BIIF Track and Field Week 2 @ Konawaena                    
Konawaena High School  - 4/6/2013                       
Kealakekua HI                                 
Results (Timing: BIGFAT C Beck B Martin J Peralto J Guerpo G Ikeda)                      
 
Girls 100 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals
  1 Kristina Padrigo          SR Kau HS                            12.97   1  10   
  2 UA Ruedy                  SR Konawaena HS                      13.12   1   8   
  3 Meagan Kualii             SO Kamehameha                        13.26   2   6   
  4 Harper Hottendorf         JR Kamehameha                        13.46   1   4   
  5 Lolly Higa                JR Hilo HS                           13.59   1   2   
  6 Nahe Lau                  SR Honokaa HS                        13.62   2   1   
  7 Mehana Sabado-Halpern     SO Hilo HS                           13.66   2 
  8 Kundalini Nicholson-Walk  JR Hilo HS                           13.67   1 
  9 Carmen Garson-Shumway     JR Hilo HS                           13.68   1 
 10 Brianna Vallente          SO Hawaii Prep                       13.71   1 
 11 Mikela Mercier            SO Konawaena HS                      13.81   2 
 12 Jasmine Fojas             SR Hawaii Prep                       13.87   1 
 13 Li'I Maertens             JR Hilo HS                           13.92   2 
 14 Alissa Nahale-Blanco      FR Konawaena HS                      14.05   3 
 15 Skye Rances               JR Waiakea HS                        14.11   2 
 16 Mae Quiamas               SR Honokaa HS                        14.14   4 
 17 Cydne Correia             SO Honokaa HS                        14.37   5 
 18 Sarah Barry                  Kamehameha                        14.47   7 
 19 Starcia DePonte           FR Waiakea HS                        14.49   3 
 20 Muriel Assi               SO Keaau HS                          14.53   3 
 21 Sabrina Disney            SO Hawaii Prep                       14.58   4 
 22 Delsee Ramos              JR Hilo HS                           14.63   5 
 23 Tiffany Kurozawa          JR Kealakehe                         14.69   3 
 24 Savannah Toussaint        SO Hilo HS                           14.69   3 
 25 Cherish Anne Rivera-Lau   JR Honokaa HS                        14.71   6 
 26 Asia Morris               SO Konawaena HS                      14.81   5 
 27 Brandi Naihe              SO Kealakehe                         14.86   5 
 28 Rae Cardosa               FR Hawaii Prep                       14.86   7 
 29 Bailey Honda              JR Hilo HS                           14.88   4 
 30 Shiella Natividad         FR Pahoa HS                          14.89   5 
 31 Erin Evans                FR Hawaii Prep                       14.89   5 
 32 Brooke Calderon           FR Waiakea HS                        14.91   4 
 32 Kyra Malepe               JR Kau HS                            14.91   3 
 34 Leilani Howard            JR Kealakehe                         15.00   4 
 35 Noor Sarwar               SO Hawaii Prep                       15.01   3 
 36 Aaron Swift               SO Keaau HS                          15.06   5 
 37 Makela Rincon             FR Pahoa HS                          15.09   3 
 38 Tia Nelson                JR Kealakehe                         15.19   7 
 39 Bethany Davis             FR Kealakehe                         15.34   6 
 40 Lauren Pries              SR Hawaii Prep                       15.43   6 
 41 Charnalyn Crivello        SO Keaau HS                          15.55   2 
 42 Moanaina Odell            FR Honokaa HS                        15.56   7 
 43 Maria Fratinardo          FR Kamehameha                        15.58   4 
 44 Megan Canniff             SO Hawaii Prep                       15.59   8 
 45 Kilinahe Takushi          JR Honokaa HS                        15.62   8 
 46 Kathryn Byrnes            FR Hawaii Prep                       15.74   7 
 47 Shaenese Tailon           SO Kau HS                            15.79   5 
 48 Nana Ueno                 FR Hawaii Prep                       15.79   8 
 49 Katherine Holdcroft       SR Hawaii Prep                       15.81   8 
 50 Jami Beck                 FR Kau HS                            15.82   6 
 51 Marilu Mendoza            SO Pahoa HS                          15.95   7 
 52 Erina Baudat              SO Hawaii Prep                       15.96   6 
 53 Sheilla Balila            FR Kau HS                            16.02   4 
 54 Ayla Silva                SO Honokaa HS                        16.05   8 
 55 Ylliana Hanato            FR Pahoa HS                          16.20   6 
 56 Ellie Kirsch              FR Kamehameha                        16.20   6 
 57 Kaylee Dupont Kauwe       FR Kealakehe                         16.81   8 
 58 Whittni Smith             FR Keaau HS                          16.87   4 
 59 Lianna Cortazar           SR Keaau HS                          17.25   6 
 -- Laakea Paio               FR Honokaa HS                           FS   2 
 
Girls 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 UA Ruedy                  SR Konawaena HS                      26.56   1  10   
  2 Nahe Lau                  SR Honokaa HS                        28.06   1   8   
  3 Laakea Paio               FR Honokaa HS                        28.19   1   6   
  4 Mikela Mercier            SO Konawaena HS                      28.92   1   4   
  5 Alissa Nahale-Blanco      FR Konawaena HS                      29.17   2   2   
  6 Shayli Nakamoto           SO Konawaena HS                      29.86   3   1   
  7 Asia Morris               SO Konawaena HS                      29.96   4 
  8 Muriel Assi               SO Keaau HS                          30.05   3 
  9 Tiffany Kurozawa          JR Kealakehe                         30.11   3 
 10 Kalai Prothro             JR Keaau HS                          30.18   1 
 11 Noor Sarwar               SO Hawaii Prep                       30.26   1 
 12 Starcia DePonte           FR Waiakea HS                        30.43   1 
 13 Sabrina Disney            SO Hawaii Prep                       30.45   2 
 14 Cherish Anne Rivera-Lau   JR Honokaa HS                        30.65   3 
 15 Brooke Calderon           FR Waiakea HS                        30.65   3 
 16 Shiella Natividad         FR Pahoa HS                          30.95   2 
 17 Cydne Correia             SO Honokaa HS                        31.10   2 
 18 Uluwehi Cordero           FR Honokaa HS                        31.17   4 
 19 Aaron Swift               SO Keaau HS                          31.22   4 
 20 Leilani Howard            JR Kealakehe                         31.43   4 
 21 Maria Fratinardo          FR Kamehameha                        31.54   4 
 22 Alexandra Warren          FR Honokaa HS                        31.81   4 
 23 Sarah Barry                  Kamehameha                        31.92   3 
 24 Brandi Naihe              SO Kealakehe                         32.13   2 
 25 Makela Rincon             FR Pahoa HS                          32.34   1 
 26 Sami Shute                FR Keaau HS                          32.52   4 
 27 Charnalyn Crivello        SO Keaau HS                          32.95   2 
 28 Marilu Mendoza            SO Pahoa HS                          33.78   3 
 29 Sheilla Balila            FR Kau HS                            33.82   3 
 30 Ellie Kirsch              FR Kamehameha                        34.14   2 
 31 Ylliana Hanato            FR Pahoa HS                          34.43   4 
 32 Jami Beck                 FR Kau HS                            34.80   2 
 
Girls 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Carmen Garson-Shumway     JR Hilo HS                         1:00.03   1  10   
  2 Mehana Sabado-Halpern     SO Hilo HS                         1:03.16   1   8   
  3 Shani Cosma               SR Keaau HS                        1:03.99   1   6   
  4 Mariah Haight             JR Hawaii Prep                     1:04.69   2   4   
  5 Harper Hottendorf         JR Kamehameha                      1:05.04   1   2   
  6 Camelle Martinez          JR Hilo HS                         1:05.25   1   1   
  7 Brianna Cadaoas           JR Keaau HS                        1:05.94   1 
  8 Alysha Medieros           SO Hilo HS                         1:06.18   3 
  9 Li'I Maertens             JR Hilo HS                         1:06.57   1 
 10 Amelia Warnock            FR Hilo HS                         1:08.16   2 
 11 Cherish Anne Rivera-Lau   JR Honokaa HS                      1:09.29   2 
 12 Kalai Prothro             JR Keaau HS                        1:09.34   3 
 13 Satya Ray                 SO Hilo HS                         1:09.55   4 
 14 Haley Rasse               SR Waiakea HS                      1:09.69   1 
 15 Ashley Mulvihill          SR Kealakehe                       1:10.17   2 
 16 Savannah Toussaint        SO Hilo HS                         1:10.66   4 
 17 Lolly Higa                JR Hilo HS                         1:12.02   3 
 18 Delsee Ramos              JR Hilo HS                         1:12.84   4 
 19 Makela Rincon             FR Pahoa HS                        1:13.52   2 
 20 Uluwehi Cordero           FR Honokaa HS                      1:13.76   3 
 21 Vanessa Ignacio           JR Waiakea HS                      1:14.02   3 
 22 Vandey Okinaka            SR Waiakea HS                      1:14.72   2 
 23 Heather Warren            FR Honokaa HS                      1:18.60   4 
 24 Shiella Natividad         FR Pahoa HS                        1:21.58   3 
 25 Ellie Kirsch              FR Kamehameha                      1:21.65   2 
 26 Faith Matsuura            SR Chr Liberty                     1:22.49   3 
 27 Marilu Mendoza            SO Pahoa HS                        1:23.22   4 
 28 Emily Walsh               SO Pahoa HS                        1:32.73   4 
 
Girls 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Zoe Sims                  SR Hawaii Prep                     2:20.03   10   
  2 Kristiana Van Pernis      JR Hawaii Prep                     2:34.38    8   
  3 Amelia Warnock            FR Hilo HS                         2:38.62    6   
  4 Krisann Isomura           SR Keaau HS                        2:41.31    4   
  5 Savannah Cochran          FR Hawaii Prep                     2:43.28    2   
  6 Kaylee Rapoza             SR Hilo HS                         2:49.89    1   
  7 Linnea Singleton          SO Konawaena HS                    2:51.27  
  8 Clara Sheffield           JR Chr Liberty                     2:52.13  
  9 Madelyn Mumbert           SO Kealakehe                       2:52.22  
 10 Hildhang Adona            JR Honokaa HS                      2:54.12  
 11 Maria Fratinardo          FR Kamehameha                      2:54.94  
 12 Stephanie Sugai           JR Chr Liberty                     2:57.39  
 13 Joy Rimel                 FR Chr Liberty                     3:01.65  
 14 Sarah Barry                  Kamehameha                      3:03.04  
 15 Cameren Wiles             FR Chr Liberty                     3:10.14  
 16 Kaley Bannister           JR Kamehameha                      3:12.99  
 17 Melina Vanzandr           SO Konawaena HS                    3:17.07  
 18 Mirian Repogle            SO Konawaena HS                    3:18.53  
 19 Maileen Nakashima         SO Waiakea HS                      3:48.62  
 
Girls 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Zoe Sims                  SR Hawaii Prep                     4:44.94   10   
  2 Kristiana Van Pernis      JR Hawaii Prep                     5:10.42    8   
  3 Shayli Nakamoto           SO Konawaena HS                    5:32.33    6   
  4 Veronica Ladwig           JR Hawaii Prep                     5:37.22    4   
  5 Krisann Isomura           SR Keaau HS                        5:45.53    2   
  6 Clara Sheffield           JR Chr Liberty                     5:51.46    1   
  7 Linnea Singleton          SO Konawaena HS                    5:52.75  
  8 Madelyn Mumbert           SO Kealakehe                       5:54.13  
  9 Kelly Greenwell           SR Honokaa HS                      5:59.02  
 10 Faith Woods               JR Kealakehe                       6:03.88  
 11 Hildhang Adona            JR Honokaa HS                      6:12.94  
 12 Riley Arroyo              FR Kealakehe                       6:33.37  
 13 Denisha Navarro           SO Kau HS                          6:36.38  
 14 Alexandra Vida            SO Keaau HS                        6:37.12  
 15 Melina Vanzandr           SO Konawaena HS                    6:38.68  
 16 Maisie Kenney             FR Kealakehe                       6:47.42  
 17 Mary Kealaiki             SO Keaau HS                        6:58.95  
 18 Taylor Johnson            SR Kealakehe                       7:07.08  
 19 Mirian Repogle            SO Konawaena HS                    7:09.53  
 20 Reina Aldorasi            FR Kau HS                          7:11.62  
 21 Micah DeCleene            FR Chr Liberty                     7:16.98  
 22 Emily Walsh               SO Pahoa HS                        7:22.34  
 23 ChristenMae Viado         SO Keaau HS                        7:48.27  
 
Girls 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mehana Sabado-Halpern     SO Hilo HS                        11:26.06   10   
  2 Carmen Garson-Shumway     JR Hilo HS                        11:27.67    8   
  3 Mariah Haight             JR Hawaii Prep                    11:32.24    6   
  4 Veronica Ladwig           JR Hawaii Prep                    11:58.31    4   
  5 Erin Evans                FR Hawaii Prep                    11:59.26    2   
  6 Shayli Nakamoto           SO Konawaena HS                   12:09.48    1   
  7 Kaylee Rapoza             SR Hilo HS                        12:17.51  
  8 Savannah Cochran          FR Hawaii Prep                    12:17.66  
  9 Faith Woods               JR Kealakehe                      13:02.59  
 10 Kelly Greenwell           SR Honokaa HS                     13:10.42  
 11 Vandey Okinaka            SR Waiakea HS                     13:12.89  
 12 Vanessa Ignacio           JR Waiakea HS                     13:16.57  
 13 Riley Arroyo              FR Kealakehe                      13:43.98  
 14 Maisie Kenney             FR Kealakehe                      13:53.74  
 15 Cameren Wiles             FR Chr Liberty                    14:35.88  
 
Girls 100 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 UA Ruedy                  SR Konawaena HS                      16.14   1  10   
  2 Emma Taylor               FR Hawaii Prep                       16.54   1   8   
  3 Thelma Marshall           FR Waiakea HS                        17.29   2   6   
  4 Makani Wall               JR Konawaena HS                      17.34   1   4   
  5 Alyssa McGuire            SR Kamehameha                        17.44   1   2   
  6 Michelle Martinez         SR Hilo HS                           17.64   1   1   
  7 Nina Bean                 SO Hilo HS                           17.91   2 
  8 Mikela Cabel              JR Kamehameha                        17.94   1 
  9 Lauren Pries              SR Hawaii Prep                       18.44   1 
 10 Daysha Alameida           SO Keaau HS                          19.39   2 
 11 Ella Kotner               SO Hawaii Prep                       19.61   2 
 12 Katherine Holdcroft       SR Hawaii Prep                       20.44   2 
 13 Katrina Bath              SR Waiakea HS                        20.83   2 
 -- Jami Beck                 FR Kau HS                               FS   2 
 
Girls 300 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 UA Ruedy                  SR Konawaena HS                      45.59   1  10   
  2 Emma Taylor               FR Hawaii Prep                       47.59   1   8   
  3 Mikela Cabel              JR Kamehameha                        50.18   1   6   
  4 Alyssa McGuire            SR Kamehameha                        50.36   1   4   
  5 Makani Wall               JR Konawaena HS                      50.73   1   2   
  6 Michelle Martinez         SR Hilo HS                           51.09   1   1   
  7 Nina Bean                 SO Hilo HS                           51.69   1 
  8 Skye Ombac                JR Waiakea HS                        53.23   1 
  9 Ella Kotner               SO Hawaii Prep                       55.05   2 
 10 Riannna Yoneda            FR Keaau HS                          55.93   3 
 11 Katrina Bath              SR Waiakea HS                        56.76   2 
 12 Olivia Hettel-Hori        FR Kealakehe                         57.09   3 
 13 Leilani Howard            JR Kealakehe                         57.48   3 
 14 Lindsay Milke             SR Kealakehe                         57.93   2 
 15 Tia Nelson                JR Kealakehe                         57.97   3 
 16 Sarah Mumbert             FR Kealakehe                         59.37   2 
 17 Katherine Holdcroft       SR Hawaii Prep                       59.41   2 
 18 Erina Baudat              SO Hawaii Prep                     1:01.69   3 
 19 Whittni Smith             FR Keaau HS                        1:07.24   2 
 
Girls 4x100 Meter Relay
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Kamehameha                                                     51.41   1  10   
  2 Hawaii Prep                                                    51.93   1   8   
  3 Waiakea HS                                                     54.25   1   6   
  4 Honokaa HS                                                     56.60   1   4   
  5 Hawaii Prep  'B'                                               58.62   2 
  6 Kealakehe                                                      58.99   1   2   
  7 Kau HS                                                         59.21   1   1   
  8 Hawaii Prep  'C'                                             1:01.52   2 
 
Girls 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Waiakea HS                                                   4:27.19   10   
  2 Keaau HS                                                     4:32.28    8   
  3 Kealakehe                                                    5:00.20    6   
  4 Chr Liberty                                                  5:13.97    4   
  5 Waiakea HS  'B'                                              5:15.99  
  6 Kau HS                                                       5:16.86    2   
 
Girls High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Meagan Kualii             SO Kamehameha                      4-06.00   10   
  2 Thelma Marshall           FR Waiakea HS                     J4-06.00    8   
  3 Leila Morrison            SO Hawaii Prep                    J4-06.00    6   
  4 Daysha Alameida           SO Keaau HS                       J4-06.00    4   
  5 Kundalini Nicholson-Walk  JR Hilo HS                        J4-06.00    2   
  6 Tiffany Kurozawa          JR Kealakehe                       4-04.00    0.50
  6 Brianna Vallente          SO Hawaii Prep                     4-04.00    0.50
  7 Makani Wall               JR Konawaena HS                   J4-04.00  
  9 Whittni Smith             FR Keaau HS                        4-02.00  
 10 Angel Alameda             JR Hilo HS                         4-00.00  
 -- Kamalu Makekau-Whittaker  FR Kamehameha                           NH  
 -- Jami Beck                 FR Kau HS                               NH  
 -- Nani Welch Keliihoomalu   JR Hawaii Prep                          NH  
 
Girls Pole Vault
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Alysha Medieros           SO Hilo HS                         8-06.00   10   
  2 Alyssa McGuire            SR Kamehameha                     J8-06.00    8   
  3 Satya Ray                 SO Hilo HS                         7-06.00    6   
  4 Nina Bean                 SO Hilo HS                         7-00.00    3   
  4 Tori Greco Hiranaka       SO Hawaii Prep                     7-00.00    3   
  6 Kimi Cantyne              JR Hawaii Prep                    J7-00.00    1   
  7 Rachel Serion             JR Kealakehe                      J7-00.00  
  8 Noor Sarwar               SO Hawaii Prep                     6-06.00  
  8 Kelcie Miki               JR Kealakehe                       6-06.00  
  8 Delsee Ramos              JR Hilo HS                         6-06.00  
 11 Sami Shute                FR Keaau HS                        6-00.00  
 11 Vera Mahoney              SO Hawaii Prep                     6-00.00  
 11 Bailey Honda              JR Hilo HS                         6-00.00  
 14 Kalai Prothro             JR Keaau HS                        5-06.00  
 -- Hinatea Otare             SO Kealakehe                            NH  
 
Girls Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kundalini Nicholson-Walk  JR Hilo HS                        15-10.75   10   
  2 Kristina Padrigo          SR Kau HS                         15-10.00    8   
  3 Meagan Kualii             SO Kamehameha                     15-08.75    6   
  4 Mikela Cabel              JR Kamehameha                     14-03.00    4   
  5 Skye Ombac                JR Waiakea HS                     13-11.25    2   
  6 Angel Alameda             JR Hilo HS                        13-04.50    1   
  7 Savannah Toussaint        SO Hilo HS                        12-02.50  
  8 Kamalu Makekau-Whittaker  FR Kamehameha                     12-02.25  
  9 Ayla Silva                SO Honokaa HS                     11-07.50  
 10 Leilani Howard            JR Kealakehe                      11-07.00  
 11 Shaenese Tailon           SO Kau HS                         11-04.25  
 12 Sheilla Balila            FR Kau HS                         11-03.00  
 13 Charnalyn Crivello        SO Keaau HS                       11-02.75  
 14 Taylor Neubecker          FR Kealakehe                      10-04.25  
 15 Kathryn Byrnes            FR Hawaii Prep                    10-03.00  
 -- Cydne Correia             SO Honokaa HS                         FOUL  
 
Girls Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kristina Padrigo          SR Kau HS                         34-07.75   10   
  2 Meagan Kualii             SO Kamehameha                     32-11.00    8   
  3 Makani Wall               JR Konawaena HS                   31-06.00    6   
  4 Skye Rances               JR Waiakea HS                     31-00.00    4   
  5 Mikela Cabel              JR Kamehameha                     30-03.25    2   
  6 Tiffany Kurozawa          JR Kealakehe                      30-02.00    1   
  7 Angel Alameda             JR Hilo HS                        30-00.00  
  8 Skye Ombac                JR Waiakea HS                     27-09.00  
  9 Tia Nelson                JR Kealakehe                      26-04.25  
 10 ChristenMae Viado         SO Keaau HS                       25-01.25  
 11 Sheilla Balila            FR Kau HS                         25-00.25  
 
Girls Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ariel Brown               SR Pahoa HS                       35-06.00   10   
  2 Tiara Atuekaho            SR Hilo HS                        33-07.75    8   
  3 Rain Hall                 SO Hilo HS                        32-01.00    6   
  4 Ofa Folau                 JR Hilo HS                        31-02.00    4   
  5 Megan Najera              SR Hilo HS                        30-04.00    2   
  6 Ula Brostek               SO Hawaii Prep                    29-09.75    1   
  7 Ivoni Likio               SR Keaau HS                       27-05.50  
  8 Jasmine Oher              SO Keaau HS                       25-06.50  
  9 Brandi Naihe              SO Kealakehe                      25-02.25  
 10 Jadeen Brown              SO Pahoa HS                       25-00.50  
 -- Jordan Melchor            SO Waiakea HS                           ND  
 -- Kaylee Dupont Kauwe       FR Kealakehe                            ND  
 -- Taisia Matangi            SR Keaau HS                             ND  
 -- Kristyn Lauronal          JR Pahoa HS                             ND  
 
Girls Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Rain Hall                 SO Hilo HS                          101-05   10   
  2 Ivoni Likio               SR Keaau HS                      100-07.25    8   
  3 Ofa Folau                 JR Hilo HS                           98-07    6   
  4 Ula Brostek               SO Hawaii Prep                       88-07    4   
  5 Megan Najera              SR Hilo HS                        88-04.50    2   
  6 Tiara Atuekaho            SR Hilo HS                           87-10    1   
  7 Taisia Matangi            SR Keaau HS                       82-04.50  
  8 Jamiee Finn               SR Kamehameha                     81-09.50  
  9 Brandi Naihe              SO Kealakehe                      72-04.50  
 10 Jasmine Oher              SO Keaau HS                          71-02  
 11 Ariel Brown               SR Pahoa HS                          69-11  
 12 Jadeen Brown              SO Pahoa HS                          66-02  
 12 Jordan Melchor            SO Waiakea HS                        66-02  
 14 Kristyn Lauronal          JR Pahoa HS                          63-05  
 -- Kaylee Dupont Kauwe       FR Kealakehe                            ND  
 
Boys 100 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Avery Hardie-Jordan       SR Kealakehe                         11.00   1  10   
  2 Jordan Cristobal          SR Kealakehe                         11.31   1   8   
  3 Colton Austria            SR Waiakea HS                        11.36   1   6   
  4 Luca Vartic               FR Konawaena HS                      11.49   1   4   
  5 Talon Ota                 SR Keaau HS                          11.66   1   2   
  6 Kalebjon Statler-Ellamar  JR Hilo HS                           11.66   2   1   
  7 Mike Williams             JR Hilo HS                           11.67   1 
  8 Dylan Oandasan            SR Honokaa HS                        11.70   1 
  9 Michael Morikawa          SR Waiakea HS                        11.71   1 
 10 Kekoa Mundo               JR Chr Liberty                       11.71   2 
 11 Kahuhipa Donner           JR Keaau HS                          11.73   2 
 12 Tre Evans-Dumaran         FR Kamehameha                        11.87   5 
 13 Kyle Kirk                 SR Kealakehe                         11.91   2 
 14 Chastin Kekahuna          JR Kamehameha                        12.01   3 
 15 Cyruss Cho                SR Kealakehe                         12.01   6 
 16 Dylan Oakes               SR Hawaii Prep                       12.02   2 
 17 Esteve Salmo              SO Kau HS                            12.09   5 
 17 Jack Chun                 SR Hilo HS                           12.09   2 
 19 John Repogle              JR Konawaena HS                      12.19   3 
 20 Joey Kailimai             JR Hawaii Prep                       12.19   4 
 21 Desmond Donios            JR Keaau HS                          12.21   2 
 22 Jonathan Segovia          SR Keaau HS                          12.22   4 
 23 Mitchell Medeiros         SR Hilo HS                           12.29   3 
 24 Tryztan Padasdao          SO Keaau HS                          12.37   5 
 25 George Haserot            SO Kealakehe                         12.40   8 
 26 Connor Peterson           JR Hawaii Prep                       12.41   5 
 27 Faaolaina Teofilo         JR Kamehameha                        12.44   4 
 28 Alexis Alejo              JR Kau HS                            12.50   3 
 29 Davy Ragland              SO Hawaii Prep                       12.51   3 
 30 Ryan Cruz                 JR Kamehameha                        12.52   9 
 31 Junxioan Pan              SO Kealakehe                         12.52   3 
 32 Matthew Shimabukuro       SR Keaau HS                          12.58   3 
 33 Patrick McCoy             JR Kealakehe                         12.61   4 
 34 James Sloan               SO Kamehameha                        12.63   6 
 35 Jordan Caoagdan           SO Hilo HS                           12.65   6 
 36 Maurcell Melton           FR Kealakehe                         12.66   5 
 36 Isaac Navarro             SO Kealakehe                         12.66   7 
 38 Kaiawe Miyasaki           SR Hilo HS                           12.71   4 
 39 Bobby Lum                 JR Hawaii Prep                       12.76   5 
 40 Hoku Kahookaulana         SO Pahoa HS                          12.78   5 
 40 Kawika Venhuizen          SR Kamehameha                        12.78   6 
 42 Hajime Matsui             FR Hawaii Prep                       12.79   8 
 43 Justin Gascon             SR Hilo HS                           12.91   5 
 44 Caleb Kagawa              SO Hawaii Prep                       13.01   7 
 45 Shawn Joseph              FR Pahoa HS                          13.02   6 
 46 Kaimiola Ho               SO Kamehameha                        13.13   9 
 47 Conrad Salboro            SO Kamehameha                        13.14  10 
 48 Jantzen Hing              FR Kealakehe                         13.19   9 
 49 Adri Castro               SR Kamehameha                        13.19   7 
 50 David Pillette            SO Kau HS                            13.22   6 
 51 Tyson Oliveira            SO Pahoa HS                          13.26   3 
 52 Kahakuokahale Lum Ho      SO Keaau HS                          13.31   7 
 53 Rojean Bernal             JR Keaau HS                          13.39   8 
 54 Brock Sherlock            SO Hilo HS                           13.44   7 
 55 Thomas Perreira           SR Keaau HS                          13.46   6 
 56 Jake Lai                  JR Hawaii Prep                       13.48  10 
 57 Michael Spetich           JR Hawaii Prep                       13.55  10 
 58 Justin Smrke              FR Hawaii Prep                       13.59   8 
 59 Ryan Witthans             FR Kamehameha                        13.72  10 
 60 Thomas Johnston           FR Konawaena HS                      13.75   4 
 61 Samuel Villicana          SO Kealakehe                         13.77   9 
 62 Kanoa Chobany             SO Hawaii Prep                       13.79   7 
 63 Kaweni Ibarra             SO Kau HS                            13.81   8 
 64 Takuto Tanaka             FR Hawaii Prep                       13.88   9 
 65 Zach Winters              JR Pahoa HS                          13.90   7 
 66 Cyrus Amaral-Antonio      SO Waiakea HS                        13.94   4 
 67 Bryn Witthans             FR Kamehameha                        14.02  10 
 68 Keith Nerida              JR Honokaa HS                        14.05   4 
 69 Ian Sanborn               FR Kamehameha                        14.18   8 
 70 Jaymark Arzaga            FR Keaau HS                          14.24   9 
 71 Greyson Haskell           FR Keaau HS                          14.24   9 
 72 Nathan Ladwig             FR Hawaii Prep                       14.26  10 
 73 Micah Kalamau-Martins     FR Kamehameha                        14.38   8 
 74 Hsin-Ting Tsai            JR Hawaii Prep                       14.45   9 
 75 Uikelotu Holika           SO Hilo HS                           14.49   8 
 76 Colin Renfro              JR Hawaii Prep                       14.52   6 
 77 Jay-R Abalos              FR Kau HS                            14.67   7 
 78 Ryuta Yoda                SR Hawaii Prep                       15.33  10 
 -- Brooks McVey              SR Honokaa HS                           FS   2 
 
Boys 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Avery Hardie-Jordan       SR Kealakehe                         22.64   1  10   
  2 Colton Austria            SR Waiakea HS                        23.18   1   8   
  3 Talon Ota                 SR Keaau HS                          23.50   1   6   
  4 Kyle Kirk                 SR Kealakehe                         23.59   1   4   
  5 Kekoa Mundo               JR Chr Liberty                       23.59   1   2   
  6 Luca Vartic               FR Konawaena HS                      23.70   1   1   
  7 Mike Williams             JR Hilo HS                           23.85   1 
  8 Lucas St. George          JR Waiakea HS                        23.91   2 
  9 Kahuhipa Donner           JR Keaau HS                          23.96   2 
 10 Jordan Cristobal          SR Kealakehe                         24.02   1 
 11 Jack Chun                 SR Hilo HS                           24.24   2 
 12 Chastin Kekahuna          JR Kamehameha                        24.42   2 
 13 Rihei Grothmann           JR Kamehameha                        24.42   2 
 14 Jason Kuwada              SR Kealakehe                         24.49   2 
 15 Davy Ragland              SO Hawaii Prep                       24.65   3 
 16 Cyruss Cho                SR Kealakehe                         24.73   2 
 17 Jonathan Segovia          SR Keaau HS                          24.98   3 
 18 Desmond Donios            JR Keaau HS                          25.31   2 
 19 Patrick McCoy             JR Kealakehe                         25.35   6 
 20 George Haserot            SO Kealakehe                         25.36   5 
 21 Tristan Ross              SO Kealakehe                         25.46   3 
 22 Junxioan Pan              SO Kealakehe                         25.68   5 
 23 Ryan Cruz                 JR Kamehameha                        25.82   4 
 24 Hoku Kahookaulana         SO Pahoa HS                          26.01   6 
 25 Mark Kenneth Ramos        JR Keaau HS                          26.13   5 
 26 Keith Sumaoang            FR Waiakea HS                        26.17   3 
 27 Kaimiola Ho               SO Kamehameha                        26.62   5 
 28 Conrad Salboro            SO Kamehameha                        26.79   5 
 29 Shawn Joseph              FR Pahoa HS                          26.86   3 
 30 Jantzen Hing              FR Kealakehe                         26.94   6 
 31 Kawai Ronia               JR Keaau HS                          27.17   4 
 32 Caedan Cambra             JR Chr Liberty                       27.28   3 
 33 Rojean Bernal             JR Keaau HS                          27.38   6 
 34 Tyson Oliveira            SO Pahoa HS                          27.46   5 
 35 Ryan Witthans             FR Kamehameha                        27.51   6 
 36 Thomas Perreira           SR Keaau HS                          27.70   5 
 37 Samuel Villicana          SO Kealakehe                         27.72   4 
 38 Thomas Johnston           FR Konawaena HS                      27.92   4 
 39 Bryn Witthans             FR Kamehameha                        28.00   6 
 40 Cyrus Amaral-Antonio      SO Waiakea HS                        28.42   4 
 41 Jaymark Arzaga            FR Keaau HS                          28.46   6 
 42 Sean Ichinose             SO Chr Liberty                       28.50   4 
 42 Tommy Cui                 SR Hawaii Prep                       28.50   5 
 44 Greyson Haskell           FR Keaau HS                          28.70   6 
 45 Zach Winters              JR Pahoa HS                          29.51   4 
 46 Ian Sanborn               FR Kamehameha                        29.93   3 
 47 Hsin-Ting Tsai            JR Hawaii Prep                       29.94   4 
 48 Jay-R Abalos              FR Kau HS                            30.81   3 
 
Boys 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Dylan Oandasan            SR Honokaa HS                        51.35   1  10   
  2 Lucas St. George          JR Waiakea HS                        51.58   1   8   
  3 Kekoa Mundo               JR Chr Liberty                       52.32   2   6   
  4 Matthew Winters           SR Keaau HS                          53.58   1   4   
  5 Jack Chun                 SR Hilo HS                           53.66   1   2   
  6 Jason Kuwada              SR Kealakehe                         53.79   1   1   
  7 Colton Austria            SR Waiakea HS                        54.19   1 
  8 Brian Tu                  SR Kealakehe                         54.62   1 
  9 Kahali'i Reyes            JR Kamehameha                        55.40   2 
 10 Kalebjon Statler-Ellamar  JR Hilo HS                           55.48   4 
 11 Ian McQuate               JR Waiakea HS                        56.40   3 
 12 Tristan Ross              SO Kealakehe                         56.49   2 
 13 Miles Marshall            SO Waiakea HS                        56.87   2 
 14 John Repogle              JR Konawaena HS                      57.68   1 
 15 Kaimiola Ho               SO Kamehameha                        58.09   4 
 16 Brooks McVey              SR Honokaa HS                        58.11   2 
 17 Michael Kokal             JR Hawaii Prep                       58.24   3 
 18 Tristan Haskell           JR Keaau HS                          58.30   2 
 19 Ryan Cruz                 JR Kamehameha                        58.88   3 
 20 Isaac Navarro             SO Kealakehe                         59.16   4 
 21 Hoku Kahookaulana         SO Pahoa HS                          59.35   5 
 22 Dyson Sato                JR Waiakea HS                        59.72   4 
 23 Justin Gascon             SR Hilo HS                           59.80   3 
 24 Jordan Caoagdan           SO Hilo HS                         1:00.02   5 
 25 Lucas DeRego              FR Kamehameha                      1:00.10   5 
 26 Conrad Salboro            SO Kamehameha                      1:00.57   6 
 27 Ariel Navarro             SO Keaau HS                        1:00.73   5 
 28 Thomas Johnston           FR Konawaena HS                    1:00.78   5 
 29 Jerome Inez               JR Keaau HS                        1:01.08   4 
 30 Shawn Joseph              FR Pahoa HS                        1:01.79   3 
 31 Bryn Witthans             FR Kamehameha                      1:01.87   6 
 32 Kawai Ronia               JR Keaau HS                        1:02.15   3 
 33 Samuel Villicana          SO Kealakehe                       1:02.27   3 
 34 Ryan Witthans             FR Kamehameha                      1:02.29   6 
 35 Tyson Oliveira            SO Pahoa HS                        1:02.31   4 
 36 Cyrus Amaral-Antonio      SO Waiakea HS                      1:02.58   5 
 37 Brock Sherlock            SO Hilo HS                         1:02.93   5 
 38 Caedan Cambra             JR Chr Liberty                     1:04.15   3 
 39 Tommy Cui                 SR Hawaii Prep                     1:04.68   4 
 40 Luca Vartic               FR Konawaena HS                    1:05.61   2 
 41 Bryce Shook               JR Pahoa HS                        1:06.18   6 
 42 Sean Ichinose             SO Chr Liberty                     1:06.54   4 
 43 Micah Kalamau-Martins     FR Kamehameha                      1:06.63   5 
 44 Zach Winters              JR Pahoa HS                        1:06.88   2 
 45 Uikelotu Holika           SO Hilo HS                         1:07.29   6 
 
Boys 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kellen Gillins            JR Hawaii Prep                     2:03.75   10   
  2 Jeffrey Ferrell           SO Keaau HS                        2:06.94    8   
  3 Scott Henderson           SO Kealakehe                       2:11.07    6   
  4 David Clayton Robinson    SR Honokaa HS                      2:13.58    4   
  5 Levi Aguilera             JR Makua Lani                      2:13.88    2   
  6 Tony Conners              JR Honokaa HS                      2:14.88    1   
  7 Jeremy Gambing            JR Kealakehe                       2:15.06  
  8 Timon Skinner             JR Hilo HS                         2:17.07  
  9 Kaimiola Ho               SO Kamehameha                      2:17.62  
 10 Orion Schlegelmilch       SR St Joseph                       2:18.40  
 11 Axl Aricayos              FR Waiakea HS                      2:18.54  
 12 Tyler Honda               JR Waiakea HS                      2:18.74  
 13 Kenny Christie            JR Hawaii Prep                     2:18.85  
 14 Seanry Agbayani           JR Honokaa HS                      2:19.45  
 15 Grant Kiunihiro           JR Hilo HS                         2:20.02  
 16 Jacob McCafferty          SO Hawaii Prep                     2:20.46  
 17 Ryan Castro               SR Hilo HS                         2:20.58  
 18 Isaiah Lawson             JR Keaau HS                        2:20.98  
 19 Conrad Salboro            SO Kamehameha                      2:22.83  
 20 Michael Kokal             JR Hawaii Prep                     2:23.55  
 21 Chris Prater              FR Kealakehe                       2:23.90  
 22 Quinn Yoshimoto           SO Waiakea HS                      2:24.16  
 23 Brandon Franco            SO Kealakehe                       2:26.36  
 24 Daniel Matsuda            SO Hawaii Prep                     2:26.66  
 25 Ariel Navarro             SO Keaau HS                        2:27.45  
 26 Tyson Oliveira            SO Pahoa HS                        2:29.70  
 27 Zech DeCleene             JR Chr Liberty                     2:31.85  
 28 Bryn Witthans             FR Kamehameha                      2:32.05  
 29 Derek McIntire            SO Kau HS                          2:33.46  
 30 Harrison Bierman          FR Hilo HS                         2:33.59  
 31 Tyler Kerr                SO Waiakea HS                      2:33.96  
 32 Ryan Witthans             FR Kamehameha                      2:34.20  
 33 Edgar Bartolome           JR Waiakea HS                      2:34.64  
 34 Hoku Kahookaulana         SO Pahoa HS                        2:34.70  
 35 Mitchell O'Connor         FR Keaau HS                        2:35.53  
 36 Juan Miche Rosales        FR Hawaii Prep                     2:40.32  
 37 Bryce Shook               JR Pahoa HS                        2:40.52  
 38 Ryler Nishimoto           SO Waiakea HS                      2:42.60  
 39 Shawn Gascon              JR Hilo HS                         2:44.80  
 40 Bill Lam                  FR Hilo HS                         2:47.12  
 41 Anson Yu                  SO Waiakea HS                      2:58.16  
 42 Charles Fernandez         FR Hilo HS                         3:01.94  
 
Boys 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Jeffrey Ferrell           SO Keaau HS                        4:34.43   10   
  2 Levi Aguilera             JR Makua Lani                      4:34.96    8   
  3 Tony Conners              JR Honokaa HS                      4:40.44    6   
  4 Jeremy Gambing            JR Kealakehe                       4:43.80    4   
  5 Carlos Valdez             SO Keaau HS                        4:44.29    2   
  6 Stephen Hunter            JR Hilo HS                         4:45.71    1   
  7 Andrew Langtry            SR St Joseph                       4:48.16  
  8 Jacob McCafferty          SO Hawaii Prep                     4:50.24  
  9 Thunder Frost             SO Kealakehe                       4:50.65  
 10 Kellen Gillins            JR Hawaii Prep                     4:50.95  
 11 Arman Navarro             SR Keaau HS                        4:58.68  
 12 Seanry Agbayani           JR Honokaa HS                      5:01.39  
 13 Isaiah Lawson             JR Keaau HS                        5:02.17  
 14 Christian Lawson          JR Keaau HS                        5:07.60  
 15 Chris Prater              FR Kealakehe                       5:07.66  
 16 Conrad Salboro            SO Kamehameha                      5:08.40  
 17 Hao-Wen Chien             JR Keaau HS                        5:09.53  
 18 Tyson Oliveira            SO Pahoa HS                        5:09.78  
 19 Brandon Franco            SO Kealakehe                       5:09.79  
 20 Derek McIntire            SO Kau HS                          5:11.65  
 21 Kaimiola Ho               SO Kamehameha                      5:12.35  
 22 Adalberto Malagon         FR Kealakehe                       5:12.63  
 23 Ryan Cruz                 JR Kamehameha                      5:13.53  
 24 Harrison Bierman          FR Hilo HS                         5:14.07  
 25 Bryn Witthans             FR Kamehameha                      5:14.34  
 26 Ryan Witthans             FR Kamehameha                      5:14.52  
 27 Mitchell O'Connor         FR Keaau HS                        5:14.59  
 28 Zech DeCleene             JR Chr Liberty                     5:15.67  
 29 Juan Miche Rosales        FR Hawaii Prep                     5:15.69  
 30 Mitchell Dixon            FR Kealakehe                       5:17.60  
 31 Bryce Shook               JR Pahoa HS                        5:18.46  
 32 Terrone Grantham          JR Keaau HS                        5:24.38  
 33 Bill Lam                  FR Hilo HS                         5:26.44  
 34 Ryler Nishimoto           SO Waiakea HS                      5:35.79  
 35 Charles Fernandez         FR Hilo HS                         6:03.66  
 36 Anson Yu                  SO Waiakea HS                      6:09.31  
 
Boys 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ian McQuate               JR Waiakea HS                      9:46.39   10   
  2 Stephen Hunter            JR Hilo HS                         9:53.77    8   
  3 Thunder Frost             SO Kealakehe                      10:05.67    6   
  4 Dyson Sato                JR Waiakea HS                     10:14.92    4   
  5 Michael Spetich           JR Hawaii Prep                    10:15.57    2   
  6 Nathan Ladwig             FR Hawaii Prep                    10:19.01    1   
  7 Andrew Langtry            SR St Joseph                      10:27.20  
  8 Timon Skinner             JR Hilo HS                        10:44.44  
  9 Jake Lai                  JR Hawaii Prep                    10:45.97  
 10 Chris Prater              FR Kealakehe                      10:47.54  
 11 Daniel Matsuda            SO Hawaii Prep                    10:47.71  
 12 River Brown               FR Hilo HS                        10:50.68  
 13 Levi Albano               JR Keaau HS                       11:04.65  
 14 Adalberto Malagon         FR Kealakehe                      11:13.60  
 15 Mitchell Dixon            FR Kealakehe                      11:16.18  
 16 Ryan Cruz                 JR Kamehameha                     11:24.55  
 17 Kai Garson-Shumway        FR Hilo HS                        11:24.56  
 18 Orion Schlegelmilch       SR St Joseph                      11:29.50  
 19 Kaimiola Ho               SO Kamehameha                     11:34.28  
 20 Grant Kiunihiro           JR Hilo HS                        11:36.15  
 21 Shawn Gascon              JR Hilo HS                        11:45.01  
 22 Ryan Witthans             FR Kamehameha                     11:47.01  
 23 Ryan Castro               SR Hilo HS                        11:47.98  
 24 Conrad Salboro            SO Kamehameha                     11:51.98  
 25 Bryn Witthans             FR Kamehameha                     11:55.87  
 
Boys 110 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Rihei Grothmann           JR Kamehameha                        15.70   1  10   
  2 Phil Aganus               JR Kamehameha                        16.77   1   8   
  3 Michael Morikawa          SR Waiakea HS                        16.89   1   6   
  4 Shawn Ventura             JR Keaau HS                          17.45   1   4   
  5 Joey Kailimai             JR Hawaii Prep                       17.92   1   2   
  6 Zachary Kaneshiro         SO Kealakehe                         18.23   1   1   
  7 Tre Evans-Dumaran         FR Kamehameha                        18.47   2 
  8 Mark Kenneth Ramos        JR Keaau HS                          19.91   2 
  9 David Pillette            SO Kau HS                            20.39   2 
 10 Maurice Smith             JR Keaau HS                          20.55   2 
 11 Conor See                 FR Waiakea HS                        22.53   2 
 -- Keith Sumaoang            FR Waiakea HS                           FS   2 
 
Boys 300 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Rihei Grothmann           JR Kamehameha                        41.57   1  10   
  2 Michael Morikawa          SR Waiakea HS                        43.17   1   8   
  3 Phil Aganus               JR Kamehameha                        43.51   1   6   
  4 Shawn Ventura             JR Keaau HS                          45.16   1   4   
  5 Connor Peterson           JR Hawaii Prep                       46.57   1   2   
  6 Maurice Smith             JR Keaau HS                          47.70   1   1   
  7 Patrick McCoy             JR Kealakehe                         48.17   1 
  8 Mark Kenneth Ramos        JR Keaau HS                          48.61   2 
  9 Chevis Marques            SO Keaau HS                          50.75   1 
 10 Tryztan Padasdao          SO Keaau HS                          50.79   2 
 11 Jarek Cabanting           SO Kealakehe                         50.79   2 
 12 Keith Sumaoang            FR Waiakea HS                        53.34   2 
 13 Charlie Belmes            JR Keaau HS                          53.76   2 
 14 Kanoa Chobany             SO Hawaii Prep                       54.72   2 
 15 Keith Nerida              JR Honokaa HS                        57.36   2 
 16 Conor See                 FR Waiakea HS                        57.67   2 
 
Boys 4x100 Meter Relay
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Kealakehe                                                      44.52   1  10   
  2 Keaau HS                                                       45.50   1   8   
  3 Kamehameha                                                     45.76   1   6   
  4 Hilo HS                                                        45.83   1   4   
  5 Honokaa HS                                                     48.03   1   2   
  6 Kealakehe  'B'                                                 48.68   2 
  7 Kamehameha  'B'                                                51.54   2 
  8 Kau HS                                                         52.17   1   1   
  9 Hawaii Prep  'B'                                               54.20   2 
 10 Hawaii Prep                                                    57.10   1 
 
Boys 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Keaau HS                                                     3:40.13   10   
  2 Waiakea HS                                                   3:54.88    8   
  3 Kealakehe                                                    4:00.06    6   
  4 Kau HS                                                       4:17.99    4   
 -- Waiakea HS  'B'                                                   DQ  
 -- Kamehameha                                                        DQ  
 
Boys High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Lucas St. George          JR Waiakea HS                      6-00.00   10   
  2 Kenny Christie            JR Hawaii Prep                     5-10.00    8   
  3 Jonathan Segovia          SR Keaau HS                        5-08.00    6   
  4 Tevainui Weza             SR Kealakehe                       5-06.00    4   
  5 Mike Williams             JR Hilo HS                        J5-06.00    2   
  6 Keoni Yates               JR Kealakehe                      J5-06.00    1   
  7 Jason Kuwada              SR Kealakehe                       5-04.00  
  7 Maurice Smith             JR Keaau HS                        5-04.00  
  9 Jordan Caoagdan           SO Hilo HS                         5-02.00  
 10 Charlie Belmes            JR Keaau HS                        5-00.00  
 10 Zachary Kaneshiro         SO Kealakehe                       5-00.00  
 12 Mitchell O'Connor         FR Keaau HS                        4-08.00  
 -- Brock Sherlock            SO Hilo HS                              NH  
 
Boys Pole Vault
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kaiawe Miyasaki           SR Hilo HS                        10-06.00   10   
  2 Zachary Kaneshiro         SO Kealakehe                     J10-06.00    8   
  3 Sky Ishibashi             SR Kamehameha                    J10-06.00    6   
  4 Alex Magoon               JR Hawaii Prep                    10-00.00    4   
  5 Jacob Romero              JR Keaau HS                        9-06.00    2   
  6 Duncan Michael            SR Hawaii Prep                    J9-06.00    1   
  7 Max Hirata                SR Hawaii Prep                     9-00.00  
  7 Adam Ventura              JR Keaau HS                        9-00.00  
  9 Justin Pham               JR Hawaii Prep                     8-06.00  
 10 Miles Derr                SO Kamehameha                      8-00.00  
 11 Lucas DeRego              FR Kamehameha                      7-06.00  
 11 Davy Ragland              SO Hawaii Prep                     7-06.00  
 11 River Brown               FR Hilo HS                         7-06.00  
 14 Tristan Kilkenny          FR Hawaii Prep                     7-00.00  
 14 Elmer Bautista            SO Keaau HS                        7-00.00  
 16 Kai Garson-Shumway        FR Hilo HS                         5-05.00  
 
Boys Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kekoa Mundo               JR Chr Liberty                    20-02.25   10   
  2 Talon Ota                 SR Keaau HS                       19-10.75    8   
  3 Rihei Grothmann           JR Kamehameha                     19-10.00    6   
  4 Cyruss Cho                SR Kealakehe                      19-00.75    4   
  5 Keoni Yates               JR Kealakehe                      18-11.25    2   
  6 Tre Evans-Dumaran         FR Kamehameha                     17-10.75    1   
  7 Bobby Lum                 JR Hawaii Prep                    17-03.00  
  8 Tristan Haskell           JR Keaau HS                       17-02.75  
  9 Alexis Alejo              JR Kau HS                         17-01.50  
 10 Caleb Kagawa              SO Hawaii Prep                    16-10.75  
 11 Jordan Caoagdan           SO Hilo HS                        16-06.75  
 12 Jordan Heltz              SR Kamehameha                     16-05.25  
 13 Kawai Ronia               JR Keaau HS                       16-03.25  
 14 Kalebjon Statler-Ellamar  JR Hilo HS                        16-01.50  
 15 Chevis Marques            SO Keaau HS                       16-00.75  
 16 Desmond Donios            JR Keaau HS                       16-00.00  
 17 Patrick McCoy             JR Kealakehe                      15-09.25  
 18 Tyson Oliveira            SO Pahoa HS                       15-05.50  
 19 Chastin Kekahuna          JR Kamehameha                     15-04.25  
 20 Kahuhipa Donner           JR Keaau HS                       15-03.50  
 21 Kahakuokahale Lum Ho      SO Keaau HS                       15-02.75  
 22 James Sloan               SO Kamehameha                     15-02.00  
 23 Adri Castro               SR Kamehameha                     15-01.50  
 24 Kawika Venhuizen          SR Kamehameha                     14-10.50  
 25 Brock Sherlock            SO Hilo HS                        14-05.75  
 26 Colin Renfro              JR Hawaii Prep                    14-04.50  
 27 Matthew Shimabukuro       SR Keaau HS                       14-01.50  
 28 Jaymark Arzaga            FR Keaau HS                       13-10.25  
 29 Keith Sumaoang            FR Waiakea HS                     13-10.00  
 30 Kaweni Ibarra             SO Kau HS                         12-09.75  
 31 Jay-R Abalos              FR Kau HS                          9-06.50  
 -- Jordan Cristobal          SR Kealakehe                          FOUL  
 
Boys Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Talon Ota                 SR Keaau HS                       40-06.75   10   
  2 Michael Morikawa          SR Waiakea HS                     38-06.50    8   
  3 Keoni Yates               JR Kealakehe                      38-01.75    6   
  4 Jonathan Segovia          SR Keaau HS                       37-03.00    4   
  5 Tristan Haskell           JR Keaau HS                       36-00.50    2   
  6 Jason Kuwada              SR Kealakehe                      34-10.75    1   
  7 Matthew Shimabukuro       SR Keaau HS                       34-02.75  
  8 Chevis Marques            SO Keaau HS                       34-00.00  
  9 Kahakuokahale Lum Ho      SO Keaau HS                       33-08.25  
 10 Dustin Kawakami           SR Keaau HS                       33-07.00  
 11 Conor See                 FR Waiakea HS                     30-04.75  
 12 Tyler Kerr                SO Waiakea HS                     29-00.75  
 13 Kanoa Chobany             SO Hawaii Prep                    26-11.25  
 -- Kawai Ronia               JR Keaau HS                           FOUL  
 
Boys Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Josh Kirkpatrick          SR Hilo HS                        46-10.00   10   
  2 Timothy Burke             JR Kamehameha                     43-01.00    8   
  3 Jeffery Tomas             JR Waiakea HS                     40-06.00    6   
  4 Keoni Yoshioka            SR Kamehameha                     40-00.50    4   
  5 Dustin Liva               JR Keaau HS                       39-09.50    2   
  6 Seone Holika              JR Hilo HS                        39-08.75    1   
  7 Matthew Kent              SR Keaau HS                       36-10.50  
  8 Brant Shiroma             JR Waiakea HS                     36-04.75  
  9 Kama Kauvaka              SO Hilo HS                        35-11.75  
 10 David Pakele              FR Hilo HS                        35-07.75  
 11 Luke Kuahiwinui-Lee       SO Pahoa HS                       34-10.00  
 12 Nicholas Eisen            SR Pahoa HS                       33-10.75  
 13 Lopaka Command            SR Konawaena HS                   32-05.75  
 14 Jordan Pascual            JR Keaau HS                       32-02.00  
 15 Kelii Kailipaka           JR Kamehameha                     32-00.50  
 15 Hinalea Cortez            FR Kamehameha                     32-00.50  
 17 Hokualaame Kamaka         JR Kealakehe                      31-11.25  
 -- Loumir Malapitan          JR Keaau HS                             ND  
 -- Chrisitan Silva           SR Honokaa HS                           ND  
 -- Nahe Grace                FR Hawaii Prep                          ND  
 -- Jarae Simpliciano         SO Kealakehe                            ND  
 
Boys Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mitchell Medeiros         SR Hilo HS                       135-08.50   10   
  2 Josh Kirkpatrick          SR Hilo HS                       127-11.50    8   
  3 Isi Holani                JR Hilo HS                          126-09    6   
  4 Matthew Kent              SR Keaau HS                      120-06.50    4   
  5 Timothy Burke             JR Kamehameha                       115-05    2   
  6 Seone Holika              JR Hilo HS                          112-01    1   
  7 Hokualaame Kamaka         JR Kealakehe                     105-09.50  
  8 Hinalea Cortez            FR Kamehameha                    104-04.75  
  9 Jeffery Tomas             JR Waiakea HS                    102-02.50  
 10 Brant Shiroma             JR Waiakea HS                        97-11  
 11 Chrisitan Silva           SR Honokaa HS                     96-02.50  
 12 Nicholas Eisen            SR Pahoa HS                          95-10  
 13 Jordan Pascual            JR Keaau HS                          92-05  
 14 Lopaka Command            SR Konawaena HS                      86-10  
 15 Luke Kuahiwinui-Lee       SO Pahoa HS                       81-08.50  
 -- Jarae Simpliciano         SO Kealakehe                            ND  
 -- Nahe Grace                FR Hawaii Prep                          ND  
 -- Loumir Malapitan          JR Keaau HS                             ND  
 -- Dustin Liva               JR Keaau HS                           FOUL  
 
                    Women - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Hilo HS                    119        2) Hawaii Prep                97.50
    3) Kamehameha                  72        4) Konawaena HS               64   
    5) Waiakea HS                  36        6) Keaau HS                   32   
    7) Kau HS                      31        8) Honokaa HS                 19   
    9) Pahoa HS                    10       10) Kealakehe                   9.50
   11) Chr Liberty                  5                                           
 
                    Men - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Keaau HS                    97        2) Kealakehe                  92   
    3) Waiakea HS                  82        4) Kamehameha                 67   
    5) Hilo HS                     64        6) Hawaii Prep                30   
    7) Honokaa HS                  23        8) Chr Liberty                18   
    9) Makua Lani                  10       10) Kau HS                      5   
   10) Konawaena HS                 5