Licensed to Kea'au High School          HY-TEK's Meet Manager 5/3/2014 07:36 PM
                    2014 BIIF Track and Field Championship                     
                              Kea'au High School                               
                       Kea'au HI  - 5/2/2014 to 5/3/2014                       
                                    Results                                    
 
Girls 100 Meter Dash
============================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
 Meet Record: # 12.54  2005        Fran Weems, Kealakehe                       
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Alysa Gamache             JR Kealakehe              12.93      12.95Q  1 
  2 Nicole Cristobal          FR Kealakehe              13.02      13.00Q  3 
  3 Meagan Kualii             JR Kamehameha             12.94      13.21Q  2 
  4 Harper Hottendorf         SR Kamehameha             13.08      13.11Q  1 
  5 Emma Taylor               10 Hawaii Prep            12.98      13.14Q  3 
  6 Kau'i Taylor              10 Hawaii Prep            13.29      13.39Q  2 
  7 Skye Rances               SR Waiakea                13.70      13.55q  1 
  8 Anathena Tuppein          12 Konawaena              13.34      13.56q  1 
  9 Mikela Mercier            11 Konawaena              13.52      13.56   3 
 10 Lolly Higa                SR Hilo HS                13.45      13.69   3 
 11 Li'I Maertens             SR Hilo HS                13.60      13.75   2 
 12 Hii Manoi                 SO Kealakehe              13.99      13.85   1 
 13 Alissa Nahale-Blanco      10 Konawaena              13.64      13.86   1 
 14 Caitlin Albrecht          SO Hilo HS                13.45      13.86   2 
 15 Starcia Deponte           SO Waiakea                13.71      13.93   2 
 16 Cherish Lau               12 Honokaa                14.05      14.01   2 
 17 Makana Keala              FR Waiakea                13.79      14.03   3 
 18 Caitlin Poe               SO Kamehameha             14.00      14.17   1 
 18 Makayla Tucker-Archie     SR Keaau HS               13.81      14.17   3 
 20 Makela Rincon             SO Pahoa HS                          14.25   3 
 21 Laura Silva               JR Keaau HS               13.96      14.61   2 
 
Girls 100 Meter Dash
================================================================================
 Meet Record: # 12.54  2005        Fran Weems, Kealakehe                       
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Emma Taylor               10 Hawaii Prep            13.14      12.72   10   
  2 Alysa Gamache             JR Kealakehe              12.95      12.87    8   
  3 Harper Hottendorf         SR Kamehameha             13.11      12.97    6   
  4 Nicole Cristobal          FR Kealakehe              13.00      12.98    4   
  5 Meagan Kualii             JR Kamehameha             13.21      13.18    2   
  6 Kau'i Taylor              10 Hawaii Prep            13.39      13.26    1   
  7 Anathena Tuppein          12 Konawaena              13.56      13.46  
  8 Skye Rances               SR Waiakea                13.55      13.61  
 
Girls 200 Meter Dash
============================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
 Meet Record: # 25.53  2005        Fran Weems, Kealakehe                       
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Alysa Gamache             JR Kealakehe              26.72      26.90Q  1 
  2 Nicole Cristobal          FR Kealakehe              26.97      26.92Q  3 
  3 Harper Hottendorf         SR Kamehameha             26.86      27.14Q  2 
  4 Emma Taylor               10 Hawaii Prep            27.29      26.96Q  3 
  5 Kunda Nicholson-Walker    SR Hilo HS                27.32      27.61Q  2 
  6 Anathena Tuppein          12 Konawaena              27.49      27.63Q  1 
  7 Camelle Martinez          SR Hilo HS                27.64      27.59q  3 
  8 Kau'i Taylor              10 Hawaii Prep            27.62      27.83q  1 
  9 Lolly Higa                SR Hilo HS                28.23      27.86   1 
 10 Kristiana Van Pernis      12 Hawaii Prep            28.41      27.97   2 
 11 Daysha Alameda            JR Keaau HS               27.88      27.99   3 
 12 Skye Rances               SR Waiakea                28.24      28.10   1 
 13 Caitlin Albrecht          SO Hilo HS                28.22      28.15   2 
 14 Gabriella Boyle           FR Kohala                 27.58      28.21   2 
 15 Muriel Assi               JR Keaau HS               28.69      28.47   3 
 16 Cherish Lau               12 Honokaa                28.94      28.50   1 
 17 Hii Manoi                 SO Kealakehe              29.02      28.82   1 
 18 Makana Keala              FR Waiakea                28.85      28.84   2 
 19 Nyla Orevillo             JR Waiakea                28.82      28.99   3 
 20 Genevieve Boyle           JR Kohala                 30.42      30.37   2 
 
Girls 200 Meter Dash
================================================================================
 Meet Record: # 25.53  2005        Fran Weems, Kealakehe                       
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Alysa Gamache             JR Kealakehe              26.90      26.11   10   
  2 Emma Taylor               10 Hawaii Prep            26.96      26.23    8   
  3 Harper Hottendorf         SR Kamehameha             27.14      26.94    6   
  4 Anathena Tuppein          12 Konawaena              27.63      27.54    4   
  5 Kunda Nicholson-Walker    SR Hilo HS                27.61      27.67    2   
  6 Lolly Higa                SR Hilo HS                27.86      28.12    1   
  7 Camelle Martinez          SR Hilo HS                27.59      28.28  
 -- Nicole Cristobal          FR Kealakehe              26.92        DNF  
 
Girls 400 Meter Dash
============================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
 Meet Record: # 57.98  4/30/2011   Zoe Sims, Hawaii Prep                       
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Gabriella Boyle           FR Kohala               1:02.19    1:02.44Q  3 
  2 Camelle Martinez          SR Hilo HS              1:02.15    1:02.87Q  2 
  3 Kunda Nicholson-Walker    SR Hilo HS              1:01.96    1:03.21Q  1 
  4 Li'I Maertens             SR Hilo HS              1:02.83    1:03.09Q  3 
  5 Brianna Cadaoas           SR Keaau HS             1:04.19    1:03.50Q  1 
  6 Kiana Fudala              JR Kealakehe            1:03.09    1:04.43Q  2 
  7 Cherish Lau               12 Honokaa              1:04.23    1:04.56q  1 
  8 Jaymie Salangsang         SO Waiakea              1:06.43    1:05.02q  3 
  9 Keiran Gillins             9 Honokaa              1:05.35    1:06.12   2 
 10 Savannah Toussaint        JR Hilo HS              1:06.20    1:06.78   3 
 11 Shariah Olomua            SO Kamehameha           1:06.45    1:07.27   2 
 12 Clara Sheffield           SR CLA                  1:07.40    1:08.52   1 
 13 Charlotte Taylor             Honokaa              1:09.13    1:09.29   3 
 14 Noelani Leialoha          FR Waiakea              1:08.51    1:09.54   2 
 15 Stephanie Sugai           SR CLA                  1:09.48    1:09.55   2 
 16 Brooke Bering             JR Kealakehe            1:08.16    1:10.52   1 
 17 Helena Saito              10 Honokaa              1:09.31    1:10.77   3 
 18 Genevieve Boyle           JR Kohala               1:09.88    1:11.10   1 
 
Girls 400 Meter Dash
================================================================================
 Meet Record: # 57.98  4/30/2011   Zoe Sims, Hawaii Prep                       
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Camelle Martinez          SR Hilo HS              1:02.87    1:01.26   10   
  2 Kunda Nicholson-Walker    SR Hilo HS              1:03.21    1:01.57    8   
  3 Gabriella Boyle           FR Kohala               1:02.44    1:02.04    6   
  4 Li'I Maertens             SR Hilo HS              1:03.09    1:03.51    4   
  5 Kiana Fudala              JR Kealakehe            1:04.43    1:03.94    2   
  6 Brianna Cadaoas           SR Keaau HS             1:03.50    1:04.06    1   
  7 Cherish Lau               12 Honokaa              1:04.56    1:04.60  
  8 Jaymie Salangsang         SO Waiakea              1:05.02    1:05.08  
 
Girls 800 Meter Run
============================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
 Meet Record: # 2:16.61  5/4/2013    Zoe Sims, Hawaii Prep                     
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Savannah Cochran          10 Hawaii Prep          2:27.60    2:33.08Q  2 
  2 Amelia Warnock            SO Hilo HS              2:30.41    2:33.76Q  3 
  3 Carmen Garson-Shumway     SR Hilo HS              2:19.37    2:35.08Q  1 
  4 Sabrina Disney            11 Hawaii Prep          2:38.91    2:33.14Q  2 
  5 Crystal Baysa             JR Kamehameha           2:35.39    2:35.13Q  1 
  6 Kristiana Van Pernis      12 Hawaii Prep          2:31.86    2:37.03Q  3 
  7 Clara Sheffield           SR CLA                  2:33.52    2:33.27q  2 
  8 Sydney Layaoen            FR Waiakea              2:40.31    2:38.81q  3 
  9 Madelyn Mumbert           JR Kealakehe            2:38.31    2:39.06   3 
 10 Sabrina Marvin             9 Hawaii Prep          2:45.51    2:43.41   1 
 11 Maria Fratinardo          SO Kamehameha           2:44.29    2:43.98   1 
 12 Stephanie Sugai           SR CLA                  2:47.59    2:47.31   3 
 13 Linnea Singleton          11 Konawaena            2:43.55    2:47.40   2 
 14 Shayli Nakamoto           11 Konawaena            2:35.31    2:49.39   1 
 15 Asuka Kobayshi            JR Kealakehe            2:46.89    2:49.48   2 
 16 Joy Rimel                 SO CLA                  2:53.45    2:50.41   1 
 17 Whittni Smith             SO Keaau HS             2:54.87    2:53.39   2 
 18 Casey Sanford             FR Kealakehe            2:48.80    2:54.11   2 
 19 Kaley Bannister           SR Kamehameha           2:46.89    2:54.99   3 
 20 Pi'ilani Yamanoha         FR Waiakea              2:52.19    2:59.85   1 
 
Girls 800 Meter Run
================================================================================
 Meet Record: # 2:16.61  5/4/2013    Zoe Sims, Hawaii Prep                     
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Carmen Garson-Shumway     SR Hilo HS              2:35.08    2:19.79   10   
  2 Kristiana Van Pernis      12 Hawaii Prep          2:37.03    2:23.52    8   
  3 Savannah Cochran          10 Hawaii Prep          2:33.08    2:26.24    6   
  4 Amelia Warnock            SO Hilo HS              2:33.76    2:31.45    4   
  5 Sabrina Disney            11 Hawaii Prep          2:33.14    2:32.74    2   
  6 Clara Sheffield           SR CLA                  2:33.27    2:34.89    1   
  7 Crystal Baysa             JR Kamehameha           2:35.13    2:35.08  
  8 Sydney Layaoen            FR Waiakea              2:38.81    2:37.37  
 
Girls 1500 Meter Run
=========================================================================
12 Advance:  Top 4 Each Heat plus Next 4 Best Times
 Meet Record: # 4:42.17  5/4/2013    Zoe Sims, Hawaii Prep                     
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
Preliminaries
  1 Savannah Cochran          10 Hawaii Prep          5:22.62    5:31.56Q 
  2 Hildhang Adona            12 Honokaa              5:35.84    5:41.34Q 
  3 Crystal Baysa             JR Kamehameha           5:28.31    5:31.85Q 
  4 Kristiana Van Pernis      12 Hawaii Prep          5:02.05    5:41.49Q 
  5 Carmen Garson-Shumway     SR Hilo HS              4:56.71    5:31.89Q 
  6 Sol Kisig                 JR St. Joseph           5:01.31    5:41.59Q 
  7 Sabrina Disney            11 Hawaii Prep          5:34.75    5:32.36Q 
  8 Kaley Bannister           SR Kamehameha           5:41.90    5:41.71Q 
  9 Madelyn Mumbert           JR Kealakehe            5:35.65    5:35.15q 
 10 Cezanne Guidry            JR Kealakehe            5:50.01    5:39.54q 
 11 Shayli Nakamoto           11 Konawaena            5:30.77    5:43.54q 
 12 Jodi Go                   FR Waiakea              5:50.74    5:47.10q 
 13 Maisie Kenney             SO Kealakehe            5:53.97    5:47.35  
 14 Saya Yabe                 FR Waiakea              5:33.52    5:47.40  
 15 Kahala Huddleston         SO Kamehameha           5:56.58    5:53.62  
 16 Riley Arroyo              SO Kealakehe            6:07.51    5:57.02  
 17 Vanessa Ignacio           SR Waiakea              5:56.01    5:57.76  
 18 Pi'ilani Yamanoha         FR Waiakea              6:02.79    6:07.21  
 19 Alexandra Vida            JR Keaau HS             6:07.45    6:17.44  
 
Girls 1500 Meter Run
================================================================================
 Meet Record: # 4:42.17  5/4/2013    Zoe Sims, Hawaii Prep                     
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Carmen Garson-Shumway     SR Hilo HS              5:31.89    4:53.92   10   
  2 Sol Kisig                 JR St. Joseph           5:41.59    4:56.59    8   
  3 Kristiana Van Pernis      12 Hawaii Prep          5:41.49    5:01.98    6   
  4 Savannah Cochran          10 Hawaii Prep          5:31.56    5:12.58    4   
  5 Sabrina Disney            11 Hawaii Prep          5:32.36    5:22.63    2   
  6 Crystal Baysa             JR Kamehameha           5:31.85    5:28.06    1   
  7 Shayli Nakamoto           11 Konawaena            5:43.54    5:30.76  
  8 Hildhang Adona            12 Honokaa              5:41.34    5:33.19  
  9 Madelyn Mumbert           JR Kealakehe            5:35.15    5:36.06  
 10 Maisie Kenney             SO Kealakehe            5:47.35    5:36.69  
 11 Cezanne Guidry            JR Kealakehe            5:39.54    5:39.47  
 12 Kaley Bannister           SR Kamehameha           5:41.71    5:45.69  
 
Girls 3000 Meter Run
================================================================================
 Meet Record: # 11:05.81  2005        Lucy Pollard, Hawaii Prep                
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Carmen Garson-Shumway     SR Hilo HS             10:50.52   11:04.23#  10   
  2 Sol Kisig                 JR St. Joseph          11:10.56   11:04.94#   8   
  3 Kristiana Van Pernis      12 Hawaii Prep         10:54.20   11:18.92    6   
  4 Saya Yabe                 FR Waiakea             11:51.63   11:50.85    4   
  5 Sabrina Disney            11 Hawaii Prep         11:54.27   12:11.72    2   
  6 Savannah Cochran          10 Hawaii Prep         13:22.42   12:19.87    1   
  7 Cezanne Guidry            JR Kealakehe           12:30.03   12:24.58  
  8 Jodi Go                   FR Waiakea             13:14.93   12:33.77  
  9 Vanessa Ignacio           SR Waiakea             13:08.15   12:39.88  
 10 Maisie Kenney             SO Kealakehe           12:46.92   12:46.14  
 11 Kaley Bannister           SR Kamehameha          12:54.01   12:48.72  
 12 Riley Arroyo              SO Kealakehe           13:05.74   12:49.90  
 13 Kahala Huddleston         SO Kamehameha          12:57.71   12:59.64  
 14 Maria Fratinardo          SO Kamehameha          13:15.55   13:02.46  
 15 Crystal Baysa             JR Kamehameha          12:40.37   13:27.40  
 
Girls 100 Meter Hurdles
============================================================================
8 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
 Meet Record: # 14.73  5/4/2012    Emalia Galdeira, Konawaena                  
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Casey Poe                 SR Kamehameha             15.83      15.73Q  2 
  2 Emma Taylor               10 Hawaii Prep            15.18      16.38Q  1 
  3 Mikela Cabel              SR Kamehameha             16.84      16.97Q  1 
  4 Ella Kotner               11 Hawaii Prep            18.06      18.40Q  2 
  5 Skye Ombac                SR Waiakea                17.71      17.61Q  1 
  6 Lokelani Ching            10 Hawaii Prep            18.76      18.50Q  2 
  7 Mehana Sabado-Halpern     JR Hilo HS                16.54      18.88q  2 
  8 Tia Nelson                SR Kealakehe              18.87      18.96q  1 
  9 Cydne Correia             11 Honokaa                19.63      19.52   2 
 10 Layn Glenn                SO Kamehameha             20.35      19.54   1 
 11 Gracelin Castro           FR Waiakea                19.76      19.59   1 
 12 Kylee Hayashida           SO Kamehameha             19.50      19.67   2 
 13 Destiny Abilla            JR Pahoa HS               20.88      19.92   2 
 14 Olivia Hettel-Hori        SO Kealakehe              19.31      20.17   1 
 15 Taru Aitola               11 Hawaii Prep            20.53      20.74   2 
 
Girls 100 Meter Hurdles
================================================================================
 Meet Record: # 14.73  5/4/2012    Emalia Galdeira, Konawaena                  
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Emma Taylor               10 Hawaii Prep            16.38      15.08   10   
  2 Casey Poe                 SR Kamehameha             15.73      15.28    8   
  3 Mehana Sabado-Halpern     JR Hilo HS                18.88      16.39    6   
  4 Mikela Cabel              SR Kamehameha             16.97      16.80    4   
  5 Skye Ombac                SR Waiakea                17.61      17.40    2   
  6 Ella Kotner               11 Hawaii Prep            18.40      18.11    1   
  7 Lokelani Ching            10 Hawaii Prep            18.50      18.66  
  8 Cydne Correia             11 Honokaa                19.52      18.99  
 
Girls 300 Meter Hurdles
============================================================================
8 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
 Meet Record: # 45.09  5/4/2013    Ua Ruedy, Konawaena                         
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Mehana Sabado-Halpern     JR Hilo HS                46.50      46.68Q  2 
  2 Emma Taylor               10 Hawaii Prep            45.40      47.66Q  1 
  3 Casey Poe                 SR Kamehameha             50.12      49.14Q  1 
  4 Mikela Cabel              SR Kamehameha             47.05      49.17Q  2 
  5 Skye Ombac                SR Waiakea                50.50      51.68Q  1 
  6 Ella Kotner               11 Hawaii Prep            51.60      53.24Q  2 
  7 Rianna Yoneda             SO Keaau HS               54.28      52.94q  1 
  8 Leilani Howard            SR Kealakehe              54.21      54.31q  1 
  9 Layn Glenn                SO Kamehameha             54.09      54.48   2 
 10 Makela Rincon             SO Pahoa HS               55.98      54.66   2 
 11 Lokelani Ching            10 Hawaii Prep            54.76      54.79   2 
 12 Gracelin Castro           FR Waiakea                54.74      55.18   2 
 13 Taru Aitola               11 Hawaii Prep            55.43      55.78   1 
 14 Cassidy Kelii             SO Kamehameha             56.05      56.56   1 
 15 Tia Nelson                SR Kealakehe              56.61      58.88   2 
 
Girls 300 Meter Hurdles
================================================================================
 Meet Record: # 45.09  5/4/2013    Ua Ruedy, Konawaena                         
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Emma Taylor               10 Hawaii Prep            47.66      45.91   10   
  2 Mikela Cabel              SR Kamehameha             49.17      46.84    8   
  3 Casey Poe                 SR Kamehameha             49.14      47.22    6   
  4 Mehana Sabado-Halpern     JR Hilo HS                46.68      47.44    4   
  5 Skye Ombac                SR Waiakea                51.68      50.28    2   
  6 Ella Kotner               11 Hawaii Prep            53.24      52.02    1   
  7 Leilani Howard            SR Kealakehe              54.31      52.41  
  8 Rianna Yoneda             SO Keaau HS               52.94      53.46  
 
Girls 4x100 Meter Relay
================================================================================
 Meet Record: # 51.05  5/4/2013    KS Hawaii, KS Hawaii                        
                       Poe,Kuali'i,Cabel,Hottendorf                      
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kamehameha                                          51.09      49.94#  10   
     1) Meagan Kualii JR                2) Harper Hottendorf SR           
     3)                                 4) Casey Poe SR                   
  2 Kealakehe High School                               50.74      50.30#   8   
     1)                                 2) Nicole Cristobal FR            
     3) Kiana Fudala JR                 4) Alysa Gamache JR               
  3 Hilo High School                                    51.05      50.80#   6   
     1) Mehana Sabado-Halpern JR        2) Lolly Higa SR                  
     3) Camelle Martinez SR             4) Li'I Maertens SR               
  4 Hawaii Prep                                         51.60      51.77    4   
     1) Emma Taylor 10                  2) Kau'i Taylor 10                
     3) Rowan Kotner 9                  4)                                
  5 Konawaena High School                               52.49      52.32    2   
     1) Anathena Tuppein 12             2) Mikela Mercier 11              
     3) Alissa Nahale-Blanco 10         4)                                
  6 Waiakea                                             53.31      52.54    1   
     1) Skye Rances SR                  2) Starcia Deponte SO             
     3) Makana Keala FR                 4) Nyla Orevillo JR               
  7 Keaau HS                                            53.59      53.41  
     1) Makayla Tucker-Archie SR        2) Tiani Teanio JR                
     3) Laura Silva JR                  4) Muriel Assi JR                 
  8 Pahoa High School                                   57.15      56.50  
     1) Destiny Abilla JR               2) Makela Rincon SO               
     3) Darcy Salmo                     4)                                
 
Girls 4x400 Meter Relay
================================================================================
 Meet Record: # 4:06.22  5/4/2013    Hawaii Prep, Hawaii Prep                  
                         Taylor,Van Pernis,Haight,Sims                     
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hilo High School                                  4:10.46    4:07.36   10   
     1)                                 2) Mehana Sabado-Halpern JR       
     3) Kunda Nicholson-Walker SR       4) Camelle Martinez SR            
  2 Kamehameha                                        4:30.23    4:15.21    8   
     1)                                 2) Mikela Cabel SR                
     3) Harper Hottendorf SR            4)                                
  3 Konawaena High School                             4:17.80    4:20.60    6   
     1) Celena Molina 9                 2) Shayli Nakamoto 11             
     3)                                 4) Anathena Tuppein 12            
  4 Honokaa High School                               4:45.65    4:22.00    4   
     1) Cherish Lau 12                  2) Charlotte Taylor               
     3) Hildhang Adona 12               4) Keiran Gillins 9               
  5 Hawaii Prep                                       4:27.40    4:22.58    2   
     1) Kristiana Van Pernis 12         2)                                
     3) Emma Taylor 10                  4)                                
  6 Waiakea                                           4:33.68    4:25.51    1   
     1) Jaymie Salangsang SO            2)                                
     3) Nyla Orevillo JR                4) Skye Ombac SR                  
  7 Kealakehe High School                             4:32.00    4:34.51  
     1) Brooke Bering JR                2) Kiana Fudala JR                
     3) Alysa Gamache JR                4) Leilani Howard SR              
 -- Keaau HS                                          4:20.46         DQ   impeding
     1) Brianna Cadaoas SR              2) Rianna Yoneda SO               
     3) Muriel Assi JR                  4) Daysha Alameda JR              
 
Girls High Jump
================================================================================
 Meet Record: # 5-03.25  2007        Erika Cushnie, Hawaii Prep                
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Daysha Alameda            JR Keaau HS             5-00.00    5-01.00   10   
  2 Kau'i Taylor              10 Hawaii Prep          5-02.00    5-00.00    8   
  3 Nicole Cristobal          FR Kealakehe            4-10.00    4-10.00    6   
  4 Tiffany Kurozawa          SR Kealakehe            4-08.00    4-08.00    3   
  4 Casey Poe                 SR Kamehameha           4-08.00    4-08.00    3   
  6 Meagan Kualii             JR Kamehameha           4-08.00    4-08.00    1   
  7 Leila Morrison            11 Hawaii Prep          4-06.00    4-06.00  
  8 Ivy Conley                11 Hawaii Prep          4-10.00    4-06.00  
  9 Taira Javar               FR Waiakea              4-02.00    4-04.00  
  9 Whittni Smith             SO Keaau HS             4-04.00    4-04.00  
  9 Sandy Jardine             SR Kamehameha           4-04.00    4-04.00  
  9 Monique Apuakehau         JR Waiakea              4-04.00    4-04.00  
 13 Cydne Correia             11 Honokaa              4-02.00    4-02.00  
 13 Jaymie Salangsang         SO Waiakea              4-02.00    4-02.00  
 13 Caitlin Poe               SO Kamehameha           4-06.00    4-02.00  
 -- Alayna McGuiness           9 Hawaii Prep          4-10.00         NH  
 -- Hii Manoi                 SO Kealakehe            4-06.00         NH  
 -- Sydney Layaoen            FR Waiakea              4-02.00         NH  
 
Girls Pole Vault
================================================================================
 Meet Record: # 11-00  5/10/2008   Daysha Viernes, Hilo                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Darien Calicdan           SO Waiakea              8-00.00    9-06.00   10   
  2 Alysha Medieros           JR Hilo HS              9-06.00    9-06.00    8   
  3 Monique Apuakehau         JR Waiakea              8-06.00    8-06.00    6   
  4 Tori Greco Hiranaka       11 Hawaii Prep          9-00.00    8-06.00    4   
  5 Rowan Kotner               9 Hawaii Prep          7-06.00    8-00.00    2   
  6 Kimi Cantyne              12 Hawaii Prep          7-06.00    7-00.00    1   
  7 Vera Mahoney              11 Hawaii Prep          7-06.00    7-00.00  
  8 Rachel Serion             JR Kealakehe            7-06.00    6-06.00  
  8 Ariana Kaneshiro          FR Kealakehe            6-00.00    6-06.00  
 -- Makeala Hodson            SO Kamehameha           5-06.00         NH  
 
Girls Long Jump
=========================================================================
Top 8 Advance by Time
 Meet Record: # 18-03.75  4/30/2011   Emalia Galdeira, Konawaena               
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
Preliminaries
  1 Meagan Kualii             JR Kamehameha          17-00.50   17-00.50q 
  2 Kunda Nicholson-Walker    SR Hilo HS             17-01.00   16-04.75q 
  3 Nicole Cristobal          FR Kealakehe           16-07.50   16-03.00q 
  4 Mehana Sabado-Halpern     JR Hilo HS             16-04.25   15-10.50q 
  5 Kau'i Taylor              10 Hawaii Prep         15-10.75   15-10.00q 
  6 Skye Ombac                SR Waiakea             14-11.25   15-03.75q 
  7 Mikela Cabel              SR Kamehameha          15-10.00   15-01.50q 
  8 Skye Rances               SR Waiakea             15-02.00   15-00.75q 
  9 Tiani Teanio              JR Keaau HS            15-01.75   15-00.50  
 10 Tiffany Kurozawa          SR Kealakehe           14-10.75   14-08.00  
 11 Monique Apuakehau         JR Waiakea             15-00.75   14-04.50  
 12 Susana Holika             SO Hilo HS             14-03.50   14-03.00  
 13 Cydne Correia             11 Honokaa             14-04.75   14-00.75  
 14 Anathena Tuppein          12 Konawaena           15-04.00   13-11.00  
 15 Tori Teanio               SO Keaau HS            13-00.50   13-01.25  
 16 Asia Morris               11 Konawaena           13-00.50   12-08.00  
 17 Sandy Jardine             SR Kamehameha          13-01.25   12-03.75  
 18 Savannah Toussaint        JR Hilo HS             13-07.00   12-02.50  
 
Girls Long Jump
================================================================================
 Meet Record: # 18-03.75  4/30/2011   Emalia Galdeira, Konawaena               
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Nicole Cristobal          FR Kealakehe           16-03.00   17-02.00   10   
      16-03  17-02  16-07.25  16-06.25        
  2 Meagan Kualii             JR Kamehameha          17-00.50   17-00.50    8   
      17-00.50  FOUL  15-06.75  15-08        
  3 Kunda Nicholson-Walker    SR Hilo HS             16-04.75   16-06.25    6   
      16-04.75  FOUL  15-09.75  16-06.25        
  4 Mehana Sabado-Halpern     JR Hilo HS             15-10.50   16-03.75    4   
      15-10.50  15-00.25  16-03.75  16-02.50        
  5 Kau'i Taylor              10 Hawaii Prep         15-10.00   15-10.00    2   
      15-10  15-05.50  15-01.75  15-01.25        
  6 Mikela Cabel              SR Kamehameha          15-01.50   15-07.25    1   
      15-01.50  15-03.75  14-11.50  15-07.25        
  7 Skye Ombac                SR Waiakea             15-03.75   15-04.25  
      15-03.75  15-04.25  14-10.50  14-11.75        
  8 Skye Rances               SR Waiakea             15-00.75   15-02.75  
      15-00.75  14-09  15-02.75  14-08.25       
 
Girls Triple Jump
=========================================================================
Top 8 Advance by Time
 Meet Record: # 36-06.75  5/4/2012    Emalia Galdeira, Konawaena               
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
Preliminaries
  1 Casey Poe                 SR Kamehameha          35-04.00   35-10.25q 
  2 Mehana Sabado-Halpern     JR Hilo HS             36-10.00   34-06.75q 
  3 Nicole Cristobal          FR Kealakehe           34-02.00   34-02.50q 
  4 Meagan Kualii             JR Kamehameha          34-09.00   33-05.25q 
  5 Mikela Cabel              SR Kamehameha          34-02.00   33-02.50q 
  6 Kunda Nicholson-Walker    SR Hilo HS             33-06.25   32-10.50q 
  7 Tiani Teanio              JR Keaau HS            31-05.00   32-09.75q 
  8 Tiffany Kurozawa          SR Kealakehe           31-01.50   32-03.25q 
  9 Alysha Medieros           JR Hilo HS             34-03.50   32-01.50  
 10 Kau'i Taylor              10 Hawaii Prep         33-09.00   32-01.25  
 11 Susana Holika             SO Hilo HS             31-11.25   31-03.25  
 12 Skye Rances               SR Waiakea             31-11.50   31-03.00  
 13 Tori Teanio               SO Keaau HS            31-03.00   28-11.75  
 14 Asia Kaden                12 Hawaii Prep         28-10.50   27-09.25  
 
Girls Triple Jump
================================================================================
 Meet Record: # 36-06.75  5/4/2012    Emalia Galdeira, Konawaena               
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Casey Poe                 SR Kamehameha          35-10.25   35-10.25   10   
      35-10.25  34-09.75  33-05  35-00.25        
  2 Nicole Cristobal          FR Kealakehe           34-02.50   35-06.75    8   
      34-02.50  34-01.50  33-10.25  35-06.75        
  3 Meagan Kualii             JR Kamehameha          33-05.25   35-06.25    6   
      33-05.25  34-01.75  FOUL  35-06.25        
  4 Mehana Sabado-Halpern     JR Hilo HS             34-06.75   35-02.50    4   
      34-06.75  35-02.50  34-08.75  34-02.50        
  5 Kunda Nicholson-Walker    SR Hilo HS             32-10.50   34-07.00    2   
      32-10.50  34-07  FOUL  33-05.50        
  6 Mikela Cabel              SR Kamehameha          33-02.50   33-02.50    1   
      33-02.50  FOUL  32-00  32-05.75        
  7 Tiani Teanio              JR Keaau HS            32-09.75   32-09.75  
      32-09.75  31-04.50  31-03.25  31-04.25        
  8 Tiffany Kurozawa          SR Kealakehe           32-03.25   32-03.25  
      32-03.25  ND  ND  ND       
 
Girls Shot Put
=========================================================================
Top 8 Advance by Time
 Meet Record: # 38-05  2004        Krystal Moore, Hilo HS                      
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
Preliminaries
  1 Ula Brostek               11 Hawaii Prep         33-11.00   36-01.00q 
  2 Chenoa Rogers             FR Hilo HS             32-08.00   32-09.00q 
  3 'alohi Chambless          11 Hawaii Prep         29-10.25   31-06.25q 
  4 Alisi Pulupaki            SO Hilo HS             31-09.00   31-01.75q 
  5 Kamalani Alves            FR Hilo HS             31-07.50   30-06.50q 
  5 Sasha Kauwale             JR Pahoa HS            29-01.00   30-06.50q 
  7 Ofa Folau                 SR Waiakea             32-07.75   29-10.75q 
  8 Caley Saragosa            SR Kamehameha          30-03.00   29-03.50q 
  9 Asinaulu Holika           FR Hilo HS             33-01.75   29-01.50  
 10 Genel Joy Galvez          FR Keaau HS            27-11.00   28-10.00  
 11 Jasmine Oher              JR Keaau HS            27-04.00   28-08.00  
 12 Mele Folau                SO Waiakea             27-10.75   27-01.00  
 13 Jadeen Brown              JR Pahoa HS            26-00.50   26-11.25  
 14 Brandi Naihe              JR Kealakehe           27-02.50   26-10.75  
 15 Micah Decleene            SO CLA                 23-04.00   24-10.75  
 
Girls Shot Put
================================================================================
 Meet Record: # 38-05  2004        Krystal Moore, Hilo HS                      
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Ula Brostek               11 Hawaii Prep         36-01.00   36-01.00   10   
      36-01  36-00.75  34-09.75  31-01.75        
  2 Chenoa Rogers             FR Hilo HS             32-09.00   32-11.50    8   
      32-09  29-04.25  FOUL  32-11.50        
  3 'alohi Chambless          11 Hawaii Prep         31-06.25   31-06.25    6   
      31-06.25  30-02  FOUL  30-03.50        
  4 Alisi Pulupaki            SO Hilo HS             31-01.75   31-01.75    4   
      31-01.75  FOUL  28-07.75  27-11.50        
  5 Ofa Folau                 SR Waiakea             29-10.75   31-01.25    2   
      29-10.75  28-05.25  31-01.25  28-10.75        
  6 Asinaulu Holika           FR Hilo HS             29-01.50   31-00.25    1   
     x   30-04  31-00.25  FOUL       
  7 Kamalani Alves            FR Hilo HS             30-06.50   30-11.75  
      30-06.50  30-08.50  30-11.75  30-10.25        
  8 Sasha Kauwale             JR Pahoa HS            30-06.50   30-06.75  
      30-06.50  30-06.75  28-03.25  30-04.50        
 
Girls Discus Throw
=========================================================================
Top 8 Advance by Time
 Meet Record: # 126-06.50  5/8/2010    Kaopua Sutton, Kamehameha HI            
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
Preliminaries
  1 Ula Brostek               11 Hawaii Prep           105-01     103-02q 
  2 Li'I Maertens             SR Hilo HS             91-11.75     102-00q 
  3 Molini Vaka               FR Hilo HS                90-08     100-03q 
  4 Ofa Folau                 SR Waiakea               100-10      99-09q 
  5 Elaine Najera             SR Hilo HS               105-03      98-09q 
  6 Caley Saragosa            SR Kamehameha             96-09      97-07q 
  7 Brandi Naihe              JR Kealakehe           79-04.50      93-11q 
  8 Mele Folau                SO Waiakea             84-07.50      90-02q 
  9 'alohi Chambless          11 Hawaii Prep         92-09.75      88-11  
 10 Genel Joy Galvez          FR Keaau HS               83-04      84-10  
 10 Wiresita Poch             SO Hilo HS                87-04      84-10  
 12 Jadeen Brown              JR Pahoa HS            82-00.50      76-04  
 13 Jaymie Dexter             SR Pahoa HS               74-08      73-08  
 14 Sasha Kauwale             JR Pahoa HS               73-08      72-10  
 15 Maria Calso               FR Keaau HS               75-08      72-03  
 16 Jasmine Oher              JR Keaau HS               76-06      70-05  
 17 Rhima Inocela                Pahoa HS                          64-11  
 18 Jennifer Tabios           JR Ka'u HS                73-07      64-05  
 
Girls Discus Throw
================================================================================
 Meet Record: # 126-06.50  5/8/2010    Kaopua Sutton, Kamehameha HI            
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Li'I Maertens             SR Hilo HS               102-00     112-10   10   
      102-00  ND  87-07  112-10        
  2 Ofa Folau                 SR Waiakea                99-09     106-11    8   
      99-09  83-05  106-11  ND        
  3 Ula Brostek               11 Hawaii Prep           103-02     104-10    6   
      103-02  104-10  94-01  103-02       
  4 Elaine Najera             SR Hilo HS                98-09     103-07    4   
      98-09  ND  91-01  103-07        
  5 Molini Vaka               FR Hilo HS               100-03     100-03    2   
      100-03  92-01  ND  96-06        
  6 Caley Saragosa            SR Kamehameha             97-07      97-07    1   
      97-07  80-05  89-11  ND        
  7 Brandi Naihe              JR Kealakehe              93-11      96-10  
      93-11  90-00  93-07  96-10        
  8 Mele Folau                SO Waiakea                90-02      90-02  
      90-02  ND  85-02  81-06       
 
Boys 100 Meter Dash
============================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
 Meet Record: # 10.84  1996        Casey Flores, Konawaena                     
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Luca Vartic               10 Konawaena              11.20      11.16Q  1 
  2 Mike Williams             SR Hilo HS                11.37      11.31Q  2 
  3 Devin Preston             SR Waiakea                11.44      11.36Q  3 
  4 Christopher Higuchi       12 Konawaena              11.60      11.49Q  3 
  5 Pookela Hanato-Smith      12 Konawaena              11.57      11.51Q  2 
  6 Tyson Pasco-Brown         SR Waiakea                11.48      11.52Q  1 
  7 Tre Evans-Dumaran         SO Kamehameha             11.53      11.50q  3 
  8 Brandon Howes             12 Konawaena              11.76      11.57q  1 
  9 Chastin Kekahuna          SR Kamehameha             11.69      11.57   2 
 10 Isaiah DeSilva            JR Waiakea                11.85      11.63   2 
 11 Roskassa Johnson          SR Hilo HS                11.61      11.64   1 
 12 Joseph Benitez            JR Kealakehe              11.78      11.67   1 
 13 Nakaiya Kerr              SR CLA                    11.88      11.75   3 
 14 Kamakana Pagan            FR Kamehameha             11.96      11.78   1 
 15 Isaac Navarro             JR Kealakehe              11.96      11.80   1 
 16 Desmond Donios            SR Keaau HS               11.74      11.86   3 
 17 Kahuhipa Donner           SR Keaau HS               11.91      11.87   3 
 18 Faaolaina Teofilo         SR Kamehameha             11.75      11.97   2 
 19 Justin Frias              SO Hilo HS                11.94      12.04   2 
 
Boys 100 Meter Dash
================================================================================
 Meet Record: # 10.84  1996        Casey Flores, Konawaena                     
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Luca Vartic               10 Konawaena              11.16      11.08   10   
  2 Mike Williams             SR Hilo HS                11.31      11.25    8   
  3 Devin Preston             SR Waiakea                11.36      11.40    6   
  4 Tre Evans-Dumaran         SO Kamehameha             11.50      11.49    4   
  5 Brandon Howes             12 Konawaena              11.57      11.53    2   
  6 Tyson Pasco-Brown         SR Waiakea                11.52      11.60    1   
  7 Christopher Higuchi       12 Konawaena              11.49      11.61  
 -- Pookela Hanato-Smith      12 Konawaena              11.51         FS  
 
Boys 200 Meter Dash
============================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
 Meet Record: # 21.44  1996        Casey Flores, Konawaena                     
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Mike Williams             SR Hilo HS                22.86      22.78Q  2 
  2 Luca Vartic               10 Konawaena              22.83      22.79Q  1 
  3 Devin Preston             SR Waiakea                23.06      23.11Q  3 
  4 Chastin Kekahuna          SR Kamehameha             23.58      23.12Q  3 
  5 Kekoa Mundo               SR CLA                    23.46      23.25Q  1 
  6 Pookela Hanato-Smith      12 Konawaena              23.58      23.38Q  2 
  7 Isaiah DeSilva            JR Waiakea                23.65      23.32q  3 
  8 Roskassa Johnson          SR Hilo HS                23.86      23.34q  1 
  9 Christopher Higuchi       12 Konawaena              23.28      23.37   3 
 10 Cohlby Roy Espaniola      JR Keaau HS               23.36      23.39   2 
 11 Phil Aganus               SR Kamehameha             23.57      23.46   1 
 12 Joseph Benitez            JR Kealakehe              23.72      23.48   2 
 13 Tyson Pasco-Brown         SR Waiakea                23.76      23.79   1 
 14 Kamakana Pagan            FR Kamehameha             23.97      23.84   3 
 15 Isaac Navarro             JR Kealakehe              23.88      23.88   2 
 16 Seanry Agbayani           12 Honokaa                23.92      24.09   3 
 17 Nakaiya Kerr              SR CLA                    24.52      24.14   1 
 18 Faaolaina Teofilo         SR Kamehameha             24.23      24.16   1 
 19 Desmond Donios            SR Keaau HS               23.99      24.29   2 
 20 Maile Etherton             9 Hawaii Prep            24.72      24.70   3 
 21 Jevin Demento             12 Honokaa                25.22      24.74   1 
 22 Brandon Ramey             JR Keaau HS               24.64      24.75   3 
 23 Shawn Joseph              SO Pahoa HS               25.16      24.81   2 
 24 Joshua Patterson          11 Hawaii Prep            24.62      24.85   2 
 
Boys 200 Meter Dash
================================================================================
 Meet Record: # 21.44  1996        Casey Flores, Konawaena                     
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Luca Vartic               10 Konawaena              22.79      22.64   10   
  2 Mike Williams             SR Hilo HS                22.78      22.70    8   
  3 Devin Preston             SR Waiakea                23.11      23.03    6   
  4 Christopher Higuchi       12 Konawaena              23.37      23.34    4   
  5 Isaiah DeSilva            JR Waiakea                23.32      23.35    2   
  6 Kekoa Mundo               SR CLA                    23.25      23.44    1   
  7 Roskassa Johnson          SR Hilo HS                23.34      23.48  
  8 Chastin Kekahuna          SR Kamehameha             23.12      23.69  
 
Boys 400 Meter Dash
============================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
 Meet Record: # 49.04  2001        Jonathon Peralto, Hilo HS                   
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Calebjon Statler-Ellamar  SR Hilo HS                52.68      51.70Q  3 
  2 Cohlby Roy Espaniola      JR Keaau HS               52.49      52.56Q  2 
  3 Kekoa Mundo               SR CLA                    51.51      52.76Q  1 
  4 Chastin Kekahuna          SR Kamehameha             53.13      51.99Q  3 
  5 Gavin Ulman               JR Kealakehe              53.28      52.95Q  1 
  6 Scott Henderson           SR Kealakehe              53.14      53.23Q  2 
  7 Seanry Agbayani           12 Honokaa                53.34      53.54q  1 
  8 Roskassa Johnson          SR Hilo HS                54.04      53.79q  2 
  9 Jeffery Ferrell           JR Keaau HS               53.55      53.89   3 
 10 Davy Ragland              11 Hawaii Prep            54.95      54.86   3 
 11 Faaolaina Teofilo         SR Kamehameha             55.09      54.97   2 
 12 Thomas Johnston           10 Konawaena              55.42      55.16   1 
 13 Hokupaa Kahookaulana      JR Pahoa HS               56.02      55.44   3 
 14 Jevin Demento             12 Honokaa                56.95      56.16   2 
 15 Jantzen Hing              SO Kealakehe              55.99      56.33   2 
 16 Harrison Bierman          SO Hilo HS                56.24      56.44   3 
 17 Rammell Transfiguracion   JR Kealakehe              56.45      57.15   2 
 18 Kainalu Lau                  Honokaa                56.98      57.46   3 
 19 Mitchell O'Conner         SO Keaau HS               56.83      57.49   1 
 20 Zech Decleene             SR CLA                    57.78      58.07   3 
 21 Keala Fong                SR Waiakea                56.70      58.19   1 
 22 Michael Kokal             12 Hawaii Prep            55.70      58.36   1 
 
Boys 400 Meter Dash
================================================================================
 Meet Record: # 49.04  2001        Jonathon Peralto, Hilo HS                   
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Kekoa Mundo               SR CLA                    52.76      51.01   10   
  2 Calebjon Statler-Ellamar  SR Hilo HS                51.70      51.55    8   
  3 Cohlby Roy Espaniola      JR Keaau HS               52.56      51.82    6   
  4 Chastin Kekahuna          SR Kamehameha             51.99      51.83    4   
  5 Scott Henderson           SR Kealakehe              53.23      53.23    2   
  6 Gavin Ulman               JR Kealakehe              52.95      53.38    1   
  7 Roskassa Johnson          SR Hilo HS                53.79      53.60  
  8 Seanry Agbayani           12 Honokaa                53.54      55.30  
 
Boys 800 Meter Run
============================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
 Meet Record: # 1:59.49  5/10/2008   Nick Ucker, Christian Libert              
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Carlos Valdez             JR Keaau HS             2:04.41    2:06.12Q  2 
  2 Jeffery Ferrell           JR Keaau HS             2:02.62    2:06.67Q  1 
  3 Louie Ondo                SO Waiakea              2:04.65    2:08.65Q  3 
  4 Mark Pacris                  Waiakea              2:06.43    2:06.98Q  1 
  5 Anthony Conners           12 Honokaa              2:05.77    2:07.26Q  2 
  6 Kellen Gillins            12 Hawaii Prep          2:05.22    2:09.43Q  3 
  7 Timon Skinner             SR Hilo HS              2:08.46    2:08.75q  1 
  8 Levi Albano               SR Keaau HS             2:13.95    2:10.59q  3 
  9 Lawrence Barrett           9 Konawaena            2:14.83    2:12.02   1 
 10 Tre Soultz                SO Waiakea              2:14.10    2:12.35   1 
 11 Andruw Nakamura           10 Konawaena            2:13.96    2:12.42   2 
 12 Tyler Honda               SR Waiakea              2:14.42    2:13.87   2 
 13 Michael Spetich           12 Hawaii Prep          2:16.15    2:14.10   1 
 14 Grant Kiunihiro           JR Hilo HS              2:13.80    2:14.63   3 
 15 Ryan Cruz                 SR Kamehameha           2:13.00    2:15.50   2 
 16 Simon Ellis               10 Konawaena            2:17.11    2:17.52   1 
 17 Dayson Alip               JR Kamehameha           2:15.96    2:24.51   2 
 18 Caleb Baptiste            JR Kamehameha           2:15.70    2:25.70   3 
 19 Kobe Miller                  Pahoa HS                        2:30.38   3 
 20 Michael Von Rumorh        SO Kealakehe            2:21.53    2:31.63   2 
 
Boys 800 Meter Run
================================================================================
 Meet Record: # 1:59.49  5/10/2008   Nick Ucker, Christian Libert              
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Louie Ondo                SO Waiakea              2:08.65    1:59.68   10   
  2 Jeffery Ferrell           JR Keaau HS             2:06.67    2:01.78    8   
  3 Carlos Valdez             JR Keaau HS             2:06.12    2:03.84    6   
  4 Kellen Gillins            12 Hawaii Prep          2:09.43    2:03.86    4   
  5 Anthony Conners           12 Honokaa              2:07.26    2:05.94    2   
  6 Mark Pacris                  Waiakea              2:06.98    2:06.15    1   
  7 Timon Skinner             SR Hilo HS              2:08.75    2:07.13  
  8 Lawrence Barrett           9 Konawaena            2:12.02    2:14.54  
 
Boys 1500 Meter Run
=========================================================================
12 Advance:  Top 4 Each Heat plus Next 4 Best Times
 Meet Record: # 4:09.75  2007        Keoni Ucker, Christian Liberty            
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
Preliminaries
  1 Michael Spetich           12 Hawaii Prep          4:35.35    4:34.31Q 
  2 Carlos Valdez             JR Keaau HS             4:17.72    4:37.27Q 
  3 Ian McQuate               SR Waiakea              4:11.49    4:37.31Q 
  4 Lawrence Barrett           9 Konawaena            4:29.48    4:39.08Q 
  5 Axl Aricayos              SO Waiakea              4:31.98    4:37.46Q 
  6 Thunder Frost             JR Kealakehe            4:27.49    4:40.14Q 
  7 Adalberto Malagon         SO Kealakehe            4:38.01    4:37.47Q 
  8 Louie Ondo                SO Waiakea              4:11.16    4:40.18Q 
  9 Jake McCafferty           11 Hawaii Prep          4:31.33    4:37.89q 
 10 Levi Albano               SR Keaau HS             4:37.98    4:39.61q 
 11 Josiah Adams              JR Kohala               4:34.08    4:41.65q 
 12 Sean Quinlan              12 Honokaa              4:41.07    4:41.93q 
 13 Isaiah Lawson             SR Keaau HS             4:44.53    4:43.25  
 14 Issac Angelo              11 Honokaa              4:40.81    4:45.20  
 15 Christian Lawson          SR Keaau HS             4:47.08    4:46.16  
 16 Josh Lawcock              SR Kamehameha           4:56.00    4:57.70  
 17 Jake Lai                  12 Hawaii Prep          4:45.17    5:03.65  
 18 Conrad Salboro            JR Kamehameha           5:00.36    5:11.25  
 
Boys 1500 Meter Run
================================================================================
 Meet Record: # 4:09.75  2007        Keoni Ucker, Christian Liberty            
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Louie Ondo                SO Waiakea              4:40.18    4:07.77#  10   
  2 Ian McQuate               SR Waiakea              4:37.31    4:11.08    8   
  3 Carlos Valdez             JR Keaau HS             4:37.27    4:15.85    6   
  4 Lawrence Barrett           9 Konawaena            4:39.08    4:22.88    4   
  5 Axl Aricayos              SO Waiakea              4:37.46    4:23.18    2   
  6 Thunder Frost             JR Kealakehe            4:40.14    4:26.45    1   
  7 Levi Albano               SR Keaau HS             4:39.61    4:26.48  
  8 Adalberto Malagon         SO Kealakehe            4:37.47    4:30.52  
  9 Josiah Adams              JR Kohala               4:41.65    4:33.45  
 10 Michael Spetich           12 Hawaii Prep          4:34.31    4:34.24  
 11 Jake McCafferty           11 Hawaii Prep          4:37.89    4:38.07  
 12 Sean Quinlan              12 Honokaa              4:41.93    4:41.26  
 
Boys 3000 Meter Run
================================================================================
 Meet Record: # 9:24.46  4/30/2011   Chris Mosch, Honoka'a                     
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Nate Ladwig               10 Hawaii Prep          9:51.83    9:26.93   10   
  2 Stephen Hunter            SR Hilo HS              9:38.37    9:32.62    8   
  3 Ian McQuate               SR Waiakea              9:28.62    9:37.86    6   
  4 Thunder Frost             JR Kealakehe            9:37.68    9:38.43    4   
  5 Dyson Sato                SR Waiakea             10:04.64    9:39.74    2   
  6 River Brown               SO Hilo HS              9:57.91    9:40.78    1   
  7 Adalberto Malagon         SO Kealakehe            9:54.92    9:54.12  
  8 Slater Inouye             FR Waiakea             10:08.83    9:55.36  
  9 Akihiro Matsumoto         SO St. Joseph          10:10.34    9:58.54  
 10 Kai Garson-Shumway        SO Hilo HS             10:17.95   10:16.56  
 11 Hua Uehara                SO Hilo HS             10:29.01   10:18.36  
 12 Jake Lai                  12 Hawaii Prep         10:36.66   10:24.27  
 13 Keli'i Van Kirk            9 Hawaii Prep         10:55.01   10:24.47  
 14 Mitchell Dixon            JR Kealakehe           10:53.05   10:25.23  
 15 Brandon Melton             9 Hawaii Prep         11:01.88   10:52.09  
 
Boys 110 Meter Hurdles
============================================================================
8 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
 Meet Record: # 14.94  5/8/2009    Jacob Edwards, Ka'u                         
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Rihei Grothmann           SR Kamehameha             15.43      15.49Q  2 
  2 Tre Evans-Dumaran         SO Kamehameha             15.30      15.86Q  1 
  3 Shawn Ventura             SR Keaau HS               15.83      15.98Q  2 
  4 Joey Kailimai             12 Hawaii Prep            15.91      16.70Q  1 
  5 Mark Kenneth Ramos        SR Keaau HS               16.98      16.62Q  2 
  6 Maurice Smith             SR Keaau HS               16.64      16.78Q  1 
  7 Phil Aganus               SR Kamehameha             16.72      16.68q  2 
  8 Kanoa Chobany             11 Hawaii Prep            17.66      17.02q  1 
  9 Joseph Starr              SO Pahoa HS               18.86      18.15   1 
 -- Terrone Grantham          SR Keaau HS               20.05         FS   2 
 
Boys 110 Meter Hurdles
================================================================================
 Meet Record: # 14.94  5/8/2009    Jacob Edwards, Ka'u                         
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Tre Evans-Dumaran         SO Kamehameha             15.86      15.23   10   
  2 Rihei Grothmann           SR Kamehameha             15.49      15.25    8   
  3 Shawn Ventura             SR Keaau HS               15.98      15.63    6   
  4 Joey Kailimai             12 Hawaii Prep            16.70      15.98    4   
  5 Maurice Smith             SR Keaau HS               16.78      16.37    2   
  6 Phil Aganus               SR Kamehameha             16.68      16.48    1   
  7 Mark Kenneth Ramos        SR Keaau HS               16.62      16.74  
  8 Kanoa Chobany             11 Hawaii Prep            17.02      16.79  
 
Boys 300 Meter Hurdles
============================================================================
8 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
 Meet Record: # 38.78  5/8/2010    Jacob Edwards, Ka'u                         
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Rihei Grothmann           SR Kamehameha             40.47      41.08Q  1 
  2 Phil Aganus               SR Kamehameha             41.56      41.77Q  2 
  3 Shawn Ventura             SR Keaau HS               42.70      42.41Q  1 
  4 Joey Kailimai             12 Hawaii Prep            41.65      42.77Q  2 
  5 Tre Evans-Dumaran         SO Kamehameha             42.49      43.14Q  1 
  6 Maurice Smith             SR Keaau HS               44.82      43.71Q  2 
  7 James Whalen              SR Makua Lani             43.25      44.75q  2 
  8 Keith Sumaoang            SO Waiakea                44.03      44.80q  1 
  9 Mark Kenneth Ramos        SR Keaau HS               45.81      45.73   2 
 10 Kaimi Wilson                 Kealakehe              50.33      46.23   2 
 11 Patrick McCoy             SR Kealakehe              49.91      46.78   1 
 12 Scott Nicolas             SO Waiakea                47.43      46.80   1 
 13 Kanoa Chobany             11 Hawaii Prep            45.98      47.47   2 
 14 Maurcell Melton           SO Kealakehe              51.04      48.84   1 
 15 Terrone Grantham          SR Keaau HS               45.50      48.92   1 
 16 Elijah Anakalea-Buckley    9 Hawaii Prep            49.95      49.74   2 
 
Boys 300 Meter Hurdles
================================================================================
 Meet Record: # 38.78  5/8/2010    Jacob Edwards, Ka'u                         
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Rihei Grothmann           SR Kamehameha             41.08      40.25   10   
  2 Joey Kailimai             12 Hawaii Prep            42.77      41.36    8   
  3 Tre Evans-Dumaran         SO Kamehameha             43.14      41.46    6   
  4 Phil Aganus               SR Kamehameha             41.77      41.47    4   
  5 Keith Sumaoang            SO Waiakea                44.80      42.51    2   
  6 Shawn Ventura             SR Keaau HS               42.41      42.70    1   
  7 Maurice Smith             SR Keaau HS               43.71      43.01  
  8 James Whalen              SR Makua Lani             44.75      43.90  
 
Boys 4x100 Meter Relay
================================================================================
 Meet Record: # 43.10  5/5/2012    Kea'au, Kea'au                              
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Konawaena High School                               44.22      43.66   10   
     1) Luca Vartic 10                  2) Pookela Hanato-Smith 12        
     3) Christopher Higuchi 12          4) Brandon Howes 12               
  2 Hilo High School                                    44.31      43.78    8   
     1) Mike Williams SR                2) Roskassa Johnson SR            
     3) Calebjon Statler-Ellamar SR     4) Justin Frias SO                
  3 Kamehameha                                          44.02      43.97    6   
     1) Tre Evans-Dumaran SO            2) Rihei Grothmann SR             
     3) Chastin Kekahuna SR             4)                                
  4 Waiakea                                             44.96      44.06    4   
     1) Devin Preston SR                2) Tyson Pasco-Brown SR           
     3) Isaiah DeSilva JR               4)                                
  5 Kealakehe High School                               45.28      44.72    2   
     1) Joseph Benitez JR               2) Scott Henderson SR             
     3)                                 4) Patrick McCoy SR               
  6 Keaau HS                                            45.25      45.05    1   
     1) Cohlby Roy Espaniola JR         2) Desmond Donios SR              
     3) Shawn Ventura SR                4)                                
  7 Hawaii Prep                                         47.46      47.09  
     1) Joey Kailimai 12                2) Maile Etherton 9               
     3) Kanoa Chobany 11                4) Joshua Patterson 11            
 -- Ka'u High School                                    48.84        DNF  
     1) Andrew Garcia SR                2) David Pillette JR              
     3) Esteve Salmo JR                 4)                                
 
Boys 4x400 Meter Relay
================================================================================
 Meet Record: # 3:28.00  2004        Hilo HS, Hilo HS                          
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Konawaena High School                             3:34.15    3:34.10   10   
     1)                                 2) Christopher Higuchi 12         
     3) Brandon Howes 12                4) Cameron Howes 10               
  2 Kamehameha                                        3:35.80    3:36.41    8   
     1) Phil Aganus SR                  2)                                
     3) Tre Evans-Dumaran SO            4) Rihei Grothmann SR             
  3 Hilo High School                                  3:49.93    3:36.69    6   
     1) Calebjon Statler-Ellamar SR     2) Roskassa Johnson SR            
     3)                                 4) Harrison Bierman SO            
  4 Waiakea                                           3:44.32    3:39.55    4   
     1) Devin Preston SR                2) Louie Ondo SO                  
     3) Isaiah DeSilva JR               4)                                
  5 Honokaa High School                               5:08.17    3:45.70    2   
     1) Seanry Agbayani 12              2) Anthony Conners 12             
     3) Jevin Demento 12                4) Kainalu Lau                    
  6 Hawaii Prep                                       3:44.27    3:47.66    1   
     1) Davy Ragland 11                 2)                                
     3) Michael Kokal 12                4) Kellen Gillins 12              
 -- Keaau HS                                          3:33.68        DNF  
     1) Cohlby Roy Espaniola JR         2) Jeffery Ferrell JR             
     3) Carlos Valdez JR                4)                                
 -- Kealakehe High School                             3:41.11         DQ   break pt
     1) Scott Henderson SR              2) Jantzen Hing SO                
     3) Zachary Kaneshiro JR            4)                                
 
Boys High Jump
================================================================================
 Meet Record: #  6-04  5/8/2010    E Meikle K Kawai, Kohala                    
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kenny Christie            12 Hawaii Prep          5-11.00    6-00.00   10   
  2 Keoni Yates               SR Kealakehe            5-10.00    5-10.00    8   
  3 Maurice Smith             SR Keaau HS             6-00.00    5-10.00    6   
  4 Isaiah DeSilva            JR Waiakea              5-04.00    5-06.00    4   
  5 Andrew Garcia             SR Ka'u HS              5-06.00    5-04.00    2   
  6 Charlie Belmes            SR Keaau HS             5-00.00    5-02.00    1   
  7 Lukas Kuipers             FR Hilo HS              5-00.00    5-02.00  
  8 Brandon Ramey             JR Keaau HS             5-02.00    5-02.00  
  9 Austin Aukai               9 Konawaena            5-02.00    5-02.00  
  9 Cameron Howes             10 Konawaena            5-02.00    5-02.00  
  9 Spencer Hanza             JR Keaau HS             5-00.00    5-02.00  
 10 Elijah Anakalea-Buckley    9 Hawaii Prep          5-00.00    5-00.00  
 10 Dayson Alip               JR Kamehameha           5-00.00    5-00.00  
 
Boys Pole Vault
================================================================================
 Meet Record: # 13-09.75  2005        Christopher Mello, Hilo HS               
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Jacob Romero              SR Keaau HS            12-06.00   12-06.00   10   
  2 Lucas DeRego              SO Kamehameha          12-00.00   12-00.00    8   
  3 Marc Ferreira             JR Waiakea             11-06.00   11-06.00    6   
  4 Zachary Kaneshiro         JR Kealakehe           11-06.00   11-06.00    4   
  5 Evan Alterman             SR Kealakehe           11-06.00   11-00.00    2   
  6 Alex Magoon               12 Hawaii Prep         11-06.00   10-06.00    1   
  7 Quinn Hottendorf          SO Kamehameha          10-00.00   10-00.00  
  7 Ryan Witthans             SO Kamehameha           7-06.00   10-00.00  
  7 River Brown               SO Hilo HS             11-00.00   10-00.00  
  7 Isreal Sims               SR Hilo HS             10-00.00   10-00.00  
 11 Kahekili Donner              Kamehameha           9-00.00    9-06.00  
 11 Tristan Kilkenny          10 Hawaii Prep         10-00.00    9-06.00  
 13 Richard Hatori Kanakaole  JR Keaau HS             9-00.00    9-00.00  
 13 Adam Ventura              SR Keaau HS             9-06.00    9-00.00  
 13 Nathan Wong               SR Keaau HS             9-06.00    9-00.00  
 16 Brad Transfiguracion      SO Kealakehe            9-00.00    8-00.00  
 16 JB Kelly Tumaneng         JR Keaau HS            10-06.00    8-00.00  
 -- Elijah Anakalea-Buckley    9 Hawaii Prep          8-00.00         NH  
 -- Bryn Witthans             SO Kamehameha           9-06.00         NH  
 -- Justin Pham               12 Hawaii Prep         11-06.00         NH  
 
Boys Long Jump
=========================================================================
Top 8 Advance by Time
 Meet Record: # 22-09  4/29/2011   Keanen Akau, Kamehameha                     
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
Preliminaries
  1 Devin Preston             SR Waiakea             20-03.50   20-04.50q 
  2 Esteve Salmo              JR Ka'u HS             20-06.50   20-03.50q 
  3 Keoni Yates               SR Kealakehe           20-03.50   19-10.50q 
  4 Calebjon Statler-Ellamar  SR Hilo HS             20-00.50   19-04.75q 
  5 Rihei Grothmann           SR Kamehameha          19-08.50   19-01.00q 
  5 Kekoa Mundo               SR CLA                 18-11.50   19-01.00q 
  7 Justin Frias              SO Hilo HS             18-08.25   19-00.75q 
  8 Kahuhipa Donner           SR Keaau HS            18-05.00   18-09.50q 
  9 Scott Henderson           SR Kealakehe           19-02.00   18-07.00  
 10 Cameron Howes             10 Konawaena           19-01.25   18-05.25  
 11 Joseph Benitez            JR Kealakehe           18-05.00   18-05.00  
 12 Desmond Donios            SR Keaau HS            17-05.50   18-03.25  
 13 Phil Aganus               SR Kamehameha          18-03.75   17-08.75  
 14 Keala Fong                SR Waiakea             17-06.25   17-07.50  
 15 Isaac Navarro             JR Kealakehe           18-02.25   17-06.00  
 16 Ryan Cruz                 SR Kamehameha          19-03.25   16-10.50  
 17 Seanry Agbayani           12 Honokaa             18-10.00   16-07.50  
 18 Jordon Caoagdan           JR Hilo HS             18-00.50   16-04.00  
 -- Ka'eo Batacan             SO Kamehameha          17-11.75       FOUL  
 
Boys Long Jump
================================================================================
 Meet Record: # 22-09  4/29/2011   Keanen Akau, Kamehameha                     
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Keoni Yates               SR Kealakehe           19-10.50   21-05.50   10   
      19-10.50  20-02.75  20-10.75  21-05.50        
  2 Esteve Salmo              JR Ka'u HS             20-03.50   21-00.75    8   
      20-03.50  20-00.75  20-04  21-00.75        
  3 Rihei Grothmann           SR Kamehameha          19-01.00   20-05.00    6   
      19-01  19-02  19-01.25  20-05      
  4 Devin Preston             SR Waiakea             20-04.50   20-04.50    4   
      20-04.50  20-04  20-00  17-09.75       
  5 Calebjon Statler-Ellamar  SR Hilo HS             19-04.75   19-05.75    2   
      19-04.75  18-09  18-10.25  19-05.75      
  6 Kekoa Mundo               SR CLA                 19-01.00   19-01.00    1   
      19-01  18-10  18-11.50  18-06.75       
  7 Justin Frias              SO Hilo HS             19-00.75   19-00.75  
      19-00.75  FOUL  18-03.25  17-11.75      
  8 Kahuhipa Donner           SR Keaau HS            18-09.50   18-10.75  
      18-09.50  18-10.75  17-07.75  18-10.75       
 
Boys Triple Jump
=========================================================================
Top 8 Advance by Time
 Meet Record: # 45-04.50  5/8/2010    Jacob Edwards, Ka'u                      
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
Preliminaries
  1 Cohlby Roy Espaniola      JR Keaau HS            40-09.25   41-05.50q 
  2 Rihei Grothmann           SR Kamehameha          41-01.50   40-10.50q 
  3 Calebjon Statler-Ellamar  SR Hilo HS             40-09.00   40-09.25q 
  4 Kekaulike Alameda         JR Kamehameha          39-11.75   40-06.00q 
  5 Zachary Kaneshiro         JR Kealakehe           38-11.00   39-07.50q 
  6 Tre Evans-Dumaran         SO Kamehameha          39-00.00   38-09.50q 
  7 Joseph Benitez            JR Kealakehe           38-04.75   38-08.25q 
  8 Jordon Caoagdan           JR Hilo HS             37-04.25   37-03.75q 
  9 Adam Ventura              SR Keaau HS            35-10.75   37-00.00  
 10 Reyson Ching               9 Konawaena           38-10.75   36-10.25  
 11 Ka'eo Batacan             SO Kamehameha          38-05.50   36-08.75  
 12 Nathan Wong               SR Keaau HS            36-10.75   36-08.25  
 13 Evan Alterman             SR Kealakehe           36-09.75   36-00.75  
 14 Tristan Haskell           SR Keaau HS            37-11.50   35-11.50  
 -- Keoni Yates               SR Kealakehe           40-07.00         ND  
 -- Cameron Howes             10 Konawaena           37-08.50         ND  
 
Boys Triple Jump
================================================================================
 Meet Record: # 45-04.50  5/8/2010    Jacob Edwards, Ka'u                      
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Rihei Grothmann           SR Kamehameha          40-10.50   41-08.00   10   
      40-10.50  41-08  40-04  41-00.50        
  2 Cohlby Roy Espaniola      JR Keaau HS            41-05.50   41-05.50    8   
      41-05.50  40-09.25  36-06.50  38-06        
  3 Calebjon Statler-Ellamar  SR Hilo HS             40-09.25   40-09.25    6   
      40-09.25  39-00  FOUL  36-00        
  4 Tre Evans-Dumaran         SO Kamehameha          38-09.50   40-09.00    4   
      38-09.50  38-04.75  39-10.75  40-09        
  5 Kekaulike Alameda         JR Kamehameha          40-06.00   40-06.00    2   
      40-06  PASS  PASS  PASS        
  6 Joseph Benitez            JR Kealakehe           38-08.25   40-02.75    1   
      38-08.25  38-00.25  37-10.25  40-02.75        
  7 Zachary Kaneshiro         JR Kealakehe           39-07.50   39-07.50  
      39-07.50  38-00.75  38-11.25  38-05.25       
  8 Jordon Caoagdan           JR Hilo HS             37-03.75   37-03.75  
      37-03.75  35-11.25  35-06  35-05.50       
 
Boys Shot Put
=========================================================================
Top 8 Advance by Time
 Meet Record: # 59-00  2005        Daniel Te`o-Nesheim, Hawaii Prep            
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
Preliminaries
  1 Isi Holani                SR Hilo HS             49-10.75   50-09.00q 
  2 Sione Holika              SR Hilo HS             50-10.25   49-07.25q 
  3 Jon Salzman               SR Hilo HS             44-04.00   49-06.50q 
  4 Feke Kioa                 SR Kealakehe           49-11.00   47-09.50q 
  5 Ridge Quitoriano          JR Waiakea             42-09.00   46-02.25q 
  6 Dustin Liva               SR Keaau HS            45-08.00   45-04.75q 
  7 Ofa Fahiaa                JR Hilo HS             46-07.00   45-04.00q 
  8 Devin Preston             SR Waiakea             44-01.00   45-03.00q 
  9 Timothy Burke             SR Kamehameha          46-06.00   44-09.50  
 10 Keenan Greenbaum          12 Hawaii Prep         42-01.00   43-07.75  
 11 Kili Oliveira             SO Pahoa HS            41-04.25   42-07.25  
 12 Koa Thompson              SR Kamehameha          43-08.50   42-04.75  
 13 Matthew Simpkins          SR Keaau HS            46-05.00   42-04.00  
 14 Jeffrey Tomas             SR Waiakea             39-03.75   41-05.50  
 15 Jade Barroga              SR Keaau HS            39-01.00   41-00.50  
 16 Brant Shiroma             SR Waiakea             41-00.00   40-11.50  
 17 Justin Hong               SR Keaau HS            39-11.00   40-08.25  
 18 Brandyn Lee-Lehano        SO Kamehameha          41-02.00   39-09.00  
 19 Ashton Porter             SO Kamehameha          37-04.00   39-02.00  
 20 Colin Renfro              12 Hawaii Prep         37-00.75   36-10.50  
 21 Wayne Vaoga               12 Honokaa             37-05.00   33-07.50  
 
Boys Shot Put
================================================================================
 Meet Record: # 59-00  2005        Daniel Te`o-Nesheim, Hawaii Prep            
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Sione Holika              SR Hilo HS             49-07.25   51-07.25   10   
      49-07.25  48-03  51-07.25  48-01.50        
  2 Isi Holani                SR Hilo HS             50-09.00   51-03.00    8   
      50-09  49-03  51-03  50-03.75        
  3 Jon Salzman               SR Hilo HS             49-06.50   49-06.50    6   
      49-06.50  43-00  44-08  45-10.75        
  4 Feke Kioa                 SR Kealakehe           47-09.50   48-03.50    4   
      47-09.50  48-03.50  FOUL  FOUL        
  5 Ridge Quitoriano          JR Waiakea             46-02.25   48-01.00    2   
      46-02.25  48-01  46-02  42-03.25        
  6 Dustin Liva               SR Keaau HS            45-04.75   46-02.75    1   
      45-04.75  46-02.75  45-05  46-02        
  7 Ofa Fahiaa                JR Hilo HS             45-04.00   45-04.00  
      45-04  FOUL  43-07.50  FOUL        
  8 Devin Preston             SR Waiakea             45-03.00   45-03.00  
      45-03  42-03.50  44-02  41-03.50       
 
Boys Discus Throw
=========================================================================
Top 8 Advance by Time
 Meet Record: # 172-11.50  2005        Daniel Te`o-Nesheim, Hawaii Prep        
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
Preliminaries
  1 Isi Holani                SR Hilo HS               164-07     150-09q 
  2 Feke Kioa                 SR Kealakehe             141-00     149-05q 
  3 Matthew Simpkins          SR Keaau HS              134-01     143-00q 
  4 Koa Thompson              SR Kamehameha            124-07     141-03q 
  5 Hoku Kamaka               SR Kealakehe             139-04     140-09q 
  6 Sione Holika              SR Hilo HS             30-09.50     132-06q 
  7 Brandyn Lee-Lehano        SO Kamehameha            119-05     131-04q 
  8 Jon Salzman               SR Hilo HS               127-11     129-01q 
  9 Ofa Fahiaa                JR Hilo HS               128-06     127-08  
 10 Jeffrey Tomas             SR Waiakea               128-06     126-08  
 11 Dustin Liva               SR Keaau HS            22-03.50     124-09  
 12 Ashton Porter             SO Kamehameha            121-08     122-09  
 13 Aldon Cortez              JR Kamehameha            116-09     122-04  
 14 Alexandro Siordia         12 Hawaii Prep           106-05     115-00  
 15 Zachary Devela            JR Waiakea               112-04     112-02  
 16 Jade Barroga              SR Keaau HS              108-09     111-06  
 17 Ridge Quitoriano          JR Waiakea               114-04     110-11  
 18 Jordan Pascual            SR Keaau HS              105-03     105-09  
 19 Kili Oliveira             SO Pahoa HS              112-07     103-01  
 -- Keenan Greenbaum          12 Hawaii Prep           117-05         ND  
 -- Brant Shiroma             SR Waiakea               128-11         ND  
 
Boys Discus Throw
================================================================================
 Meet Record: # 172-11.50  2005        Daniel Te`o-Nesheim, Hawaii Prep        
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Feke Kioa                 SR Kealakehe             149-05     155-04   10   
      149-05  134-08  155-04  FOUL        
  2 Isi Holani                SR Hilo HS               150-09     153-03    8   
      150-09  153-03  140-06.50  FOUL        
  3 Koa Thompson              SR Kamehameha            141-03     145-01    6   
      141-03  124-01  FOUL  145-01        
  4 Matthew Simpkins          SR Keaau HS              143-00     143-03    4   
      143-00  141-00  137-11  143-03        
  5 Hoku Kamaka               SR Kealakehe             140-09     140-09    2   
      140-09  FOUL  FOUL  FOUL        
  6 Sione Holika              SR Hilo HS               132-06     132-06    1   
      132-06  FOUL  FOUL  FOUL        
  7 Brandyn Lee-Lehano        SO Kamehameha            131-04     131-04  
      131-04  113-06  FOUL  FOUL        
  8 Jon Salzman               SR Hilo HS               129-01     129-01  
      129-01  FOUL  FOUL  112-02       
 
                    Women - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Hilo High School           138        2) Hawaii Prep               123   
    3) Kamehameha                  90        4) Kealakehe High School      59   
    5) Waiakea                     36        6) St. Joseph High School     16   
    7) Konawaena High School       12        8) Keaau HS                   11   
    9) Kohala                       6       10) Honokaa High School         4   
   11) Christian Liberty            1                                           
 
                    Men - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Kamehameha                  97        2) Hilo High School           88   
    3) Waiakea                     80        4) Keaau HS                   66   
    5) Kealakehe High School       51        6) Konawaena High School      50   
    7) Hawaii Prep                 38        8) Christian Liberty          12   
    9) Ka'u High School            10       10) Honokaa High School         4