BIIF West at Hawaii Prep                            
Hawaii Preparatory Academy
Waimea (Kamuela) HI 4/7/2012
Results                      
 
Girls 100 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals
  1 Emalia Galdeira           SR Konawaena                         12.97   1   10  
  2 Bri Vallente              FR Hawaii Prep                       13.57   1    8  
  3 Isla Kruger-Burgess       SR Kealakehe                         13.69   1    6  
  4 Caili Ebaniz              JR Kealakehe                         13.70   1    4  
  5 Mikela Mercier               Konawaena                         13.76   2    2  
  6 Nahe Lau                   9 Honoka'a                          13.88   1    1  
  7 Gabbie Ewing              FR Hawaii Prep                       13.97   1 
  8 Yvonne Daniels            11 Honoka'a                          14.17   2 
  9 Lyndsey Newbecker         SR Kealakehe                         14.34   1 
 10 Cherish Lau               11 Honoka'a                          14.62   2 
 11 Meimei Nakahara           SR Hawaii Prep                       14.67   2 
 12 Akanesi Aholelei          JR Kealakehe                         15.14   3 
 13 Noor Sarwar               FR Hawaii Prep                       15.29   3 
 14 Kealia Wolfe              FR Kealakehe                         15.40   2 
 15 Tia Nelson                FR Kealakehe                         15.47   2 
 16 Sabrina Disney            FR Hawaii Prep                       15.55   3 
 17 Royce Paahana                Konawaena                         15.64   1 
 18 Tatijuanan Wilson          9 Honoka'a                          15.64   3 
 19 Kili Takushi              10 Honoka'a                          15.97   3 
 20 Jadelyn Alvarez            9 Honoka'a                          16.28   3 
 21 Morgan Monahan               Hawaii Prep                       16.39   2 
 22 Mahinalani Kahoalii-Reic  JR Kealakehe                         16.75   2 
 23 Hinatea Otare             FR Kealakehe                         18.08   3 
 24 Natalie Newhouse          FR Kealakehe                         18.54   3 
 
Girls 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Emalia Galdeira           SR Konawaena                         26.7h   1   10  
  2 Bri Vallente              FR Hawaii Prep                       27.5h   1    8  
  3 Isla Kruger-Burgess       SR Kealakehe                         27.7h   1    6  
  4 Mikela Mercier               Konawaena                         28.3h   22.33333
  4 Nahe Lau                   9 Honoka'a                          28.3h   12.33333
  4 Yvonne Daniels            11 Honoka'a                          28.3h   12.33333
  7 Caili Ebaniz              JR Kealakehe                         28.4h   1 
  8 Sophia Banaequista        SO Kealakehe                         28.5h   2 
  9 Cherish Lau               11 Honoka'a                          29.4h   2 
 10 Teyah Robinson               Konawaena                         29.5h   3 
 11 Kealia Wolfe              FR Kealakehe                         30.6h   2 
 12 Tatijuanan Wilson          9 Honoka'a                          30.7h   2 
 13 Meimei Nakahara           SR Hawaii Prep                       30.8h   1 
 14 Nina Enos                 JR Hawaii Prep                       31.3h   3 
 15 Tia Nelson                FR Kealakehe                         31.7h   3 
 15 Sabrina Disney            FR Hawaii Prep                       31.7h   2 
 17 Akanesi Aholelei          JR Kealakehe                         32.2h   2 
 18 Kili Takushi              10 Honoka'a                          33.4h   3 
 19 Mahinalani Kahoalii-Reic  JR Kealakehe                         33.9h   3 
 20 Natalie Newhouse          FR Kealakehe                         39.0h   3 
 21 Hinatea Otare             FR Kealakehe                         41.2h   3 
 
Girls 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Zoe Sims                  JR Hawaii Prep                       59.70   1   10  
  2 Gabbie Ewing              FR Hawaii Prep                     1:04.71   1    8  
  3 Kristiana Van Pernis      SO Hawaii Prep                     1:04.86   2    6  
  4 Kelly Ulrich              SO Hawaii Prep                     1:06.31   2    4  
  5 Kaulana Ruedy                Konawaena                       1:07.12   1    2  
  6 Sophia Banaequista        SO Kealakehe                       1:07.27   2    1  
  7 Sarah Gschweng               Konawaena                       1:08.06   2 
  8 Rachael Bianchi           SR Kealakehe                       1:08.51   1 
  9 Jazz Fojas                JR Hawaii Prep                     1:10.57   1 
 10 Lindsay Milke             JR Kealakehe                       1:15.45   2 
 
Girls 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Zoe Sims                  JR Hawaii Prep                     2:29.18    10  
  2 Kristiana Van Pernis      SO Hawaii Prep                     2:32.82     8  
  3 Mckenna Davidson          SR Kealakehe                       2:33.67     6  
  4 Mariah Haight             SO Hawaii Prep                     2:40.82     4  
  5 Shayli nakamoto              Konawaena                       2:42.44     2  
  6 Kaulana Ruedy                Konawaena                       2:44.75     1  
  7 Mika Bettencourt          SO Kealakehe                       2:47.91  
  8 Sarah Gschweng               Konawaena                       2:49.88  
  9 Nina Enos                 JR Hawaii Prep                     2:55.19  
 10 Hildhang Adona            10 Honoka'a                        3:01.09  
 11 Kelly Greenwell           10 Honoka'a                        3:06.96  
 12 Madelyn Mumbert           FR Kealakehe                       3:12.73  
 
Girls 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mariah Haight             SO Hawaii Prep                     5:33.02    10  
  2 Shayli nakamoto              Konawaena                       5:38.36     8  
  3 Veronica Ladwig           SO Hawaii Prep                     5:39.72     6  
  4 Mika Bettencourt          SO Kealakehe                       5:49.09     4  
  5 Hildhang Adona            10 Honoka'a                        6:01.16     2  
  6 Kelly Greenwell           10 Honoka'a                        6:03.33     1  
  7 Justine Post              JR Kealakehe                       6:18.69  
  8 Madelyn Mumbert           FR Kealakehe                       6:50.17  
  9 Kiana Farm                FR Kealakehe                       8:13.78  
 
Girls 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Veronica Ladwig           SO Hawaii Prep                    12:22.70    10  
  2 Shayli nakamoto              Konawaena                      13:06.40     8  
  3 Tsukasa Akai              SR Hawaii Prep                    13:39.70     6  
  4 Hildhang Adona            10 Honoka'a                       13:53.90     4  
  5 Kelly Greenwell           10 Honoka'a                       13:55.30     2  
  6 Justine Post              JR Kealakehe                      13:58.50     1  
 
Girls 100 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Emalia Galdeira           SR Konawaena                         15.32   1   10  
  2 Britney Paahana              Konawaena                         17.25   1    8  
  3 Emily Evans               JR Hawaii Prep                       17.82   1    6  
  4 Katie Case                SR Hawaii Prep                       17.85   1    4  
  5 Raine Coleman                Konawaena                         17.87   2    2  
  6 Lauren Pries              JR Hawaii Prep                       18.54   2    1  
  7 Briana Wilson             JR Hawaii Prep                       19.21   1 
  8 Ella Kotner               FR Hawaii Prep                       19.26   2 
  9 Morgan Monahan               Hawaii Prep                       21.07   2 
 10 Rachel Serion             SO Kealakehe                         21.38   1 
 11 Teyah Robinson               Konawaena                         21.79   2 
 12 Tia Nelson                FR Kealakehe                         23.13   2 
 
Girls 300 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Britney Paahana              Konawaena                         49.47    10  
  2 Emily Evans               JR Hawaii Prep                       50.07     8  
  3 Katie Case                SR Hawaii Prep                       51.71     6  
  4 Raine Coleman                Konawaena                         53.43     4  
  5 Ella Kotner               FR Hawaii Prep                       58.53     2  
  6 Briana Wilson             JR Hawaii Prep                     1:01.57     1  
  7 Tia Nelson                FR Kealakehe                       1:02.71  
 
Girls 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kealakehe                                                      52.59    10  
  2 Hawaii Prep                                                    53.39     8  
  3 Honoka'a                                                       56.72     6  
  4 Hawaii Prep  'C'                                               59.41  
  5 Hawaii Prep  'B'                                               59.75  
 
Girls 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hawaii Prep                                                  4:20.04    10  
  2 Kealakehe                                                    4:29.40     8  
  3 Hawaii Prep  'B'                                             4:33.64  
  4 Konawaena                                                    4:39.88     6  
  5 Honoka'a                                                     5:02.81     4  
  6 Hawaii Prep  'C'                                             5:11.42  
 
Girls High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Emalia Galdeira           SR Konawaena                       5-00.00    10  
  2 Kealia Wolfe              FR Kealakehe                       4-04.00     8  
  3 Lili Stewart              JR Hawaii Prep                     4-04.00     6  
  4 Rachael Bianchi           SR Kealakehe                       4-04.00     3  
  4 Lyndsey Newbecker         SR Kealakehe                       4-04.00     3  
  6 Nani Welch Keliihoomalu   SO Hawaii Prep                     4-02.00     1  
  7 Sarah Rice                FR Hawaii Prep                     4-02.00  
  8 Leila Morrison            FR Hawaii Prep                     4-00.00  
 
Girls Pole Vault
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kristi Lovell             SO Kealakehe                       8-00.00    10  
  2 Sydney Budde              SR Hawaii Prep                     8-00.00     8  
  3 Taylor Esaki              SR Hawaii Prep                     8-00.00     6  
  4 Vera Mahoney              FR Hawaii Prep                     6-06.00     4  
  5 Kimi Cantyne              SO Hawaii Prep                     6-00.00     2  
  6 Rachel Serion             SO Kealakehe                       6-00.00     1  
  7 Kelcie Miki               SO Kealakehe                       6-00.00  
  8 Tori Greco Hiranaka       FR Hawaii Prep                     5-06.00  
 
Girls Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Emalia Galdeira           SR Konawaena                      16-05.25    10  
  2 Mckenna Davidson          SR Kealakehe                      15-07.25     8  
  3 Jazz Fojas                JR Hawaii Prep                    15-03.25     6  
  4 Raine Coleman                Konawaena                      13-06.50     4  
  5 Yvonne Daniels            11 Honoka'a                       13-03.50     2  
  6 Teyah Robinson               Konawaena                      12-11.75     1  
  7 Caili Ebaniz              JR Kealakehe                      12-09.00  
  8 Kealia Wolfe              FR Kealakehe                      12-05.50  
  9 Royce Paahana                Konawaena                      12-01.00  
 10 Leila Morrison            FR Hawaii Prep                    11-06.00  
 
Girls Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Emalia Galdeira           SR Konawaena                      35-02.75    10  
  2 Gabbie Ewing              FR Hawaii Prep                    30-06.75     8  
  3 Jazz Fojas                JR Hawaii Prep                    30-06.25     6  
  4 Raine Coleman                Konawaena                      29-11.25     4  
  5 Kaila Voss                SR Kealakehe                      29-06.75     2  
  6 Lyndsey Newbecker         SR Kealakehe                      28-09.25     1  
  7 Royce Paahana                Konawaena                      27-02.50  
  8 Kealia Wolfe              FR Kealakehe                      26-01.75  
 
Girls Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Lita Tamoefalau              Konawaena                      31-10.00    10  
  2 Rebecca Ahana Kong         9 Honoka'a                       29-03.00     8  
  3 Lorilei Nakagana             Kealakehe                      28-09.00     6  
  4 Ula Brostek                  Hawaii Prep                    27-08.00     4  
  5 Akanesi Aholelei          JR Kealakehe                      27-06.00     2  
  6 Alice Sheperd             SR Kealakehe                      26-10.00     1  
  7 Keala Peters-Case         12 Honoka'a                       23-07.00  
  8 Ashley Seo                10 Honoka'a                       16-03.00  
  9 Kamalani Kahoalii-Reicha  FR Kealakehe                      15-09.00  
 
Girls Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Lita Tamoefalau              Konawaena                      97-03.50    10  
  2 Lorilei Nakagana             Kealakehe                         82-09     8  
  3 Ula Brostek                  Hawaii Prep                    82-06.50     6  
  4 Alice Sheperd             SR Kealakehe                      73-02.25     4  
  5 Keala Peters-Case         12 Honoka'a                       61-11.50     2  
  6 Rebecca Ahana Kong         9 Honoka'a                          59-01     1  
  7 Ashley Seo                10 Honoka'a                       45-02.50  
  8 Kamalani Kahoalii-Reicha  FR Kealakehe                      37-00.50  
 
Boys 100 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Avery Hardie-Jordan       JR Kealakehe                         11.53   1   10  
  2 Kayden Haleakala          SR Hawaii Prep                       11.94   1    8  
  3 Kyle Kirk                 JR Kealakehe                         11.96   1    6  
  4 Tyler Yates               SR Kealakehe                         11.98   1    4  
  5 Kahoalii Karratti            Konawaena                         12.01   4    2  
  6 Robert Conners            12 Honoka'a                          12.15   2    1  
  7 Dylan Oakes               JR Hawaii Prep                       12.19   2 
  8 Dylan Oandasan            11 Honoka'a                          12.21   1 
  9 Joseph Benitez            FR Kealakehe                         12.35   3 
 10 Joey Kailimai             SO Hawaii Prep                       12.37   1 
 11 Keoni Yates               SO Kealakehe                         12.43   2 
 12 Torin Kubo                SR Hawaii Prep                       12.51   2 
 13 Brock Namu                SR Kealakehe                         12.56   2 
 14 Josh Tobias               12 Honoka'a                          12.56   1 
 15 Benedict Purel            FR Kealakehe                         12.63   3 
 16 Brooks McVey              11 Honoka'a                          12.65   2 
 17 Kepa Police               JR Hawaii Prep                       12.68   2 
 18 Patrick McLoy             SO Kealakehe                         12.85   3  12.845
 19 Kekoa Phenice             11 Honoka'a                          12.85   3  12.849
 20 Connor Peterson           SO Hawaii Prep                       12.95   4 
 21 Brandon Franco            FR Kealakehe                         13.07   4 
 22 Grant Kirkpatrick         JR Hawaii Prep                       13.24   3 
 23 Max Hirata                JR Hawaii Prep                       13.24   4 
 24 Justin Pham               SO Hawaii Prep                       13.26   3 
 25 Isaac Navarro             FR Kealakehe                         13.46   4 
 26 Tristan Ross              FR Kealakehe                         13.51   4 
 27 Hoku'ala Kamaka           SO Kealakehe                         14.41   4 
 28 Aukanaii Kapu             10 Honoka'a                          14.71   3 
 29 Keith Nerida              11 Honoka'a                          14.90   4 
 
Boys 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Avery Hardie-Jordan       JR Kealakehe                         23.1h   3   10  
  2 Kyle Kirk                 JR Kealakehe                         23.6h   3    8  
  3 Dylan Oandasan            11 Honoka'a                          24.0h   1    6  
  4 Tyler Yates               SR Kealakehe                         24.3h   3    3  
  4 Robert Conners            12 Honoka'a                          24.3h   1    3  
  6 Dylan Oakes               JR Hawaii Prep                       24.6h   1    1  
  7 Brooks McVey              11 Honoka'a                          24.8h   2 
  8 Benedict Purel            FR Kealakehe                         25.3h   1 
  9 Josh Tobias               12 Honoka'a                          25.6h   1 
  9 Patrick McLoy             SO Kealakehe                         25.6h   3 
 11 Cody Spencer              JR Kealakehe                         25.7h   3 
 11 Clayton Robinson          11 Honoka'a                          25.7h   2 
 13 Kekoa Phenice             11 Honoka'a                          25.9h   2 
 14 Grant Kirkpatrick         JR Hawaii Prep                       26.1h   2 
 15 Tristan Ross              FR Kealakehe                         26.2h   3 
 15 Brandon Franco            FR Kealakehe                         26.2h   3 
 17 Yasu Miyakawa             SR Hawaii Prep                       26.3h   1 
 17 Isaac Navarro             FR Kealakehe                         26.3h   3 
 19 Pedro Sanchez             10 Honoka'a                          27.1h   2 
 20 Keith Nerida              11 Honoka'a                          32.2h   2 
 
Boys 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Luca Walter               SR Kealakehe                         51.10   1   10  
  2 Jason Fouler              SR Kealakehe                         52.25   1    8  
  3 Robert Conners            12 Honoka'a                          54.55   1    6  
  4 Scott Henderson           SO Kealakehe                         55.91   2    4  
  5 Brooks McVey              11 Honoka'a                          55.92   2    2  
  6 Gavin Ulman               SO Kealakehe                         57.54   2    1  
  7 Josh Tobias               12 Honoka'a                          57.60   1 
  8 Dylan Oakes               JR Hawaii Prep                       58.26   1 
  9 Cody Spencer              JR Kealakehe                         58.67   2 
 10 Carson Magoon             SR Hawaii Prep                       59.75   1 
 11 Kekoa Phenice             11 Honoka'a                          59.81   2 
 12 David Robinson               Honoka'a                        1:00.60   2 
 
Boys 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Scott Henderson           SO Kealakehe                       2:19.80    10  
  2 Gavin Ulman               SO Kealakehe                       2:21.70     8  
  3 Anthony Conners           10 Honoka'a                        2:22.03     6  
  4 Zachariah Lindsey         10 Honoka'a                        2:22.13     4  
  5 Chayce Moniz              12 Honoka'a                        2:27.87     2  
  6 Clayton Robinson          11 Honoka'a                        2:32.23     1  
  7 Kenny Christe                Hawaii Prep                     2:32.87  
  8 Sean Quinlan              10 Honoka'a                        2:32.90  
  9 Seanry Agbayani           10 Honoka'a                        2:37.95  
 10 Dan Matsuda               FR Hawaii Prep                     2:38.18  
 11 Jake McCafferty           FR Hawaii Prep                     2:38.67  
 
Boys 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Chayce Moniz              12 Honoka'a                        4:41.88    10  
  2 Anthony Conners           10 Honoka'a                        4:51.26     8  
  3 Michael Spetich           SO Hawaii Prep                     4:52.63     6  
  4 Thunder Frost             FR Kealakehe                       4:56.68     4  
  5 Zachariah Lindsey         10 Honoka'a                        4:58.14     2  
  6 Michael Rogerson          SR Hawaii Prep                     4:59.66     1  
  7 Ezra Comesario            SR Kealakehe                       5:04.96  
  8 Sean Quinlan              10 Honoka'a                        5:13.05  
  9 Seanry Agbayani           10 Honoka'a                        5:22.19  
 10 Dan Matsuda               FR Hawaii Prep                     5:23.48  
 11 Sky Frost                 SO Kealakehe                       5:31.98  
 12 Jake McCafferty           FR Hawaii Prep                     5:45.54  
 
Boys 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Michael Spetich           SO Hawaii Prep                    10:29.60    10  
  2 Thunder Frost             FR Kealakehe                      10:56.60     8  
  3 Sky Frost                 SO Kealakehe                      12:16.90     6  
 
Boys 110 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Yasu Miyakawa             SR Hawaii Prep                       17.58    10  
  2 Joey Kailimai             SO Hawaii Prep                       17.65     8  
  3 Kahoalii Karratti            Konawaena                         18.87     6  
  4 Torin Kubo                SR Hawaii Prep                       19.02     4  
  5 Oscar Kuo                 SR Hawaii Prep                       19.24     2  
  6 Benedict Purel            FR Kealakehe                         21.88     1  
 
Boys 300 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Joey Kailimai             SO Hawaii Prep                       44.1h    10  
  2 Torin Kubo                SR Hawaii Prep                       45.8h     8  
  3 Oscar Kuo                 SR Hawaii Prep                       47.6h     6  
  4 Connor Peterson           SO Hawaii Prep                       49.1h     4  
  5 Yasu Miyakawa             SR Hawaii Prep                       49.8h  
  5 Carson Magoon             SR Hawaii Prep                       49.8h  
  7 Pedro Sanchez             10 Honoka'a                          54.9h     2  
  8 Keith Nerida              11 Honoka'a                        1:02.3h     1  
 
Boys 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kealakehe                                                      44.93    10  
  2 Honoka'a                                                       46.64     8  
  3 Hawaii Prep                                                    46.92     6  
  4 Honoka'a  'B'                                                  50.52  
  5 Kealakehe  'B'                                                 50.62  
 -- Hawaii Prep  'B'                                                  DQ   Rule 5-11-1
 
Boys 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kealakehe                                                    3:37.11    10  
  2 Honoka'a                                                     3:57.21     8  
  3 Hawaii Prep                                                  4:11.07     6  
  4 Honoka'a  'B'                                                4:13.74  
 
Boys High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bobby Lum                 SO Hawaii Prep                     5-06.00    10  
  2 Kenny Christe                Hawaii Prep                     5-04.00     8  
  3 Anthony Aguirre           10 Honoka'a                        5-02.00     6  
  4 Zachary Kaneshiro         FR Kealakehe                       5-00.00     4  
 -- David Robinson               Honoka'a                           FAIL  
 -- Evan Alterman             SO Kealakehe                          FAIL  
 -- Pedro Sanchez             10 Honoka'a                           FAIL  
 -- Brock Namu                SR Kealakehe                          FAIL  
 
Boys Pole Vault
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kayden Haleakala          SR Hawaii Prep                    12-00.00    10  
  2 Justin Pham               SO Hawaii Prep                     9-00.00     8  
  3 Evan Alterman             SO Kealakehe                       9-00.00     6  
  4 Max Hirata                JR Hawaii Prep                     8-06.00     4  
  5 Alex Magoon               SO Hawaii Prep                     8-06.00     2  
  6 Zachary Kaneshiro         FR Kealakehe                       8-00.00     1  
  7 Candonino Agusen          JR Kealakehe                       7-06.00  
 
Boys Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Keoni Yates               SO Kealakehe                      19-03.50    10  
  2 Cody Spencer              JR Kealakehe                      17-09.00     8  
  3 Avery Hardie-Jordan       JR Kealakehe                      17-06.50     6  
  4 Kyle Kirk                 JR Kealakehe                      17-03.00     4  
  5 Bobby Lum                 SO Hawaii Prep                    16-11.50     2  
  6 Justin Warren             10 Honoka'a                       16-02.50     1  
  7 Joseph Benitez            FR Kealakehe                      15-07.00  
  8 David Nestin              12 Honoka'a                       15-00.00  
  9 Anthony Aguirre           10 Honoka'a                       14-11.00  
 10 Patrick McLoy             SO Kealakehe                      14-05.50  
 11 Keith Nerida              11 Honoka'a                       11-11.75  
 
Boys Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Keoni Yates               SO Kealakehe                      36-10.75    10  
  2 Justin Warren             10 Honoka'a                       35-08.75     8  
  3 Brock Namu                SR Kealakehe                      34-07.50     6  
  4 Joseph Benitez            FR Kealakehe                      32-06.00     4  
  5 Clayton Robinson          11 Honoka'a                       30-02.00     2  
  6 David Nestin              12 Honoka'a                       28-06.50     1  
 
Boys Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Shane Brostek             SR Hawaii Prep                    53-08.00    10  
  2 David Nestin              12 Honoka'a                       34-05.50     7  
  2 Kawika Kealoha               Konawaena                      34-05.50     7  
  4 Feke Kioa                 SO Kealakehe                      33-11.00     4  
  5 Cole Castro                  Konawaena                      32-00.00     2  
  6 Lopaka Command               Konawaena                      30-07.00     0.5
  6 Jarae Simpliciano         FR Kealakehe                      30-07.00     0.5
  8 Nathan Jordan             SO Kealakehe                      23-09.50  
 -- Christian Silva           11 Honoka'a                           FOUL  
 
Boys Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Shane Brostek             SR Hawaii Prep                      157-00    10  
  2 David Nestin              12 Honoka'a                         101-10     8  
  3 Kawika Kealoha               Konawaena                        100-03     6  
  4 Cole Castro                  Konawaena                      94-00.50     4  
  5 Lopaka Command               Konawaena                         92-01     2  
  6 Christian Silva           11 Honoka'a                          87-05     1  
  7 Kahoalii Karratti            Konawaena                      80-08.50  
  8 Nathan Jordan             SO Kealakehe                         71-05  
  9 Jarae Simpliciano         FR Kealakehe                      68-07.25  
 10 Feke Kioa                 SO Kealakehe                         59-02  
 
                    Women - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Hawaii Prep                201        2) Konawaena                 144.33
    3) Kealakehe                  103        4) Honoka'a                   37.66
 
                    Men - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Kealakehe                  184.50     2) Hawaii Prep               154   
    3) Honoka'a                   104        4) Konawaena                  29.50