2013 BIIF Track and Field Championship                     
                 Stan Shutes Track Hawaii Preparatory Academy                  
                Waimea (Big Island), HI  - 5/3/2013 to 5/4/2013                
                                    Results                                    
 
Girls 100 Meter Dash
============================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
 Meet Record: # 12.54  2005        Fran Weems, Kealakehe                       
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Kristina Padrigo          12 Ka'u HS                12.86      12.73Q  1 
  2 Harper Hottendorf         11 Kamehameha             13.15      13.09Q  3 
  3 Ua Ruedy                  12 Konawaena              12.95      13.12Q  2 
  4 Casey Poe                 11 Kamehameha             13.42      13.18Q  1 
  5 Lolly Higa                11 Hilo HS                13.46      13.42Q  3 
  6 Meagan Kualii             10 Kamehameha             13.18      13.44Q  2 
  7 Kaui Taylor               FR Hawaii Prep            13.66      13.27q  1 
  8 Kunda Nicholson-Walker    11 Hilo HS                13.31      13.31q  1 
  9 Nahe Lau                  12 Honokaa                13.62      13.51   1 
 10 Jasmine Fojas             SR Hawaii Prep            13.09      13.57   3 
 11 Li'i Maertens             11 Hilo HS                13.55      13.83   2 
 12 Mae Quiamas               12 Honokaa                14.08      13.90   3 
 13 Skye Rances               11 Waiakea HS             13.82      14.07   2 
 14 Cherish Lau               12 Honokaa                14.19      14.10   3 
 15 Shiella Natividad          9 Pahoa HS               14.61      14.35   1 
 16 Bethany Davis              9 Kealakehe              14.91      14.49   1 
 17 Starcia Deponte            9 Waiakea HS             14.26      14.51   2 
 -- Brianna Vallente          SO Hawaii Prep            13.43         FS   2 
 -- Laakea Paio                9 Honokaa                13.46         FS   3 
 
Girls 200 Meter Dash
============================================================================
8 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
 Meet Record: # 25.53  2005        Fran Weems, Kealakehe                       
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Ua Ruedy                  12 Konawaena              26.42      26.44Q  1 
  2 Kristina Padrigo          12 Ka'u HS                26.62      26.46Q  2 
  3 Emma Taylor               FR Hawaii Prep            27.53      26.69Q  2 
  4 Harper Hottendorf         11 Kamehameha             27.20      26.83Q  1 
  5 Kunda Nicholson-Walker    11 Hilo HS                27.16      26.91Q  2 
  6 Brianna Vallente          SO Hawaii Prep            27.24      27.52Q  1 
  7 Meagan Kualii             10 Kamehameha             27.54      27.54q  2 
  8 Nahe Lau                  12 Honokaa                28.06      27.99q  1 
  9 Laakea Paio                9 Honokaa                27.58      28.07   1 
 10 Skye Rances               11 Waiakea HS             29.23      28.59   2 
 11 Jasmine Fojas             SR Hawaii Prep            28.28      28.75   2 
 12 Mae Quiamas               12 Honokaa                29.55      29.14   1 
 13 Muriel Assi               10 Keaau HS               30.05      29.53   1 
 14 Tiffany Kurozawa          11 Kealakehe              30.11      29.98   2 
 15 Marilu Mendoza            10 Pahoa HS               32.98      32.53   2 
 
Girls 400 Meter Dash
============================================================================
8 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
 Meet Record: # 57.98  4/30/2011   Zoe Sims, Hawaii Prep                       
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Shauni Cosma              12 Keaau HS             1:03.18    1:02.29Q  2 
  2 Mehana Sabado-Halpern     10 Hilo HS              1:02.34    1:02.50Q  1 
  3 Li'i Maertens             11 Hilo HS              1:03.66    1:02.81Q  1 
  4 Camelle Martinez          11 Hilo HS              1:03.77    1:03.56Q  2 
  5 Haley Rasse               12 Waiakea HS           1:04.77    1:03.31Q  1 
  6 Brianna Vallente          SO Hawaii Prep          1:04.72    1:04.71Q  2 
  7 Brianna Cadaoas           11 Keaau HS             1:05.03    1:03.86q  1 
  8 Laakea Paio                9 Honokaa              1:03.73    1:05.92q  1 
  9 Cherish Lau               12 Honokaa              1:07.95    1:09.27   2 
 10 Glory Freeman             10 Waiakea HS           1:13.71    1:12.63   2 
 11 Uluwehi Cordero            9 Honokaa              1:11.59    1:12.68   1 
 12 Makela Rincon              9 Pahoa HS             1:13.12    1:17.37   1 
 13 Micah Decleene             9 Chr Liberty          1:25.13    1:20.80   2 
 14 Sara Duvoisin             11 Kamehameha           1:03.43    1:23.47   2 
 
Girls 800 Meter Run
============================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
 Meet Record: # 2:18.46  5/5/2012    Zoe Sims, Hawaii Prep                     
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Zoe Sims                  SR Hawaii Prep          2:18.16    2:31.78Q  1 
  2 Kristiana Van Pernis      JR Hawaii Prep          2:27.65    2:36.79Q  3 
  3 Amelia Warnock             9 Hilo HS              2:30.63    2:37.28Q  2 
  4 Savannah Cochran          FR Hawaii Prep          2:32.90    2:33.06Q  1 
  5 Kelly Ulrich              JR Hawaii Prep          2:29.14    2:36.85Q  3 
  6 Carmen Garson-Shumway     11 Hilo HS              2:19.98    2:38.11Q  2 
  7 Shayli Nakamoto           10 Konawaena            2:32.83    2:34.98q  1 
  8 Camelle Martinez          11 Hilo HS              2:35.37    2:37.55q  3 
  9 Krisann Isomura           12 Keaau HS             2:36.58    2:41.72   2 
 10 Maria Fratinardo           9 Kamehameha           2:45.36    2:45.80   2 
 11 Madelyn Mumbert           10 Kealakehe            2:42.29    2:46.13   3 
 12 Linnea Singletone         10 Konawaena            2:49.42    2:47.84   1 
 13 Hildhang Adona            11 Honokaa              2:51.74    2:51.61   2 
 14 Clara Sheffield           11 Chr Liberty          2:45.77    2:52.05   1 
 15 Stephanie Sugai           11 Chr Liberty          2:57.39    2:53.64   3 
 16 Joy Rimel                  9 Chr Liberty          2:57.76    2:55.21   2 
 17 Sarah Barry               12 Kamehameha           2:51.86    3:04.13   3 
 18 Cameren Wiles              9 Chr Liberty          3:03.13    3:06.85   1 
 
Girls 1500 Meter Run
=========================================================================
12 Advance:  Top 4 Each Heat plus Next 4 Best Times
 Meet Record: # 4:54.36  5/5/2012    Carmen Garson-Shumway, Hilo               
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 Zoe Sims                  SR Hawaii Prep          4:44.94    5:30.90Q 
  2 Shayli Nakamoto           10 Konawaena            5:26.52    5:37.48Q 
  3 Mehana Sabado-Halpern     10 Hilo HS              5:02.09    5:31.09Q 
  4 Carmen Garson-Shumway     11 Hilo HS              4:52.28    5:38.03Q 
  5 Mariah Haight             JR Hawaii Prep          5:10.95    5:31.22Q 
  6 Kristiana Van Pernis      JR Hawaii Prep          5:00.90    5:38.47Q 
  7 Veronica Ladwig           JR Hawaii Prep          5:32.72    5:31.37Q 
  8 Krisann Isomura           12 Keaau HS             5:31.66    5:38.64Q 
  9 Kaylee Rapoza             12 Hilo HS              5:34.89    5:36.80q 
 10 Vandey Okinaka            12 Waiakea HS           5:48.08    5:41.55q 
 11 Madelyn Mumbert           10 Kealakehe            5:37.80    5:43.88q 
 12 Clara Sheffield           11 Chr Liberty          5:51.46    5:49.09q 
 13 Faith Woods               11 Kealakehe            5:49.12    5:49.99  
 14 Linnea Singletone         10 Konawaena            5:50.99    5:52.52  
 15 Hildhang Adona            11 Honokaa              5:53.98    5:59.12  
 16 Kelly Greenwell           12 Honokaa              5:50.20    6:02.49  
 17 Maisie Kenney              9 Kealakehe            6:10.23    6:08.41  
 18 Kaley Bannister           11 Kamehameha           6:15.26    6:10.91  
 19 Denisha Navarro           10 Ka'u HS              6:18.59    6:15.77  
 20 Riley Arroyo               9 Kealakehe            6:15.25    6:16.48  
 21 Alexandra Vida            10 Keaau HS             6:34.49    6:21.85  
 22 Emily Walsh               10 Pahoa HS             7:04.66    7:15.71  
 
Girls 100 Meter Hurdles
============================================================================
8 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
 Meet Record: # 14.73  5/4/2012    Emailia Galdeira, Konawaena                 
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Emma Taylor               FR Hawaii Prep            15.43      15.49Q  1 
  2 Ua Ruedy                  12 Konawaena              15.86      16.12Q  2 
  3 Casey Poe                 11 Kamehameha             15.71      16.22Q  2 
  4 Thelma Marshall            9 Waiakea HS             16.48      17.28Q  1 
  5 Marley Strand-Nicolaisen  12 Ka'u HS                16.98      16.51q  2 
  6 Mikela Cabel              11 Kamehameha             16.84      17.47q  2 
  7 Makani Wall               11 Konawaena              17.34      17.99q  1 
  8 Michelle Martinez         12 Hilo HS                17.64      18.19q  2 
  9 Alyssa Lehua Mcguire      12 Kamehameha             16.39      18.37   1 
 10 Lauren Pries              SR Hawaii Prep            18.23      18.46   2 
 11 Ella Kotner               SO Hawaii Prep            17.51      18.89   1 
 12 Katherine Holdcroft       SR Hawaii Prep            19.92      19.55   1 
 13 Cherish Lau               12 Honokaa                20.56      20.63   2 
 14 Katrina Bath              12 Waiakea HS             20.63      20.64   2 
 15 Moanaina Odell             9 Honokaa                21.14      22.24   1 
 16 Cydne Correia             10 Honokaa                19.93      22.53   1 
 
Girls 300 Meter Hurdles
============================================================================
8 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
 Meet Record: # 45.41  4/30/2011   Ua Ruedy, Konawaena                         
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Emma Taylor               FR Hawaii Prep            46.61      46.76Q  2 
  2 Ua Ruedy                  12 Konawaena              45.15      47.13Q  1 
  3 Mikela Cabel              11 Kamehameha             47.99      49.39Q  2 
  4 Alyssa Lehua Mcguire      12 Kamehameha             48.98      49.92Q  1 
  5 Makani Wall               11 Konawaena              50.73      51.45Q  2 
  6 Casey Poe                 11 Kamehameha             48.34      51.91Q  1 
  7 Nina Bean                 10 Hilo HS                51.69      52.68q  1 
  8 Skye Ombac                11 Waiakea HS             51.41      52.73q  1 
  9 Michelle Martinez         12 Hilo HS                51.09      52.86   2 
 10 Lauren Pries              SR Hawaii Prep            53.20      54.38   2 
 11 Ella Kotner               SO Hawaii Prep            53.69      55.18   2 
 12 Tia Nelson                11 Kealakehe              55.84      56.56   1 
 13 Katrina Bath              12 Waiakea HS             55.91      56.71   2 
 14 Lindsey Milke             12 Kealakehe              57.93      57.47   1 
 15 Autumn Miyares-thompson   12 Keaau HS               54.64      58.07   1 
 16 Sarah Mumbert              9 Kealakehe              56.77    1:03.45   2 
 
Girls Pole Vault
================================================================================
 Meet Record: # 11-00  5/10/2008   Daysha Viernes, Hilo                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Alysha Medieros           10 Hilo HS              9-00.00    9-00.00   10   
  2 Tori Greco Hiranaka       SO Hawaii Prep          8-00.00    8-06.00    8   
  3 Alyssa Lehua Mcguire      12 Kamehameha           8-06.00    7-06.00    5   
  3 Nina Bean                 10 Hilo HS              7-06.00    7-06.00    5   
  5 Kimi Cantyne              JR Hawaii Prep          7-00.00    7-06.00    2   
  6 Delsee Ramos              11 Hilo HS              7-06.00    7-00.00    1   
  7 Bailey Honda              11 Hilo HS              7-06.00    7-00.00  
  8 Rachel Serion             11 Kealakehe            7-00.00    7-00.00  
  9 Noor Sarwar               SO Hawaii Prep          6-06.00    6-06.00  
  9 Sami Shute                 9 Keaau HS             6-00.00    6-06.00  
 11 Kelcie Miki               11 Kealakehe            6-06.00    6-00.00  
 -- Vera Mahoney              SO Hawaii Prep          6-06.00         NH  
 -- Hinatea Otare             10 Kealakehe            5-00.00         NH  
 -- Kristi Lovell             11 Kealakehe            8-06.00         DQ   NFHS Rule 4.6.7
 
Girls Long Jump
=========================================================================
Top 8 Advance by Time
 Meet Record: # 18-03.75  4/30/2011   Emalia Galdeira, Konawaena               
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
Preliminaries
  1 Kristina Padrigo          12 Ka'u HS             16-05.00   16-03.75q 
      15-10.50  15-05.25  16-03.75            
  2 Meagan Kualii             10 Kamehameha          16-06.00   16-02.75q 
      FOUL  15-07  16-02.75            
  3 Kunda Nicholson-Walker    11 Hilo HS             15-11.00   16-00.75q 
      15-03.25  15-04.75  16-00.75            
  4 Marley Strand-Nicolaisen  12 Ka'u HS             16-07.00   16-00.00q 
      16-00  15-06.75  FOUL            
  5 Mehana Sabado-Halpern     10 Hilo HS             14-07.75   15-08.75q 
      15-08.75  15-03  15-05            
  6 Mikela Cabel              11 Kamehameha          14-07.00   14-09.00q 
      13-08.75  14-04  14-09            
  7 Skye Ombac                11 Waiakea HS          14-04.50   14-08.00q 
      14-08  14-06.75  14-03.50            
  8 Jasmine Fojas             SR Hawaii Prep         15-10.75   14-07.75q 
      14-00.25  14-07.75  14-03.25            
  9 Kaui Taylor               FR Hawaii Prep         14-04.75   14-07.00  
      14-07  14-03.50  14-06.75            
 10 Shauni Cosma              12 Keaau HS            15-00.75   14-03.75  
      14-03.75  FOUL  FOUL            
 11 Leila Morrison            SO Hawaii Prep         12-10.75   12-10.25  
      12-06.25  12-10.25  12-05.50            
 12 Sheilla Balila             9 Ka'u HS             12-05.50   12-10.00  
      12-10  12-09.75  12-06.50            
 13 Savannah Toussaint        10 Hilo HS             13-00.75   12-09.75  
      12-05.25  12-09.75  11-04.50            
 14 Cydne Correia             10 Honokaa             12-03.00   12-08.50  
      12-08.50  FOUL  FOUL            
 15 Sabrina Disney            SO Hawaii Prep         12-07.75   12-06.75  
      12-04  11-03.75  12-06.75            
 
Girls Triple Jump
=========================================================================
Top 8 Advance by Time
 Meet Record: # 36-06.75  5/4/2012    Emalia Galdeira, Konawaena               
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 Marley Strand-Nicolaisen  12 Ka'u HS             34-01.00   35-06.75q 
      35-06.75  34-06.50  34-07            
  2 Mehana Sabado-Halpern     10 Hilo HS             34-04.00   35-05.25q 
      35-05.25  32-07.50  34-06            
  3 Kristina Padrigo          12 Ka'u HS             34-07.75   33-08.00q 
      32-10  32-09  33-08            
  4 Casey Poe                 11 Kamehameha          31-07.00   32-10.75q 
      32-02.50  32-04  32-10.75            
  5 Meagan Kualii             10 Kamehameha          34-04.50   32-08.25q 
      31-04.50  FOUL  32-08.25            
  6 Skye Rances               11 Waiakea HS          32-01.50   32-02.75q 
      30-03.50  30-00  32-02.75            
  7 Tiffany Kurozawa          11 Kealakehe           30-02.00   31-05.25q 
      27-01.50  27-11.50  31-05.25            
  8 Mikela Cabel              11 Kamehameha          31-10.00   30-05.75q 
      29-03.25  30-05.75  30-02            
  9 Jasmine Fojas             SR Hawaii Prep         32-07.25   29-09.00  
      28-02.50  29-01  29-09            
 
Girls Shot Put
=========================================================================
Top 8 Advance by Time
 Meet Record: # 38-05  2004        Krystal Moore, Hilo HS                      
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 Eva Toledo                11 Hilo HS             32-02.00   35-05.00q 
      30-04.50  34-10  35-05            
  2 Rain Hall                 10 Hilo HS             32-08.00   34-04.00q 
      34-04  32-06.25  32-04            
  3 Tiara Atuekaho            12 Hilo HS             33-09.00   33-10.00q 
      33-10  32-04.75  31-01            
  4 Ariel Brown               12 Pahoa HS            35-06.00   33-06.75q 
      33-06.75  30-03.25  33-03            
  5 Ula Brostek               SO Hawaii Prep         30-10.50   33-00.00q 
      30-08.25  FOUL  33-00            
  6 Ofa Folau                 11 Hilo HS             32-01.00   32-02.00q 
      31-11.75  32-02  31-00            
  7 Taezha Gonsalves          10 Keaau HS            32-05.50   30-07.00q 
      30-01.25  29-02.50  30-07            
  8 Toni Beck                 11 Ka'u HS             29-05.50   29-09.50q 
      28-03  29-09.50  29-01.25            
  9 Caley Saragosa            11 Kamehameha          27-03.50   28-10.50  
      26-09.75  28-10.50  27-04.75            
 10 Jadeen Brown              10 Pahoa HS            25-00.50   25-11.50  
      25-06  25-11.50  25-07.75            
 11 Jasmine Oher              10 Keaau HS            27-11.25   25-04.00  
      25-01  25-04  24-06.25            
 12 Brandi Naihe              10 Kealakehe           25-02.25   24-09.00  
      24-09  23-01.25  FOUL            
 13 Jennifer Tabios           10 Ka'u HS             24-09.75   23-09.00  
      FOUL  22-05  23-09            
 13 Taisia Matangi            12 Keaau HS            25-02.00   23-09.00  
      23-09  FOUL  22-02.50            
 
Girls Discus Throw
=========================================================================
Top 8 Advance by Time
 Meet Record: # 126-06.50  5/8/2010    Kaopua Sutton, Kamehameha HI            
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 Ula Brostek               SO Hawaii Prep            96-11     105-02q 
      100-09  105-02  102-08            
  2 Eva Toledo                11 Hilo HS                99-02      99-11q 
      97-07.50  90-00  99-11            
  3 Ofa Folau                 11 Hilo HS               101-05   99-05.50q 
      86-04  95-02  99-05.50            
  4 Rain Hall                 10 Hilo HS               102-02      93-06q 
      93-06  FOUL  88-02.50           
  5 Tiara Atuekaho            12 Hilo HS                97-02      91-08q 
      FOUL  91-08  FOUL            
  6 Jaimee Finn               12 Kamehameha             91-06      85-09q 
      82-06  85-09  79-04.50            
  7 Taezha Gonsalves          10 Keaau HS               78-07   83-07.50q 
      77-05  83-07.50  80-10            
  8 Toni Beck                 11 Ka'u HS                77-03      78-08q 
      73-07  78-08  FOUL            
  9 Jasmine Oher              10 Keaau HS               75-06      72-05  
      72-05  70-05  71-05.50            
 10 Taisia Matangi            12 Keaau HS            82-04.50      68-06  
      66-09  FOUL  68-06            
 11 Brandi Naihe              10 Kealakehe           72-04.50      55-06  
      55-06  51-06  FOUL            
 -- Jasmine Iuta              12 Waiakea HS             84-00       FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL            
 
Boys 100 Meter Dash
============================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
 Meet Record: # 10.84  1996        Casey Flores, Konawaena                     
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Avery Hardie-Jordan       12 Kealakehe              10.99      11.11Q  1 
  2 Colton Austria            12 Waiakea HS             11.15      11.16Q  2 
  3 Jordan Cristobal          12 Kealakehe              11.17      11.24Q  3 
  4 Mike Williams             11 Hilo HS                11.32      11.43Q  3 
  5 Luca Vartic                9 Konawaena              11.34      11.44Q  2 
  6 Kahuhipa Donner           11 Keaau HS               11.69      11.64Q  1 
  7 Cyrus Cho                 12 Kealakehe              11.85      11.67q  3  11.667
  8 Chastin Kekahuna          11 Kamehameha             11.78      11.67q  2  11.664
  9 Tre Evans-dumaran          9 Kamehameha             11.87      11.70   2 
 10 Tryztan Padasdao          10 Keaau HS               12.30      11.82   3 
 11 Kyle Kirk                 12 Kealakehe              11.91      11.82   1  11.818
 12 Katon Pestano             12 Hilo HS                11.66      11.82   1  11.815
 13 Desmond Donios            11 Keaau HS               11.82      11.84   3 
 14 Kamuela Kawamoto          11 Kamehameha             12.06      11.98   2 
 15 Zack Winters              11 Pahoa HS               13.47      12.17   1 
 16 Brandon Ramey             10 Keaau HS               12.42      12.26   3 
 17 Caedan Cambra             11 Chr Liberty            12.50      12.41   2 
 18 Mitchell Medeiros         12 Hilo HS                11.87      14.31   1 
 
Boys 200 Meter Dash
============================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
 Meet Record: # 21.44  1996        Casey Flores, Konawaena                     
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Avery Hardie-Jordan       12 Kealakehe              22.59      22.23Q  1 
  2 Colton Austria            12 Waiakea HS             22.84      22.90Q  2 
  3 Mike Williams             11 Hilo HS                23.24      22.92Q  3 
  4 Kekoa Mundo               11 Chr Liberty            23.25      23.06Q  3 
  5 Talon Ota                 12 Keaau HS               23.38      23.15Q  2 
  6 Luca Vartic                9 Konawaena              23.41      23.26Q  1 
  7 Kahuhipa Donner           11 Keaau HS               23.64      23.35q  1 
  8 Jordan Cristobal          12 Kealakehe              23.96      23.52q  3 
  9 Chastin Kekahuna          11 Kamehameha             23.76      23.53   3 
 10 Jack Chun                 12 Hilo HS                24.04      23.63   2 
 11 Kyle Kirk                 12 Kealakehe              23.59      23.93   2 
 12 Joseph Benitez            10 Kealakehe              24.26      24.06   1 
 13 Brooks Mcvey              12 Honokaa                24.49      24.37   1 
 14 Desmond Donios            11 Keaau HS               24.73      24.42   3 
 15 Kamuela Kawamoto          11 Kamehameha             24.51      24.47   2 
 16 Phil Aganus               11 Kamehameha             24.71      24.52   3 
 17 Joseph Shawn               9 Pahoa HS               25.19      24.91   2 
 
Boys 400 Meter Dash
============================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
 Meet Record: # 49.04  2001        Jonathon Peralto, Hilo HS                   
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Talon Ota                 12 Keaau HS               52.09      53.13Q  3 
  2 Kekoa Mundo               11 Chr Liberty            51.71      53.42Q  2 
  3 Chastin Kekahuna          11 Kamehameha             54.08      54.01Q  1 
  4 Matthew Winters           12 Keaau HS               53.02      53.86Q  3 
  5 Brooks Mcvey              12 Honokaa                55.66      54.03Q  2 
  6 Dylan Oandasan            12 Honokaa                51.35      54.13Q  1 
  7 Jack Chun                 12 Hilo HS                53.20      54.21q  2 
  8 Jason Kuwada              12 Kealakehe              53.79      54.41q  1 
  9 Davy Ragland              SO Hawaii Prep            55.56      54.90   3 
 10 Brian Tu                  12 Kealakehe              54.41      55.52   2 
 11 Tristan Ross              10 Kealakehe              56.49      56.69   1 
 12 Miles Marshall            10 Waiakea HS             56.80      56.94   2 
 13 Matthew Shimabukuro       12 Keaau HS               56.79      56.98   1 
 14 Tristan Haskell           11 Keaau HS               56.84      57.13   1 
 15 Michael Kokal             JR Hawaii Prep            58.24      57.18   1 
 16 Kahaliihaulani Reyes      11 Kamehameha             55.40      57.31   3 
 17 Isaac Navarro             10 Kealakehe              59.16      58.09   2 
 18 Jordan Heltz              12 Kamehameha             58.15      58.81   2 
 19 Hokupaa Kahookaulana      10 Pahoa HS               58.13      59.12   3 
 20 Thomas Johnston            9 Konawaena              58.86    1:01.31   3 
 
Boys 800 Meter Run
============================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
 Meet Record: # 1:59.49  5/10/2008   Nick Ucker, Christian Libert              
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Kellen Gillins            JR Hawaii Prep          2:00.87    2:07.64Q  1 
  2 Jeffery Ferrell           10 Keaau HS             2:03.82    2:11.04Q  2 
  3 Ian Mcquate               11 Waiakea HS           2:07.99    2:12.38Q  3 
  4 Ryan Maka'ala Cruz        11 Kamehameha           2:12.07    2:07.94Q  1 
  5 Scott Henderson           10 Kealakehe            2:09.60    2:11.44Q  2 
  6 Levi Aguilera             11 Makua Lani           2:08.64    2:12.51Q  3 
  7 Timon Skinner             11 Hilo HS              2:11.59    2:09.74q  1 
  8 Seanry Agbayani           11 Honokaa              2:12.59    2:12.34q  2 
  9 David Finley              12 Kamehameha           2:13.01    2:13.40   3 
 10 Levi Albano               11 Keaau HS             2:15.36    2:14.04   1 
 11 Bryn Witthans              9 Kamehameha           2:19.49    2:15.84   1 
 12 Ryan Castro               12 Hilo HS              2:17.39    2:16.06   3 
 13 Orion Schlegelmilch       12 St. Joseph           2:18.16    2:17.74   2 
 14 Kaimiola Ho               10 Kamehameha           2:13.78    2:17.86   3 
 15 Grant Kunihiro            11 Hilo HS              2:19.47    2:18.74   1 
 16 Jacob McCafferty          SO Hawaii Prep          2:15.84    2:19.04   1 
 17 Tyler Honda               11 Waiakea HS           2:16.45    2:19.32   3 
 18 Jeremy Gambing            11 Kealakehe            2:13.87    2:21.24   2 
 19 Kenny Christie            JR Hawaii Prep          2:16.24    2:21.84   2 
 20 Zech Decleene             11 Chr Liberty          2:28.15    2:23.84   2 
 21 Kobe Miller                9 Pahoa HS             2:49.83    2:42.12   3 
 
Boys 1500 Meter Run
=========================================================================
12 Advance:  Top 4 Each Heat plus Next 4 Best Times
 Meet Record: # 4:09.75  2007        Keoni Ucker, Christian Liberty            
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 Jeffery Ferrell           10 Keaau HS             4:32.57    4:35.60Q 
  2 Tony Connors              11 Honokaa              4:39.58    4:42.39Q 
  3 Jeremy Gambing            11 Kealakehe            4:43.80    4:35.84Q 
  4 Ian Mcquate               11 Waiakea HS           4:22.39    4:43.01Q 
  5 Kaimiola Ho               10 Kamehameha           4:36.73    4:36.37Q 
  6 Stephen Hunter            11 Hilo HS              4:33.20    4:43.32Q 
  7 Jacob McCafferty          SO Hawaii Prep          4:34.00    4:36.54Q 
  8 Levi Aguilera             11 Makua Lani           4:33.39    4:43.64Q 
  9 Carlos Valdez             10 Keaau HS             4:32.46    4:36.56q 
 10 Scott Henderson           10 Kealakehe            4:44.59    4:45.09q 
 11 Orion Schlegelmilch       12 St. Joseph           4:40.49    4:46.52q 
 12 Daniel Matsuda            SO Hawaii Prep          4:47.68    4:47.25q 
 13 Levi Albano               11 Keaau HS             4:38.49    4:48.33  
 14 Kai Hendershot             9 Waiakea HS           4:54.83    4:50.83  
 15 Ryan Witthans              9 Kamehameha           4:51.64    4:51.73  
 16 Christopher Prater         9 Kealakehe            4:45.56    4:53.15  
 17 Isaiah Lawson             11 Keaau HS             4:50.22    5:00.41  
 18 Conrad Salboro            10 Kamehameha           4:47.56    5:02.17  
 19 Keisuke Anzai             SO Hawaii Prep          4:54.67    5:06.77  
 20 Zech Decleene             11 Chr Liberty          5:11.13    5:17.25  
 21 Bryce Shook               11 Pahoa HS                        5:29.21  
 
Boys 3000 Meter Run
=========================================================================
12 Advance:  Top 4 Each Heat plus Next 4 Best Times
 Meet Record: # 9:24.46  4/30/2011   Chris Mosch, Honoka'a                     
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 Michael Spetich           JR Hawaii Prep         10:05.31   10:17.65Q 
  2 Nathan Ladwig             FR Hawaii Prep         10:07.02   10:33.78Q 
  3 Ian Mcquate               11 Waiakea HS           9:21.63   10:20.59Q 
  4 Thunder Frost             10 Kealakehe            9:53.13   10:33.78Q 
  5 Carlos Valdez             10 Keaau HS            10:16.87   10:20.60Q 
  6 Stephen Hunter            11 Hilo HS              9:46.77   10:33.80Q 
  7 Dyson Sato                11 Waiakea HS           9:59.96   10:23.56Q 
  8 Christopher Prater         9 Kealakehe           10:47.54   10:35.29Q 
  9 Jake Lai                  JR Hawaii Prep         10:23.14   10:25.75q 
 10 Axl Aricayos               9 Waiakea HS          10:42.24   10:27.68q 
 11 River Brown                9 Hilo HS             10:36.07   10:36.97q 
 12 Ryuta Yoda                SR Hawaii Prep         10:28.35   10:37.03q 
 13 Isaac Klein                9 Kamehameha          10:46.52   10:42.36  
 14 Hua Uehara                 9 Hilo HS             10:56.89   10:45.32  
 15 Max Panoff                11 Hilo HS             10:35.88   10:49.37  
 16 Andrew Langtry            12 St. Joseph          10:06.27   10:57.05  
 17 Ryan Witthans              9 Kamehameha          11:19.17   11:00.73  
 18 Hao-wen Chien             11 Keaau HS            11:01.49   11:04.01  
 19 Arman Navarro             12 Keaau HS            10:59.81   11:05.75  
 
Boys 110 Meter Hurdles
============================================================================
8 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
 Meet Record: # 14.94  5/8/2009    Jacob Edwards, Ka'u                         
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Rihei Grothmann           11 Kamehameha             15.70      16.43Q  1 
  2 Michael Morikawa          12 Waiakea HS             16.67      16.81Q  2 
  3 Tre Evans-dumaran          9 Kamehameha             16.72      16.66Q  1 
  4 Phil Aganus               11 Kamehameha             16.77      17.97Q  2 
  5 Mark Kenneth Ramos        11 Keaau HS               19.22      17.10Q  1 
  6 Connor Peterson           JR Hawaii Prep            18.60      18.01Q  2 
  7 Shawn Ventura             11 Keaau HS               16.53      18.05q  2 
  8 Joey Kailimai             JR Hawaii Prep            16.75      19.13q  1 
  9 Maurice Smith             11 Keaau HS               19.09      20.19   1 
 10 David Pillette            10 Ka'u HS                19.48      21.40   2 
 -- Kaulike Sibayton          12 Keaau HS               20.47        DNF   2 
 
Boys 300 Meter Hurdles
============================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
 Meet Record: # 38.78  5/8/2010    Jacob Edwards, Ka'u                         
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Michael Morikawa          12 Waiakea HS             41.98      43.00Q  2 
  2 Rihei Grothmann           11 Kamehameha             41.57      43.32Q  1 
  3 Phil Aganus               11 Kamehameha             42.43      44.56Q  3 
  4 Connor Peterson           JR Hawaii Prep            44.65      43.44Q  1 
  5 Joey Kailimai             JR Hawaii Prep            43.83      44.08Q  2 
  6 Robert Harrington         12 Keaau HS               43.05      44.88Q  3 
  7 Tre Evans-dumaran          9 Kamehameha             44.63      45.27q  1 
  8 Shawn Ventura             11 Keaau HS               45.05      45.48q  2 
  9 Pat Mccoy                 11 Kealakehe              47.59      46.34   1 
 10 Mark Kenneth Ramos        11 Keaau HS               45.23      46.46   3 
 11 Ben Purell                11 Kealakehe              49.06      46.52   3 
 12 Kaulike Sibayton          12 Keaau HS               47.40      46.94   2 
 13 Keith Sumaoang             9 Waiakea HS             47.66      47.10   3 
 14 Jarek Cabanting           10 Kealakehe              48.18      47.53   2 
 15 Coleman Chaves            10 Waiakea HS             47.59      48.19   1 
 16 Quinn Shiroma             11 Waiakea HS             52.53      50.04   2 
 17 David Pillette            10 Ka'u HS                45.03      51.85   3 
 
Boys High Jump
================================================================================
 Meet Record: #  6-04  5/8/2010    E Meikle K Kawai, Kohala                    
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Kenny Christie            JR Hawaii Prep          6-00.00    6-00.25   10   
  2 Jonathon Segovia          12 Keaau HS             5-10.00    5-08.00    8   
  3 Maurice Smith             11 Keaau HS             5-10.00    5-08.00    6   
  4 Tevainui Weza             12 Kealakehe            5-06.00    5-06.00    4   
  5 Keoni Yates               11 Kealakehe            5-08.00    5-06.00    1.50
  5 Charlie Belmes            11 Keaau HS             5-00.00    5-06.00    1.50
  7 Jordan Caoagdan           10 Hilo HS              5-02.00    5-00.00  
  7 David Robinson            12 Honokaa              5-06.00    5-00.00  
  7 Brock Sherlock            10 Hilo HS              5-00.00    5-00.00  
  7 Jason Kuwada              12 Kealakehe            5-06.00    5-00.00  
 
Boys Long Jump
=========================================================================
Top 8 Advance by Time
 Meet Record: # 22-09  4/29/2011   Keanen Akau, Kamehameha                     
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
Preliminaries
  1 Michael Morikawa          12 Waiakea HS          20-10.25   19-10.00q 
      18-08.50  19-10  19-01.25            
  2 Keoni Yates               11 Kealakehe           20-07.00   19-08.50q 
      17-00.75  19-08.50  19-05            
  2 Kekoa Mundo               11 Chr Liberty         20-03.00   19-08.50q 
      19-08.50  18-03  19-05.25            
  4 Talon Ota                 12 Keaau HS            20-08.00   19-07.25q 
      19-03.25  FOUL  19-07.25            
  5 Kahuhipa Donner           11 Keaau HS            18-04.50   19-03.00q 
      FOUL  19-03  18-09.75            
  6 Rihei Grothmann           11 Kamehameha          19-11.50   19-00.00q 
      18-09.50  FOUL  19-00            
  7 Cyrus Cho                 12 Kealakehe           20-00.75   18-11.75q 
      FOUL  18-11.75  FOUL            
  8 Joseph Benitez            10 Kealakehe           18-03.00   18-08.25q 
      17-11  18-02.50  18-08.25            
  9 Jordan Cristobal          12 Kealakehe           19-02.00   18-04.00  
      17-09.50  18-02  18-04            
 10 Jonathon Segovia          12 Keaau HS            18-07.75   18-00.50  
      17-07.50  17-08.50  18-00.50            
 11 Tre Evans-dumaran          9 Kamehameha          17-10.75   17-07.50  
      17-07.50  17-06.25  FOUL            
 12 Jordan Caoagdan           10 Hilo HS             18-02.75   17-02.00  
      FOUL  16-05.75  17-02            
 13 Caleb Kagawa              SO Hawaii Prep         17-07.50   17-00.75  
      17-00.75  16-04.25  15-10.75            
 14 Desmond Donios            11 Keaau HS            17-08.25   17-00.50  
      FOUL  17-00.50  15-02.50            
 15 Jordan Heltz              12 Kamehameha          17-07.00   17-00.00  
      17-00  16-08.50  16-01.50            
 16 James Sloan               10 Kamehameha          17-04.50   16-08.75  
      16-07  FOUL  16-08.75            
 
Boys Triple Jump
=========================================================================
Top 8 Advance by Time
 Meet Record: # 45-04.50  5/8/2010    Jacob Edwards, Ka'u                      
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 Talon Ota                 12 Keaau HS            41-06.75   41-11.00q 
      FOUL  FOUL  41-11            
  2 Katon Pestano             12 Hilo HS             38-10.25   39-06.25q 
      38-11.50  39-06.25  39-04.75            
  3 Keoni Yates               11 Kealakehe           40-02.50   39-01.25q 
      37-00.75  38-04.50  39-01.25            
  3 Michael Morikawa          12 Waiakea HS          40-04.00   39-01.25q 
      37-03  38-04.25  39-01.25            
  5 Jason Kuwada              12 Kealakehe           37-06.50   38-10.50q 
      36-07  37-11.25  38-10.50            
  6 Rihei Grothmann           11 Kamehameha          40-04.00   38-04.75q 
      FOUL  38-04.75  38-01.25            
  7 Jonathon Segovia          12 Keaau HS            39-02.00   38-01.00q 
      36-11.50  37-08.50  38-01            
  8 Jordan Heltz              12 Kamehameha          37-09.50   37-00.75q 
      36-07.25  FOUL  37-00.75            
  9 Nathan Wong               11 Keaau HS            36-11.00   36-04.50  
      35-09  36-04.50  36-03.50            
 10 Joseph Benitez            10 Kealakehe           36-01.00   36-01.50  
      36-01.50  FOUL  35-08            
 11 Jordan Caoagdan           10 Hilo HS             36-06.50   35-03.25  
      33-09.50  34-00  35-03.25            
 12 Kanoa Chobany             SO Hawaii Prep         29-06.50   32-11.00  
      FOUL  30-06  32-11            
 13 Dustin Kawakami           12 Keaau HS            37-00.00   32-08.75  
      FOUL  32-08.75  FOUL            
 -- Tre Evans-dumaran          9 Kamehameha          37-07.00       FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL            
 
Boys Shot Put
=========================================================================
Top 8 Advance by Time
 Meet Record: # 59-00  2005        Daniel Te`o-Nesheim, Hawaii Prep            
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 Isi Holani                11 Hilo HS             45-04.75   48-09.00q 
      48-08.25  47-05.50  48-09            
  2 Timothy Burke             11 Kamehameha          43-01.00   47-00.00q 
      47-00  FOUL  FOUL            
  3 Josh Kirkpatrick          12 Hilo HS             48-11.00   46-11.00q 
      45-06.50  FOUL  46-11            
  4 Sione Holika              11 Hilo HS             44-09.00   45-02.25q 
      45-02.25  44-07  FOUL            
  5 Feke Kioa                 11 Kealakehe           43-01.00   43-03.00q 
      43-03  42-00.75  42-11            
  6 Keoni Yoshioka            12 Kamehameha          40-07.00   42-09.00q 
      42-09  FOUL  FOUL            
  7 Dustin Liva               11 Keaau HS            41-05.50   42-00.50q 
      39-07  42-00.50  FOUL            
  8 Atin Saburo               12 Hilo HS             36-07.00   39-09.00q 
      39-09  37-03.50  37-11.25            
  9 Nicholas Eisen            12 Pahoa HS            36-06.75   37-10.00  
      34-07  34-11.50  37-10            
 10 Brant Shiroma             11 Waiakea HS          36-04.75   36-01.00  
      FOUL  34-07  36-01            
 11 Matthew Kent              12 Keaau HS            37-05.00   34-10.00  
      FOUL  34-10  34-01            
 12 Kamanuokekai Bumanglag    12 Keaau HS            39-06.00   33-09.50  
      33-09.50  FOUL  33-02.75            
 13 Colin Renfro              JR Hawaii Prep         29-09.75   30-09.25  
      FOUL  28-07  30-09.25            
 
Boys Discus Throw
=========================================================================
Top 8 Advance by Time
 Meet Record: # 172-11.50  2005        Daniel Te`o-Nesheim, Hawaii Prep        
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 Josh Kirkpatrick          12 Hilo HS             50-06.50     157-04q 
      133-02.50  154-09  157-04            
  2 Isi Holani                11 Hilo HS             63-00.50  133-04.50q 
      133-04.50  116-04.50  FOUL            
  3 Sione Holika              11 Hilo HS             36-10.50     123-05q 
      85-11  123-05  FOUL            
  4 Mitchell Medeiros         12 Hilo HS             43-06.50     122-03q 
      98-08.50  FOUL  122-03            
  5 Matthew Kent              12 Keaau HS            20-06.50  113-10.50q 
      112-11  94-04  113-10.50            
  6 Hokuala Kamaka            11 Kealakehe             111-11     111-08q 
      FOUL  111-08  FOUL            
  7 Hinalea Cortez             9 Kamehameha          17-03.50     111-05q 
      FOUL  111-05  FOUL            
  8 Kamanuokekai Bumanglag    12 Keaau HS              121-00     111-01q 
      FOUL  1-07  111-01            
  9 Feke Kioa                 11 Kealakehe             110-02     108-04  
      108-04  FOUL  104-00            
 10 Nicholas Eisen            12 Pahoa HS            03-00.50     103-10  
      103-10  93-05  101-04            
 11 Dustin Liva               11 Keaau HS              111-02      92-11  
      FOUL  FOUL  92-11            
 12 Jade Barroga              11 Keaau HS              101-00      89-10  
      89-10  FOUL  FOUL            
 13 Brant Shiroma             11 Waiakea HS             99-04      88-02  
      FOUL  88-02  FOUL