Licensed to Kea'au High School          Hy-Tek's Meet Manager 4/7/2012 05:50 PM
                         BIIF East at Keaau - 4/7/2012                         
                                   4/7/2012                                    
                                    Results                                    
 
Girls 100 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals
  1 Nacis, Teisha                Waiakea                           13.35   1   10  
  2 Padrigo, Kristina            Ka'u                              13.39   1    8  
  3 Tucker-Archie, Makayla       Kea'au                            13.75   1    6  
  4 Higa, Lolly                  Hilo                              13.75   1    4  
  5 Cadaoas, Brianna             Kea'au                            14.17   1    2  
  6 Medieros, Alysha             Hilo                              14.18   1    1  
  7 Castillo, Kaylee             Kea'au                            14.23   2 
  8 Rances, Skye                 Waiakea                           14.26   2 
  9 Maertens, Kahoaolaii         Hilo                              14.62   1 
 10 Crivello, Charnalyn          Kea'au                            14.79   3 
 11 Barry, Sarah                 Kamehameha                        14.86   2 
 12 Campbell, Nyadean            Hilo                              15.06   1 
 13 Brooks, Bree                 Hilo                              15.09   2 
 14 Chun, Cheyenne               Waiakea                           15.26   3 
 15 Nasworthy, Serena            Hilo                              15.35   3 
 16 Nicholas, Bindu              Hilo                              15.62   2 
 17 Talbot, Britney              Hilo                              15.88   3 
 
Girls 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Estrada, Randi               Kea'au                            27.13   1   10  
  2 Chung, Shina                 Hilo                              28.33   1    8  
  3 Tucker-Archie, Makayla       Kea'au                            28.79   1    6  
  4 Higa, Lolly                  Hilo                              28.93   2    4  
  5 Cabel, Mikela                Kamehameha                        29.10   1    2  
  6 Jabado-Halpern, Mehana       Hilo                              29.16   1    1  
  7 Rances, Skye                 Waiakea                           29.61   1 
  8 Miyares-Thompson, Autumn     Kea'au                            30.21   2 
  9 Martinez, Camille            Hilo                              30.82   1 
 10 Campbell, Nyadean            Hilo                              31.11   2 
 11 Dela Cruz, Harley            Hilo                              31.12   3 
 12 Crivello, Charnalyn          Kea'au                            31.29   2 
 13 Maertens, Kahoaolaii         Hilo                              31.31   3 
 14 Isomura, Krisann             Kea'au                            31.51   3 
 15 Chun, Cheyenne               Waiakea                           31.87   1 
 16 Barry, Sarah                 Kamehameha                        32.18   2 
 17 Nasworthy, Serena            Hilo                              32.42   3 
 18 Bath, Katrina                Waiakea                           32.44   2 
 19 Hartman, Joy                 Kea'au                            32.81   3 
 20 Thornton, Javeina            Kea'au                            33.12   3 
 21 Alnas, Raighen               Waiakea                           33.29   2 
 22 Nicholas, Bindu              Hilo                              33.80   3 
 
Girls 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Poe, Chelsea                 Kamehameha                      1:02.19    10  
  2 Martinez, Camille            Hilo                            1:07.22     8  
  3 Ray, Satya                   Hilo                            1:07.97     6  
  4 Nicholas-Walker, Kundali     Hilo                            1:08.14     4  
  5 Chun, Cheyenne               Waiakea                         1:09.38     2  
  6 Dela Cruz, Harley            Hilo                            1:12.24     1  
  7 Crivello, Charnalyn          Kea'au                          1:12.31  
  8 Hartman, Joy                 Kea'au                          1:16.36  
 
Girls 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Nishimura-Thornton, Dean     Kea'au                          2:37.50    10  
  2 Okinaka, Vandey              Waiakea                         2:47.22     8  
  3 Ombac, Skye                  Waiakea                         2:48.45     6  
  4 Napihaa, Britni              Kamehameha                      2:50.20     4  
  5 Baysa, Crystal-Lynn          Kamehameha                      3:12.33     2  
  6 Barry, Sarah                 Kamehameha                      3:18.64     1  
  7 Nakashima, Maileen           Waiakea                         3:26.65  
 
Girls 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Jabado-Halpern, Mehana       Hilo                            5:10.17    10  
  2 Kobayashi, Kelsie            Waiakea                         5:22.89     8  
  3 Iwata, Tiana                 Kamehameha                      5:50.67     6  
  4 Hagemann, Natalie            Kea'au                          5:50.70     4  
  5 Ignacio, Vanessa             Waiakea                         5:57.12     2  
  6 Iwata, Shayla                Kamehameha                      6:07.86     1  
  7 Baysa, Crystal-Lynn          Kamehameha                      6:29.07  
 
Girls 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kobayashi, Kelsie            Waiakea                        11:46.62    10  
  2 DE Bourmont, Shalila         Hilo                           12:10.23     8  
  3 Nishimura-Thornton, Dean     Kea'au                         12:55.21     6  
  4 Rapoza, Kaylee               Hilo                           13:11.21     4  
  5 Iwata, Tiana                 Kamehameha                     13:11.58     2  
  6 Ignacio, Vanessa             Waiakea                        13:23.69     1  
  7 Iwata, Shayla                Kamehameha                     13:34.73  
 
Girls 100 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Strand-Nicolaisen, Marle     Ka'u                              17.10   1   10  
  2 McGuire, Alyssa              Kamehameha                        17.51   1    8  
  3 Martinez, Michelle           Hilo                              18.08   1    6  
  4 Delacruz, Bree               Hilo                              18.11   1    4  
  5 Bean, Nina                   Hilo                              19.18   2    2  
  6 Isomura, Krisann             Kea'au                            19.70   2    1  
  7 Bath, Katrina                Waiakea                           22.62   2 
  8 Ames, Angela                 Waiakea                           24.49   2 
 
Girls 300 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 McGuire, Alyssa              Kamehameha                        50.43   1   10  
  2 Martinez, Michelle           Hilo                              51.09   1    8  
  3 Cabel, Mikela                Kamehameha                        51.87   1    6  
  4 Bean, Nina                   Hilo                              52.41   1    4  
  5 Delacruz, Bree               Hilo                              52.68   2    2  
  6 Strand-Nicolaisen, Marle     Ka'u                              53.17   1    1  
  7 Isomura, Krisann             Kea'au                            55.71   2 
  8 Miyares-Thompson, Autumn     Kea'au                            56.37   2 
  9 Thornton, Javeina            Kea'au                            58.60   2 
 10 Bath, Katrina                Waiakea                         1:01.08   2 
 11 Ames, Angela                 Waiakea                         1:20.06   2 
 -- Padrigo, Kristina            Ka'u                                 DQ   1  5-14-2 a
 
Girls 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kea'au  'A'                                                    53.64    10  
     1) Cadaoas, Brianna                2) Castillo, Kaylee               
     3) Cosma, Shani                    4) Estrada, Randi                 
  2 Waiakea  'A'                                                   54.53     8  
     1) Rasse, Haley                    2) Conley, Ivy                    
     3) Rances, Skye                    4) Nacis, Teisha                  
 -- Hilo  'A'                                                         DQ   5-11-1
     1) Brightbarth, Jordyn             2) Medieros, Alysha               
     3) Higa, Lolly                     4) Nicholas-Walker, Kundalini     
 
Girls 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kea'au  'A'                                                  4:24.51    10  
  2 Hilo  'A'                                                    4:27.39     8  
  3 Hilo  'B'                                                   x4:37.50  
  4 Waiakea  'A'                                                 4:40.15     6  
 
Girls High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Estrada, Randi               Kea'au                          4-08.00    10  
  2 Brightbarth, Jordyn          Hilo                            4-06.00     8  
  3 Nicholas-Walker, Kundali     Hilo                            4-04.00     6  
  4 Conley, Ivy                  Waiakea                         4-02.00     4  
  5 Brooks, Bree                 Hilo                           J4-02.00     2  
  6 Alnas, Raighen               Waiakea                         4-00.00     1  
 
Girls Pole Vault
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Chung, Shina                 Hilo                           10-00.00    10  
  2 Talbot, Britney              Hilo                            8-00.00     8  
  3 Pagala, Jacqlyne             Kea'au                         J8-00.00     6  
  4 Ray, Satya                   Hilo                            7-06.00     4  
 
Girls Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Strand-Nicolaisen, Marle     Ka'u                           16-01.00    10  
  2 Nicholas-Walker, Kundali     Hilo                           15-04.50     8  
  3 Padrigo, Kristina            Ka'u                           15-03.25     6  
  4 Brightbarth, Jordyn          Hilo                           14-09.50     4  
  5 Estrada, Randi               Kea'au                         14-07.75     2  
  6 Cosma, Shani                 Kea'au                         13-11.75     1  
  7 Ombac, Skye                  Waiakea                        13-04.00  
  8 Rances, Skye                 Waiakea                        12-07.00  
  9 Brooks, Bree                 Hilo                           12-05.25  
 10 Medieros, Alysha             Hilo                           12-02.50  
 11 Campbell, Nyadean            Hilo                           12-01.50  
 12 Okinaka, Vandey              Waiakea                        11-01.00  
 13 Nicholas, Bindu              Hilo                            9-09.50  
 
Girls Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Strand-Nicolaisen, Marle     Ka'u                           34-09.75    10  
  2 Jabado-Halpern, Mehana       Hilo                           33-00.00     8  
  3 Brightbarth, Jordyn          Hilo                           32-05.25     6  
  4 Padrigo, Kristina            Ka'u                           30-11.50     4  
  5 Pagala, Jacqlyne             Kea'au                         29-10.50     2  
  6 Ombac, Skye                  Waiakea                        28-01.75     1  
 
Girls Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Areola, Alyssa               Kea'au                         31-05.00    10  
  2 Gonsalves, Taezha            Kea'au                         30-07.00     8  
  3 Kela-Napeahi, Kaimi          Hilo                           29-10.50     6  
  4 Baysa, Courtney              Kamehameha                     27-06.25     4  
  5 Lee, Kainoe                  Hilo                           27-05.75     2  
  6 Hall, Rain                   Hilo                           27-04.25     1  
  7 Chambliss, Alohi             Hilo                           27-01.50  
  8 Duyao, Precious              Kea'au                         26-04.25  
  9 Suesue, Anamalia             Kea'au                         26-00.50  
 10 De Aguiar, Kahealani         Kea'au                         24-07.00  
 11 Pagan, Sha                   Hilo                           23-02.25  
 12 Chavez, Karina               Hilo                           23-01.00  
 13 Finn, Jaimee                 Kamehameha                     22-09.00  
 14 Cortazar, Lianna             Kea'au                         20-01.75  
 15 LaBass, Brielle              Kea'au                         17-05.00  
 16 Charles, Shayli              Kea'au                         16-03.50  
 
Girls Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kela-Napeahi, Kaimi          Hilo                          104-06.50    10  
  2 Chambliss, Alohi             Hilo                           92-01.50     8  
  3 Lee, Kainoe                  Hilo                           84-02.50     6  
  4 Finn, Jaimee                 Kamehameha                        80-04     4  
  5 Alnas, Raighen               Waiakea                           74-10     2  
  6 Duyao, Precious              Kea'au                            73-09     1  
  7 Hall, Rain                   Hilo                           69-10.50  
  8 Gonsalves, Taezha            Kea'au                         62-08.50  
  9 Charles, Shayli              Kea'au                         61-01.50  
 10 Baysa, Courtney              Kamehameha                        57-02  
 11 De Aguiar, Kahealani         Kea'au                            54-08  
 12 Cortazar, Lianna             Kea'au                         52-01.50  
 13 Pagan, Sha                   Hilo                           43-05.50  
 14 Chavez, Karina               Hilo                              35-03  
 
Boys 100 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Huihui, Jesse                Kea'au                            11.41   1   10  
  2 Engdahl, Alexander           Kea'au                            11.47   1    8  
  3 Morikawa, Michael            Waiakea                           11.52   2    6  
  4 Johnson, Raskassa            Kea'au                            11.59   1    4  
  5 Kaopua, Alika                Ka'u                              11.82   1    2  
  6 Ota, Talon                   Kea'au                            11.87   1    1  
  7 Gouveia, Chevas              Pahoa                             11.91   1 
  8 Leasure-Lucas, Lono          Waiakea                           11.97   1 
  9 Alip, Dylan                  Kamehameha                        12.03   1 
 10 Garcia, Patrick              Ka'u                              12.07   2 
 11 Segovia, Jonathan            Kea'au                            12.09   2 
 12 Freis, Justin                Hilo                              12.14   2 
 13 Aguiar, Seaycen              Waiakea                           12.20   3 
 14 McKee, Ian                   Waiakea                           12.26   2 
 15 Howes, Brandon               Kamehameha                        12.31   2 
 16 Donios, Desmond              Kea'au                            12.36   2 
 17 Grothmann, Rihei             Kamehameha                        12.55   4 
 18 Mizuba, Darwin               Waiakea                           12.58   4 
 19 Abilla, Krimsen              Pahoa                             12.70   3 
 20 Ribordy, Robert              Waiakea                           12.75   4 
 21 Wong, Nathan                 Kea'au                            12.86   5 
 22 Salmo, Steven                Ka'u                              12.98   5 
 23 Haskell, Tristan             Kea'au                            12.98   3 
 24 Chang, Austin                Kamehameha                        13.02   3 
 25 Oleyete, Stanley             Ka'u                              13.02   5 
 26 Silva-Borero, Brannon        Waiakea                           13.08   3 
 26 Baird, Riley                 Waiakea                           13.08   4 
 28 Cortes-Kanaina, Hoaka        Kea'au                            13.12   3 
 29 Ronia, Kawaiuaolu            Kea'au                            13.18   4 
 30 Espaniola, Petronilo         Ka'u                              13.55   4 
 31 Pillette, David              Ka'u                              13.73   3 
 32 Shiroma, Quinn               Waiakea                           13.79   4 
 33 Maldanado, Gordon-lee        Waiakea                           13.90   5 
 34 Marques, Chevis              Kea'au                            14.04   4 
 35 Quila, Elysonne              Kea'au                            14.46   5 
 36 Thistlewaite, Graeme         Waiakea                           15.15   5 
 37 Davis, Micah                 Pahoa                             15.78   2 
 38 Amaral-Antonio, Cyrus        Waiakea                           15.91   5 
 -- Takeyesu, Race               Hilo                                 FS   3 
 
Boys 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Huihui, Jesse                Kea'au                            23.15   1   10  
  2 Packer, Damien               Kea'au                            23.63   1    8  
  3 Gouveia, Chevas              Pahoa                             24.42   1    6  
  4 Freis, Justin                Hilo                              24.63   1    4  
  5 Aquino, Joseph               Kea'au                            24.89   1    2  
  6 Donios, Desmond              Kea'au                            25.17   2    1  
  7 Aguiar, Seaycen              Waiakea                           25.42   1 
  8 Mizuba, Darwin               Waiakea                           25.62   2 
  9 Howes, Brandon               Kamehameha                        25.63   1 
 10 Ribordy, Robert              Waiakea                           25.73   3 
 11 Garcia, Patrick              Ka'u                              26.29   1 
 12 Silva-Borero, Brannon        Waiakea                           26.30   2 
 13 Oleyete, Stanley             Ka'u                              26.43   2 
 14 Abilla, Krimsen              Pahoa                             26.54   3 
 15 Smith, Maurice               Kea'au                            26.61   2 
 16 Haskell, Tristan             Kea'au                            26.85   2 
 17 Ventura, Adam                Kea'au                            27.07   4 
 18 Cortes-Kanaina, Hoaka        Kea'au                            27.09   3 
 19 Gapol, Austin                Kea'au                            27.29   4 
 20 Salmo, Steven                Ka'u                              27.40   3 
 21 Ronia, Kawaiuaolu            Kea'au                            27.69   3 
 22 Marques, Chevis              Kea'au                            27.98   4 
 23 Wong, Nathan                 Kea'au                            28.03   4 
 24 Shiroma, Quinn               Waiakea                           28.36   2 
 25 Maldanado, Gordon-lee        Waiakea                           29.78   3 
 26 Quila, Elysonne              Kea'au                            30.60   4 
 27 Thistlewaite, Graeme         Waiakea                           30.65   4 
 28 Amaral-Antonio, Cyrus        Waiakea                           32.81   4 
 29 Davis, Josh                  Pahoa                             33.04   3 
 30 Davis, Micah                 Pahoa                             33.48   2 
 
Boys 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Martinez, Kristian           Hilo                              54.09   1   10  
  2 Winters, Matthew             Kea'au                            54.31   1    8  
  3 Ota, Talon                   Kea'au                            54.48   1    6  
  4 Leasure-Lucas, Lono          Waiakea                           54.69   1    4  
  5 Correa Doll, Shawn           Kamehameha                        55.12   1    2  
  6 Engdahl, Alexander           Kea'au                            55.98   1    1  
  7 Johnson, Raskassa            Kea'au                            56.12   2 
  8 Lee, Ocean                   Hilo                              56.31   1 
  9 Chun, Jack                   Hilo                              56.77   1 
 10 Abilla, Krimsen              Pahoa                             57.57   3 
 11 Aguiar, Seaycen              Waiakea                           58.39   2 
 12 Gapol, Austin                Kea'au                            58.92   3 
 13 Takeyesu, Race               Hilo                              59.96   2 
 14 Ribordy, Robert              Waiakea                         1:01.51   3 
 15 Oleyete, Stanley             Ka'u                            1:03.62   2 
 16 Salmo, Steven                Ka'u                            1:08.44   3 
 17 Amaral-Antonio, Cyrus        Waiakea                         1:12.21   3 
 18 Winters, Zack                Pahoa                           1:13.16   2 
 
Boys 800 Meter Run
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Kaipers, Johann              Hilo                            2:10.04   1   10  
  2 Ferrell, Jeffrey             Kea'au                          2:13.90   1    8  
  3 Correa Doll, Shawn           Kamehameha                      2:16.42   1    6  
  4 Skinner, Timon               Hilo                            2:17.04   1    4  
  5 Honda, Tyler                 Waiakea                         2:21.28   1    2  
  6 Ventura, JhunDelle           Kea'au                          2:21.62   1    1  
  7 Finley, David                Kamehameha                      2:22.94   1 
  8 Cruz, Ryan Maka'Ala          Kamehameha                      2:23.54   1 
  9 Abilla, Krimsen              Pahoa                           2:25.77   2 
 10 Lord, Ben                    Hilo                            2:27.64   1 
 11 Ho, Kaimiola                 Kamehameha                      2:27.75   2 
 12 Kiunihiro, Grant             Hilo                            2:28.74   2 
 13 Laguisma, Jay                Kea'au                          2:34.83   2 
 14 DeRego, Theodore             Kamehameha                      2:39.06   2 
 15 Naipo-Arsiga, Kalauao        Kamehameha                      2:40.71   2 
 16 Yamada, Cody                 Waiakea                         2:43.11   2 
 17 Shepphard, Cash              Ka'u                            2:49.26   2 
 18 Espaniola, Petronilo         Ka'u                            2:49.67   2 
 19 Davis, Micah                 Pahoa                           3:06.70   2 
 
Boys 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Halford, Jackson             Waiakea                         4:20.27    10  
  2 McQuate, Ian                 Waiakea                         4:30.31     8  
  3 Sims, Isreal                 Hilo                            4:34.30     6  
  4 Cruz, Ryan Maka'Ala          Kamehameha                      4:34.86     4  
  5 Ferrell, Jeffrey             Kea'au                          4:35.62     2  
  6 Langtry, Andrew              St Joseph                       4:42.47     1  
  7 Sato, Dyson                  Waiakea                         4:46.64  
  8 Skinner, Timon               Hilo                            4:50.21  
  9 Ventura, JhunDelle           Kea'au                          4:50.91  
 10 Lord, Ben                    Hilo                            4:54.97  
 11 DeRego, Theodore             Kamehameha                      5:12.43  
 12 Espaniola, Petronilo         Ka'u                            5:21.11  
 13 Ho, Kaimiola                 Kamehameha                      5:21.23  
 14 Kiunihiro, Grant             Hilo                            5:22.47  
 15 Naipo-Arsiga, Kalauao        Kamehameha                      5:23.17  
 16 Braun, Gabriel Joseph        Kamehameha                      5:23.91  
 17 Yamada, Cody                 Waiakea                         5:24.60  
 18 Laguisma, Jay                Kea'au                          5:29.09  
 19 Pascual, Jordan              Kea'au                          5:37.74  
 20 Kawakami, Dustin             Kea'au                          5:46.15  
 21 Cabudol, Sheldon             Kea'au                          5:57.28  
 22 Winters, Zack                Pahoa                           5:57.65  
 23 Davis, Micah                 Pahoa                           5:58.48  
 24 Davis, Josh                  Pahoa                           6:03.82  
 25 Pillette, David              Ka'u                            6:06.99  
 -- Shepphard, Cash              Ka'u                                 DQ   5-12-1 b
 
Boys 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 McQuate, Ian                 Waiakea                         9:57.11    10  
  2 Langtry, Andrew              St Joseph                      10:11.08     8  
  3 Hunter, Stephen              Hilo                           10:12.15     6  
  4 Sato, Dyson                  Waiakea                        10:23.38     4  
  5 Tada, Dallas                 Kamehameha                     10:30.08     2  
  6 Panoff, Max                  Hilo                           10:31.09     1  
  7 Kerr, Max                    Hilo                           10:53.41  
  8 Harbour, Jin                 Waiakea                        10:56.42  
  9 Olson, Darren                Kea'au                         11:15.09  
 10 Albano, Levi                 Kea'au                         12:00.83  
 11 Grantham, Terrone            Kea'au                         13:25.14  
 12 Davis, Micah                 Pahoa                          13:34.19  
 
Boys 110 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Packer, Damien               Kea'au                            16.19   1   10  
  2 Eriksson, Cliff              Kea'au                            16.97   1    8  
  3 Morikawa, Michael            Waiakea                           17.18   1    6  
  4 Ventura, Shawn               Kea'au                            18.07   2    4  
  5 Smith, Maurice               Kea'au                            21.70   2    2  
  6 Sherlock, Brock              Hilo                              23.03   2    1  
 -- Grothmann, Rihei             Kamehameha                           FS   1 
 -- Garcia, Patrick              Ka'u                                 DQ   2  Rule 5-14-2a
 
Boys 300 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Morikawa, Michael            Waiakea                           43.02   1   10  
  2 Packer, Damien               Kea'au                            43.09   1    8  
  3 Enos, Nelson                 Kea'au                            43.97   1    6  
  4 McKee, Ian                   Waiakea                           45.03   1    4  
  5 Grothmann, Rihei             Kamehameha                        45.45   1    2  
  6 Chang, Austin                Kamehameha                        48.00   2    1  
  7 Ventura, Shawn               Kea'au                            48.28   2 
  8 Baird, Riley                 Waiakea                           50.72   2 
  9 Smith, Maurice               Kea'au                            55.93   2 
 10 Pillette, David              Ka'u                              57.92   2 
 11 Sherlock, Brock              Hilo                              59.97   2 
 
Boys 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kea'au  'A'                                                    44.68    10  
     1) Johnson, Raskassa               2) Ota, Talon                     
     3) Engdahl, Alexander              4) Packer, Damien                 
  2 Hilo  'A'                                                      45.95     8  
     1) Martinez, Kristian              2) Freis, Justin                  
     3) Medeiros, Mitchell              4) Pestano, Katon                 
  3 Kea'au  'B'                                                   x49.43  
     1) Haskell, Tristan                2) Donios, Desmond                
     3) Wong, Nathan                    4) Ventura, Adam                  
  4 Kamehameha HI  'A'                                             49.73     6  
     1) Grothmann, Rihei                2) Chang, Austin                  
     3) Cruz, Ryan Maka'Ala             4) Howes, Brandon                 
  5 Kamehameha HI  'B'                                            x53.28  
     1) Lindsey, Stetson                2) Naipo-Arsiga, Kalauao          
     3) Chun, Ryan                      4) Heltz, Jordan                  
 -- Hilo  'B'                                                         DQ   Rule 5-11-1
     1) Lowery, Alokoa                  2) Kauvaka, Kama                  
     3) Tara-Antone, Jason              4) Wise, Shadon                   
 
Boys 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hilo  'A'                                                    3:41.41    10  
  2 Kea'au  'A'                                                  3:43.84     8  
  3 Waiakea  'A'                                                 4:12.41     6  
  4 Ka'u  'A'                                                    4:24.59     4  
 
Boys High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Eriksson, Cliff              Kea'au                          5-10.00    10  
  2 Segovia, Jonathan            Kea'au                         J5-10.00     8  
  3 Aquino, Joseph               Kea'au                          5-06.00     6  
  4 Shute, Lyle                  Kea'au                          5-04.00     4  
  5 Kaaihue, Micah               Kamehameha                     J5-04.00     2  
  6 Smith, Maurice               Kea'au                          5-00.00     1  
  7 Alip, Dayson                 Kamehameha                      4-10.00  
  8 Finley, David                Kamehameha                     J4-10.00  
 -- Braun, Gabriel Joseph        Kamehameha                           NH  
 -- Ventura, Shawn               Kea'au                               NH  
 
Boys Pole Vault
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Enos, Nelson                 Kea'au                         13-00.00    10  
  2 Matias, Greg                 Kea'au                         11-06.00     8  
  3 Shute, Lyle                  Kea'au                        J11-06.00     6  
  4 Alip, Dylan                  Kamehameha                     11-00.00     4  
  5 DeRego, Gabriel              Kamehameha                     10-06.00     2  
  6 Gapol, Austin                Kea'au                          9-00.00     1  
  7 Ventura, Adam                Kea'au                          8-06.00  
  8 Lee-Ubedei, Kumukani         Hilo                            8-00.00  
 
Boys Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Akau, Kaenen                 Kamehameha                     22-02.75    10  
  2 Kaopua, Alika                Ka'u                           21-03.25     8  
  3 Ota, Talon                   Kea'au                         20-00.00     6  
  4 Cruz, Ryan Maka'Ala          Kamehameha                     18-06.50     4  
  5 Enos, Nelson                 Kea'au                         18-05.00     2  
  6 Grothmann, Rihei             Kamehameha                     18-01.75     1  
  7 Segovia, Jonathan            Kea'au                         17-09.00  
  8 Ventura, Adam                Kea'au                         16-06.00  
  9 Garcia, Patrick              Ka'u                           16-03.50  
 10 Marques, Chevis              Kea'au                         16-00.50  
 11 Heltz, Jordan                Kamehameha                     14-11.75  
 12 Wong, Nathan                 Kea'au                         14-10.25  
 13 DeRego, Theodore             Kamehameha                     14-08.00  
 14 Ronia, Kawaiuaolu            Kea'au                         14-00.25  
 15 Cortes-Kanaina, Hoaka        Kea'au                         13-01.75  
 16 Olson, Darren                Kea'au                         13-01.25  
 17 Donios, Desmond              Kea'au                         13-00.00  
 
Boys Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kaopua, Alika                Ka'u                           42-06.50    10  
  2 Huihui, Jesse                Kea'au                         41-04.50     8  
  3 Morikawa, Michael            Waiakea                        40-08.25     6  
  4 Ribordy, Robert              Waiakea                        35-10.50     4  
  5 Haskell, Tristan             Kea'au                         33-07.50     2  
  6 Heltz, Jordan                Kamehameha                     33-04.50     1  
  7 Wong, Nathan                 Kea'au                         33-00.75  
 
Boys Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Fahiua, Viliami              Kea'au                         44-09.00    10  
  2 Atagi, Zack                  Hilo                           42-07.25     8  
  3 Palama-Danielson, Mauna      Waiakea                        39-09.00     6  
  4 Holika, Sione                Hilo                           38-01.00     4  
  5 Bumanglag, Kamanuokekai      Kea'au                         37-05.75     2  
  6 Saburo, Atin                 Hilo                           34-01.25     1  
  7 Shiroma, Brant               Waiakea                        33-11.00  
  8 Williams, Mike               Hilo                           32-04.50  
  9 Kauvaka, Kama                Hilo                           32-02.25  
 10 Agudo, Christian             Kea'au                         31-11.25  
 11 Chun, Ryan                   Kamehameha                     31-11.00  
 12 Lindsey, Stetson             Kamehameha                     31-03.50  
 13 Espaniola, Rylee             Hilo                           30-07.50  
 14 Torrison, Chris              Hilo                           30-07.25  
 15 Castaneda, Michael           Waiakea                        30-05.50  
 16 Cabanting, Micah             Hilo                           29-07.75  
 17 Lucas, Scott                 Kea'au                         29-01.00  
 18 Cheng, Edward                Waiakea                        29-00.00  
 19 Wroblewski, Race             Pahoa                          28-08.75  
 20 Wise, Shadon                 Hilo                           28-04.00  
 21 Lowery, Alokoa               Hilo                           27-11.50  
 22 Tomas, Jeff                  Waiakea                        27-08.00  
 23 Tara-Antone, Jason           Hilo                           26-10.00  
 24 Silva-Borero, Brannon        Waiakea                        26-07.50  
 25 Eisen, Nicholas              Pahoa                          26-04.50  
 26 Salfan, Sawyer               Hilo                           26-00.50  
 27 Agno, Joshua                 Hilo                           25-00.50  
 28 Ramelb, Jess                 Kea'au                         24-08.25  
 29 Vergado-Chung, Cody          Pahoa                          23-10.00  
 
Boys Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Atagi, Zack                  Hilo                             137-03    10  
  2 Holani, Isi                  Hilo                          127-02.50     8  
  3 Medeiros, Mitchell           Hilo                             126-02     6  
  4 Palama-Danielson, Mauna      Waiakea                          120-02     4  
  5 Fahiua, Viliami              Kea'au                        118-07.50     2  
  6 Holika, Sione                Hilo                             103-02     1  
  7 Cheng, Edward                Waiakea                       102-09.50  
  8 Saburo, Atin                 Hilo                             100-10  
  9 Lindsey, Stetson             Kamehameha                        99-05  
 10 Bumanglag, Kamanuokekai      Kea'au                            99-04  
 11 Castaneda, Michael           Waiakea                        93-08.50  
 12 Agudo, Christian             Kea'au                            93-03  
 13 Chun, Ryan                   Kamehameha                        92-01  
 14 Kauvaka, Kama                Hilo                              87-00  
 15 Espaniola, Rylee             Hilo                              85-06  
 16 Eisen, Nicholas              Pahoa                             85-02  
 17 Williams, Mike               Hilo                              82-11  
 18 Tomas, Jeff                  Waiakea                           80-07  
 19 Shiroma, Brant               Waiakea                        80-06.50  
 20 Cortez, Aldon Hinalea        Kamehameha                        79-10  
 21 Tara-Antone, Jason           Hilo                              79-08  
 22 Lowery, Alokoa               Hilo                              78-02  
 23 Torrison, Chris              Hilo                              77-10  
 24 Cabanting, Micah             Hilo                              75-04  
 25 Lucas, Scott                 Kea'au                            73-01  
 26 Wroblewski, Race             Pahoa                             69-01  
 27 Vergado-Chung, Cody          Pahoa                             67-07  
 28 Salfan, Sawyer               Hilo                           65-04.50  
 29 Agno, Joshua                 Hilo                              64-06  
 30 Wise, Shadon                 Hilo                           62-06.50  
 31 Mizuba, Darwin               Waiakea                           61-00  
 32 Ramelb, Jess                 Kea'au                            51-00