Licensed to Konawaena High School      Hy-Tek's Meet Manager 4/14/2012 02:03 PM
                        BIIF All Comers #1 at Konawaena                        
                        Julian Yates Field  - 4/14/2012                        
                                     BIIF                                      
                                    Results                                    
 
Girls 100 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals
  1 Chelsea Poe               12 Kamehameha HI                     13.21   1   10  
  2 Bri Vallente              FR Hawaii Prep                       13.36   1    8  
  3 Caili Ebaniz              JR Kealakehe                         13.40   1    6  
  4 Ryanne Kelso              SR Kealakehe                         13.54   2    4  
  5 Mikela Mercier               Konawaena                         13.57   3    2  
  6 Nahe Lau                   9 Honoka'a                          13.65   1    1  
  7 Jazz Fojas                JR Hawaii Prep                       13.68   1 
  8 Casey Poe                 10 Kamehameha HI                     13.74   3 
  9 Olivia Azevedo            12 Kamehameha HI                     13.76   2 
 10 Yvonne Daniels            11 Honoka'a                          13.79   2 
 11 Lolly Higa                10 Hilo                              13.84   1 
 12 Kundalini Nicholas-Walke  10 Hilo                              13.89   2 
 13 Kera Akiyama              11 Kamehameha HI                     14.03   4 
 14 Meimei Nakahara           SR Hawaii Prep                       14.44   2 
 15 Koholali'i Maertens          Hilo                              14.50   3 
 16 Cherish Lau               11 Honoka'a                          14.53   3 
 17 Camille Martinez          10 Hilo                              14.64   3 
 18 Akanesi Aholelei          JR Kealakehe                         14.71   5 
 19 Nyadean Campbell           9 Hilo                              14.78   4 
 20 Sabrina Disney            FR Hawaii Prep                       14.79   4 
 21 Charnalyn Crivello         9 Keaau                             14.80   1 
 22 Bree Brooks               11 Hilo                              14.97   5 
 23 Kayla Shiroma             SR Waiakea                           15.01   2 
 24 Royce Paahana                Konawaena                         15.19   4 
 25 Noor Sarwar               FR Hawaii Prep                       15.21   3 
 26 Tatijuanan Wilson          9 Honoka'a                          15.23   4 
 27 Kyra Malepe                  Ka'u                              15.31   2 
 28 Kili Takushi              10 Honoka'a                          15.49   5 
 29 Teisha Nacis              SR Waiakea                           15.58   1 
 30 Joy Hartman               12 Keaau                             15.60   2 
 31 Jadelyn Alvarez            9 Honoka'a                          15.72   5 
 32 Hope Stevens              11 Honoka'a                          16.38   5 
 33 Hinatea Otare             FR Kealakehe                         17.65   3 
 34 Natalie Newhouse          FR Kealakehe                         17.94   4 
 -- Serena Nasworthy          10 Hilo                                 FS   5  
 
Girls 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Bri Vallente              FR Hawaii Prep                       27.54   1   10  
  2 Shina Chung               12 Hilo                              27.64   1    8  
  3 Carmen Garson-Shumway     10 Hilo                              28.02   1    6  
  4 Nahe Lau                   9 Honoka'a                          28.44   1    4  
  5 Caili Ebaniz              JR Kealakehe                         28.48   1    2  
  6 Meagan Kualii             09 Kamehameha HI                     28.52   5    1  
  7 Jazz Fojas                JR Hawaii Prep                       28.55   2  28.544
  8 Kundalini Nicholas-Walke  10 Hilo                              28.55   2  28.547
  9 Yvonne Daniels            11 Honoka'a                          28.65   1 
 10 Ana Tuppein               SO Kealakehe                         28.83   2 
 11 Sophia Banaequista        SO Kealakehe                         28.89   1 
 12 Teyah Robinson               Konawaena                         29.26   3 
 13 Lolly Higa                10 Hilo                              29.49   1 
 14 Mikela Mercier               Konawaena                         29.51   2 
 15 Autumn Miyares-Thompson   11 Keaau                             29.89   3 
 16 Cherish Lau               11 Honoka'a                          30.11   2 
 17 Koholali'i Maertens          Hilo                              30.22   4 
 18 Nina Bean                  9 Hilo                              30.27   3 
 19 Skye Ombac                SO Waiakea                           30.47   4 
 20 Charnalyn Crivello         9 Keaau                             30.55   2 
 21 Krisann Isomura           11 Keaau                             30.55   4 
 22 Noor Sarwar               FR Hawaii Prep                       30.73   5 
 23 Vandey Okinaka            JR Waiakea                           30.87   3 
 24 Nyadean Campbell           9 Hilo                              30.96   5 
 25 Tatijuanan Wilson          9 Honoka'a                          31.06   3 
 26 Sabrina Disney            FR Hawaii Prep                       31.36   5 
 27 Meimei Nakahara           SR Hawaii Prep                       31.38   3 
 28 Nina Enos                 JR Hawaii Prep                       31.66   4 
 29 Sarah Barry               11 Kamehameha HI                     31.90   3 
 30 Katrina Bath              JR Waiakea                           32.14   2 
 31 Serena Nasworthy          10 Hilo                              32.22   5 
 32 Joy Hartman               12 Keaau                             32.41   5 
 33 Kyra Malepe                  Ka'u                              33.43   2 
 34 Kili Takushi              10 Honoka'a                          33.47   4 
 35 Natalie Newhouse          FR Kealakehe                         38.69   4 
 36 Maileen Nakashima         FR Waiakea                           39.76   5 
 
Girls 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Chelsea Poe               12 Kamehameha HI                   1:01.15   1   10  
  2 Mckenna Davidson          SR Kealakehe                       1:01.42   1    8  
  3 Ana Tuppein               SO Kealakehe                       1:03.48   2    6  
  4 Brianna Cadaoas           10 Keaau                           1:04.09   1    4  
  5 Haley Rasse               JR Waiakea                         1:04.91   1    2  
  6 Kaulana Ruedy                Konawaena                       1:05.20   1    1  
  7 Shani Cosma               11 Keaau                           1:05.39   1 
  8 Kelsie Kobayashi          SR Waiakea                         1:05.62   1 
  9 Sophia Benaequista           Kealakehe                       1:05.90   3 
 10 Satya Ray                  9 Hilo                            1:06.34   3 
 11 Michelle Martinez         12 Hilo                            1:06.48   1 
 12 Camille Martinez          10 Hilo                            1:06.92   2 
 13 Skye Ombac                SO Waiakea                         1:08.34   3 
 14 Sarah Gschweng               Konawaena                       1:08.37   2 
 15 Vandey Okinaka            JR Waiakea                         1:10.36   2 
 16 Lindsay Milke             JR Kealakehe                       1:11.74   3 
 17 Charnalyn Crivello         9 Keaau                           1:12.41   2 
 
Girls 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Deann Nishimura-Thornton  12 Keaau                           2:30.78    10  
  2 Haley Rasse               JR Waiakea                         2:38.28     8  
  3 Shayli nakamoto              Konawaena                       2:39.09     6  
  4 Kaulana Ruedy                Konawaena                       2:40.69     4  
  5 Hildhang Adona            10 Honoka'a                        2:42.54     2  
  6 Sarah Gschweng               Konawaena                       2:44.43     1  
  7 Kelly Greenwell           10 Honoka'a                        2:46.97  
  8 Nina Enos                 JR Hawaii Prep                     2:48.41  
  9 Justine Post              JR Kealakehe                       3:04.83  
 10 Madelyn Mumbert           FR Kealakehe                       3:05.25  
 11 Sarah Barry               11 Kamehameha HI                   3:06.01  
 12 Meimei Nakahara           SR Hawaii Prep                     3:38.36  
 
Girls 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Carmen Garson-Shumway     10 Hilo                            4:59.67    10  
  2 Mehana Jabado-Halpern      9 Hilo                            5:12.61     8  
  3 Shayli nakamoto              Konawaena                       5:28.00     6  
  4 Mika Bettencourt          SO Kealakehe                       5:29.33     4  
  5 Kelly Greenwell           10 Honoka'a                        5:43.95     2  
  6 Hildhang Adona            10 Honoka'a                        5:56.60     1  
  7 Madelyn Mumbert           FR Kealakehe                       6:29.27  
 
Girls 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kelsie Kobayashi          SR Waiakea                        11:37.30    10  
  2 Shayli nakamoto              Konawaena                      11:52.36     8  
  3 Kaylee Rapoza             12 Hilo                           12:51.19     6  
  4 Tsukasa Akai              SR Hawaii Prep                    13:20.09     4  
  5 Justine Post              JR Kealakehe                      13:28.00     2  
  6 Mikeala Owen              SR Hawaii Prep                    14:25.25     1  
 
Girls 100 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Marley Strand-Nicolaisen  JR Ka'u                              16.52   1   10  
  2 Britney Paahana              Konawaena                         16.56   1    8  
  3 Katie Case                SR Hawaii Prep                       17.17   1    6  
  4 Casey Poe                 10 Kamehameha HI                     17.43   2    4  
  5 Raine Coleman                Konawaena                         17.55   1    2  
  6 Alyssa McGuire            11 Kamehameha HI                     17.67   1    1  
  7 Emily Evans               JR Hawaii Prep                       17.79   1 
  8 Mikela Cabel              10 Kamehameha HI                     17.92   2 
  9 Bree Delacruz             12 Hilo                              17.92   1 
 10 Lauren Pries              JR Hawaii Prep                       17.95   1 
 11 Ella Kotner               FR Hawaii Prep                       18.21   2 
 12 Nina Bean                  9 Hilo                              18.26   2 
 13 Michelle Martinez         12 Hilo                              18.57   2 
 14 Krisann Isomura           11 Keaau                             19.98   2 
 15 Morgan Monahan               Hawaii Prep                       20.02   3 
 16 Teyah Robinson               Konawaena                         20.34   3 
 17 Javeina Thornton          11 Keaau                             20.58   3 
 18 Karley Swain              SR Waiakea                           20.79   3 
 19 Autumn Miyares-Thompson   11 Keaau                             20.84   2 
 20 Katrina Bath              JR Waiakea                           21.44   3 
 21 Ivy Conley                FR Waiakea                           21.63   2 
 22 Tia Nelson                FR Kealakehe                         22.01   3 
 23 Faran Brown               SO Kealakehe                         22.89   3 
 24 Angela Ames               SO Waiakea                           23.46   3 
 
Girls 300 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Mikela Cabel              10 Kamehameha HI                     48.82   1   10  
  2 Marley Strand-Nicolaisen  JR Ka'u                              49.50   2    8  
  3 Britney Paahana              Konawaena                         49.53   1    6  
  4 Katie Case                SR Hawaii Prep                       49.91   1    4  
  5 Emily Evans               JR Hawaii Prep                       50.60   1    2  
  6 Alyssa McGuire            11 Kamehameha HI                     51.48   1    1  
  7 Nina Bean                  9 Hilo                              51.77   1 
  8 Casey Poe                 10 Kamehameha HI                     51.80   2 
  9 Raine Coleman                Konawaena                         51.84   1 
 10 Bree Delacruz             12 Hilo                              52.32   2 
 11 Lauren Pries              JR Hawaii Prep                       52.34   2 
 12 Krisann Isomura           11 Keaau                             54.16   2 
 13 Ella Kotner               FR Hawaii Prep                       55.32   2 
 14 Autumn Miyares-Thompson   11 Keaau                             55.78   2 
 15 Morgan Monahan               Hawaii Prep                       56.52   3 
 16 Javeina Thornton          11 Keaau                             57.24   3 
 17 Tia Nelson                FR Kealakehe                         59.35   3 
 18 Faran Brown               SO Kealakehe                         59.39   3 
 19 Ivy Conley                FR Waiakea                         1:00.48   3 
 20 Katrina Bath              JR Waiakea                         1:01.07   3 
 21 Angela Ames               SO Waiakea                         1:08.77   3 
 
Girls 4x100 Meter Relay
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Kamehameha HI                                                  51.74   1   10  
     1) Chelsea Poe 12                  2) Meagan Kualii 09               
     3) Casey Poe 10                    4) Olivia Azevedo 12              
  2 Kealakehe                                                      51.92   1    8  
     1) Mckenna Davidson SR             2) Ryanne Kelso SR                
     3) Caili Ebaniz JR                 4) Ana Tuppein SO                 
  3 Keaau High School                                              53.29   1    6  
     1) Brianna Cadaoas 10              2) Kaylee Castillo 12             
     3) Shani Cosma 11                  4) Randi Estrada 12               
  4 Konawaena                                                      53.47   1    4  
     1) Raine Coleman                   2) Britney Paahana                
     3) Kaulana Ruedy                   4) Mikela Mercier                 
  5 Hawaii Prep                                                    53.54   1    2  
     1) Katie Case SR                   2) Emily Evans JR                 
     3) Jazz Fojas JR                   4) Bri Vallente FR                
  6 Honoka'a                                                       55.66   1    1  
     1) Yvonne Daniels 11               2) Nahe Lau 9                     
     3) Tatijuanan Wilson 9             4) Cherish Lau 11                 
  7 Hawaii Prep  'B'                                               57.99   2 
     1) Meimei Nakahara SR              2) Lauren Pries JR                
     3) Morgan Monahan                  4) Leila Morrison FR              
  8 Hawaii Prep  'C'                                               58.03   2 
     1) Noor Sarwar FR                  2) Sabrina Disney FR              
     3) Ella Kotner FR                  4) Nina Enos JR                   
  9 Waiakea                                                        58.50   1 
     1) Haley Rasse JR                  2) Karley Swain SR                
     3) Skye Rances SO                  4) Kayla Shiroma SR               
 
Girls 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kamehameha HI                                                4:19.76    10  
  2 Hilo High School                                             4:24.05     8  
  3 Konawaena                                                    4:39.00     6  
  4 Honoka'a                                                     4:44.72     4  
  5 Hawaii Prep  'B'                                             4:58.37  
 -- Hawaii Prep                                                       DQ   Rule 5-9-6
 
Girls High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Randi Estrada             12 Keaau                           4-08.00    10  
  2 Meagan Kualii             09 Kamehameha HI                  J4-08.00     8  
  3 Bri Vallente              FR Hawaii Prep                     4-06.00     6  
  4 Jordyn Brightbarth        10 Hilo                           J4-06.00     4  
  5 Ivy Conley                FR Waiakea                         4-04.00     2  
  6 Kundalini Nicholas-Walke  10 Hilo                           J4-04.00     0.5
  6 Leila Morrison            FR Hawaii Prep                    J4-04.00     0.5
 -- Nani Welch Keliihoomalu   SO Hawaii Prep                          NH  
 -- Sarah Rice                FR Hawaii Prep                          NH  
 -- Alaina Bradley            FR Hawaii Prep                          NH  
 -- Bree Brooks               11 Hilo                                 NH  
 -- Lili Stewart              JR Hawaii Prep                          NH  
 
Girls Pole Vault
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Shina Chung               12 Hilo                            9-06.00    10  
  2 Taylor Esaki              SR Hawaii Prep                     8-00.00     8  
  3 Alyssa McGuire            11 Kamehameha HI                   7-06.00     6  
  4 Kristi Lovell             SO Kealakehe                      J7-06.00     4  
  5 Satya Ray                  9 Hilo                            7-00.00     2  
  6 Jacqlyne Pagala           12 Keaau                          J7-00.00     1  
  7 Rachel Serion             SO Kealakehe                      J7-00.00  
  8 Tori Greco Hiranaka       FR Hawaii Prep                    J7-00.00  
  9 Vera Mahoney              FR Hawaii Prep                     6-10.00  
 10 Kimi Cantyne              SO Hawaii Prep                     6-06.00  
 
Girls Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Marley Strand-Nicolaisen  JR Ka'u                           16-08.50    10  
      16-08.50  15-09.50  16-02.25            
  2 Mckenna Davidson          SR Kealakehe                      16-02.25     8  
      16-02.25  14-11.75  FOUL            
  3 Jordyn Brightbarth        10 Hilo                           15-07.25     6  
      15-01  15-07.25  14-08.50            
  4 Meagan Kualii             09 Kamehameha HI                  15-05.50     4  
      14-08  15-05.50  14-11            
  5 Kristina Padrigo          JR Ka'u                           14-09.50     2  
      14-09.50  14-04  FOUL            
  6 Kundalini Nicholas-Walke  10 Hilo                           14-05.25     1  
      14-05.25  FOUL  13-02            
  7 Jazz Fojas                JR Hawaii Prep                    14-01.50  
      FOUL  14-01.50  FOUL            
  8 Skye Rances               SO Waiakea                        14-00.75  
      11-09.25  13-00  14-00.75           
  9 Raine Coleman                Konawaena                      13-06.50  
      13-06.50  12-08.50  12-09.75          
  9 Sarah Rice                FR Hawaii Prep                    13-06.50  
      13-06  13-06.50  13-05            
  9 Skye Ombac                SO Waiakea                        13-06.50  
      13-02.25  13-06.50  13-00.50           
 12 Sandy Jardine             SO Kamehameha HI                  12-10.00  
      12-07.75  12-01.25  12-10            
 13 Teyah Robinson               Konawaena                      12-08.50  
      12-08.50  FOUL  12-04.25           
 14 Nyadean Campbell           9 Hilo                           12-05.00  
      FOUL  12-02.25  12-05            
 15 Bobbi Arlette Montibon    12 Kamehameha HI                  11-08.50  
      11-08.50  FOUL  11-08            
 16 Leila Morrison            FR Hawaii Prep                    10-11.50  
      10-03.50  10-09.25  10-11.50            
 17 Royce Paahana                Konawaena                      10-10.75  
      FOUL  10-10.75  10-07.25            
 18 Bree Brooks               11 Hilo                           10-05.50  
      FOUL  10-05.50  FOUL            
 
Girls Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Marley Strand-Nicolaisen  JR Ka'u                           34-01.75    10  
      33-05.25  33-01.50  34-01.75            
  2 Jordyn Brightbarth        10 Hilo                           33-00.75     8  
      32-02  32-06.50  33-00.75            
  3 Meagan Kualii             09 Kamehameha HI                  31-08.75     6  
      30-04  31-08.75  28-10.75            
  4 Mehana Jabado-Halpern      9 Hilo                           31-02.75     4  
      31-02.75  30-08.50  FOUL            
  5 Raine Coleman                Konawaena                      29-05.00     2  
      29-03.25  29-05  29-05            
  6 Jazz Fojas                JR Hawaii Prep                    29-01.00     1  
      27-11.50  29-01  27-03.50            
  7 Jacqlyne Pagala           12 Keaau                          28-10.25  
      28-00.25  28-10.25  28-10.25            
  8 Bobbi Arlette Montibon    12 Kamehameha HI                  27-06.25  
      FOUL  27-06.25  26-11.75           
  9 Royce Paahana                Konawaena                      26-07.75  
      26-07.75  25-11.50  FOUL           
 
Girls Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ariel Brown               JR Pahoa                          31-10.50    10  
      28-06.50  31-10.50  30-10         
  2 Tiara Atuekaho            11 Hilo                           30-09.25     8  
      30-09.25  26-04.25  29-07.75         
  3 Kaimi Kela-Napeahi        12 Hilo                           29-07.75     6  
      29-02.75  29-07.75  FOUL           
  4 Taezha Gonsalves           9 Keaau                          28-09.00     4  
      27-02.25  28-04  28-09         
  5 Alohi Chambliss            9 Hilo                           27-00.75     2  
      26-00.75  26-03.75  27-00.75         
  6 Kainoe Lee                11 Hilo                           26-07.75     1  
      23-06.50  26-05  26-07.75         
  7 Kahealani De Aguiar       11 Keaau                          26-07.50  
      26-07.50  24-00.25  23-09.25         
  8 Precious Duyao            12 Keaau                          25-06.75  
      25-06.75  24-08.75  24-09         
  9 Ivoni Likao               11 Keaau                          25-04.50  
      25-02  25-04.50  FOUL          
 10 Akanesi Aholelei          JR Kealakehe                      24-06.25  
      FOUL  24-06.25  23-09.25         
 -- Jadeen Brown               9 Pahoa                              FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL         
 
Girls Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kaimi Kela-Napeahi        12 Hilo                             115-09    10  
      111-03.25  111-11.50  115-09            
  2 Alohi Chambliss            9 Hilo                           87-11.75     8  
      FOUL  87-11.75  FOUL            
  3 Jaimee Finn               11 Kamehameha HI                  87-00.50     6  
      87-00.50  FOUL  77-01            
  4 Kainoe Lee                11 Hilo                           82-00.50     4  
      73-09.50  70-01.50  82-00.50            
  5 Precious Duyao            12 Keaau                          79-07.25     2  
      79-07.25  76-11  73-02            
  6 Jasmine Iuta              11 Kamehameha HI                  77-10.50     1  
      74-05  77-10.50  FOUL            
  7 Ivoni Likao               11 Keaau                          69-01.25  
      FOUL  69-01.25  FOUL            
  8 Leialoha Peters              Honoka'a                       67-04.50  
      67-04.50  FOUL  FOUL            
  9 Ariel Brown               JR Pahoa                          66-08.50  
      66-08.50  FOUL  64-07.75            
 10 Rain Hall                  9 Hilo                           66-03.75  
      FOUL  FOUL  66-03.75            
 -- Ashley Seo                10 Honoka'a                           FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL            
 -- Jadeen Brown               9 Pahoa                              FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL            
 -- Rebecca Ahana Kong         9 Honoka'a                           FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL            
 -- Jinise Moniz              11 Honoka'a                           FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL            
 
Boys 100 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Avery Hardie-Jordan       JR Kealakehe                         11.07   1   10  
  2 Jesse Huihui              12 Keaau                             11.24   1    8  
  3 Alexander Engdahl         12 Keaau                             11.27   1    6  
  4 Kaenen Akau               12 Kamehameha HI                     11.29   1    4  
  5 Kyle Kirk                 JR Kealakehe                         11.63   2    2  
  6 Cyrus Cho                 SR Kealakehe                         11.64   2    1  
  7 Raskassa Johnson          10 Keaau                             11.68   1 
  8 Chevas Gouveia            SR Pahoa                             11.71   2 
  9 Talon Ota                 11 Keaau                             11.74   1 
 10 Dayton Kiko               JR Waiakea                           11.75   1 
 11 Lono Leasure-Lucas        JR Waiakea                           11.88   1 
 12 Kayden Haleakala          SR Hawaii Prep                       11.90   2 
 13 Dylan Oandasan            11 Honoka'a                          11.91   4 
 14 Devin Preston             SO Waiakea                           11.93   3 
 15 Kahoalii Karratti            Konawaena                         11.96   2 
 16 Justin Freis               9 Hilo                              11.98   2 
 17 Dylan Oakes               JR Hawaii Prep                       12.01   3 
 18 Zarion Vincent            11 Kamehameha HI                     12.11   3 
 19 Patrick Garcia            SR Ka'u                              12.13   2 
 20 Wisarut Kanjanawanna         Konawaena                         12.18   4 
 21 Keoni Yates               SO Kealakehe                         12.23   3 
 22 John Repogle                 Konawaena                         12.26   3 
 23 Joey Kailimai             SO Hawaii Prep                       12.27   2 
 24 Robert Conners            12 Honoka'a                          12.29   3 
 25 Brandon Howes             10 Kamehameha HI                     12.30   4 
 26 Benedict Purel            FR Kealakehe                         12.40   5 
 27 Brooks McVey              11 Honoka'a                          12.43   5 
 28 Desmond Donios            10 Keaau                             12.46   3 
 29 Mike Williams             10 Hilo                              12.49   5 
 30 Kalalena Santiago            Konawaena                         12.51   7 
 31 Kekoa Phenice             11 Honoka'a                          12.52   7 
 32 Brandon Ramey              9 Keaau                             12.59   4 
 33 Bobby Lum                 SO Hawaii Prep                       12.64   5 
 34 Isaiah Desilva            FR Pahoa                             12.67   7 
 35 Krimsen Abilla            10 Pahoa                             12.68   6 
 36 Connor Peterson           SO Hawaii Prep                       12.69   7 
 37 Yasu Miyakawa             SR Hawaii Prep                       12.71   6 
 38 Kawika Kealoha               Konawaena                         12.77   6 
 39 Adam Ventura              10 Keaau                             12.86   8 
 40 Race Takeyesu              9 Hilo                              12.92   3 
 41 Brandon Franco            FR Kealakehe                         12.92   6 
 42 Tristan Haskell           10 Keaau                             12.96   5 
 43 Nathan Wong               10 Keaau                             12.98   7 
 44 Isaac Navarro             FR Kealakehe                         13.03   8 
 45 Nile Ruf                  FR Hawaii Prep                       13.09   8 
 46 Tristan Ross              FR Kealakehe                         13.13   7 
 47 Hoaka Cortes-Kanaina       9 Keaau                             13.18   6 
 48 Genier Cayabyab           SR Waiakea                           13.20   4 
 49 Max Hirata                JR Hawaii Prep                       13.21   8 
 50 Grant Kirkpatrick         JR Hawaii Prep                       13.26   7 
 51 Brock Kobayashi           SR Hawaii Prep                       13.36   4 
 52 Chevis Marques             9 Keaau                             13.49   8 
 53 David Pillette               Ka'u                              13.63   5 
 54 Troy Gibson               10 Kamehameha HI                     13.64   5 
 55 Kumukani Lee-Ubedei        9 Hilo                              13.74   6 
 56 Gordon-lee Maldanado      SO Waiakea                           13.80   5 
 57 Kanoa Chobany             FR Hawaii Prep                       14.35   8 
 58 Noah Glenn                 9 Honoka'a                          14.52   6 
 59 Aukanaii Kapu             10 Honoka'a                          14.63   8 
 60 Cyrus Amaral-Antonio      FR Waiakea                           15.02   6 
 61 Micah Davis               SO Pahoa                             16.05   4 
 -- Joseph Benitez            FR Kealakehe                            FS   4 
 
Boys 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Avery Hardie-Jordan       JR Kealakehe                         22.62   1   10  
  2 Damien Packer             12 Keaau                             23.24   1    8  
  3 Alexander Engdahl         12 Keaau                             23.39   1    6  
  4 Michael Morikawa          JR Waiakea                           23.73   3    4  
  5 Kyle Kirk                 JR Kealakehe                         23.76   1    2  
  6 Dayton Kiko               JR Waiakea                           24.12   2    1  
  7 Raskassa Johnson          10 Keaau                             24.16   1 
  8 Chevas Gouveia            SR Pahoa                             24.37   1 
  9 Lono Leasure-Lucas        JR Waiakea                           24.41   2 
 10 Dylan Oandasan            11 Honoka'a                          24.42   1 
 11 Joseph Benitez            FR Kealakehe                         24.45   3 
 12 Joseph Aquino             12 Keaau                             24.59   2 
 13 Devin Preston             SO Waiakea                           24.59   2 
 14 Brooks McVey              11 Honoka'a                          24.92   3 
 15 Justin Freis               9 Hilo                              25.00   1 
 16 Ian McKee                 JR Waiakea                           25.00   2 
 17 Wisarut Kanjanawanna         Konawaena                         25.06   4 
 18 John Repogle                 Konawaena                         25.06   2 
 19 Clayton Robinson          11 Honoka'a                          25.30   4 
 20 Desmond Donios            10 Keaau                             25.34   3 
 21 Benedict Purel            FR Kealakehe                         25.46   4 
 22 Kalalena Santiago            Konawaena                         25.47   5 
 23 Darwin Mizuba             SR Waiakea                           25.51   6 
 24 Seaycen Aguiar            SR Waiakea                           25.52   5 
 25 Brandon Howes             10 Kamehameha HI                     25.70   3 
 26 Mike Williams             10 Hilo                              25.72   3 
 27 Kekoa Phenice             11 Honoka'a                          25.82   5 
 28 Taz Preston               JR Waiakea                           25.87   4 
 29 Brandon Ramey              9 Keaau                             25.87   5 
 30 Josh Tobias               12 Honoka'a                          25.89   2 
 31 Carson Magoon             SR Hawaii Prep                       26.00   6 
 32 Cody Spencer              JR Kealakehe                         26.01   5 
 33 Brannon Silva-Borero      SR Waiakea                           26.09   8 
 34 Krimsen Abilla            10 Pahoa                             26.11   3 
 35 Yasu Miyakawa             SR Hawaii Prep                       26.17   4 
 36 Isaiah Desilva            FR Pahoa                             26.31   4 
 37 Tyler Honda               SO Waiakea                           26.42   6 
 38 Connor Peterson           SO Hawaii Prep                       26.42   5 
 39 Michael Rogerson          SR Hawaii Prep                       26.46   7 
 40 Isaac Navarro             FR Kealakehe                         26.52   7 
 41 Tristan Ross              FR Kealakehe                         26.60   7 
 42 Adam Ventura              10 Keaau                             26.64   8 
 43 Tristan Haskell           10 Keaau                             26.67   5 
 44 Maurice Smith              9 Keaau                             26.86   6 
 45 Anthony Aguirre           10 Honoka'a                          27.02   7 
 46 Austin Gapol              11 Keaau                             27.20   7 
 47 Nathan Wong               10 Keaau                             27.30   8 
 48 Vance Preston             SR Waiakea                           27.33   8 
 49 Grant Kirkpatrick         JR Hawaii Prep                       27.37   3 
 50 Hoaka Cortes-Kanaina       9 Keaau                             27.65   6 
 51 Brock Kobayashi           SR Hawaii Prep                       27.75   2 
 52 Brandon Franco            FR Kealakehe                         27.90   6 
 53 Genier Cayabyab           SR Waiakea                           28.06   7 
 54 David Pillette               Ka'u                              28.16   4 
 55 Troy Gibson               10 Kamehameha HI                     29.10   4 
 56 Chevis Marques             9 Keaau                             29.47   7 
 57 Kanoa Chobany             FR Hawaii Prep                       29.61   8 
 58 Gordon-lee Maldanado      SO Waiakea                           29.96   7 
 59 Noah Glenn                 9 Honoka'a                          31.00   6 
 60 Cyrus Amaral-Antonio      FR Waiakea                           31.14   8 
 61 Josh Davis                10 Pahoa                             34.32   6 
 62 Micah Davis               SO Pahoa                             34.73   5 
 
Boys 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Jason Fowler              SR Kealakehe                         52.24   1   10  
  2 Kristian Martinez         12 Hilo                              53.44   1    8  
  3 Jackson Halford           SR Waiakea                           53.98   1    6  
  4 Matthew Winters           11 Keaau                             54.23   1    4  
  5 Talon Ota                 11 Keaau                             54.37   1    2  
  6 Robert Conners            12 Honoka'a                          54.66   1    1  
  7 Jonathan Lomberg          SR Kealakehe                         55.79   1 
  8 Clayton Robinson          11 Honoka'a                          56.24   2 
  9 Ian McQuate               SO Waiakea                           56.33   3 
 10 Wisarut Kanjanawanna         Konawaena                         57.20   2 
 11 Krimsen Abilla            10 Pahoa                             57.20   3 
 12 Keoni Rice                JR Waiakea                           57.29   3 
 13 Cody Spencer              JR Kealakehe                         57.52   4 
 14 Jake Torres               12 Pahoa                             57.59   2 
 15 Kahaliihaulani Reyes      10 Kamehameha HI                     57.79   2 
 16 Pedro Sanchez             10 Honoka'a                          57.99   3 
 17 Austin Gapol              11 Keaau                             58.28   2 
 18 John Repogle                 Konawaena                         58.40   3 
 19 Chevas Gouveia            SR Pahoa                             58.69   4 
 20 Tyler Honda               SO Waiakea                           59.01   4 
 21 Kekoa Phenice             11 Honoka'a                          59.42   4 
 22 Seaycen Aguiar            SR Waiakea                           59.61   2 
 23 Race Takeyesu              9 Hilo                            1:00.01   2 
 24 Brock Kobayashi           SR Hawaii Prep                     1:01.50   2 
 25 Troy Gibson               10 Kamehameha HI                   1:03.08   3 
 26 Max Kerr                     Hilo                            1:04.61   3 
 27 Darwin Mizuba             SR Waiakea                         1:04.69   4 
 28 Stephen Hunter            10 Hilo                            1:05.43   3 
 29 Josh Davis                10 Pahoa                           1:15.84   4 
 30 Micah Davis               SO Pahoa                           1:22.76   4 
 -- Ezra Comesario            SR Kealakehe                            FS   1 
 
Boys 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Johann Kaipers            12 Hilo                            2:06.34    10  
  2 Jeffrey Ferrell            9 Keaau                           2:10.14     8  
  3 Timon Skinner             10 Hilo                            2:12.68     6  
  4 Scott Henderson           SO Kealakehe                       2:13.79     4  
  5 Anthony Conners           10 Honoka'a                        2:15.66     2  
  6 Gavin Ulman               SO Kealakehe                       2:15.67     1  
  7 Jason Fowler              SR Kealakehe                       2:15.72  
  8 Andrew Langtry            JR St Joseph                       2:15.73  
  9 Krimsen Abilla            10 Pahoa                           2:19.83  
 10 Keoni Rice                JR Waiakea                         2:20.37  
 11 Thunder Frost             FR Kealakehe                       2:22.97  
 12 David Finley              11 Kamehameha HI                   2:23.43  
 13 Kalauao Naipo-Arsiga      12 Kamehameha HI                   2:24.23  
 14 Sean Quinlan              10 Honoka'a                        2:25.94  
 15 Jay Laguisma              12 Keaau                           2:26.84  
 16 Jeremy Gambing            SO Kealakehe                       2:27.62  
 17 Max Panoff                10 Hilo                            2:30.01  
 18 Dan Matsuda               FR Hawaii Prep                     2:30.19  
 19 Jake Torres               12 Pahoa                           2:31.40  
 20 Jake Lai                  SO Hawaii Prep                     2:33.88  
 21 Robert Talbot             10 Hilo                            2:39.50  
 22 Jake McCafferty           FR Hawaii Prep                     2:41.99  
 23 Dustin Kawakami           11 Keaau                           2:44.76  
 24 Josh Davis                10 Pahoa                           3:02.52  
 25 Micah Davis               SO Pahoa                           3:16.44  
 
Boys 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Isreal Sims               10 Hilo                            4:31.78    10  
  2 Jeffrey Ferrell            9 Keaau                           4:32.68     8  
  3 Scott Henderson           SO Kealakehe                       4:37.80     6  
  4 Michael Rogerson          SR Hawaii Prep                     4:47.61     4  
  5 Ben Lord                  11 Hilo                            4:50.02     2  
  6 Anthony Conners           10 Honoka'a                        4:51.69     1  
  7 Dallas Tada               11 Kamehameha HI                   4:52.15  
  8 Jeremy Gambing            SO Kealakehe                       4:52.95  
  9 Sean Quinlan              10 Honoka'a                        4:53.14  
 10 Josiah Adams                 Kohala                          4:58.44  
 11 Domenic Defiesta             Kohala                          4:58.47  
 12 Ryuta Yoda                JR Hawaii Prep                     5:00.35  
 13 Dan Matsuda               FR Hawaii Prep                     5:03.78  
 14 Levi Albano               10 Keaau                           5:09.86  
 15 Kaimiola Ho               09 Kamehameha HI                   5:12.38  
 16 Kalauao Naipo-Arsiga      12 Kamehameha HI                   5:13.33  
 17 Sky Frost                 SO Kealakehe                       5:14.36  
 18 Grant Kiunihiro           10 Hilo                            5:18.20  
 19 Jay Laguisma              12 Keaau                           5:21.23  
 20 Dustin Kawakami           11 Keaau                           5:42.86  
 21 Jake McCafferty           FR Hawaii Prep                     5:55.33  
 22 Madrone Goldman              Kohala                          6:02.71  
 23 Montana White                Kohala                          6:04.16  
 24 Micah Davis               SO Pahoa                           6:18.20  
 
Boys 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Jackson Halford           SR Waiakea                         9:31.94    10  
  2 Ian McQuate               SO Waiakea                         9:54.85     8  
  3 Stephen Hunter            10 Hilo                           10:14.39     6  
  4 Dyson Sato                SO Waiakea                        10:22.85     4  
  5 Max Panoff                10 Hilo                           10:30.22     2  
  6 Nakaya Kerr               SO Christian Libert               10:30.24     1  
  7 Thunder Frost             FR Kealakehe                      10:30.75  
  8 Andrew Langtry            JR St Joseph                      10:37.11  
  9 Darren Olson                 Keaau                          10:45.85  
 10 Dallas Tada               11 Kamehameha HI                  10:49.65  
 11 JhunDelle Ventura         12 Keaau                          10:49.73  
 12 Kaimiola Ho               09 Kamehameha HI                  11:45.96  
 13 Micah Davis               SO Pahoa                          12:59.45  
 -- Ryan Maka'Ala Cruz        10 Kamehameha HI                        DQ   Rule 5-12-1a
 
Boys 110 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Damien Packer             12 Keaau                             15.50   1   10  
  2 Cliff Eriksson            12 Keaau                             15.84   1    8  
  3 Yasu Miyakawa             SR Hawaii Prep                       16.53   1    6  
  4 Joey Kailimai             SO Hawaii Prep                       17.17   1    4  
  5 Torin Kubo                SR Hawaii Prep                       18.07   1    2  
  6 Patrick Garcia            SR Ka'u                              19.36   1    1  
  7 Carson Magoon             SR Hawaii Prep                       19.87   2 
  8 Benedict Purel            FR Kealakehe                         21.27   2 
  9 Riley Baird               SO Waiakea                           21.33   2 
 10 Maurice Smith              9 Keaau                             21.83   2 
 11 Taz Preston               JR Waiakea                           21.90   2 
 12 Brock Sherlock             9 Hilo                              21.94   2 
 -- Kahoalii Karratti            Konawaena                            FS   1  
 
Boys 300 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Alexander Engdahl         12 Keaau                             42.73   1   10  
  2 Joey Kailimai             SO Hawaii Prep                       43.18   1    8  
  3 Torin Kubo                SR Hawaii Prep                       43.27   1    6  
  4 Ian McKee                 JR Waiakea                           44.46   1    4  
  5 Robert Harrington         11 Keaau                             45.47   1    2  
  6 Carson Magoon             SR Hawaii Prep                       45.64   2    1  
  7 Yasu Miyakawa             SR Hawaii Prep                       48.11   1 
  8 Riley Baird               SO Waiakea                           49.52   2 
  9 Benedict Purel            FR Kealakehe                         50.73   2 
 10 Taz Preston               JR Waiakea                           50.91   2 
 11 David Pillette               Ka'u                              53.89   2 
 12 Brock Sherlock             9 Hilo                              57.79   2 
 
Boys 4x100 Meter Relay
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Keaau High School                                              43.97   1   10  
     1) Damien Packer 12                2) Raskassa Johnson 10            
     3) Alexander Engdahl 12            4) Jesse Huihui 12                
  2 Kamehameha HI                                                  44.56   1    8  
     1) Aukai Akau                      2) Keoni Wong 12                  
     3) Dylan Alip 12                   4) Shaun Kagawa 11                
  3 Waiakea                                                        44.79   1    6  
     1) Dayton Kiko JR                  2) Devin Preston SO               
     3) Michael Morikawa JR             4) Lono Leasure-Lucas JR          
  4 Hilo High School                                               45.74   1    4  
     1) Kristian Martinez 12            2) Justin Freis 9                 
     3) Mitchell Medeiros 11            4) Katon Pestano 11               
  5 Honoka'a                                                       46.94   1    2  
     1) Dylan Oandasan 11               2) Brooks McVey 11                
     3) Josh Tobias 12                  4) Robert Conners 12              
  6 Hawaii Prep                                                    47.25   1    1  
     1) Bobby Lum SO                    2) Kayden Haleakala SR            
     3) Joey Kailimai SO                4) Torin Kubo SR                  
  7 Waiakea  'B'                                                   49.26   2 
     1) Brannon Silva-Borero SR         2) Riley Baird SO                 
     3) Tyler Honda SO                  4) Darwin Mizuba SR               
  8 Kealakehe  'B'                                                 49.96   2 
     1) Isaac Navarro FR                2) Brandon Franco FR              
     3) Tristan Ross FR                 4) Joseph Benitez FR              
  9 Hawaii Prep  'B'                                               51.92   2 
     1) Carson Magoon SR                2) Connor Peterson SO             
     3) Alex Magoon SO                  4) Michael Rogerson SR            
 10 Waiakea  'C'                                                   55.45   2 
     1) Michael Castaneda SR            2) Kevin Yoshioka SO              
     3) Jeff Tomas SO                   4) Joseph Dietz FR                
 -- Kealakehe                                                        DNF   1  DNF
     1) Kyle Kirk JR                    2) Keoni Yates SO                 
     3) Avery Hardie-Jordan JR          4) Cyrus Cho SR                   
 -- Keaau High School  'B'                                            DQ   2  Rule 5-11-1
     1) Adam Ventura 10                 2) Nathan Wong 10                 
     3) Tristan Haskell 10              4) Desmond Donios 10              
 -- Honoka'a  'B'                                                     DQ   2  Rule 5-12-1d
     1) Kekoa Phenice 11                2) Justin Warren 10               
     3) Pedro Sanchez 10                4) David Robinson                 
 
Boys 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Honoka'a                                                     3:41.51    10  
  2 Kealakehe                                                    3:44.97     8  
  3 Hilo High School                                             3:59.88     6  
  4 Hawaii Prep                                                  4:03.07     4  
  5 Honoka'a  'B'                                                4:05.49  
  6 Kamehameha HI                                                4:18.80     2  
 -- Keaau High School                                                 DQ   Rule 5-13-2
 
Boys High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Cliff Eriksson            12 Keaau                           6-00.00    10  
  2 Joseph Aquino             12 Keaau                           5-08.00     8  
  3 Kenny Christe                Hawaii Prep                    J5-08.00     6  
  4 Avery Hardie-Jordan       JR Kealakehe                       5-06.00     3  
  4 Keoni Yates               SO Kealakehe                       5-06.00     3  
  6 Shaun Kagawa              11 Kamehameha HI                  J5-06.00     1  
  7 Lyle Shute                12 Keaau                           5-04.00  
  8 David Alvarez             12 Hilo                           J5-04.00  
  8 Keoni Wong                12 Kamehameha HI                  J5-04.00  
  8 Bobby Lum                 SO Hawaii Prep                    J5-04.00  
 11 Maurice Smith              9 Keaau                          J5-04.00  
 12 Dayton Kiko               JR Waiakea                         5-02.00  
 13 Dayson Alip               09 Kamehameha HI                   4-10.00  
 14 David Finley              11 Kamehameha HI                  J4-10.00  
 15 Anthony Aguirre           10 Honoka'a                       J4-10.00  
 16 Tyler Honda               SO Waiakea                         4-04.00  
 -- Justin Warren             10 Honoka'a                             NH  
 -- Zachary Kaneshiro         FR Kealakehe                            NH  
 -- Pedro Sanchez             10 Honoka'a                             NH  
 
Boys Pole Vault
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Nelson Enos               12 Keaau                          12-06.00    10  
  2 Katon Pestano             11 Hilo                          J12-06.00     8  
  3 Kayden Haleakala          SR Hawaii Prep                    12-00.00     6  
  4 Greg Matias               12 Keaau                          11-06.00     4  
  5 Dylan Alip                12 Kamehameha HI                 J11-06.00     2  
  6 Lyle Shute                12 Keaau                          10-06.00     1  
  7 Zachary Kaneshiro         FR Kealakehe                       9-06.00  
  7 Evan Alterman             SO Kealakehe                       9-06.00  
  9 Max Hirata                JR Hawaii Prep                     9-00.00  
 10 Adam Ventura              10 Keaau                           8-06.00  
 10 Alex Magoon               SO Hawaii Prep                     8-06.00  
 10 Candonino Agusen          JR Kealakehe                       8-06.00  
 13 Justin Pham               SO Hawaii Prep                     8-00.00  
 14 Kumukani Lee-Ubedei        9 Hilo                            7-06.00  
 15 Davy Ragland              FR Hawaii Prep                     7-00.00  
 -- Austin Gapol              11 Keaau                                NH  
 
Boys Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kaenen Akau               12 Kamehameha HI                  20-09.25    10  
      20-09.25  19-05.75  PASS            
  2 Talon Ota                 11 Keaau                          20-07.00     8  
      20-07  19-04.25  19-05            
  3 Alika Kaopua              SR Ka'u                           19-10.25     6  
      19-10.25  FOUL  FOUL            
  4 Keoni Yates               SO Kealakehe                      19-00.25     4  
      19-00.25  FOUL  19-00.25            
  5 Devin Preston             SO Waiakea                        19-00.00     2  
      19-00  16-06.50  FOUL            
  6 Cyrus Cho                 SR Kealakehe                      18-10.75     1  
      18-10.75  FOUL  FOUL            
  7 Avery Hardie-Jordan       JR Kealakehe                      18-06.00  
      18-06  17-09.50  16-02.50            
  8 Nelson Enos               12 Keaau                          18-02.75  
      18-02.75  17-02  FOUL            
  9 Cody Spencer              JR Kealakehe                      17-05.25  
      17-05.25  16-07.25  16-05           
 10 Robert Harrington         11 Keaau                          17-05.00  
      16-09  17-05  17-01.25            
 11 Kyle Kirk                 JR Kealakehe                      17-04.25  
      16-07  17-04.25  16-10.25            
 12 Patrick Garcia            SR Ka'u                           17-00.50  
      17-00.50  15-08.75  16-05.50            
 13 Justin Warren             10 Honoka'a                       16-10.00  
      16-10  16-00.50  15-01            
 14 Joseph Benitez            FR Kealakehe                      16-05.50  
      15-04.50  16-04.75  16-05.50           
 15 Clayton Robinson          11 Honoka'a                       15-09.25  
      15-03.75  15-09.25  FOUL           
 16 Chevis Marques             9 Keaau                          15-04.00  
      15-01.75  15-04  14-07.75           
 17 Adam Ventura              10 Keaau                          15-01.75  
      15-01.75  14-09.75  14-09           
 18 Nathan Wong               10 Keaau                          14-04.75  
      14-00.25  14-04  14-04.75            
 19 Anthony Aguirre           10 Honoka'a                       14-02.25  
      14-02.25  FOUL  14-00.75           
 20 Hoaka Cortes-Kanaina       9 Keaau                          13-06.00  
      13-06  12-11.50  11-02.25            
 21 Troy Gibson               10 Kamehameha HI                  12-11.50  
      12-07.50  12-11.50  12-03.50            
 -- Pedro Sanchez             10 Honoka'a                           FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL           
 
Boys Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Alika Kaopua              SR Ka'u                           41-11.75    10  
      41-11.75  41-00  40-11.50            
  2 Michael Morikawa          JR Waiakea                        39-06.00     8  
      38-08  39-06  39-02.75            
  3 Jesse Huihui              12 Keaau                          39-02.50     6  
      39-02.50  37-07.75  PASS            
  4 Damien Packer             12 Keaau                          38-03.50     4  
      38-03.50  37-02.50  37-11.25            
  5 Nelson Enos               12 Keaau                          38-01.00     2  
      FOUL  FOUL  38-01            
  6 Devin Preston             SO Waiakea                        36-00.00     1  
      36-00  35-06.50  PASS            
  7 Justin Warren             10 Honoka'a                       35-05.50  
      35-05.50  34-08  35-03.25            
  8 Adam Ventura              10 Keaau                          34-09.75  
      34-01.50  34-07.50  34-09.75          
  9 Tristan Haskell           10 Keaau                          33-03.25  
      32-11.25  33-03.25  33-01            
 10 Nathan Wong               10 Keaau                          32-02.75  
      32-02.75  32-02  32-00.75            
 11 David Nestin              12 Honoka'a                       31-02.75  
      29-08  28-03  31-02.75            
 
Boys Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mauna Palama-Danielson    SR Waiakea                        47-11.50    10  
      FOUL  46-03.75  47-11.50            
  2 Zack Atagi                12 Hilo                           41-01.75     8  
      40-06.75  41-01.75  40-10            
  3 Joshua Kirkpatrick        11 Hilo                           41-01.50     6  
      41-01.50  39-07.50  FOUL            
  4 Sione Holika              10 Hilo                           40-10.25     4  
      FOUL  40-10.25  39-04.25            
  5 Isi Holani                10 Hilo                           39-10.75     2  
      36-05.50  38-00.50  39-10.75            
  6 Kawika Kealoha               Konawaena                      37-05.50     1  
      37-05.50  35-00.50  36-06            
  7 David Nestin              12 Honoka'a                       35-04.50  
      35-03.50  35-04.50  34-08            
  8 Feke Kioa                 SO Kealakehe                      35-01.50  
      FOUL  FOUL  35-01.50            
  9 Kamanuokekai Bumanglag    11 Keaau                          35-01.00  
      35-01  34-09.25  34-04.25            
 10 Brannon Silva-Borero      SR Waiakea                        34-11.00  
      FOUL  FOUL  34-11            
 11 Scott Lucas               11 Keaau                          34-09.75  
      34-09.75  FOUL  FOUL            
 12 Cole Castro                  Konawaena                      33-10.25  
      FOUL  33-10.25  FOUL            
 13 Vance Preston             SR Waiakea                        33-06.75  
      FOUL  FOUL  33-06.75            
 -- Christian Agudo           11 Keaau                              FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL            
 -- Keanu Malina-Serion          Konawaena                          FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL            
 -- Brant Shiroma             SO Waiakea                            FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL            
 -- Nathan Jordan             SO Kealakehe                          FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL            
 -- Jarae Simpliciano         FR Kealakehe                          FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL            
 -- Christian Silva           11 Honoka'a                           FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL            
 -- Race Wroblewski           JR Pahoa                              FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL            
 -- Cody Vergado-Chung        FR Pahoa                              FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL            
 -- Hoku'ala Kamaka           SO Kealakehe                          FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL            
 -- Lopaka Command               Konawaena                          FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL            
 
Boys Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Isi Holani                10 Hilo                          145-01.50    10  
      145-01.50  131-10.25  132-04            
  2 Zack Atagi                12 Hilo                          134-06.75     8  
      133-07  134-06.75  FOUL            
  3 Mitchell Medeiros         11 Hilo                          126-09.50     6  
      126-06.75  FOUL  126-09.50            
  4 Mauna Palama-Danielson    SR Waiakea                          125-02     4  
      FOUL  125-02  FOUL            
  5 Edward Cheng              SR Waiakea                       111-05.75     2  
      111-05.75  FOUL  106-00.75            
  6 David Nestin              12 Honoka'a                         105-01     1  
      97-09  98-07  105-01            
  7 Kamanuokekai Bumanglag    11 Keaau                            101-07  
      101-07  97-01.25  95-04.50            
  8 Sione Holika              10 Hilo                          101-02.25  
      FOUL  FOUL  101-02.25            
  9 Hoku'ala Kamaka           SO Kealakehe                         99-11  
      99-02.25  99-11  96-02.75            
 10 Christian Silva           11 Honoka'a                       98-06.25  
      97-00.75  FOUL  98-06.25            
 11 Kawika Kealoha               Konawaena                      96-01.75  
      FOUL  FOUL  96-01.75            
 12 Michael Castaneda         SR Waiakea                           95-06  
      FOUL  FOUL  95-06            
 13 Cole Castro                  Konawaena                       1-05.50  
      FOUL  1-05.50  FOUL            
 -- Nathan Jordan             SO Kealakehe                          FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL            
 -- Christian Agudo           11 Keaau                              FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL            
 -- Scott Lucas               11 Keaau                              FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL            
 -- Keanu Malina-Serion          Konawaena                          FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL            
 -- Feke Kioa                 SO Kealakehe                          FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL            
 -- Cody Vergado-Chung        FR Pahoa                              FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL            
 -- Race Wroblewski           JR Pahoa                              FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL            
 -- Jeff Tomas                SO Waiakea                            FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL            
 -- Lopaka Command               Konawaena                          FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL            
 -- Jarae Simpliciano         FR Kealakehe                          FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL            
 
                    Women - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Hilo High School           120.50     2) Kamehameha HI              88   
    3) Konawaena                   56        4) Hawaii Prep                52.50
    5) Kealakehe                   52        6) Ka'u High School           40   
    7) Keaau High School           37        8) Waiakea                    22   
    9) Honoka'a                    15       10) Pahoa                      10   
 
                    Men - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Keaau High School          143        2) Hilo High School          106   
    3) Waiakea                     70        4) Kealakehe                  65   
    5) Hawaii Prep                 48        6) Kamehameha HI              27   
    7) Ka'u High School            17        7) Honoka'a                   17   
    9) Christian Liberty            1        9) Konawaena                   1