BIIF Track and Field Week 4 @ Hawaii Prep                   
Hawaii Preparatory Academy  - 4/20/2013                    
Waimea, HI (Big Island)                            
Results                                    
 
Girls 100 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals
  1 Kristina Padrigo          SR Kau HS                            12.89   1  10   
  2 Harper Hottendorf         JR Kamehameha                        13.28   1   8   
  3 Meagan Kualii             SO Kamehameha                        13.45   1   6   
  4 Laakea Paio               FR Honokaa HS                        13.46   2   4   
  5 Kundalini Nicholson-Walk  JR Hilo HS                           13.48   1   2   
  6 Li'I Maertens             JR Hilo HS                           13.55   2   1   
  7 Dakota Grossman           JR Seabury                           13.56   2 
  8 Lolly Higa                JR Hilo HS                           13.56   1 
  9 Kaui Taylor               FR Hawaii Prep                       13.66   4 
 10 Brianna Vallente          SO Hawaii Prep                       13.69   1 
 11 Alissa Nahale-Blanco      FR Konawaena HS                      13.71   3 
 12 Jasmine Fojas             SR Hawaii Prep                       13.74   1 
 13 Skye Rances               JR Waiakea HS                        13.82   2 
 14 Christy Fell              SO Seabury                           13.95   1 
 15 Kiana Smith               SO Seabury                           14.01   2 
 16 Mae Quiamas               SR Honokaa HS                        14.09   3 
 17 Shani Cosma               SR Keaau HS                          14.15   2 
 18 Cherish Anne Rivera-Lau   JR Honokaa HS                        14.19   5 
 19 Starcia DePonte           FR Waiakea HS                        14.26   4 
 20 Rianna Arima              SO Kamehameha                        14.32   2 
 21 Skye Ombac                JR Waiakea HS                        14.41   5 
 21 Bailey Honda              JR Hilo HS                           14.41   4 
 23 Sabrina Disney            SO Hawaii Prep                       14.45   5 
 24 Darien Calicdan           FR Waiakea HS                        14.45   3 
 25 Makela Rincon             FR Pahoa HS                          14.51   5 
 26 Cydne Correia             SO Honokaa HS                        14.55   4 
 27 Savannah Toussaint        SO Hilo HS                           14.57   5 
 28 Delsee Ramos              JR Hilo HS                           14.60   6 
 29 Tia Nelson                JR Kealakehe                         14.69   3 
 30 Shiella Natividad         FR Pahoa HS                          14.73   4 
 31 Noor Sarwar               SO Hawaii Prep                       14.76   2 
 32 Sami Shute                FR Keaau HS                          14.78   3 
 33 Kyra Malepe               JR Kau HS                            14.79   3 
 34 Aaron Swift               SO Keaau HS                          14.79   5 
 35 ChristenMae Viado         SO Keaau HS                          14.86   4 
 36 Bethany Davis             FR Kealakehe                         14.96   4 
 37 Rae Cardosa               FR Hawaii Prep                       15.06   6 
 38 Megan Canniff             SO Hawaii Prep                       15.18   6 
 39 Sheilla Balila            FR Kau HS                            15.18   4 
 40 Kilinahe Takushi          JR Honokaa HS                        15.23   6 
 41 Shaenese Tailon           SO Kau HS                            15.30   5 
 42 Kathryn Byrnes            FR Hawaii Prep                       15.43   7 
 43 Moanaina Odell            FR Honokaa HS                        15.59   7 
 44 Anais Huet                FR Kealakehe                         15.67   5 
 45 Olivia Kirkpatrick        SO Hawaii Prep                       15.68   7 
 46 Marilu Mendoza            SO Pahoa HS                          15.69   3 
 47 Ellie Kirsch              FR Kamehameha                        15.79   3 
 48 Nana Ueno                 FR Hawaii Prep                       15.84   7 
 49 Ayla Silva                SO Honokaa HS                        15.90   7 
 50 Jami Beck                 FR Kau HS                            15.95   6 
 51 Whittni Smith             FR Keaau HS                          16.73   6 
 52 Jennifer Tabios           SO Kau HS                            17.47   7 
 
Girls 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Kristina Padrigo          SR Kau HS                            26.62   1  10   
  2 Harper Hottendorf         JR Kamehameha                        27.20   1   8   
  3 Zoe Sims                  SR Hawaii Prep                       27.35   1   6   
  4 Meagan Kualii             SO Kamehameha                        27.54   2   4   
  5 Laakea Paio               FR Honokaa HS                        27.58   1   2   
  6 Kundalini Nicholson-Walk  JR Hilo HS                           27.63   1   1   
  7 Dakota Grossman           JR Seabury                           27.90   1 
  8 Marley Strand-Nicolaisen  SR Kau HS                            28.16   2 
  9 Mikela Cabel              JR Kamehameha                        28.29   3 
 10 Alysha Medieros           SO Hilo HS                           28.35   2 
 11 Christy Fell              SO Seabury                           28.61   2 
 12 Jasmine Fojas             SR Hawaii Prep                       28.99   1 
 13 Lolly Higa                JR Hilo HS                           29.10   2 
 14 Skye Rances               JR Waiakea HS                        29.23   2 
 15 Kiana Smith               SO Seabury                           29.30   2 
 16 Mae Quiamas               SR Honokaa HS                        29.55   5 
 17 Cherish Anne Rivera-Lau   JR Honokaa HS                        29.88   3 
 18 Laura Silva               SO Keaau HS                          30.01   2 
 19 Savannah Toussaint        SO Hilo HS                           30.05   3 
 20 Sabrina Disney            SO Hawaii Prep                       30.23   4 
 21 Muriel Assi               SO Keaau HS                          30.30   3 
 22 Cydne Correia             SO Honokaa HS                        30.45   4 
 23 Shayli Nakamoto           SO Konawaena HS                      30.55   3 
 24 Starcia DePonte           FR Waiakea HS                        30.71   4 
 25 Skye Ombac                JR Waiakea HS                        30.72   5 
 26 Aaron Swift               SO Keaau HS                          30.78   6 
 27 Noor Sarwar               SO Hawaii Prep                       30.89   3 
 28 Autumn Miyares-Thompson   SR Keaau HS                          30.95   4 
 29 Makela Rincon             FR Pahoa HS                          30.97   5 
 30 Toni Beck                 JR Kau HS                            30.97   6 
 31 Darien Calicdan           FR Waiakea HS                        31.15   3 
 32 Bethany Davis             FR Kealakehe                         31.25   3 
 33 Shiella Natividad         FR Pahoa HS                          31.68   4 
 34 ChristenMae Viado         SO Keaau HS                          31.70   6 
 35 Kilinahe Takushi          JR Honokaa HS                        32.04   6 
 36 Megan Canniff             SO Hawaii Prep                       32.11   5 
 37 Anais Huet                FR Kealakehe                         32.20   4 
 38 Brianna Vallente          SO Hawaii Prep                       32.41   1 
 39 Shaenese Tailon           SO Kau HS                            33.01   6 
 40 Kyra Malepe               JR Kau HS                            33.02   4 
 41 Whittni Smith             FR Keaau HS                          33.39   5 
 42 Ellie Kirsch              FR Kamehameha                        33.76   5 
 43 Jami Beck                 FR Kau HS                            34.34   6 
 
Girls 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Dakota Grossman           JR Seabury                         1:00.81   1  10   
  2 Kiana Smith               SO Seabury                         1:03.13   1   8   
  3 Shani Cosma               SR Keaau HS                        1:03.18   1   6   
  4 Li'I Maertens             JR Hilo HS                         1:03.66   1   4   
  5 Brianna Vallente          SO Hawaii Prep                     1:04.81   1   2   
  6 Camelle Martinez          JR Hilo HS                         1:05.50   1   1   
  7 Sara DuVoisin             JR Kamehameha                      1:06.53   3 
  8 Cherish Anne Rivera-Lau   JR Honokaa HS                      1:07.95   2 
  9 Haley Rasse               SR Waiakea HS                      1:08.34   1 
 10 Laura Silva               SO Keaau HS                        1:09.03   2 
 11 Ashley Mulvihill          SR Kealakehe                       1:09.22   2 
 12 Muriel Assi               SO Keaau HS                        1:11.65   3 
 13 Makela Rincon             FR Pahoa HS                        1:13.30   3 
 14 Marilu Mendoza            SO Pahoa HS                        1:17.93   2 
 15 Faith Matsuura            SR Chr Liberty                     1:19.35   2 
 16 Kyra Malepe               JR Kau HS                          1:19.38   3 
 17 Ellie Kirsch              FR Kamehameha                      1:20.95   2 
 18 Micah DeCleene            FR Chr Liberty                     1:26.21   3 
 
Girls 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Zoe Sims                  SR Hawaii Prep                     2:18.16   10   
  2 Carmen Garson-Shumway     JR Hilo HS                         2:19.98    8   
  3 Dakota Grossman           JR Seabury                         2:23.97    6   
  4 Kiana Smith               SO Seabury                         2:25.95    4   
  5 Kristiana Van Pernis      JR Hawaii Prep                     2:27.65    2   
  6 UA Ruedy                  SR Konawaena HS                    2:28.38    1   
  7 Kelly Ulrich              JR Hawaii Prep                     2:29.14  
  8 Amelia Warnock            FR Hilo HS                         2:30.63  
  9 Savannah Cochran          FR Hawaii Prep                     2:35.32  
 10 Maria Fratinardo          FR Kamehameha                      2:46.16  
 11 Madelyn Mumbert           SO Kealakehe                       2:46.20  
 12 Camelle Martinez          JR Hilo HS                         2:46.33  
 13 Clara Sheffield           JR Chr Liberty                     2:48.83  
 14 Linnea Singleton          SO Konawaena HS                    2:52.27  
 15 Hildhang Adona            JR Honokaa HS                      2:53.39  
 16 Stephanie Sugai           JR Chr Liberty                     2:58.86  
 17 Joy Rimel                 FR Chr Liberty                     3:00.13  
 18 Sarah Barry                  Kamehameha                      3:01.79  
 19 Maileen Nakashima         SO Waiakea HS                      4:02.60  
 
Girls 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Zoe Sims                  SR Hawaii Prep                     4:46.86   10   
  2 Carmen Garson-Shumway     JR Hilo HS                         4:59.90    8   
  3 Mehana Sabado-Halpern     SO Hilo HS                         5:03.59    6   
  4 Kristiana Van Pernis      JR Hawaii Prep                     5:05.09    4   
  5 Mariah Haight             JR Hawaii Prep                     5:15.42    2   
  6 Veronica Ladwig           JR Hawaii Prep                     5:33.34    1   
  7 Madelyn Mumbert           SO Kealakehe                       5:43.09  
  8 Linnea Singleton          SO Konawaena HS                    5:50.99  
  9 Clara Sheffield           JR Chr Liberty                     5:51.56  
 10 Kelly Greenwell           SR Honokaa HS                      5:54.56  
 11 Hildhang Adona            JR Honokaa HS                      6:07.89  
 12 Maisie Kenney             FR Kealakehe                       6:12.76  
 13 Riley Arroyo              FR Kealakehe                       6:15.71  
 14 Karise Kuroda             JR Waiakea HS                      6:20.65  
 15 Alexandra Vida            SO Keaau HS                        6:34.49  
 16 Krisann Isomura           SR Keaau HS                        6:43.84  
 17 Taylor Johnson            SR Kealakehe                       6:57.03  
 18 Mary Kealaiki             SO Keaau HS                        7:03.66  
 19 Mirian Repogle            SO Konawaena HS                    7:08.28  
 20 Micah DeCleene            FR Chr Liberty                     7:13.94  
 21 Isabella Loney            FR Kealakehe                       7:16.11  
 22 Emily Walsh               SO Pahoa HS                        7:22.81  
 
Girls 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Dakota Grossman           JR Seabury                        10:49.18   10   
  2 Mehana Sabado-Halpern     SO Hilo HS                        11:22.80    8   
  3 Erin Evans                FR Hawaii Prep                    11:46.38    6   
  4 Veronica Ladwig           JR Hawaii Prep                    12:01.84    4   
  5 Kaylee Rapoza             SR Hilo HS                        12:13.76    2   
  6 Kiana Smith               SO Seabury                        12:35.03    1   
  7 Kelly Ulrich              JR Hawaii Prep                    12:44.14  
  8 Shayli Nakamoto           SO Konawaena HS                   12:58.74  
  9 Vanessa Ignacio           JR Waiakea HS                     13:10.09  
 10 Kelly Greenwell           SR Honokaa HS                     13:41.55  
 11 Maisie Kenney             FR Kealakehe                      13:51.79  
 12 Kaley Bannister           JR Kamehameha                     13:55.64  
 13 Cameren Wiles             FR Chr Liberty                    14:32.90  
 
Girls 100 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Emma Taylor               FR Hawaii Prep                       15.48   1  10   
  2 UA Ruedy                  SR Konawaena HS                      15.86   1   8   
  3 Christy Fell              SO Seabury                           16.07   1   6   
  4 Alyssa McGuire            SR Kamehameha                        16.85   1   4   
  5 Mikela Cabel              JR Kamehameha                        17.39   1   2   
  6 Marley Strand-Nicolaisen  SR Kau HS                            17.78   1   1   
  7 Nina Bean                 SO Hilo HS                           18.07   2 
  8 Ella Kotner               SO Hawaii Prep                       19.17   1 
  9 Michelle Martinez         SR Hilo HS                           20.08   1 
 10 Katherine Holdcroft       SR Hawaii Prep                       20.08   2 
 11 Cydne Correia             SO Honokaa HS                        20.50   2 
 12 Cherish Anne Rivera-Lau   JR Honokaa HS                        20.56   2 
 13 Moanaina Odell            FR Honokaa HS                        21.14   2 
 14 Erina Baudat              SO Hawaii Prep                       21.28   2 
 15 Jami Beck                 FR Kau HS                            23.23   2 
 
Girls 300 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 UA Ruedy                  SR Konawaena HS                      45.67   1  10   
  2 Emma Taylor               FR Hawaii Prep                       46.92   1   8   
  3 Christy Fell              SO Seabury                           48.79   1   6   
  4 Alyssa McGuire            SR Kamehameha                        50.30   1   4   
  5 Mikela Cabel              JR Kamehameha                        50.94   1   2   
  6 Mariah Haight             JR Hawaii Prep                       51.35   2   1   
  7 Nina Bean                 SO Hilo HS                           52.03   1 
  8 Skye Ombac                JR Waiakea HS                        53.42   2 
  9 Michelle Martinez         SR Hilo HS                           53.94   1 
 10 Ella Kotner               SO Hawaii Prep                       54.08   2 
 11 Riannna Yoneda            FR Keaau HS                          54.18   2 
 12 Katherine Holdcroft       SR Hawaii Prep                       55.30   3 
 13 Darien Calicdan           FR Waiakea HS                        55.41   3 
 14 Tia Nelson                JR Kealakehe                         55.84   2 
 15 Sarah Mumbert             FR Kealakehe                         57.68   3 
 16 Autumn Miyares-Thompson   SR Keaau HS                          57.72   2 
 17 Erina Baudat              SO Hawaii Prep                       58.74   3 
 18 Lindsay Milke             SR Kealakehe                         59.16   3 
 19 Whittni Smith             FR Keaau HS                        1:02.36   3 
 
Girls 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hawaii Prep                                                    52.02   10   
  2 Hilo HS                                                        52.53    8   
  3 Honokaa HS                                                     53.70    6   
  4 Waiakea HS                                                     55.09    4   
  5 Hawaii Prep  'B'                                               57.92  
  6 Hawaii Prep  'C'                                             1:00.25  
 -- Kamehameha                                                       DNF   zone violation
 
Girls 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hilo HS                                                      4:18.30   10   
  2 Hawaii Prep                                                  4:20.18    8   
  3 Kamehameha                                                   4:36.24    6   
  4 Keaau HS                                                     4:37.87    4   
  5 Hawaii Prep  'B'                                             5:05.65  
  6 Chr Liberty                                                  5:17.55    2   
 -- Kealakehe                                                         DQ   impeding
 
Girls High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Marley Strand-Nicolaisen  SR Kau HS                          4-10.00   10   
  2 Kaui Taylor               FR Hawaii Prep                     4-08.00    8   
  3 Daysha Alameida           SO Keaau HS                       J4-08.00    6   
  4 Kundalini Nicholson-Walk  JR Hilo HS                         4-06.00    2.33
  4 Tiffany Kurozawa          JR Kealakehe                       4-06.00    2.33
  4 Brianna Vallente          SO Hawaii Prep                     4-06.00    2.33
  7 Leila Morrison            SO Hawaii Prep                    J4-06.00  
  8 Jami Beck                 FR Kau HS                         J4-06.00  
  9 Erin Evans                FR Hawaii Prep                     4-04.00  
  9 Angel Alameda             JR Hilo HS                         4-04.00  
 11 Nani Welch Keliihoomalu   JR Hawaii Prep                     4-02.00  
 11 Whittni Smith             FR Keaau HS                        4-02.00  
 
Girls Pole Vault
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Alysha Medieros           SO Hilo HS                         9-00.00   10   
  2 Kristi Lovell             JR Kealakehe                       8-06.00    8   
  3 Tori Greco Hiranaka       SO Hawaii Prep                     8-00.00    6   
  4 Alyssa McGuire            SR Kamehameha                      7-06.00    4   
  5 Nina Bean                 SO Hilo HS                         7-00.00    2   
  6 Delsee Ramos              JR Hilo HS                        J7-00.00    1   
  7 Kimi Cantyne              JR Hawaii Prep                    J7-00.00  
  8 Rachel Serion             JR Kealakehe                      J7-00.00  
  9 Bailey Honda              JR Hilo HS                         6-06.00  
  9 Vera Mahoney              SO Hawaii Prep                     6-06.00  
  9 Noor Sarwar               SO Hawaii Prep                     6-06.00  
 12 Kelcie Miki               JR Kealakehe                       6-00.00  
 13 Hinatea Otare             SO Kealakehe                       4-00.00  
 
Girls Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Marley Strand-Nicolaisen  SR Kau HS                         16-07.00   10   
  2 Meagan Kualii             SO Kamehameha                     16-05.50    8   
  3 Kristina Padrigo          SR Kau HS                         16-01.50    6   
  4 Christy Fell              SO Seabury                        15-11.00    4   
  5 Jasmine Fojas             SR Hawaii Prep                    15-04.50    2   
  6 Kundalini Nicholson-Walk  JR Hilo HS                        14-07.00    1   
  7 Rianna Arima              SO Kamehameha                     14-05.50  
  8 Kaui Taylor               FR Hawaii Prep                    14-04.50  
  8 Skye Ombac                JR Waiakea HS                     14-04.50  
 10 Angel Alameda             JR Hilo HS                        14-02.00  
 11 Tiffany Kurozawa          JR Kealakehe                      13-09.00  
 12 Leila Morrison            SO Hawaii Prep                    12-10.75  
 13 Sabrina Disney            SO Hawaii Prep                    12-07.75  
 14 Savannah Toussaint        SO Hilo HS                        12-05.00  
 15 Cydne Correia             SO Honokaa HS                     12-03.00  
 16 Sheilla Balila            FR Kau HS                         12-02.25  
 17 Shaenese Tailon           SO Kau HS                         12-00.25  
 18 Taylor Neubecker          FR Kealakehe                      11-09.00  
 19 Charnalyn Crivello        SO Keaau HS                       11-04.00  
 20 Moanaina Odell            FR Honokaa HS                     11-03.25  
 21 Ayla Silva                SO Honokaa HS                     11-02.75  
 22 Kathryn Byrnes            FR Hawaii Prep                    10-10.25  
 
Girls Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mehana Sabado-Halpern     SO Hilo HS                        34-04.00   10   
  2 Meagan Kualii             SO Kamehameha                     33-11.00    8   
  3 Marley Strand-Nicolaisen  SR Kau HS                         33-09.00    6   
  4 Kristina Padrigo          SR Kau HS                         33-00.75    4   
  5 Christy Fell              SO Seabury                        32-03.75    2   
  6 Skye Rances               JR Waiakea HS                     32-01.50    1   
  7 Jasmine Fojas             SR Hawaii Prep                    31-11.00  
  8 Angel Alameda             JR Hilo HS                        31-06.00  
  9 Mikela Cabel              JR Kamehameha                     31-04.00  
 10 Rianna Arima              SO Kamehameha                     31-03.50  
 11 Tia Nelson                JR Kealakehe                      28-11.25  
 
Girls Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ariel Brown               SR Pahoa HS                       33-02.50   10   
  2 Rain Hall                 SO Hilo HS                        32-08.00    8   
  3 Tiara Atuekaho            SR Hilo HS                        31-00.25    6   
  4 Ula Brostek               SO Hawaii Prep                    30-09.00    4   
  5 Taezha Gonzalves          SO Keaau HS                       30-01.75    2   
  6 Cherry Ana Aki            JR Hilo HS                        29-09.50    1   
  7 Eva Toledo                JR Hilo HS                        29-08.75  
  8 Elaine Najera             JR Hilo HS                        29-04.50  
  9 Toni Beck                 JR Kau HS                         28-11.25  
 10 Jasmine Oher              SO Keaau HS                       25-05.75  
 11 Jadeen Brown              SO Pahoa HS                       24-03.50  
 12 Jennifer Tabios           SO Kau HS                         23-10.50  
 13 Taisia Matangi            SR Keaau HS                       23-08.00  
 14 Faith Matsuura            SR Chr Liberty                    23-06.50  
 15 Jordan Melchor            SO Waiakea HS                     23-01.00  
 16 Karina Chavez             SR Hilo HS                        21-10.50  
 17 Cheyenne Olivera-Coltes   SR Keaau HS                       21-07.00  
 18 Kristyn Lauronal          JR Pahoa HS                       21-05.25  
 -- Ofa Folau                 JR Hilo HS                            FOUL  
 
Girls Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ivoni Likio               SR Keaau HS                          96-08   10   
  2 Rain Hall                 SO Hilo HS                           95-04    8   
  3 Eva Toledo                JR Hilo HS                           93-06    6   
  4 Tiara Atuekaho            SR Hilo HS                           92-08    4   
  5 Ofa Folau                 JR Hilo HS                           91-09    2   
  6 Elaine Najera             JR Hilo HS                           89-08  
  7 Jamiee Finn               SR Kamehameha                        82-00    1   
  8 Ula Brostek               SO Hawaii Prep                       81-11  
  9 Taisia Matangi            SR Keaau HS                          80-04  
 10 Taezha Gonzalves          SO Keaau HS                          77-06  
 11 Toni Beck                 JR Kau HS                            77-03  
 12 Jasmine Oher              SO Keaau HS                          75-06  
 13 Ariel Brown               SR Pahoa HS                          71-07  
 14 Cherry Ana Aki            JR Hilo HS                           66-05  
 15 Jennifer Tabios           SO Kau HS                            64-07  
 16 Jadeen Brown              SO Pahoa HS                          63-05  
 17 Cheyenne Olivera-Coltes   SR Keaau HS                          60-02  
 18 Jordan Melchor            SO Waiakea HS                        60-00  
 19 Kristyn Lauronal          JR Pahoa HS                          54-00  
 -- Karina Chavez             SR Hilo HS                            FOUL  
 -- Taylor Neubecker          FR Kealakehe                          FOUL  
 
Boys 100 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Avery Hardie-Jordan       SR Kealakehe                         10.99   1  10   
  2 Jordan Cristobal          SR Kealakehe                         11.17   1   8   
  3 Colton Austria            SR Waiakea HS                        11.19   1   6   
  4 Mike Williams             JR Hilo HS                           11.32   1   4   
  5 Luca Vartic               FR Konawaena HS                      11.34   1   2   
  6 Talon Ota                 SR Keaau HS                          11.37   1   1   
  7 Katon Pestano             SR Hilo HS                           11.66   1 
  8 Dylan Oandasan            SR Honokaa HS                        11.68   1 
  9 Kahuhipa Donner           JR Keaau HS                          11.69   2 
 10 Chastin Kekahuna          JR Kamehameha                        11.78   3 
 11 Cyruss Cho                SR Kealakehe                         11.85   2 
 12 Mitchell Medeiros         SR Hilo HS                           11.87   2 
 13 Joey Kailimai             JR Hawaii Prep                       11.91   2 
 14 Esteve Salmo              SO Kau HS                            11.93   4 
 15 John Repogle              JR Konawaena HS                      12.00   3 
 16 Kamuela Kawamoto          JR Kamehameha                        12.06   4 
 17 Tre Evans-Dumaran         FR Kamehameha                        12.07   2 
 18 Desmond Donios            JR Keaau HS                          12.12   2 
 19 Alexis Alejo              JR Kau HS                            12.14   3 
 20 Jonathan Segovia          SR Keaau HS                          12.16   4 
 21 Matthew Shimabukuro       SR Keaau HS                          12.16   3 
 22 Brooks McVey              SR Honokaa HS                        12.17   2 
 23 Joseph Benitez            SO Kealakehe                         12.18   4 
 24 Benedict Purell           JR Kealakehe                         12.23   6 
 25 Kaiawe Miyasaki           SR Hilo HS                           12.28   3 
 26 Tryztan Padasdao          SO Keaau HS                          12.30   5 
 27 Brandon Ramey             SO Keaau HS                          12.42   6 
 28 Mark Kenneth Ramos        JR Keaau HS                          12.49   7 
 29 Hoku Kahookaulana         SO Pahoa HS                          12.52   3 
 30 James Sloan               SO Kamehameha                        12.55   5 
 31 Jordan Caoagdan           SO Hilo HS                           12.58   5 
 32 Coleman Chaves            SO Waiakea HS                        12.59   2 
 33 Caedan Cambra             JR Chr Liberty                       12.62   3 
 34 Justin Gascon             SR Hilo HS                           12.72   6 
 35 Jantzen Hing              FR Kealakehe                         12.75   8 
 36 Bobby Lum                 JR Hawaii Prep                       12.75   3 
 37 Kawika Venhuizen          SR Kamehameha                        12.81   6 
 38 Keith Sumaoang            FR Waiakea HS                        12.84   5 
 39 Hajime Matsui             FR Hawaii Prep                       12.92   7 
 40 Kaulike Sibayton          SR Keaau HS                          12.97   7 
 41 Kawai Ronia               JR Keaau HS                          12.98   8 
 42 Shawn Joseph              FR Pahoa HS                          13.01   5 
 43 Adri Castro               SR Kamehameha                        13.03   7 
 44 David Pillette            SO Kau HS                            13.16   5 
 45 Brant Shiroma             JR Waiakea HS                        13.28   4 
 46 Brock Sherlock            SO Hilo HS                           13.29   7 
 47 Thomas Johnston           FR Konawaena HS                      13.34   5 
 48 Elijah Tamez              FR Hilo HS                           13.40   8 
 49 Kahakuokahale Lum Ho      SO Keaau HS                          13.44   8 
 50 Justin Smrke              FR Hawaii Prep                       13.51   6 
 51 Zach Winters              JR Pahoa HS                          13.71   6 
 52 Kaweni Ibarra             SO Kau HS                            13.76   6 
 53 Kanoa Chobany             SO Hawaii Prep                       13.82   4 
 54 Cyrus Amaral-Antonio      SO Waiakea HS                        13.88   6 
 55 Greyson Haskell           FR Keaau HS                          13.91   8 
 56 Keith Nerida              JR Honokaa HS                        14.05   4 
 57 Hsin-Ting Tsai            JR Hawaii Prep                       14.12   7 
 58 Jay-R Abalos              FR Kau HS                            14.19   7 
 59 Ian Sanborn               FR Kamehameha                        14.23   8 
 60 Simon Ellis               FR Konawaena HS                      14.36   4 
 -- Colin Renfro              JR Hawaii Prep                          FS   5 
 -- Takuto Tanaka             FR Hawaii Prep                          FS   8 
 
Boys 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Avery Hardie-Jordan       SR Kealakehe                         22.64   1  10   
  2 Colton Austria            SR Waiakea HS                        22.84   1   8   
  3 Mike Williams             JR Hilo HS                           23.24   1   6   
  4 Kekoa Mundo               JR Chr Liberty                       23.44   1   4   
  5 Luca Vartic               FR Konawaena HS                      23.64   1   2   
  6 Chastin Kekahuna          JR Kamehameha                        23.76   2   1   
  7 Dylan Oandasan            SR Honokaa HS                        23.84   1 
  8 Jordan Cristobal          SR Kealakehe                         23.96   2 
  9 Kahuhipa Donner           JR Keaau HS                          24.04   1 
 10 Jack Chun                 SR Hilo HS                           24.14   2 
 11 Lucas St. George          JR Waiakea HS                        24.24   1 
 12 Joseph Benitez            SO Kealakehe                         24.26   3 
 13 Brooks McVey              SR Honokaa HS                        24.49   2 
 14 Kamuela Kawamoto          JR Kamehameha                        24.64   3 
 15 Esteve Salmo              SO Kau HS                            24.69   3 
 16 Joey Kailimai             JR Hawaii Prep                       24.71   2 
 17 Mitchell Medeiros         SR Hilo HS                           24.83   3 
 18 Desmond Donios            JR Keaau HS                          25.01   2 
 19 Davy Ragland              SO Hawaii Prep                       25.05   2 
 20 Matthew Shimabukuro       SR Keaau HS                          25.12   3 
 21 Shawn Joseph              FR Pahoa HS                          25.19   4 
 22 Cyruss Cho                SR Kealakehe                         25.19   2 
 23 Jacob Higa                JR Seabury                           25.31   4 
 24 Brandon Ramey             SO Keaau HS                          25.41   5 
 25 Ryan Koss                 SR Seabury                           25.61   3 
 26 Tristan Ross              SO Kealakehe                         25.86   5 
 27 Isaac Navarro             SO Kealakehe                         25.86   6 
 28 Hoku Kahookaulana         SO Pahoa HS                          26.04   3 
 29 Justin Gascon             SR Hilo HS                           26.23   4 
 30 Kawika Venhuizen          SR Kamehameha                        26.37   5 
 31 Jantzen Hing              FR Kealakehe                         26.61   6 
 32 Keith Sumaoang            FR Waiakea HS                        26.77   3 
 33 Kawai Ronia               JR Keaau HS                          27.13   5 
 34 Ryan Witthans             FR Kamehameha                        27.29   6 
 35 Brock Sherlock            SO Hilo HS                           27.82   5 
 36 Caedan Cambra             JR Chr Liberty                       27.98   4 
 37 Greyson Haskell           FR Keaau HS                          28.28   6 
 38 Juan Miche Rosales        FR Hawaii Prep                       29.50   4 
 39 Keith Nerida              JR Honokaa HS                        29.81   4 
 40 Ian Sanborn               FR Kamehameha                        30.25   6 
 41 Jay-R Abalos              FR Kau HS                            30.83   5 
 
Boys 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Kekoa Mundo               JR Chr Liberty                       51.87   1  10   
  2 Matthew Winters           SR Keaau HS                          53.02   1   8   
  3 Dylan Oandasan            SR Honokaa HS                        53.10   1   6   
  4 Jack Chun                 SR Hilo HS                           54.05   1   4   
  5 Chastin Kekahuna          JR Kamehameha                        54.08   2   2   
  6 Jason Kuwada              SR Kealakehe                         54.31   1   1   
  7 Brian Tu                  SR Kealakehe                         54.41   1 
  8 David Clayton Robinson    SR Honokaa HS                        55.49   2 
  9 Davy Ragland              SO Hawaii Prep                       55.56   1 
 10 John Repogle              JR Konawaena HS                      56.12   2 
 11 Tristan Ross              SO Kealakehe                         56.72   2 
 12 Miles Marshall            SO Waiakea HS                        56.80   2 
 13 Micah Kaaihue             JR Kamehameha                        58.04   2 
 14 Hoku Kahookaulana         SO Pahoa HS                          58.55   3 
 15 Orion Schlegelmilch       SR St Joseph                         58.56   2 
 16 Matthew Shimabukuro       SR Keaau HS                          58.60   2 
 17 Thomas Johnston           FR Konawaena HS                      58.86   5 
 18 Justin Gascon             SR Hilo HS                           59.04   3 
 19 Isaac Navarro             SO Kealakehe                         59.44   5 
 20 Jordan Caoagdan           SO Hilo HS                         1:00.51   4 
 21 Lucas DeRego              FR Kamehameha                      1:00.58   4 
 22 Alexis Alejo              JR Kau HS                          1:00.77   3 
 23 Kawai Ronia               JR Keaau HS                        1:01.51   3 
 24 Reid Daugherty            JR Konawaena HS                    1:01.92   4 
 25 Caedan Cambra             JR Chr Liberty                     1:03.55   3 
 26 Bryce Shook               JR Pahoa HS                        1:04.06   5 
 27 Tommy Cui                 SR Hawaii Prep                     1:04.19   3 
 28 Juan Miche Rosales        FR Hawaii Prep                     1:04.54   4 
 29 Shawn Joseph              FR Pahoa HS                        1:06.84   4 
 30 Zach Winters              JR Pahoa HS                        1:09.01   5 
 31 Kobe Miller               FR Pahoa HS                        1:10.68   5 
 32 Ian Sanborn               FR Kamehameha                      1:12.46   5 
 33 Jay-R Abalos              FR Kau HS                          1:12.61   4 
 
Boys 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kellen Gillins            JR Hawaii Prep                     2:00.87   10   
  2 Jacob Higa                JR Seabury                         2:02.01    8   
  3 Jeffrey Ferrell           SO Keaau HS                        2:05.50    6   
  4 Ian McQuate               JR Waiakea HS                      2:07.99    4   
  5 Scott Henderson           SO Kealakehe                       2:09.60    2   
  6 Timon Skinner             JR Hilo HS                         2:13.24    1   
  7 Kaimiola Ho               SO Kamehameha                      2:13.78  
  8 Stephen Hunter            JR Hilo HS                         2:13.96  
  9 David Finley              SR Kamehameha                      2:14.31  
 10 Seanry Agbayani           JR Honokaa HS                      2:14.85  
 11 Tony Conners              JR Honokaa HS                      2:15.30  
 12 Levi Albano               JR Keaau HS                        2:15.36  
 13 Jacob McCafferty          SO Hawaii Prep                     2:15.84  
 14 Tyler Honda               JR Waiakea HS                      2:16.45  
 15 Kenny Christie            JR Hawaii Prep                     2:16.64  
 16 Ryan Cruz                 JR Kamehameha                      2:16.93  
 17 Axl Aricayos              FR Waiakea HS                      2:18.11  
 18 Levi Aguilera             JR Makua Lani                      2:18.98  
 19 Orion Schlegelmilch       SR St Joseph                       2:19.24  
 20 Grant Kiunihiro           JR Hilo HS                         2:19.63  
 21 Ryan Castro               SR Hilo HS                         2:20.75  
 22 Jeremy Gambing            JR Kealakehe                       2:21.60  
 23 Daniel Matsuda            SO Hawaii Prep                     2:23.24  
 24 Isaiah Lawson             JR Keaau HS                        2:23.50  
 25 David Clayton Robinson    SR Honokaa HS                      2:24.06  
 26 Sean Quinlan              JR Honokaa HS                      2:24.33  
 27 Ryan Witthans             FR Kamehameha                      2:24.67  
 28 Quinn Yoshimoto           SO Waiakea HS                      2:26.48  
 29 Michael Kokal             JR Hawaii Prep                     2:26.69  
 30 Mitchell O'Connor         FR Keaau HS                        2:27.39  
 31 Zech DeCleene             JR Chr Liberty                     2:31.13  
 32 Tyler Kerr                SO Waiakea HS                      2:32.14  
 33 Juan Miche Rosales        FR Hawaii Prep                     2:34.77  
 34 Edgar Bartolome           JR Waiakea HS                      2:40.08  
 35 Bill Lam                  FR Hilo HS                         2:41.77  
 36 Bryce Shook               JR Pahoa HS                        2:41.99  
 37 Charles Fernandez         FR Hilo HS                         2:48.88  
 38 Kobe Miller               FR Pahoa HS                        2:49.86  
 
Boys 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ian McQuate               JR Waiakea HS                      4:22.90   10   
  2 Jeffrey Ferrell           SO Keaau HS                        4:32.57    8   
  3 Levi Aguilera             JR Makua Lani                      4:33.39    6   
  4 Jacob McCafferty          SO Hawaii Prep                     4:39.45    4   
  5 Tony Conners              JR Honokaa HS                      4:39.58    2   
  6 Sean Quinlan              JR Honokaa HS                      4:40.78    1   
  7 Dyson Sato                JR Waiakea HS                      4:43.40  
  8 Scott Henderson           SO Kealakehe                       4:44.59  
  9 Levi Albano               JR Keaau HS                        4:44.75  
 10 Kaimiola Ho               SO Kamehameha                      4:46.72  
 11 Conrad Salboro            SO Kamehameha                      4:47.56  
 12 Daniel Matsuda            SO Hawaii Prep                     4:47.68  
 13 Ryan Cruz                 JR Kamehameha                      4:50.41  
 14 Trysen Galigo             SO Waiakea HS                      4:50.80  
 15 Jeremy Gambing            JR Kealakehe                       4:50.89  
 16 Ryan Witthans             FR Kamehameha                      4:51.64  
 17 Isaiah Lawson             JR Keaau HS                        4:54.58  
 18 Seanry Agbayani           JR Honokaa HS                      5:02.78  
 19 Kai Hendershot            FR Waiakea HS                      5:05.56  
 20 Ryan Koss                 SR Seabury                         5:09.93  
 21 Keisuke Anzai             SO Hawaii Prep                     5:10.03  
 22 Brooks McVey              SR Honokaa HS                      5:11.15  
 23 Donavan MACANANS          SR Hilo HS                         5:11.39  
 24 Mitchell Dixon            FR Kealakehe                       5:13.87  
 25 Zech DeCleene             JR Chr Liberty                     5:14.97  
 26 Hua Uehara                FR Hilo HS                         5:15.92  
 27 Bryce Shook               JR Pahoa HS                        5:22.41  
 28 Ryler Nishimoto           SO Waiakea HS                      5:32.25  
 29 Shawn Gascon              JR Hilo HS                         5:32.34  
 30 Simon Ellis               FR Konawaena HS                    5:53.20  
 31 Anson Yu                  SO Waiakea HS                      5:54.40  
 32 Keith Nerida              JR Honokaa HS                      6:14.88  
 
Boys 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ian McQuate               JR Waiakea HS                      9:53.25   10   
  2 Stephen Hunter            JR Hilo HS                        10:03.81    8   
  3 Michael Spetich           JR Hawaii Prep                    10:05.31    6   
  4 Nathan Ladwig             FR Hawaii Prep                    10:07.02    4   
  5 Dyson Sato                JR Waiakea HS                     10:18.70    2   
  6 Jake Lai                  JR Hawaii Prep                    10:34.00    1   
  7 Max Panoff                JR Hilo HS                        10:35.88  
  8 River Brown               FR Hilo HS                        10:36.07  
  9 Andrew Langtry            SR St Joseph                      10:44.25  
 10 Isaac Klein               FR Kamehameha                     10:52.70  
 11 Chris Prater              FR Kealakehe                      10:56.70  
 12 Hua Uehara                FR Hilo HS                        10:56.89  
 13 Arman Navarro             SR Keaau HS                       10:59.81  
 14 Hao-Wen Chien             JR Keaau HS                       11:01.49  
 15 Kai Garson-Shumway        FR Hilo HS                        11:13.14  
 16 Jacob Higa                JR Seabury                        11:25.21  
 17 Ariel Navarro             SO Keaau HS                       11:50.50  
 18 Elijah Tamez              FR Hilo HS                        12:10.40  
 
Boys 110 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Rihei Grothmann           JR Kamehameha                        16.10   1  10   
  2 Shawn Ventura             JR Keaau HS                          16.53   1   8   
  3 Phil Aganus               JR Kamehameha                        16.93   1   6   
  4 Tre Evans-Dumaran         FR Kamehameha                        17.48   1   4   
  5 Joey Kailimai             JR Hawaii Prep                       18.45   1   2   
  6 Connor Peterson           JR Hawaii Prep                       18.74   2   1   
  7 David Pillette            SO Kau HS                            19.57   2 
  8 Kaulike Sibayton          SR Keaau HS                          20.47   2 
  9 Mark Kenneth Ramos        JR Keaau HS                          21.75   2 
 10 Kanoa Chobany             SO Hawaii Prep                       21.76   2 
 11 Conor See                 FR Waiakea HS                        22.06   2 
 -- Zachary Kaneshiro         SO Kealakehe                           DNF   1 
 
Boys 300 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Phil Aganus               JR Kamehameha                        42.43   1  10   
  2 Rihei Grothmann           JR Kamehameha                        42.95   1   8   
  3 Robert Harrington         SR Keaau HS                          44.67   1   6   
  4 Shawn Ventura             JR Keaau HS                          45.22   1   4   
  5 Connor Peterson           JR Hawaii Prep                       45.28   1   2   
  6 Tre Evans-Dumaran         FR Kamehameha                        46.35   2   1   
  7 Kaulike Sibayton          SR Keaau HS                          47.59   2 
  8 Coleman Chaves            SO Waiakea HS                        47.59   2 
  9 Mark Kenneth Ramos        JR Keaau HS                          47.70   1 
 10 Jarek Cabanting           SO Kealakehe                         48.70   3 
 11 Benedict Purell           JR Kealakehe                         49.61   2 
 12 David Pillette            SO Kau HS                            49.84   2 
 13 Keith Sumaoang            FR Waiakea HS                        50.04   3 
 14 Joseph Benitez            SO Kealakehe                         51.61   3 
 15 Brant Shiroma             JR Waiakea HS                        52.53   3 
 16 Kanoa Chobany             SO Hawaii Prep                       53.21   2 
 17 Elijah Tamez              FR Hilo HS                           53.48   2 
 18 Cyrus Amaral-Antonio      SO Waiakea HS                        54.97   3 
 19 Keith Nerida              JR Honokaa HS                        55.65   3 
 20 Conor See                 FR Waiakea HS                        58.14   3 
 -- Joey Kailimai             JR Hawaii Prep                          FS   1 
 
Boys 4x100 Meter Relay
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Kamehameha                                                     45.10   1  10   
  2 Hilo HS                                                        45.11   1   8   
  3 Keaau HS                                                       45.12   1   6   
  4 Hawaii Prep                                                    47.33   1   4   
  5 Waiakea HS                                                     48.02   1   2   
  6 Kealakehe  'B'                                                 48.56   2 
  7 Kamehameha  'B'                                                49.04   2 
  8 Keaau HS  'B'                                                  53.62   2 
 -- Kealakehe                                                         DQ   1  uniform
 
Boys 4x400 Meter Relay
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Keaau HS                                                     3:36.63   1  10   
  2 Kealakehe                                                    3:43.53   1   8   
  3 Waiakea HS                                                   3:44.77   1   6   
  4 Kamehameha                                                   3:45.83   1   4   
  5 Hawaii Prep                                                  3:50.70   1   2   
  6 Hawaii Prep  'B'                                             3:55.09   2 
  7 Honokaa HS                                                   3:56.57   1   1   
  8 Kamehameha  'B'                                              3:56.82   2 
  9 Hilo HS                                                      4:03.90   1 
 10 Keaau HS  'B'                                                4:06.58   2 
 11 Waiakea HS  'B'                                              4:12.70   2 
 -- Kau HS                                                            DQ   1  break pt violation
 
Boys High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Lucas St. George          JR Waiakea HS                      6-00.00   10   
  2 Kenny Christie            JR Hawaii Prep                     5-10.00    8   
  3 Maurice Smith             JR Keaau HS                       J5-10.00    6   
  4 Jacob Higa                JR Seabury                        J5-10.00    4   
  5 Jonathan Segovia          SR Keaau HS                       J5-10.00    2   
  6 Tevainui Weza             SR Kealakehe                       5-06.00    1   
  7 Keoni Yates               JR Kealakehe                      J5-06.00  
  8 Jason Kuwada              SR Kealakehe                       5-04.00  
  9 David Clayton Robinson    SR Honokaa HS                      5-02.00  
  9 Mike Williams             JR Hilo HS                         5-02.00  
 11 Brock Sherlock            SO Hilo HS                         5-00.00  
 11 Jordan Caoagdan           SO Hilo HS                         5-00.00  
 13 Dustin Kawakami           SR Keaau HS                        4-08.00  
 -- Brooks McVey              SR Honokaa HS                           NH  
 -- Alexis Alejo              JR Kau HS                               NH  
 
Boys Pole Vault
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Katon Pestano             SR Hilo HS                        12-06.00   10   
  2 Evan Alterman             JR Kealakehe                      10-00.00    8   
  3 Duncan Michael            SR Hawaii Prep                     9-06.00    5   
  3 Kaiawe Miyasaki           SR Hilo HS                         9-06.00    5   
  5 Nathan Wong               JR Keaau HS                        9-00.00    0.75
  5 Adam Ventura              JR Keaau HS                        9-00.00    0.75
  5 Jacob Romero              JR Keaau HS                        9-00.00    0.75
  5 Tristan Kilkenny          FR Hawaii Prep                     9-00.00    0.75
  9 River Brown               FR Hilo HS                         8-00.00  
 10 Elmer Bautista            SO Keaau HS                        7-06.00  
 10 Lawson Nerenberg          SO Hawaii Prep                     7-06.00  
 12 Lowell Matias             JR Keaau HS                        7-00.00  
 13 Kai Garson-Shumway        FR Hilo HS                         5-06.00  
 -- Alex Magoon               JR Hawaii Prep                          NH  
 -- Max Hirata                SR Hawaii Prep                          NH  
 -- Miles Derr                SO Kamehameha                           DQ   video
 -- Lucas DeRego              FR Kamehameha                           DQ   video
 -- Sky Ishibashi             SR Kamehameha                           DQ   video
 -- Gabriel DeRego            SR Kamehameha                           DQ   video
 
Boys Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Keoni Yates               JR Kealakehe                      20-07.00   10   
  2 Kekoa Mundo               JR Chr Liberty                    20-03.00    8   
  3 Cyruss Cho                SR Kealakehe                      19-10.00    6   
  4 Esteve Salmo              SO Kau HS                        J19-10.00    4   
  5 Rihei Grothmann           JR Kamehameha                     19-04.25    2   
  6 Talon Ota                 SR Keaau HS                       19-02.75    1   
  7 Jordan Cristobal          SR Kealakehe                      19-01.25  
  8 Lucas St. George          JR Waiakea HS                     19-00.75  
  9 Jordan Caoagdan           SO Hilo HS                        18-02.75  
 10 Joseph Benitez            SO Kealakehe                      17-10.50  
 11 Desmond Donios            JR Keaau HS                       17-08.25  
 12 Jordan Heltz              SR Kamehameha                     17-02.75  
 13 Jonathan Segovia          SR Keaau HS                       17-01.25  
 14 Alexis Alejo              JR Kau HS                         17-00.75  
 15 Colton Austria            SR Waiakea HS                     16-11.25  
 16 Tre Evans-Dumaran         FR Kamehameha                     16-09.00  
 17 Gabriel DeRego            SR Kamehameha                     16-02.75  
 18 Tristan Haskell           JR Keaau HS                       16-02.25  
 19 Kahakuokahale Lum Ho      SO Keaau HS                       15-11.00  
 20 Kawai Ronia               JR Keaau HS                       15-10.25  
 21 James Sloan               SO Kamehameha                     15-07.00  
 22 Adri Castro               SR Kamehameha                     15-05.75  
 23 Brock Sherlock            SO Hilo HS                        15-04.50  
 24 Kawika Venhuizen          SR Kamehameha                     14-11.50  
 25 Colin Renfro              JR Hawaii Prep                    14-07.25  
 26 Kaweni Ibarra             SO Kau HS                         13-11.50  
 27 Jay-R Abalos              FR Kau HS                         10-05.00  
 
Boys Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Talon Ota                 SR Keaau HS                       41-06.75   10   
  2 Keoni Yates               JR Kealakehe                      40-02.50    8   
  3 Rihei Grothmann           JR Kamehameha                     39-06.50    6   
  4 Jonathan Segovia          SR Keaau HS                       39-02.00    4   
  5 Jordan Heltz              SR Kamehameha                     37-02.25    2   
  6 Nathan Wong               JR Keaau HS                       36-05.50    1   
  7 Miles Marshall            SO Waiakea HS                     36-03.50  
  8 Tre Evans-Dumaran         FR Kamehameha                     35-07.75  
  9 Matthew Shimabukuro       SR Keaau HS                       35-04.00  
 10 Cyruss Cho                SR Kealakehe                      34-06.50  
 11 Kawai Ronia               JR Keaau HS                       34-03.25  
 12 Kahakuokahale Lum Ho      SO Keaau HS                       33-11.75  
 13 Tyler Kerr                SO Waiakea HS                     29-08.25  
 -- Dustin Kawakami           SR Keaau HS                             ND  
 -- Conor See                 FR Waiakea HS                         FOUL  
 -- Tristan Haskell           JR Keaau HS                           FOUL  
 
Boys Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Josh Kirkpatrick          SR Hilo HS                        48-11.00   10   
  2 Isi Holani                JR Hilo HS                        42-06.75    8   
  3 Feke Kioa                 JR Kealakehe                      42-04.50    6   
  4 Dustin Liva               JR Keaau HS                       41-05.50    4   
  5 Jeffery Tomas             JR Waiakea HS                     38-06.75    2   
  6 Matthew Kent              SR Keaau HS                       37-03.50    1   
  7 Kama Kauvaka              SO Hilo HS                        35-00.25  
  8 Nicholas Eisen            SR Pahoa HS                       34-09.25  
  9 Atin Saburo               SR Hilo HS                        34-09.00  
 10 Hinalea Cortez            FR Kamehameha                     34-01.50  
 11 Seth Fukushima            FR Hilo HS                        33-05.25  
 12 Brant Shiroma             JR Waiakea HS                     33-02.75  
 13 Sawyer Salfan             SO Hilo HS                        32-10.75  
 14 Luke Kuahiwinui-Lee       SO Pahoa HS                       32-08.25  
 15 Kamanuokekai Bumanglag    SR Keaau HS                       32-08.00  
 16 Jade Barroga              JR Keaau HS                       32-06.25  
 17 Jason Tara-Antone         JR Hilo HS                        32-02.25  
 18 Hokualaame Kamaka         JR Kealakehe                      31-11.00  
 19 Chrisitan Silva           SR Honokaa HS                     31-09.50  
 20 Kaden Santiago            SR Hilo HS                        30-08.50  
 21 Rylan Aranaydo            JR Keaau HS                       30-04.00  
 22 Alokoa Lowery             SR Hilo HS                        30-03.00  
 23 Ashton Porter             SO Kamehameha                     27-09.50  
 24 Loumir Malapitan          JR Keaau HS                       27-02.50  
 25 Jarae Simpliciano         SO Kealakehe                      26-07.50  
 26 Dylan Jay Gambing         SO Kealakehe                      26-01.00  
 27 Jerald Miguel             JR Keaau HS                       25-10.00  
 
Boys Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Josh Kirkpatrick          SR Hilo HS                          139-05   10   
  2 Mitchell Medeiros         SR Hilo HS                          136-04    8   
  3 Dustin Liva               JR Keaau HS                         111-02    6   
  4 Jeffery Tomas             JR Waiakea HS                       110-05    4   
  5 Feke Kioa                 JR Kealakehe                        110-02    2   
  6 Kama Kauvaka              SO Hilo HS                          109-11    1   
  7 Jason Tara-Antone         JR Hilo HS                          109-03  
  8 Kamanuokekai Bumanglag    SR Keaau HS                         109-01  
  9 Hinalea Cortez            FR Kamehameha                       103-10  
 10 Nicholas Eisen            SR Pahoa HS                         103-00  
 11 Kaden Santiago            SR Hilo HS                           95-05  
 12 Chrisitan Silva           SR Honokaa HS                        92-03  
 13 Brant Shiroma             JR Waiakea HS                        91-04  
 14 Jade Barroga              JR Keaau HS                          87-06  
 15 Ashton Porter             SO Kamehameha                        86-08  
 16 Sawyer Salfan             SO Hilo HS                           85-01  
 17 Dylan Jay Gambing         SO Kealakehe                         82-02  
 18 Alokoa Lowery             SR Hilo HS                           81-00  
 19 Seth Fukushima            FR Hilo HS                           77-06  
 20 Jerald Miguel             JR Keaau HS                          72-11  
 21 Rylan Aranaydo            JR Keaau HS                          70-09  
 22 Jarae Simpliciano         SO Kealakehe                         67-00  
 -- Luke Kuahiwinui-Lee       SO Pahoa HS                           FOUL  
 -- Atin Saburo               SR Hilo HS                            FOUL  
 -- Isi Holani                JR Hilo HS                            FOUL  
 -- Matthew Kent              SR Keaau HS                           FOUL  
 -- Hokualaame Kamaka         JR Kealakehe                          FOUL  
 -- Loumir Malapitan          JR Keaau HS                           FOUL  
 
                    Women - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Hilo HS                    120.33     2) Hawaii Prep               106.33
    3) Kamehameha                  65        4) Kau HS                     57   
    4) Seabury Hall                57        6) Keaau HS                   28   
    7) Konawaena HS                19        8) Honokaa HS                 12   
    9) Kealakehe                   10.33    10) Pahoa HS                   10   
   11) Waiakea HS                   5       12) Chr Liberty                 2   
 
                    Men - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Keaau HS                    94.25     2) Hilo HS                    83   
    3) Kealakehe                   80        4) Kamehameha                 66   
    5) Waiakea HS                  64        6) Hawaii Prep                49.75
    7) Chr Liberty                 22        8) Seabury Hall               12   
    9) Honokaa HS                  10       10) Makua Lani                  6   
   11) Kau HS                       4       11) Konawaena HS                4