BIIF All-Comers                                
Kea'au High School  - 3/26/2011                        
Kea'au HI                 
Results                                    
 
Girls 100 Meter Dash
===================================================================================
KeaauStadium: ! 12.59  5/15/2009   Ashley Satterwhite, Punahou                 
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals
  1 Emalia Galderia           JR Konawaena                         13.06   6  10   
  2 Ua Ruedy                  SO Konawaena                         13.29   6   8   
  3 Aloha Bohol               SR Hilo                              13.44   6   6   
  4 Chelsea Poe               JR Kamehameha HI                     13.45   6   4   
  5 Kristina Padrigo          SO Ka'u                              13.66   6   2   
  6 Katie Aguilar                Honokaa                           13.92   2   1   
  7 Mae Quiamas                  Honokaa                           13.94   3 
  8 Alyssa Hoshide            SR Hilo                              14.03   1 
  9 Zoe Acdal                 FR Konawaena                         14.04   1 
 10 Olivia Azevedo            JR Kamehameha HI                     14.05   3 
 11 Jazz Fojas                SO Hawaii Prep                       14.15   6 
 12 Casey Poe                 FR Kamehameha HI                     14.17   3 
 13 Rachel Robertson          JR Kamehameha HI                     14.21   1 
 14 Jasmine Ward              JR Konawaena                         14.29   2 
 15 Lolly Higa                FR Hilo                              14.39   3 
 16 Chrysa Dacalio            SO Konawaena                         14.41   3 
 17 Zarina Fisher             SR Pahoa                             14.42   2 
 18 Haunani Tomas                Kamehameha HI                     14.46   2 
 19 Rose Nakamura             SO Hilo                              14.52   2 
 20 Mikela Cabel              FR Kamehameha HI                     14.58   5 
 21 Shavonne Panglao          JR Ka'u                              14.63   1 
 22 Lana Terwilliger          FR Kealakehe                         14.66   6 
 23 Kiana Heaukulani          SO Hilo                              14.81   3 
 24 Autumn Miyares Thompson   SO Keaau                             14.82   1 
 25 Michelle Martinez         SO Hilo                              14.85   4 
 26 Meimei Nakahara           JR Hawaii Prep                       14.91   2 
 27 Taylor Pocock             SO Ka'u                              14.95   2 
 28 Toni Beck                 SO Ka'u                              15.00   3 
 29 Nahe Lau                     Honokaa                           15.08   1 
 30 Samantha Neubecker        SR Kealakehe                         15.10   1 
 31 Sarah Barry               SO Kamehameha HI                     15.14   5 
 32 Harley Dela Cruz          FR Hilo                              15.17   5 
 33 Vandey Okinaka               Waiakea                           15.31   1 
 34 Anuhea Leite-Ahyo            Kamehameha HI                     15.35   4 
 35 Sharayah Ah Chong         JR Kamehameha HI                     15.55   4 
 36 Yuri Ikeda                   Waiakea                           16.07   6 
 37 Kelcie Miki               FR Kealakehe                         16.12   3 
 38 Christi Lowell            FR Kealakehe                         16.18   2 
 39 Rachel Serion             FR Kealakehe                         16.30   4 
 40 Emily Breen               FR Kealakehe                         16.88   5 
 41 Olivia Holden             FR Kealakehe                         17.73   4 
 
Girls 200 Meter Dash
===================================================================================
KeaauStadium: ! 26.10  5/15/2009   Ashley Satterwhite, Punahou                 
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Ua Ruedy                  SO Konawaena                         27.17   5  10   
  2 Randi Estrada             JR Keaau                             27.30   5   8   
  3 Aloha Bohol               SR Hilo                              27.72   5   6   
  4 Mae Quiamas                  Honokaa                           28.92   1   4   
  5 Katie Aguilar                Honokaa                           28.92   5   2   
  6 Shani Cosma               SO Keaau                             28.92   1   1   
  7 Kristina Padrigo          SO Ka'u                              29.04   5 
  8 Britney Paahana           JR Konawaena                         29.35   1 
  9 Zoe Acdal                 FR Konawaena                         29.41   2 
 10 Rachel Robertson          JR Kamehameha HI                     29.49   5 
 11 Jazz Fojas                SO Hawaii Prep                       29.69   5 
 12 Alyssa McGuire            SO Kamehameha HI                     29.78   1 
 13 Brianna Cadaoas           FR Keaau                             29.90   2 
 14 Lolly Higa                FR Hilo                              30.02   2 
 15 Marley Strand-Nicolaisen  SO Ka'u                              30.07   2 
 16 Chrysa Dacalio            SO Konawaena                         30.37   3 
 17 Zarina Fisher             SR Pahoa                             30.44   2 
 18 Autumn Miyares Thompson   SO Keaau                             30.45   4 
 19 Sarah Gschweng            JR Konawaena                         30.47   4 
 20 Toni Beck                 SO Ka'u                              31.07   1 
 21 Kaylee Castillo           JR Keaau                             31.13   3 
 22 Rose Nakamura             SO Hilo                              31.46   1 
 23 Meimei Nakahara           JR Hawaii Prep                       31.51   1 
 24 Anuhea Leite-Ahyo            Kamehameha HI                     31.56   2 
 25 Taylor Pocock             SO Ka'u                              31.64   3 
 26 Nahe Lau                     Honokaa                           31.66   2 
 27 Lana Terwilliger          FR Kealakehe                         31.79   5 
 28 Keao Silva-Fujitake          Waiakea                           32.19   1 
 29 Angel Alameda             FR Hilo                              32.44   4 
 30 Sharayah Ah Chong         JR Kamehameha HI                     32.69   3 
 31 Lauren Pries              SO Hawaii Prep                       32.80   3 
 32 Josianne Cabalce          SR Hilo                              33.01   3 
 33 Katie Holdcroft           SO Hawaii Prep                       33.79   4 
 34 Bindu Nicholson           JR Hilo                              33.82   4 
 35 Christi Lowell            FR Kealakehe                         34.74   3 
 36 Kelcie Miki               FR Kealakehe                         35.37   4 
 37 Rachel Serion             FR Kealakehe                         35.67   4 
 38 Emily Breen               FR Kealakehe                         35.75   3 
 39 Olivia Holden             FR Kealakehe                         36.83   2 
 
Girls 400 Meter Dash
===================================================================================
KeaauStadium: ! 57.82  5/16/2009   Ashlee Jimenez, KS - Oahu                   
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Kaila Voss                JR Kealakehe                       1:07.02   2  10   
  2 Brianna Cadaoas           FR Keaau                           1:07.30   1   8   
  3 Katie Aguilar                Honokaa                         1:08.45   2   6   
  4 Sarah Gschweng            JR Konawaena                       1:09.33   2   4   
  5 Michelle Martinez         SO Hilo                            1:09.40   2   2   
  6 Mae Quiamas                  Honokaa                         1:10.25   1   1   
  7 Vandey Okinaka               Waiakea                         1:10.83   2 
  8 Harley Dela Cruz          FR Hilo                            1:10.95   1 
  9 Keao Silva-Fujitake          Waiakea                         1:12.65   2 
 10 Yuri Ikeda                   Waiakea                         1:18.32   1 
 11 Bindu Nicholson           JR Hilo                            1:21.21   1 
 
Girls 800 Meter Run
================================================================================
KeaauStadium: ! 2:18.14  5/16/2009   Bailey Massenburg, King Kekaulike         
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Zoe Sims                  SO Hawaii Prep                     2:33.29   10   
  2 Kelsie Kobayashi             Waiakea                         2:36.84    8   
  3 Kaila Voss                JR Kealakehe                       2:44.24    6   
  4 Deann Nishimura-Thornton  JR Keaau                           2:44.40    4   
  5 Haunani Tomas                Kamehameha HI                   2:44.94    2   
  6 Mary Jo Osorio            SR Kohala                          2:46.43    1   
  7 Haley Rosse                  Waiakea                         2:47.75  
  8 Caitee Kuntemeyer            Kamehameha HI                   2:52.19  
  9 Veronica Ladwig           FR Hawaii Prep                     2:54.12  
 10 Hildhang Adona               Honokaa                         2:59.04  
 11 Britni Napihaa            JR Kamehameha HI                   3:15.88  
 12 Justine Post              SO Kealakehe                       3:25.21  
 13 Tiare Shibuya                Kamehameha HI                   3:25.30  
 14 Sarah Barry               SO Kamehameha HI                   3:31.79  
 15 Taylor Johnson            SO Kealakehe                       3:41.44  
 
Girls 1500 Meter Run
================================================================================
KeaauStadium: ! 4:49.82  5/16/2009   Bailey Massenburg, King Kekaulike         
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Zoe Sims                  SO Hawaii Prep                     5:16.52   10   
  2 Kelsie Kobayashi             Waiakea                         5:32.47    8   
  3 Veronica Ladwig           FR Hawaii Prep                     5:50.49    6   
  4 Deann Nishimura-Thornton  JR Keaau                           5:52.64    4   
  5 Mary Jo Osorio            SR Kohala                          5:56.25    2   
  6 Erin Carvalho             JR Kamehameha HI                   5:57.29    1   
  7 Tiana Iwata               FR Kamehameha HI                   5:57.54  
  8 Kaylee Rapoza             SO Hilo                            5:57.59  
  9 Natalie Hagemann          SO Keaau                           5:59.12  
 10 Vanessa Ignacio              Waiakea                         5:59.61  
 11 Hildhang Adona               Honokaa                         6:12.25  
 12 Sasha Beloborodova        JR Hilo                            6:16.31  
 13 Justine Post              SO Kealakehe                       7:00.04  
 14 Arielle Harnick           SO Ka'u                            7:17.86  
 15 Taylor Johnson            SO Kealakehe                       7:20.25  
 
Girls 3000 Meter Run
================================================================================
KeaauStadium: ! 10:38.89  5/16/2009   Hailey Grossman, Seabury                 
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Zoe Sims                  SO Hawaii Prep                    11:47.02   10   
  2 Shalila de Bourmont       JR Hilo                           11:56.10    8   
  3 Veronica Ladwig           FR Hawaii Prep                    12:52.03    6   
  4 Erin Carvalho             JR Kamehameha HI                  13:16.66    4   
  5 Tiana Iwata               FR Kamehameha HI                  13:27.36    2   
  6 Natalie Hagemann          SO Keaau                          13:34.16    1   
  7 Carley Belcher               Waiakea                        13:47.17  
  8 Bethany Bisel                Waiakea                        14:36.13  
 
Girls 100 Meter Hurdles
===================================================================================
KeaauStadium: ! 15.23  2008        Larissa Edwards, Ka'u                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Ua Ruedy                  SO Konawaena                         16.23   3  10   
  2 Emalia Galderia           JR Konawaena                         16.31   3   8   
  3 Jasmine Ward              JR Konawaena                         17.02   1   6   
  4 Katharina Brohmeyer       JR Keaau                             17.07   3   4   
  5 Alyssa McGuire            SO Kamehameha HI                     17.74   3   2   
  6 Bree Delacruz             JR Hilo                              18.29   3   1   
  7 Marley Strand-Nicolaisen  SO Ka'u                              18.47   3 
  8 Lauren Pries              SO Hawaii Prep                       19.03   2 
  9 Mikela Cabel              FR Kamehameha HI                     19.33   2 
 10 Casey Poe                 FR Kamehameha HI                     19.35   2 
 11 Britney Paahana           JR Konawaena                         19.49   2 
 12 Michaela Armitage         SR Keaau                             19.60   1 
 13 Hannah Delos Santos       FR Kealakehe                         19.96   1 
 14 Schae-Ann Like            SR Kamehameha HI                     20.20   2 
 15 Katie Holdcroft           SO Hawaii Prep                       20.97   1 
 16 Brittany Cabalce             Waiakea                           22.45   1 
 17 Nahe Lau                     Honokaa                           24.28   1 
 
Girls 300 Meter Hurdles
===================================================================================
KeaauStadium: ! 45.42  5/5/2007    Sarah Nicolaisen, Ka'u                      
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Ua Ruedy                  SO Konawaena                         47.01   3  10   
  2 Katharina Brohmeyer       JR Keaau                             50.33   3   8   
  3 Jasmine Ward              JR Konawaena                         52.26   3   6   
  4 Alyssa McGuire            SO Kamehameha HI                     52.82   3   4   
  5 Bree Delacruz             JR Hilo                              52.90   3   2   
  6 Britney Paahana           JR Konawaena                         53.22   2   1   
  7 Lauren Pries              SO Hawaii Prep                       55.86   1 
  8 Chrysa Dacalio            SO Konawaena                         57.89   2 
  9 Hannah Delos Santos       FR Kealakehe                         58.23   1 
 10 Katie Holdcroft           SO Hawaii Prep                       59.01   2 
 11 Michaela Armitage         SR Keaau                             59.66   1 
 12 Brittany Cabalce             Waiakea                         1:04.19   1 
 -- Marley Strand-Nicolaisen  SO Ka'u                                DNF   1 
 
Girls 4x100 Meter Relay
================================================================================
KeaauStadium: ! 49.37  5/15/2009   Radford High School, Radford                
                       T Palmer, T Whitener, A Hinkle, K Patton          
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Konawaena                                                      53.22   10   
  2 Hilo High School                                               54.12    8   
  3 Keaau High School                                              55.43    6   
  4 Kamehameha HI                                                  55.88    4   
  5 Ka'u High School                                               56.34    2   
  6 Kamehameha HI  'B'                                             58.51  
  7 Hawaii Prep                                                    59.28    1   
 -- Kealakehe                                                         DQ   Exchange Zone 1 DQ
 
Girls 4x400 Meter Relay
================================================================================
KeaauStadium: ! 4:02.78  5/16/2009   King Kekaulike High School, King Kekaulike
                         S Freeman, B Rajan, B Massenburg, M Palaroan      
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Keaau High School                                            4:27.00   10   
  2 Hilo High School                                             4:45.75    8   
  3 Waiakea                                                      4:55.86    6   
  4 Waiakea  'B'                                                 5:16.37  
 
Girls High Jump
================================================================================
KeaauStadium: !  5-04  5/16/2009   Mindy Campbell, Hawaii Prep                 
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Randi Estrada             JR Keaau                           4-08.00   10   
  2 Marley Strand-Nicolaisen  SO Ka'u                            4-04.00    8   
  3 Emalia Galderia           JR Konawaena                       4-00.00    3.25
  3 Jasmine Ward              JR Konawaena                       4-00.00    3.25
  3 Angel Alameda             FR Hilo                            4-00.00    3.25
  3 Lana Terwilliger          FR Kealakehe                       4-00.00    3.25
 -- Kaila Voss                JR Kealakehe                            NH  
 
Girls Pole Vault
================================================================================
KeaauStadium: ! 11-00  2008        Daysha Viernes, Hilo                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Shina Chung               JR Hilo                           10-03.00   10   
  2 Rose Nakamura             SO Hilo                            7-06.00    8   
  3 Tressie Kapono            JR Hilo                            7-00.00    6   
  4 Alyssa McGuire            SO Kamehameha HI                  J7-00.00    4   
  5 Autumn Miyares Thompson   SO Keaau                          J7-00.00    2   
 
Girls Long Jump
================================================================================
KeaauStadium: ! 17-11.50  5/16/2009   Ku'uipo Nakoa, Hawaii Prep               
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Emalia Galderia           JR Konawaena                      16-08.50   10   
  2 Kristina Padrigo          SO Ka'u                           15-01.50    8   
  3 Ua Ruedy                  SO Konawaena                      15-00.00    6   
  4 Kundalini Nicholson-Walk  FR Hilo                           14-05.50    4   
  5 Jazz Fojas                SO Hawaii Prep                    14-04.25    2   
  6 Jasmine Ward              JR Konawaena                      13-11.75    1   
  7 Shani Cosma               SO Keaau                          13-11.50  
  8 Alyssa McGuire            SO Kamehameha HI                  13-10.25  
  9 Britney Paahana           JR Konawaena                      13-02.75  
 10 Sarah Gschweng            JR Konawaena                      13-02.50  
 11 Kaila Voss                JR Kealakehe                      12-11.50  
 12 Haley Rosse                  Waiakea                        12-09.75  
 13 Zoe Acdal                 FR Konawaena                      12-08.00  
 14 Shavonne Panglao          JR Ka'u                           12-05.00  
 14 Chrysa Dacalio            SO Konawaena                      12-05.00  
 16 Lana Terwilliger          FR Kealakehe                      12-02.50  
 17 Toni Beck                 SO Ka'u                           12-02.00  
 18 Kaylee Castillo           JR Keaau                          12-00.50  
 19 Josianne Cabalce          SR Hilo                           11-01.00  
 20 Arielle Harnick           SO Ka'u                           10-06.25  
 21 Brittany Cabalce             Waiakea                         9-10.75  
 22 Ricki Velez               SO Ka'u                            8-05.50  
 
Girls Triple Jump
================================================================================
KeaauStadium: ! 36-09  5/16/2009   Zhane Santiago, Kahuku                      
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Marley Strand-Nicolaisen  SO Ka'u                           32-01.25   10   
  2 Jazz Fojas                SO Hawaii Prep                    28-07.50    8   
  3 Angel Alameda             FR Hilo                           28-02.75    6   
 -- Brittany Cabalce             Waiakea                            FOUL  
 
Girls Shot Put
================================================================================
KeaauStadium: ! 41-00  3/27/2004   Krystal Moore, Hilo                         
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Linda Sunia               JR Hilo                           33-08.50   10   
  2 Ariel Brown               SO Pahoa                          28-04.00    8   
  3 Tiffany Kerr              SR Hilo                           27-09.50    6   
  4 Precious Duyao            JR Keaau                          27-08.50    4   
  5 Abigail Houston           SO Keaau                          26-09.00    2   
  6 Alyssa Areola             JR Keaau                          26-06.00    1   
  7 Alyssa Buyuan                Waiakea                        26-04.00  
  8 Lahela Peters-Case           Honokaa                        26-00.50  
  9 Lorelei Nakagawa          JR Kealakehe                      25-10.00  
 10 Alice Sheperd             JR Kealakehe                      23-07.50  
 11 Misilosa Uulopa           SR Konawaena                      23-06.00  
 12 Leialoha Peters-Case         Honokaa                        22-07.00  
 13 Kainoe Lee                SO Hilo                           21-06.00  
 14 Chesna Kanekaneya         SR Kealakehe                      17-08.50  
 15 Amber Alvarez                Honokaa                        17-07.00  
 16 Zhiara Diza               SR Pahoa                          16-03.00  
 17 Ashley Seo                   Honokaa                        15-09.00  
 
Girls Discus Throw
================================================================================
KeaauStadium: ! 147-00  5/16/2009   Vaioleti Mikaele, Kaimuki                  
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Linda Sunia               JR Hilo                           95-04.50   10   
  2 Precious Duyao            JR Keaau                          81-07.50    8   
  3 Lahela Peters-Case           Honokaa                           80-04    6   
  4 Alyssa Areola             JR Keaau                             80-02    4   
  5 Tiffany Kerr              SR Hilo                              78-02    2   
  6 Alice Sheperd             JR Kealakehe                         73-09    1   
  7 Kainoe Lee                SO Hilo                              69-00  
  8 Abigail Houston           SO Keaau                             65-05  
  9 Lorelei Nakagawa          JR Kealakehe                         64-00  
 10 Leialoha Peters-Case         Honokaa                           61-05  
 11 Ariel Brown               SO Pahoa                             57-07  
 12 Chesna Kanekaneya         SR Kealakehe                         49-07  
 13 Ashley Seo                   Honokaa                        37-09.50  
 14 Amber Alvarez                Honokaa                           37-03  
 
Boys 100 Meter Dash
===================================================================================
KeaauStadium: ! 10.97  5/16/2009   Jonathan Padron, Damien                     
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Jesse Huihui              JR Keaau                             11.10   7  10   
  2 Kaenen Aukai Akau         JR Kamehameha HI                     11.18   7   8   
  3 Dylan Navarro             SR Kealakehe                         11.25   7   6   
  4 Tavon Pegues              SR Kamehameha HI                     11.52   1   4   
  5 Travis Winters               Waiakea                           11.64   2   2   
  6 Alexander Engdahl         JR Keaau                             11.66   7   1   
  7 Raskassa Johnson          FR Hilo                              11.69   7 
  8 Colton Austria               Waiakea                           11.73   1 
  9 Talon Ota                 SO Keaau                             11.82   1 
 10 Aijah Thompson            SR Keaau                             11.90   2 
 11 Koa Hu                    SR Kealakehe                         12.09   2 
 12 Kason Marques             SR Keaau                             12.09   5 
 13 Keawe Collado             SO Konawaena                         12.12   7 
 14 Viliamu Uulopa            JR Konawaena                         12.20   1 
 15 Kyle Kirk                 SO Kealakehe                         12.22   1 
 16 Patrick Garcia            JR Ka'u                              12.42   7 
 17 Matthew Shimabukuro       SO Keaau                             12.45   4 
 18 Stephen McAuliffe            Waiakea                           12.48   4 
 18 Seaycen Aguiar               Waiakea                           12.48   3 
 20 Kealii Naauao             SR Kamehameha HI                     12.55   3 
 21 Warner John Shaw          JR Kamehameha HI                     12.56   4 
 22 Johnny Chow               SR Keaau                             12.58   3 
 23 Koa Phenicia                 Honokaa                           12.66   7 
 24 Jack Chun                 SO Hilo                              12.66   4 
 25 Kahoali`i Karratti        FR Konawaena                         12.77   2 
 26 Justin Warren             FR Honokaa                           12.82   2 
 27 Spike Boyd                SO Hilo                              12.86   1 
 28 John Joey Buentipo        JR Keaau                             12.89   5 
 29 Spencer Cody              SO Kealakehe                         12.98   4 
 30 Riegel Gorali             SR Ka'u                              12.99   1 
 31 Darwin Mizuba                Waiakea                           13.01   5 
 31 Bobby Lum                 FR Hawaii Prep                       13.01   1 
 33 Pat McCoy                 FR Kealakehe                         13.02   5 
 34 Chastin Kekahuna             Honokaa                           13.04   4 
 35 Brett Ebanez              JR Hilo                              13.06   3 
 36 David Alvarez             JR Hilo                              13.12   2 
 37 Charles Tolentino         SR Pahoa                             13.17   2 
 38 Christopher McAuliffe        Waiakea                           13.18   6 
 39 Taylor Hammond            SO Kamehameha HI                     13.27   5 
 40 Zion Comezario            SR Kealakehe                         13.34   3 
 41 Nathan Gaseon                Honokaa                           13.35   3 
 42 Royden Akuna              SR Hilo                              13.36   5 
 43 Faaaliga Fuiava           FR Hilo                              13.43   6 
 44 Randall Watson            FR Ka'u                              13.51   4 
 45 Tristan Haskell           FR Keaau                             13.58   6 
 46 Jaycen Pertubal           FR Pahoa                             13.60   3 
 47 Konapiliahi Aina          SO Keaau                             13.61   6 
 48 Michael Castaneda            Waiakea                           13.65   5 
 49 Jordan Pascual            FR Keaau                             13.79   6 
 50 Reece Bonham              SR Kealakehe                         13.81   6 
 51 Andrew Garcia             FR Ka'u                              14.20   2 
 52 James Dacalio                Ka'u                              14.42   3 
 53 Thearl Tadeo              FR Pahoa                             14.65   4 
 
Boys 200 Meter Dash
===================================================================================
KeaauStadium: ! 22.42  5/16/2009   Moses Fierro, Waimea                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Dylan Navarro             SR Kealakehe                         23.05   1  10   
  2 Raskassa Johnson          FR Hilo                              24.31   5   8   
  3 Keawe Collado             SO Konawaena                         24.39   5   6   
  4 Colton Austria               Waiakea                           24.52   5   4   
  5 Talon Ota                 SO Keaau                             24.57   5   2   
  6 Katon Pestano             SO Hilo                              24.74   2   1   
  7 Aijah Thompson            SR Keaau                             24.79   1 
  8 Kason Marques             SR Keaau                             24.97   3 
  9 Kayden Haleakala          JR Hawaii Prep                       25.10   2 
 10 Kyle Kirk                 SO Kealakehe                         25.14   5 
 11 Jeremiah May              SR Konawaena                         25.56   1 
 12 Matthew Shimabukuro       SO Keaau                             25.63   2 
 13 Warner John Shaw          JR Kamehameha HI                     25.77   5 
 14 Johnny Chow               SR Keaau                             25.95   3 
 15 Seaycen Aguiar               Waiakea                           25.98   1 
 16 Ocean Lee                 JR Hilo                              26.03   2 
 17 Jonathon Segovia          SO Keaau                             26.10   4 
 18 Patrick Garcia            JR Ka'u                              26.25   5 
 19 Koa Phenicia                 Honokaa                           26.25   2 
 20 Taylor Hammond            SO Kamehameha HI                     26.49   1 
 21 Brett Ebanez              JR Hilo                              26.56   1 
 22 Rogelio Barroga Jr        SR Keaau                             26.81   4 
 23 Spencer Cody              SO Kealakehe                         27.04   3 
 24 Pat McCoy                 FR Kealakehe                         27.19   3 
 25 Justin Warren             FR Honokaa                           27.41   1 
 26 Darwin Mizuba                Waiakea                           27.46   3 
 27 Zion Comezario            SR Kealakehe                         27.49   2 
 28 Charles Tolentino         SR Pahoa                             27.49   1 
 29 Konapiliahi Aina          SO Keaau                             27.59   4 
 30 Chastin Kekahuna             Honokaa                           27.68   3 
 31 Nathan Gaseon                Honokaa                           28.01   5 
 32 Cameron McDaniel          SO Hilo                              28.06   4 
 33 Jordan Pascual            FR Keaau                             28.30   4 
 34 Royden Akuna              SR Hilo                              28.38   3 
 35 Michael Castaneda            Waiakea                           28.82   2 
 36 Tristan Haskell           FR Keaau                             28.94   4 
 37 Jaycen Pertubal           FR Pahoa                             29.09   2 
 38 Reece Bonham              SR Kealakehe                         29.15   4 
 39 Logan Higaki              SO Hilo                              29.86   3 
 
Boys 400 Meter Dash
===================================================================================
KeaauStadium: ! 50.24  5/16/2009   Solomon Dixon, McKinley                     
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Luca Walter               JR Kealakehe                         52.75   3  10   
  2 Talon Ota                 SO Keaau                             54.11   3   8   
  3 Stephen McAuliffe            Waiakea                           54.78   3   6   
  4 Matthew Winters           SO Keaau                             55.32   3   4   
  5 Jonathan Lomberg          JR Kealakehe                         55.73   1   2   
  6 Ezra Comesario            SO Kealakehe                         55.83   2   1   
  7 Jeremiah May              SR Konawaena                         56.62   3 
  8 Jack Chun                 SO Hilo                              58.13   3 
  9 Jonathon Segovia          SO Keaau                             58.25   2 
 10 Matthew Shimabukuro       SO Keaau                             58.64   1 
 11 Scott Henderson           SO Kealakehe                         58.80   2 
 12 Warner John Shaw          JR Kamehameha HI                     58.95   1 
 13 Wayne Pavao               SR Keaau                             59.82   2 
 14 Carson Magoon             JR Hawaii Prep                     1:00.22   3 
 15 Koa Phenicia                 Honokaa                         1:01.70   1 
 16 Chastin Kekahuna             Honokaa                         1:01.76   2 
 17 Royden Akuna              SR Hilo                            1:03.37   2 
 18 Justin Warren             FR Honokaa                         1:05.88   1 
 19 Darwin Mizuba                Waiakea                         1:06.11   1 
 20 Nathan Gaseon                Honokaa                         1:06.77   2 
 21 Pedro Sanches                Honokaa                         1:07.22   3 
 22 Logan Higaki              SO Hilo                            1:07.36   1 
 
Boys 800 Meter Run
================================================================================
KeaauStadium: ! 1:58.13  5/16/2009   Reid Hunter, King Kekaulike               
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Luca Walter               JR Kealakehe                       2:12.31   10   
  2 Johann Kuipers            JR Hilo                            2:13.61    8   
  3 Ezra Comesario            SO Kealakehe                       2:17.38    6   
  4 Ian McQuate                  Waiakea                         2:18.74    4   
  5 Timon Skinner             FR Hilo                            2:19.76    2   
  6 Keoni Rice                   Kealakehe                       2:21.38    1   
  7 Wayne Pavao               SR Keaau                           2:22.35  
  8 Ryan Maka'ala Cruz        FR Kamehameha HI                   2:22.63  
  9 Domenic Defeista          JR Kohala                          2:22.96  
 10 Izrael Sims               FR Hilo                            2:23.50  
 11 Scott Henderson           SO Kealakehe                       2:26.51  
 12 Marcus Araiza             FR Kohala                          2:27.06  
 13 Jhun Delle Ventura        JR Keaau                           2:27.35  
 14 Christopher McAuliffe        Waiakea                         2:27.35  
 15 Theodore DeRego           JR Kamehameha HI                   2:29.70  
 16 Loren Bailey              JR Konawaena                       2:31.91  
 17 Carson Magoon             JR Hawaii Prep                     2:34.26  
 18 Colton Hill               FR Kamehameha HI                   2:38.73  
 19 Jordan Hirae              FR Kamehameha HI                   2:38.82  
 20 Derek Pacheco             SR Hilo                            2:40.63  
 21 Donovan Palacol              Waiakea                         2:41.25  
 22 Adam Hill                    Waiakea                         2:43.81  
 23 Sam Bader                 FR Kamehameha HI                   2:45.20  
 24 Sean Quinlan                 Honokaa                         2:45.41  
 25 Jeremy Gambing            FR Kealakehe                       2:46.36  
 26 Sheldon Cabudol           SO Keaau                           2:49.07  
 27 Christopher Hu               Waiakea                         2:56.92  
 
Boys 1500 Meter Run
================================================================================
KeaauStadium: ! 4:03.98  5/16/2009   Reid Hunter, King Kekaulike               
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Jackson Halford              Waiakea                         4:32.57   10   
  2 Geoff Whitener               Kealakehe                       4:40.88    8   
  3 Keoni Rice                   Kealakehe                       4:52.36    6   
  4 Ryan Maka'ala Cruz        FR Kamehameha HI                   4:56.31    4   
  5 Ian McQuate                  Waiakea                         5:02.65    2   
  6 Max Panoff                FR Hilo                            5:05.51    1   
  7 Jacob Floyd                  Waiakea                         5:05.52  
  8 Domenic Defeista          JR Kohala                          5:07.26  
  9 Jhun Delle Ventura        JR Keaau                           5:13.58  
 10 Veon Darren Olson Hatch   SO Keaau                           5:15.78  
 11 Benjamin Lord             SO Hilo                            5:17.99  
 12 Loren Bailey              JR Konawaena                       5:18.56  
 13 Adam Hill                    Waiakea                         5:20.10  
 14 Colton Hill               FR Kamehameha HI                   5:20.28  
 15 CJ Agusen                 SO Kealakehe                       5:31.22  
 16 Donovan Palacol              Waiakea                         5:32.65  
 17 Jeremy Gambing            FR Kealakehe                       5:37.09  
 18 Kauila Wong Yuen          FR Kamehameha HI                   5:37.56  
 19 Robert Talbot             FR Hilo                            5:38.30  
 20 Rysen Bello               SO Kohala                          5:40.98  
 21 Sean Quinlan                 Honokaa                         5:41.88  
 22 Christopher Hu               Waiakea                         5:44.39  
 23 Sam Bader                 FR Kamehameha HI                   5:45.04  
 24 Sheldon Cabudol           SO Keaau                           5:53.78  
 25 Sky Frost                 SO Kealakehe                       5:55.48  
 26 Dakota Carter             FR Kealakehe                       6:09.18  
 27 Madrone Goldman           SO Kohala                          6:10.90  
 28 Nathan Craven             SR Keaau                           6:11.19  
 29 Nikolas Stelfox           JR Kealakehe                       6:14.19  
 
Boys 3000 Meter Run
================================================================================
KeaauStadium: ! 8:52.90  5/16/2009   Bryce Jenkins, Leilehua                   
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Geoff Whitener               Kealakehe                      10:01.85   10   
  2 Tyde Kaneshiro            SR Hilo                           10:08.48    8   
  3 Jackson Halford              Waiakea                        10:09.51    6   
  4 Andrew Langtry            JR St Joseph                      10:15.75    4   
  5 Stephen Hunter            FR Hilo                           10:27.78    2   
  6 Wayne Pavao               SR Keaau                          11:06.86    1   
  7 Richard Kerr              SO Hilo                           11:07.92  
  8 Jacob Floyd                  Waiakea                        11:08.73  
  9 Dakota Carter             FR Kealakehe                      11:25.65  
 10 Sky Frost                 SO Kealakehe                      11:25.81  
 11 Dyson Sato                   Waiakea                        11:35.21  
 12 Theodore DeRego           JR Kamehameha HI                  11:46.07  
 13 Kauila Wong Yuen          FR Kamehameha HI                  11:54.69  
 14 CJ Agusen                 SO Kealakehe                      11:56.56  
 15 Nikolas Stelfox           JR Kealakehe                      14:21.97  
 
Boys 110 Meter Hurdles
===================================================================================
KeaauStadium: ! 14.56  4/24/2010   Jacob Edwards, Ka'u                         
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Daniel Taylor             SR Hilo                              17.64   2  10   
  2 Kahoali`i Karratti        FR Konawaena                         18.39   2   8   
  3 Viliamu Uulopa            JR Konawaena                         18.73   1   6   
  4 Rick Michels              SR Hilo                              19.19   1   4   
  5 Michael Morikawa             Waiakea                           19.64   1   2   
  6 Joey Kailimai             FR Hawaii Prep                       19.75   2   1   
  7 Ian Mckee                    Waiakea                           20.14   2 
  8 Evan Matsuyama            SR Kealakehe                         20.30   2 
  9 Pat McCoy                 FR Kealakehe                         22.13   1 
 -- Kainalu Naiga-Suganuma       Waiakea                             DNF   1 
 
Boys 300 Meter Hurdles
===================================================================================
KeaauStadium: ! 38.46  4/24/2010   Jacob Edwards, Ka'u                         
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Viliamu Uulopa            JR Konawaena                         44.77   2  10   
  2 Daniel Taylor             SR Hilo                              45.53   1   8   
  3 Rick Michels              SR Hilo                              46.15   2   6   
  4 Michael Morikawa             Waiakea                           46.35   1   4   
  5 Ian Mckee                    Waiakea                           47.25   2   2   
  6 Joey Kailimai             FR Hawaii Prep                       48.52   2   1   
  7 Evan Matsuyama            SR Kealakehe                         48.62   2 
  8 Rogelio Barroga Jr        SR Keaau                             48.74   1 
  9 Kahoali`i Karratti        FR Konawaena                         49.00   1 
 
Boys 4x100 Meter Relay
================================================================================
KeaauStadium: ! 42.62  5/16/2009   Punahou School Boys, Punahou                
                       E Horn, M Schull, J Pedrina, M Zane               
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kamehameha HI                                                  45.97   10   
  2 Kealakehe                                                      46.14    8   
  3 Waiakea                                                        47.86    6   
  4 Konawaena                                                      47.94    4   
 
Boys 4x400 Meter Relay
================================================================================
KeaauStadium: ! 3:24.34  5/16/2009   Punahou School Boys, Punahou              
                         J Pedrina, M Schull, M Zane, K Tuumalo            
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kealakehe                                                    3:42.98   10   
  2 Waiakea                                                      3:43.98    8   
  3 Hilo High School                                             3:45.50    6   
  4 Keaau High School                                            3:54.89    4   
  5 Konawaena                                                    3:59.06    2   
  6 Kamehameha HI                                                4:22.90    1   
  7 Waiakea  'B'                                                 4:26.32  
 
Boys High Jump
================================================================================
KeaauStadium: !  6-06  5/15/2009   Jay-Ar Agapay, King Kekaulike               
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kainoa Kawaha             JR Hilo                            5-06.00   10   
  2 Alexander Engdahl         JR Keaau                          J5-06.00    8   
  3 Joseph Aquino Jr          JR Keaau                           5-04.00    6   
  4 Micah Kaaihue             FR Kamehameha HI                  J5-04.00    4   
  5 Bobby Lum                 FR Hawaii Prep                    J5-04.00    2   
  6 Rogelio Barroga Jr        SR Keaau                           5-02.00    1   
  7 Hunter Wilburn               Waiakea                        J5-02.00  
  8 Kenny Christie            FR Hawaii Prep                     5-00.00  
  9 Kevin Nicolas                Waiakea                         4-08.00  
 
Boys Pole Vault
================================================================================
KeaauStadium: ! 15-00  3/28/2009   David King, Hilo                            
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Katon Pestano             SO Hilo                           11-06.00   10   
  2 Nelson Enos               JR Keaau                          11-00.00    8   
  3 Greg Matias               JR Keaau                          10-06.00    6   
  4 Kayden Haleakala          JR Hawaii Prep                    10-00.00    4   
  5 Matthew Winters           SO Keaau                           9-00.00    1.50
  5 Dylan Alip                JR Kamehameha HI                   9-00.00    1.50
  6 Ryan Maka'ala Cruz        FR Kamehameha HI                  J8-06.00  
  7 Josh Whithead             JR Kealakehe                      J8-00.00  
 -- Billy Ray                 SR Hilo                                 NH  
 
Boys Long Jump
================================================================================
KeaauStadium: ! 23-08  5/16/2009   Trevor Mau, St. Louis                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kaenen Aukai Akau         JR Kamehameha HI                  20-09.50   10   
  2 Talon Ota                 SO Keaau                          18-11.00    8   
  3 Johnny Chow               SR Keaau                          18-07.25    6   
  4 Kahoali`i Karratti        FR Konawaena                      18-05.50    4   
  5 Zarion Kama Vincent       SO Kamehameha HI                  17-09.75    2   
  6 Kyle Katase               SR Hawaii Prep                    17-05.50    1   
  7 Kason Marques             SR Keaau                          17-04.00  
  8 Joseph Aquino Jr          JR Keaau                          17-01.00  
  8 Nelson Enos               JR Keaau                          17-01.00  
 10 Jonathon Segovia          SO Keaau                          16-11.50  
 11 Aijah Thompson            SR Keaau                          16-09.25  
 12 David Alvarez             JR Hilo                           16-08.75  
 13 Spencer Cody              SO Kealakehe                      16-08.25  
 14 Bobby Lum                 FR Hawaii Prep                    16-07.75  
 15 Brett Ebanez              JR Hilo                           16-04.25  
 16 Keawe Collado             SO Konawaena                      16-02.50  
 17 Greg Matias               JR Keaau                          16-00.00  
 18 Donovan Palacol              Waiakea                        15-08.50  
 19 Patrick Garcia            JR Ka'u                           15-05.25  
 20 Matthew Shimabukuro       SO Keaau                          15-00.00  
 21 Carlos Ornelas            SO Ka'u                           14-11.00  
 22 Taylor Hammond            SO Kamehameha HI                  14-10.25  
 -- Riegel Gorali             SR Ka'u                               FOUL  
 -- Emillo Vallejo               Waiakea                            FOUL  
 -- Konapiliahi Aina          SO Keaau                              FOUL  
 
Boys Triple Jump
================================================================================
KeaauStadium: ! 46-01.75  5/16/2009   Tyler Pinkney, Moanalua                  
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Michael Morikawa             Waiakea                        38-00.50   10   
  2 Kainoa Kawaha             JR Hilo                           37-11.00    8   
  3 Nelson Enos               JR Keaau                          36-08.50    6   
  4 Aijah Thompson            SR Keaau                          36-03.50    4   
  5 Joseph Aquino Jr          JR Keaau                          36-01.50    2   
  6 Taylor Hammond            SO Kamehameha HI                  32-03.25    1   
  7 Tristan Haskell           FR Keaau                          31-07.25  
 
Boys Shot Put
================================================================================
KeaauStadium: ! 58-08.75  5/16/2009   Chauncy Makainai, Kailua                 
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hawk Hanoa                SR Kamehameha HI                  42-09.00   10   
  2 Mauna Palama-Danielson       Waiakea                        40-10.00    8   
  3 Gabby Padilla             SR Kealakehe                      40-08.00    6   
  4 Robert Mockchew           SR Kealakehe                      38-11.00    4   
  5 Calvin Hoohuli Jr         SR Kamehameha HI                  37-09.00    2   
  6 Bobby Uesi                   Honokaa                        36-08.00    1   
  7 Spike Boyd                SO Hilo                           36-02.50  
  8 Isaia Fuiava              SR Hilo                           35-10.50  
  9 RJ Mercado                JR Keaau                          34-04.00  
 10 Carl Vincent Pasion       SR Keaau                          33-03.00  
 11 Bradley Figueira          JR Keaau                          31-08.00  
 12 Triton Reich                 Honokaa                        31-00.50  
 13 Kaimi Stevens                Honokaa                        30-02.00  
 14 Tyago Mercado             FR Keaau                          29-05.00  
 15 Zion Comezario            SR Kealakehe                      28-04.00  
 16 Kirk Flores-Oishi            Waiakea                        28-01.50  
 17 Kawai Ronia               FR Keaau                          25-04.00  
 18 Edward Cheng                 Waiakea                        25-00.50  
 19 Hokuala Kamaka            FR Kealakehe                      23-06.00  
 -- Zachary Atagi             JR Hilo                               FOUL  
 
Boys Discus Throw
================================================================================
KeaauStadium: ! 168-02  3/19/2005   Daniel Te'o-Nesheim, Hawaii Prep           
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Robert Mockchew           SR Kealakehe                        124-07   10   
  2 Tarikeni Holani           FR Hilo                          123-08.25    8   
  3 Mauna Palama-Danielson       Waiakea                       121-07.50    6   
  4 Hawk Hanoa                SR Kamehameha HI                 117-10.75    4   
  5 Zachary Atagi             JR Hilo                          116-05.50    2   
  6 Cole Carpenter            SR Hilo                             112-10    1   
  7 Gabby Padilla             SR Kealakehe                     106-02.50  
  8 Patrick Ahalau               Waiakea                       102-08.50  
  9 Kurtis Suzuki             SO Hilo                           99-06.25  
 10 Spike Boyd                SO Hilo                           98-02.75  
 11 Michael Castaneda            Waiakea                        97-07.75  
 12 Rylee Espaniola           SO Hilo                           90-09.50  
 13 Faaaliga Fuiava           FR Hilo                           89-11.50  
 14 Carl Vincent Pasion       SR Keaau                             89-07  
 15 Edward Cheng                 Waiakea                        88-11.50  
 16 Calvin Hoohuli Jr         SR Kamehameha HI                  87-06.50  
 17 Tyago Mercado             FR Keaau                             86-03  
 18 Bobby Uesi                   Honokaa                        85-07.75  
 19 Christian Silva              Honokaa                        84-00.50  
 20 Isaia Fuiava              SR Hilo                           83-01.50  
 21 Benjamin Kealoha          SO Konawaena                         79-05  
 22 Lopaka Command            SO Konawaena                      77-06.75  
 23 Bradley Figueira          JR Keaau                          77-05.50  
 24 Hokuala Kamaka            FR Kealakehe                         77-05  
 25 Zion Comezario            SR Kealakehe                      76-05.50  
 26 Kaimi Stevens                Honokaa                           70-00  
 27 Triton Reich                 Honokaa                        66-10.50  
 28 Cameron McDaniel          SO Hilo                              63-07  
 29 Kirk Flores-Oishi            Waiakea                        62-09.75  
 30 Darwin Mizuba                Waiakea                           61-04  
 31 Nathan Jordan             FR Kealakehe                         54-02  
 32 Kawai Ronia               FR Keaau                          53-06.75  
 -- Alokoa Lowery             SO Hilo                               FOUL  
 -- Viliami Fahiua            JR Keaau                              FOUL  
 -- RJ Mercado                JR Keaau                              FOUL  
 
                    Women - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Konawaena                  106.50     2) Hilo High School          106.25
    3) Keaau High School           85        4) Hawaii Prep                53   
    5) Ka'u High School            30        6) Kamehameha HI              27   
    7) Waiakea                     22        8) Kealakehe                  20.25
    9) Honoka'a                    20       10) Pahoa                       8   
   11) Kohala High School           3                                           
 
                    Men - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Kealakehe                  108        2) Hilo High School          103   
    3) Keaau High School           86.50     4) Waiakea                    80   
    5) Kamehameha HI               61.50     6) Konawaena                  40   
    7) Hawaii Prep                  9        8) Saint Joseph                4   
    9) Honoka'a                     1