumorh        FR Kealakehe                         58.09   2 
 12 Tristan Ross              SO Kealakehe                         58.10   1 
 13 Ivan Akana                SR Keaau                             58.37   2 
 14 Joseph Starr              SO Pahoa                             58.44   2 
 15 Dayson Alip               JR Kamehameha                        59.06   2 
 16 Quinn Yoshimoto           JR Waiakea                           59.64   2 
 17 Kolby Gebin               FR Keaau                             59.82   3 
 18 Thunder Frost             JR Kealakehe                       1:00.02   3 
 19 Lukas Kuipers             FR Hilo                            1:00.30   3 
 20 Jerome Ines               SR Keaau                           1:00.85   3 
 21 Kyle Kaleo                FR Waiakea                         1:00.87   3 
 22 Spencer Hanza             JR Keaau                           1:02.68   2 
 23 Josh Davis                SR Pahoa                           1:10.90   3 
 
Boys 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ian McQuate               SR Waiakea                         2:04.66   10   
  2 Jeffery Ferrell           JR Keaau                           2:05.95    8   
  3 Kellen Gillins            12 Hawaii Prep                     2:11.41    6   
  4 Isreal Sims               SR Hilo                            2:12.83    4   
  5 Timon Skinner             SR Hilo                            2:13.27    2   
  6 Ryan Cruz                 SR Kamehameha                      2:14.40    1   
  7 Lawrence Barrett           9 Konawaena                       2:15.88  
  8 Dyson Sato                SR Waiakea                         2:17.40  
  9 Grant Kiunihiro           JR Hilo                            2:19.39  
 10 Scott Henderson           SR Kealakehe                       2:20.67  
 11 Simon Ellis               10 Konawaena                       2:20.77  
 12 Michael Spetich           12 Hawaii Prep                     2:21.27  
 13 Lucas DeRego              SO Kamehameha                      2:21.40  
 14 Shawn Gascon              SR Hilo                            2:22.32  
 15 Kenny Christie            12 Hawaii Prep                     2:23.12  
 16 Harrison Bierman          SO Hilo                            2:25.18  
 17 Isaiah Lawson             SR Keaau                           2:27.18  
 18 Tre Soultz                SO Waiakea                         2:31.21  
 19 Keli'i Van Kirk            9 Hawaii Prep                     2:31.49  
 20 Josh Lawcock              SR Kamehameha                      2:31.54  
 21 Michael Von Rumorh        FR Kealakehe                       2:38.94  
 22 Hunter Catton             SO Kamehameha                      2:40.46  
 23 Christopher Au            FR Kamehameha                      2:41.82  
 24 Anson Yu                  JR Waiakea                         2:44.66  
 25 Charles Fernandez         SO Hilo                            2:47.46  
 26 Dylan Hong                FR Waiakea                         2:48.57  
 
Boys 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Thunder Frost             JR Kealakehe                       4:37.14   10   
  2 Lawrence Barrett           9 Konawaena                       4:37.52    8   
  3 Josiah Adams              JR Kohala                          4:37.53    6   
  4 Anthony Conners           12 Honokaa                         4:43.14    4   
  5 Levi Albano               SR Keaau                           4:44.89    2   
  6 Adalberto Malagon         SO Kealakehe                       4:45.89    1   
  7 Jake McCafferty           11 Hawaii Prep                     4:47.22  
  8 Michael Spetich           12 Hawaii Prep                     4:51.23  
  9 Harrison Bierman          SO Hilo                            4:53.11  
 10 Christian Lawson          SR Keaau                           4:56.11  
 11 Brandon Franco            SO Kealakehe                       4:57.25  
 12 Issac Angelo              11 Honokaa                         4:57.47  
 13 Isaiah Lawson             SR Keaau                           5:02.50  
 14 Shawn Gascon              SR Hilo                            5:04.16  
 15 Slater Inouye             FR Waiakea                         5:04.80  
 16 Keli'i Van Kirk            9 Hawaii Prep                     5:05.01  
 17 Mitchell Dixon            JR Kealakehe                       5:05.16  
 18 Christian Batad           FR Keaau                           5:08.22  
 19 Tre Soultz                SO Waiakea                         5:08.72  
 20 Ariel Navarro             JR Keaau                           5:15.84  
 21 Jin Harbour               SR Waiakea                         5:16.72  
 22 Josh Lawcock              SR Kamehameha                      5:18.11  
 23 Brandon Melton             9 Hawaii Prep                     5:29.59  
 24 Dylan Gober               FR Kealakehe                       5:29.71  
 25 Orion Friels              SO Kealakehe                       5:30.24  
 26 Kyle Benevides            FR Keaau                           5:40.55  
 27 Dylan Hong                FR Waiakea                         5:48.43  
 28 Anson Yu                  JR Waiakea                         5:50.42  
 29 Christopher Au            FR Kamehameha                      5:51.76  
 30 Micah Davis               SR Pahoa                           5:57.59  
 31 Charles Fernandez         SO Hilo                            6:09.55  
 32 Daryl Albano              SR Keaau                           6:25.17  
 33 Rhodney-John Hernando     FR Keaau                           6:29.89  
 
Boys 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Stephen Hunter            SR Hilo                            9:38.37   10   
  2 Ian McQuate               SR Waiakea                         9:38.38    8   
  3 Thunder Frost             JR Kealakehe                       9:39.40    6   
  4 River Brown               SO Hilo                           10:13.88    4   
  5 Dyson Sato                SR Waiakea                        10:31.28    2   
  6 Kai Garson-Shumway        SO Hilo                           10:39.18    1   
  7 Adalberto Malagon         SO Kealakehe                      10:40.69  
  8 Hua Uehara                SO Hilo                           10:51.94  
  9 Andruw Nakamura           10 Konawaena                      11:21.86  
 10 Mitchell Dixon            JR Kealakehe                      11:23.67  
 11 Christian Lawson          SR Keaau                          11:32.58  
 12 Brandon Melton             9 Hawaii Prep                    11:40.14  
 13 Orion Friels              SO Kealakehe                      11:43.02  
 14 Ariel Navarro             JR Keaau                          11:44.23  
 15 Jin Harbour               SR Waiakea                        11:47.65  
 16 Dylan Gober               FR Kealakehe                      12:02.18  
 17 Daryl Albano              SR Keaau                          14:02.22  
 
Boys 110 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Tre Evans-Dumaran         SO Kamehameha                        15.78   1  10   
  2 Rihei Grothmann           SR Kamehameha                        15.98   1   8   
  3 Shawn Ventura             SR Keaau                             16.18   1   6   
  4 Phil Aganus               SR Kamehameha                        17.05   1   4   
  5 Maurice Smith             SR Keaau                             17.13   1   2   
  6 Mark Kenneth Ramos        SR Keaau                             18.52   2   1   
  7 Keith Sumaoang            SO Waiakea                           18.64   2 
  8 Coleman Chaves            JR Waiakea                           18.72   2 
  9 Joseph Starr              SO Pahoa                             18.86   2 
 10 Maurcell Melton           SO Kealakehe                         19.45   2 
 11 Scott Nicolas             SO Waiakea                           23.51   2 
 
Boys 300 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Rihei Grothmann           SR Kamehameha                        42.07   1  10   
  2 Phil Aganus               SR Kamehameha                        43.01   1   8   
  3 Coleman Chaves            JR Waiakea                           44.89   1   6   
  4 Colton Hill               SR Kamehameha                        44.96   2   4   
  5 Shawn Ventura             SR Keaau                             45.02   1   2   
  6 Keith Sumaoang            SO Waiakea                           45.23   1   1   
  7 Maurice Smith             SR Keaau                             46.79   1 
  8 Scott Nicolas             SO Waiakea                           47.43   2 
  9 Mark Kenneth Ramos        SR Keaau                             50.63   2 
 10 Elijah Tamez              SR Hilo                              50.63   2 
 11 Terrone Grantham          SR Keaau                             50.74   2 
 
Boys 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kamehameha                                                     45.29   10   
  2 Keaau                                                          46.19    8   
  3 Kamehameha  'B'                                                47.37  
  4 Konawaena                                                      47.91    6   
  5 Ka'u                                                           48.91    4   
  6 Hawaii Prep                                                    50.07    2   
 -- Kealakehe                                                        DNF  
 
Boys 4x400 Meter Relay
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Keaau                                                        3:45.07   1  10   
  2 Kealakehe                                                    3:47.92   1   8   
  3 Kamehameha                                                   3:48.24   1   6   
  4 Konawaena                                                    3:51.71   1   4   
  5 Kealakehe  'B'                                               3:51.96   1 
  6 Waiakea                                                      4:02.56   1   2   
  7 Hilo  'B'                                                    4:10.23   2 
  8 Hilo                                                         4:10.93   1   1   
  9 Hilo  'C'                                                    4:16.14   2 
 10 Kamehameha  'B'                                              4:20.69   2  Zone Violation Exch
 -- Pahoa                                                             DQ   1  break pt violation
 
Boys High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Maurice Smith             SR Keaau                           5-10.00   10   
  2 Kenny Christie            12 Hawaii Prep                     5-08.00    8   
  3 Brock Sherlock            JR Hilo                            5-02.00    6   
  4 Spencer Hanza             JR Keaau                           5-00.00    4   
  5 Brandon Ramey             JR Keaau                          J5-00.00    1.50
  5 Charlie Belmes            SR Keaau                          J5-00.00    1.50
  7 Seanry Agbayani           12 Honokaa                        J5-00.00  
 -- Jamal (Kaleo) Schott      JR Waiakea                              NH  
 
Boys Pole Vault
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Lucas DeRego              SO Kamehameha                     10-06.00    9   
  1 Zachary Kaneshiro         JR Kealakehe                      10-06.00    9   
  3 Devin Preston             SR Waiakea                         9-06.00    6   
  4 River Brown               SO Hilo                            8-00.00    4   
  5 Isreal Sims               SR Hilo                            7-06.00    1.50
  5 Kahekilo Donner              Kamehameha                      7-06.00    1.50
  7 Kody Dominguez            FR Kamehameha                     J7-06.00  
  8 Cody Cuba                 SO Waiakea                        J7-06.00  
  9 Rylan Aranaydo            SR Keaau                           7-00.00  
 10 JB Kelly Tumaneng         JR Keaau                           6-06.00  
 -- Quinn Yoshimoto           JR Waiakea                              NH  
 
Boys Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Esteve Salmo              JR Ka'u                           20-06.50   10   
  2 Calebjon Statler-Ellamar  SR Hilo                           20-00.50    8   
  3 Keoni Yates               SR Kealakehe                      19-09.00    6   
  4 Cameron Howes             10 Konawaena                      19-01.25    4   
  5 Seanry Agbayani           12 Honokaa                        18-10.00    2   
  6 Ryan Cruz                 SR Kamehameha                     18-08.25    1   
  7 Andrew Garcia             SR Ka'u                           18-04.00  
  8 Isaac Navarro             JR Kealakehe                      18-02.25  
  9 Kahuhipa Donner           SR Keaau                          18-00.00  
 10 Joseph Benitez            JR Kealakehe                      17-10.75  
 11 Nathan Wong               SR Keaau                          17-08.75  
 12 Brandon Howes             12 Konawaena                      17-07.25  
 13 Ka'eo Batacan             SO Kamehameha                     17-06.25  
 14 Joseph Starr              SO Pahoa                          17-00.75  
 15 Keith Sumaoang            SO Waiakea                        16-11.00  
 16 Tristan Haskell           SR Keaau                          16-10.00  
 17 Riggs Kurashige           SO Kealakehe                      16-08.75  
 18 David Pillette            JR Ka'u                           16-08.50  
 18 Desmond Donios            SR Keaau                          16-08.50  
 20 Brock Sherlock            JR Hilo                           16-07.50  
 21 Jeffery Ferrell           JR Keaau                          16-05.75  
 22 Coleman Chaves            JR Waiakea                        16-05.00  
 23 Kahaku Lum HO             JR Keaau                          16-03.50  
 24 James Whalen              SR Makua Lani                     16-01.50  
 25 Matthew Byck              JR Pahoa                          15-11.00  
 26 James Sloan               JR Kamehameha                     15-09.25  
 26 Jonah Brown               JR Kamehameha                     15-09.25  
 28 Uikelotu Holika           JR Hilo                           15-08.75  
 29 Kaweni Ibarra             JR Ka'u                           15-06.50  
 30 Hoaka Cortez-Kanaiana     JR Keaau                          15-05.75  
 31 Kolby Gebin               FR Keaau                          15-05.50  
 32 Hunter Catton             SO Kamehameha                     12-10.00  
 -- Ivan Akana                SR Keaau                              FOUL  
 -- Jarod Clemente            SO Keaau                              FOUL  
 -- Paul Tryztan Padasdao     JR Keaau                              FOUL  
 -- Rihei Grothmann           SR Kamehameha                    X19-08.50  
 
Boys Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Rihei Grothmann           SR Kamehameha                     40-09.75   10   
  2 Cohlby Roy Espaniola      JR Keaau                          40-09.25    8   
  3 Calebjon Statler-Ellamar  SR Hilo                           40-09.00    6   
  4 Keoni Yates               SR Kealakehe                      40-05.75    4   
  5 Ka'eo Batacan             SO Kamehameha                     38-05.50    2   
  6 Joseph Benitez            JR Kealakehe                      38-04.75    1   
  7 Koa Thompson              SR Kamehameha                     38-02.75  
  8 Tristan Haskell           SR Keaau                          37-11.50  
  9 Brandon Howes             12 Konawaena                      37-09.00  
 10 Cameron Howes             10 Konawaena                      37-08.50  
 11 Nathan Wong               SR Keaau                          36-10.75  
 12 Reyson Ching               9 Konawaena                      35-08.00  
 13 Spencer Hanza             JR Keaau                          35-03.50  
 14 Kahaku Lum HO             JR Keaau                          34-09.00  
 15 Kody Dominguez            FR Kamehameha                     33-08.25  
 
Boys Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Sione Holika              SR Hilo                           50-10.25   10   
  2 Feke Kioa                 SR Kealakehe                      46-11.00    8   
  3 Timothy Burke             SR Kamehameha                     46-05.50    6   
  4 Devin Preston             SR Waiakea                        43-08.25    4   
  5 Ridge Quitoriano          JR Waiakea                        42-04.75    2   
  6 Jon Salzman               SR Hilo                           42-01.25    1   
  7 Matthew Simpkins          SR Keaau                          40-10.50  
  8 Jeffrey Tomas             SR Waiakea                        39-03.75  
  9 Sateki Nisa               SR Waiakea                        38-00.75  
 10 Jade Barroga              SR Keaau                          38-00.00  
 11 David Pakele              SO Hilo                           37-06.25  
 12 John Funaki               SR Hilo                           37-03.50  
 13 Jordan Pascual            SR Keaau                          34-07.00  
 14 Jason Tara-Antone         SR Hilo                           34-00.75  
 15 Seth Fukushima            SO Hilo                           33-09.50  
 16 Alan Sekona               SR Waiakea                        32-10.50  
 17 Loumir Malapitan          SR Keaau                          31-09.50  
 18 Marti Tuiloma             JR Keaau                          31-06.75  
 19 Riley Costa               SO Waiakea                        31-06.25  
 20 Dylan Jay Gambing         JR Kealakehe                      30-08.25  
 21 Zachary Devela            JR Waiakea                        30-07.00  
 22 Culen Santiago            FR Kamehameha                     28-06.50  
 23 Jess Ramelb               SR Keaau                          24-10.75  
 23 Joseph MACDONALD          FR Keaau                          24-10.75  
 25 Walter Tara-Antone        FR Hilo                           23-06.75  
 26 Louisito Lara             SR Keaau                          21-06.25  
 -- Dustin Liva               SR Keaau                              FOUL  
 -- Justin Hong               SR Keaau                              FOUL  
 
Boys Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Sateki Nisa               SR Waiakea                       131-02.50   10   
  2 Matthew Simpkins          SR Keaau                         126-03.50    8   
  3 Sione Holika              SR Hilo                          125-08.50    6   
  4 Koa Thompson              SR Kamehameha                       121-04    4   
  5 Jeffrey Tomas             SR Waiakea                          117-09    2   
  6 Hoku Kamaka               JR Kealakehe                     117-03.50    1   
  7 Feke Kioa                 SR Kealakehe                     111-03.50  
  8 Dustin Liva               SR Keaau                         110-00.50  
  9 Zachary Devela            JR Waiakea                          109-00  
 10 Jason Tara-Antone         SR Hilo                          105-06.50  
 11 Seth Fukushima            SO Hilo                             105-03  
 12 Aldon Cortez              JR Kamehameha                       104-06  
 13 Jon Salzman               SR Hilo                          104-03.50  
 14 Ridge Quitoriano          JR Waiakea                       102-02.50  
 15 Alan Sekona               SR Waiakea                          102-00  
 16 Jade Barroga              SR Keaau                         100-10.50  
 17 David Pakele              SO Hilo                              98-11  
 18 Jordan Pascual            SR Keaau                             98-03  
 19 Culen Santiago            FR Kamehameha                        97-05  
 20 Kili Oliveira             SO Pahoa                             91-03  
 -- Jerren Moege              12 Konawaena                            ND  
 -- Jess Ramelb               SR Keaau                                ND  
 -- Race Rushlow              SR Pahoa                                ND  
 -- Louisito Lara             SR Keaau                                ND  
 -- Joshua Keohuloa           11 Konawaena                            ND  
 -- Joseph MACDONALD          FR Keaau                                ND  
 -- Loumir Malapitan          SR Keaau                                ND  
 -- Justin Hong               SR Keaau                                ND  
 -- Marti Tuiloma             JR Keaau                                ND  
 -- Walter Tara-Antone        FR Hilo                               FOUL  
 -- John Funaki               SR Hilo                               FOUL  
 -- Dylan Jay Gambing         JR Kealakehe                          FOUL  
 -- Riley Costa               SO Waiakea                            FOUL  
 
                    Women - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Kamehameha                 140        2) Hawaii Prep                86   
    3) Hilo                        68        4) Waiakea                    66   
    5) Konawaena                   52        6) Kealakehe                  41   
    7) Keaau                       14        8) St Joseph                  12   
    9) Kohala                      10       10) Honokaa                     3   
 
                    Men - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Kamehameha                 100.50     2) Keaau                      88   
    3) Waiakea                     69        4) Hilo                       66.50
    5) Kealakehe                   64        6) Konawaena                  55   
    7) Hawaii Prep                 20        8) Ka'u                       14   
    9) Honokaa                     12       10) Kohala                      6