Licensed to Kamehameha Schools-Hawaii Campus
                                       HY-TEK's Meet Manager 4/29/2017 06:34 PM
                         BIIF Frosh/Soph Invitational                          
                              Ken Yamase Stadium                               
                       Waiakea High School  - 4/29/2017                        
                                    Results                                    
 
Girls 100 Meter Dash Frosh/Soph
===================================================================================
        FRSO: * 13.08  2007        Corie Schattauer, Hilo                      
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals
  1 Jadyn Hanks                9 Konawaena              13.20      13.20   1  10   
  2 Maluhia Kekuawela          9 Waiakea                13.38      13.24   1   8   
  3 Karlee Young              10 Christian Li           13.02      13.39   1   6   
  4 Tayvia Cabatbat            9 Konawaena              13.63      13.63   1   4   
  5 Sydirah Aricayos           9 Waiakea                13.68      13.69   1   2   
  6 Ella Kush                  9 Hilo                   13.88      13.70   1   1   
  7 Emerson Aynessazian        9 Waiakea                13.88      13.72   2 
  8 Jamie Chun                 9 Hilo                   13.99      13.75   2 
  9 Jory-Anne Cabalse         10 Waiakea                13.65      13.77   1 
 10 Riley Brown               10 Christian Li           14.23      14.01   2 
 11 Kiyomi Watanabe           10 Konawaena              13.97      14.02   2 
 12 Jadyn Clark                9 Waiakea                14.95      14.04   3 
 13 Tiani Kow                  9 Waiakea                14.19      14.07   2 
 14 Teijah Rosas               9 Hilo                   14.17      14.13   2 
 15 Nanea Wall                10 Konawaena                         14.14   6 
 16 Glory Medieros            10 Hilo                   14.03      14.17   2 
 17 Cheyanne Debina           10 Kealakehe              14.28      14.17   2 
 18 Kierstyn Yamamoto         10 Kea'au                 14.45      14.26   3 
 19 Kahekawai Donner          10 Kea'au                            14.39   6 
 20 Olivia Boucher            10 Waiakea                14.57      14.46   3 
 21 Macey Soares              10 Waiakea                14.64      14.49   3 
 22 Thaya Texeria             10 Kealakehe              14.48      14.54   3 
 23 Shanna Hamilton           10 Makua Lani C           14.76      14.61   3 
 24 Kayela Wong                9 Waiakea                15.10      14.64   4 
 25 Tehya Caceres              9 Kamehameha H           14.77      14.75   3 
 26 Rysa Dela-Cruz             9 Waiakea                15.27      14.79   4 
 27 Jade Oandasan             10 Kealakehe              15.25      14.88   4 
 28 Angel Huang                9 Kealakehe              15.21      14.94   4 
 29 Maeva Assi                 9 Kea'au                 15.08      14.94   3 
 30 D'Lissa Cortez             9 Hilo                   15.39      15.01   4 
 31 Ivanni Jamin               9 Hawaii Prep            15.24      15.27   4 
 32 Ciara Hester               9 Kea'au                 15.51      15.30   4 
 33 Taisha Nakatsu            10 Pahoa                  15.92      15.39   5 
 34 Sydney Cochran            10 Hawaii Prep            15.66      15.46   4 
 35 Sakura Remsen             10 Hawaii Prep                       15.64   6 
 35 Gayle Lum                  9 Kohala                 15.86      15.64   5 
 37 Kealani Carson             9 Honoka'a               15.99      15.77   5 
 38 Aliyah Page               10 Kohala                 15.88      16.08   5 
 39 Sandra Carson              9 Makua Lani C           16.20      16.46   5 
 40 Zoey Block                 9 Waiakea                16.14      16.56   5 
 41 Holly Hoover              10 Makua Lani C           17.46      16.76   5 
 42 Jadee Mayo                 9 Waiakea                18.66      18.37   6 
 43 Jaylen Mae Arzaga          9 Waiakea                18.53      18.43   5 
 44 Dayci Oshiro               9 Waiakea                19.02      18.64   6 
 -- Hillary Connor             9 Hawaii Prep            13.25         FS   1 
 
Girls 200 Meter Dash Frosh/Soph
===================================================================================
        FRSO: * 26.74  2007        Beverly Quiamas, Honokaa                    
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Jadyn Hanks                9 Konawaena              27.26      27.13   1  10   
  2 Sabina Boo-Rivera         10 Kea'au                 28.42      27.79   1   8   
  3 Karlee Young              10 Christian Li           27.37      27.85   1   6   
  4 Emi Higgins               10 Hawaii Prep            28.89      28.37   1   4   
  5 Jory-Anne Cabalse         10 Waiakea                29.26      28.52   1   2   
  6 Riley Brown               10 Christian Li           29.09      28.93   1   1   
  7 Jadyn Clark                9 Waiakea                29.90      29.02   2 
  8 Sydirah Aricayos           9 Waiakea                28.91      29.13   1 
  9 Hillary Connor             9 Hawaii Prep            29.86      29.18   2 
 10 Kierstyn Yamamoto         10 Kea'au                 30.61      29.22   2 
 11 Tiani Kow                  9 Waiakea                29.91      29.38   2 
 12 Emerson Aynessazian        9 Waiakea                29.45      29.42   1 
 13 Teijah Rosas               9 Hilo                   29.58      29.84   2 
 14 Macey Soares              10 Waiakea                31.06      30.66   2 
 15 Olivia Boucher            10 Waiakea                30.68      30.89   2 
 16 Maeva Assi                 9 Kea'au                 31.78      30.95   3 
 17 Shanna Hamilton           10 Makua Lani C           31.11      30.97   2 
 18 Jade Oandasan             10 Kealakehe              32.24      31.41   3 
 19 Kayela Wong                9 Waiakea                31.62      31.95   3 
 20 D'Lissa Cortez             9 Hilo                   32.07      32.02   3 
 21 Ciara Hester               9 Kea'au                 32.37      32.18   3 
 22 Angel Huang                9 Kealakehe              32.83      32.69   3 
 23 Sydney Cochran            10 Hawaii Prep            33.18      32.87   3 
 24 Kealani Carson             9 Honoka'a               33.03      32.93   3 
 25 Taisha Nakatsu            10 Pahoa                  34.72      33.48   4 
 26 Zoey Block                 9 Waiakea                33.94      33.78   4 
 27 Sandra Carson              9 Makua Lani C           33.89      35.18   4 
 28 Aliyah Page               10 Kohala                 35.35      35.75   4 
 29 Holly Hoover              10 Makua Lani C           39.06      38.62   4 
 30 Dayci Oshiro               9 Waiakea                40.34      39.70   4 
 31 Jaylen Mae Arzaga          9 Waiakea                40.88      40.91   4 
 
Girls 400 Meter Dash Frosh/Soph
================================================================================
        FRSO: * 1:00.33  2016        Leina Ann Takizawa, Konawaena             
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Aiyanna Fourshey           9 Waiakea              1:05.19    1:07.14   10   
  2 Keiko Mills               10 Hilo                 1:07.11    1:08.20    8   
  3 Ella Kush                  9 Hilo                 1:07.19    1:10.12    6   
  4 Macey Soares              10 Waiakea              1:10.12    1:10.90    4   
  5 Emerson Aynessazian        9 Waiakea              1:09.22    1:12.99    2   
  6 Allyson Prater            10 Kealakehe            1:12.54    1:14.09    1   
  7 Olivia Boucher            10 Waiakea                         1:14.37  
  8 Kayela Wong                9 Waiakea                         1:16.10  
 
Girls 800 Meter Run Frosh/Soph
================================================================================
        FRSO: * 2:28.23  2009        Tialana Greenwell, Honokaa                
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Leann Hamilton             9 Kealakehe            2:33.42    2:38.08   10   
  2 Venus Rodin                9 Hilo                 2:35.26    2:40.26    8   
  3 Tia Lurbiecki              9 Makua Lani C         2:31.38    2:44.97    6   
  4 Bionce Vincent             9 Kamehameha H         2:36.70    2:45.41    4   
  5 Makana Blake               9 Hawaii Prep          2:49.08    2:47.15    2   
  6 Cienna Corpuz             10 St Joseph            2:43.00    2:50.15    1   
  7 Violet Hart                9 Waiakea              2:50.11    2:55.24  
  8 Maile Fediuk              10 Kealakehe            2:51.36    2:56.73  
  9 Jaeda Yamasaki             9 Christian Li         2:49.07    3:04.72  
 10 Ella Johnson               9 Waiakea              2:52.54    3:07.58  
 11 Helena Mitsumura          10 Kealakehe            2:58.79    3:16.80  
 12 Mya Manzo                  9 Kealakehe            3:13.93    3:28.23  
 
Girls 1500 Meter Run Frosh/Soph
================================================================================
        FRSO: * 5:13.68  2008        Tialana Greenwell, Honokaa                
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Sophia Cash               10 Honoka'a             5:21.93    5:15.67   10   
  2 Leann Hamilton             9 Kealakehe            5:19.64    5:17.65    8   
  3 Tia Lurbiecki              9 Makua Lani C         5:13.52    5:19.36    6   
  4 Zoe Ganley                10 Hawaii Prep          5:24.05    5:29.24    4   
  5 Devon Paulson             10 Hilo                 5:35.51    5:34.52    2   
  6 Violet Hart                9 Waiakea              5:54.67    5:53.33    1   
  7 Emma Marshall              9 Pahoa                5:45.02    5:55.84  
  8 Jaeda Yamasaki             9 Christian Li         5:54.31    5:57.28  
  9 Maile Fediuk              10 Kealakehe            5:56.90    6:02.63  
 10 Hikari Shaver              9 Hawaii Prep                     6:04.04  
 11 Madison Directo           10 Kea'au               5:58.74    6:08.93  
 12 Angelique Kokal           10 Kohala               6:01.56    6:15.80  
 13 Ella Johnson               9 Waiakea              5:46.33    6:23.05  
 14 Joanne Farias              9 Kamehameha H         6:29.89    6:26.66  
 15 Helena Mitsumura          10 Kealakehe            6:16.09    6:38.51  
 16 Mya Manzo                  9 Kealakehe            6:59.62    7:11.89  
 17 Sydney Hashiro            10 Waiakea              7:19.60    7:38.79  
 
Girls 3000 Meter Run Frosh/Soph
================================================================================
        FRSO: * 11:47.46  2008        Tialana Greenwell, Honokaa               
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Sophia Cash               10 Honoka'a            11:42.73   11:42.98*  10   
  2 Cloud Rodin                9 Hilo                11:42.59   11:56.96    8   
  3 Leann Hamilton             9 Kealakehe           12:55.72   12:21.50    6   
  4 Tia Lurbiecki              9 Makua Lani C        11:45.08   13:12.85    4   
  5 Maile Fediuk              10 Kealakehe           13:00.72   13:24.78    2   
  6 Keya Davies               10 St Joseph           13:23.86   13:27.02    1   
  7 Joanne Farias              9 Kamehameha H        13:50.20   13:59.60  
  8 Sam Marrack               10 Hilo                12:33.94   14:04.90  
  9 Alyssa Klett               9 Hawaii Prep                    14:23.23  
 10 Mary Waterman             10 Kea'au              14:31.87   14:42.36  
 
Girls 100 Meter Hurdles Frosh/Soph
===================================================================================
        FRSO: * 16.92  2006        Larissa Edwards, Ka'u                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Kiyomi Watanabe           10 Konawaena              17.53      16.92*  1  10   
  2 Angeline Kenoi            10 Kamehameha H           18.09      18.33   1   8   
  3 Jamie Chun                 9 Hilo                   18.79      18.58   1   6   
  4 Kahekawai Donner          10 Kea'au                 19.35      19.10   2   4   
  5 Jadyn Clark                9 Waiakea                           19.12   2   2   
  6 Jenna Perry                9 Hawaii Prep            19.32      19.14   2   1   
  7 Emi Higgins               10 Hawaii Prep            19.02      19.32   1 
  8 Harley Kell                9 Hawaii Prep            19.27      19.77   1 
  9 Jayda Flenory             10 Konawaena              19.00      19.86   1 
 10 Aiyanna Fourshey           9 Waiakea                           20.48   2 
 11 Sabina Boo-Rivera         10 Kea'au                 20.30      21.31   2 
 
Girls 300 Meter Hurdles Frosh/Soph
===================================================================================
        FRSO: * 48.60  2008        Lindsey Dahl, Konawaena                     
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Emi Higgins               10 Hawaii Prep            50.87      51.14   1  10   
  2 Jayda Flenory             10 Konawaena              50.82      51.90   1   8   
  3 Sabina Boo-Rivera         10 Kea'au                 52.44      52.11   1   6   
  4 Jenna Perry                9 Hawaii Prep            53.07      52.30   1   4   
  5 Jamie Chun                 9 Hilo                   53.33      52.78   2   2   
  6 Tia Lurbiecki              9 Makua Lani C           52.25      53.86   1   1   
  7 Harley Kell                9 Hawaii Prep            54.78      55.36   2 
  8 Natalie Klett              9 Hawaii Prep            57.19      58.73   2 
  9 Kahekawai Donner          10 Kea'au                 58.68    1:00.16   2 
 
Girls 4x100 Meter Relay Frosh/Soph
================================================================================
        FRSO: * 53.52  2007        KS Hawaii, KS Hawaii                        
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hilo                                                           53.57   10   
     1) Teijah Rosas 9                  2) Ella Kush 9                    
     3) Jamie Chun 9                    4) Glory Medieros 10              
  2 Konawaena                                                      53.89    8   
     1) Tayvia Cabatbat 9               2) Nanea Wall 10                  
     3) Kiyomi Watanabe 10              4) Jadyn Hanks 9                  
  3 Waiakea                                                        53.89    6   
     1) Sydirah Aricayos 9              2) Emerson Aynessazian 9          
     3) Maluhia Kekuawela 9             4) Jadyn Clark 9                  
  4 Kealakehe                                                      58.39    4   
     1) Thaya Texeria 10                2) Jade Oandasan 10               
     3) Angel Huang 9                   4) Cheyanne Debina 10             
 
Girls 4x400 Meter Relay Frosh/Soph
================================================================================
        FRSO: * 4:30.45  2016        Keaau, Keaau                              
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Konawaena                                                    4:31.69   10   
     1) Tayvia Cabatbat 9               2) Jadyn Hanks 9                  
     3) Nanea Wall 10                   4) Jayda Flenory 10               
  2 Hilo                                                         4:34.34    8   
     1) Ella Kush 9                     2) Glory Medieros 10              
     3) Teijah Rosas 9                  4) Venus Rodin 9                  
  3 Waiakea                                                      4:36.23    6   
     1) Sydirah Aricayos 9              2) Emerson Aynessazian 9          
     3) Aiyanna Fourshey 9              4) Jory-Anne Cabalse 10           
 
Girls High Jump Frosh/Soph
================================================================================
        FRSO: *  5-02  2008        Erika Cushnie, Hawaii Prep                  
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Tayvia Cabatbat            9 Konawaena                       4-06.00   10   
  2 Tiani Bello                9 Kamehameha H         4-07.00    4-04.00    8   
  3 Makana Blake               9 Hawaii Prep          4-02.00   J4-04.00    6   
  4 Nanea Wall                10 Konawaena            4-06.00   J4-04.00    4   
  5 Rysa Dela-Cruz             9 Waiakea              3-10.00    4-00.00    2   
 
Girls Pole Vault Frosh/Soph
================================================================================
        FRSO: *  9-06  2006        Daysha Viernes, Hilo                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Jasmine Lewis             10 Waiakea              8-00.00    8-02.00   10   
  2 Tehya Caceres              9 Kamehameha H         6-06.00    7-00.00    8   
  3 Caitlyn Nakata             9 Waiakea              7-06.00    6-06.00    6   
  4 Ivanni Jamin               9 Hawaii Prep          6-06.00   J6-06.00    4   
  5 Rana Elling-Hwang         10 Hawaii Prep          6-00.00    6-00.00    2   
  6 Anna Schroedel             9 Hawaii Prep          5-00.00    5-00.00    1   
 
Girls Long Jump Frosh/Soph
================================================================================
        FRSO: * 16-02.75  2008        Kuuipo Nakoa, Hawaii Prep                
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Jory-Anne Cabalse         10 Waiakea             14-05.50   14-08.50   10   
      14-08.50  13-07.75  13-08.75         
  2 Kiyomi Watanabe           10 Konawaena           15-02.50   14-00.75    8   
      13-06.75  13-05.50  14-00.75         
  3 Hillary Connor             9 Hawaii Prep                    13-09.00    6   
      13-04.50  FOUL  13-09         
  4 Nanea Wall                10 Konawaena           14-06.50   13-06.50    4   
      12-06.75  13-02.50  13-06.50         
  5 Sydirah Aricayos           9 Waiakea                        13-01.50    2   
      12-07  13-01.50  12-08.25           
  6 Cheyanne Debina           10 Kealakehe                      13-00.00    1   
      FOUL  13-00  12-05.50         
  7 Jadyn Hanks                9 Konawaena           14-06.25   12-11.75  
      12-06.25  12-11.75  FOUL         
  8 Rysa Dela-Cruz             9 Waiakea             11-04.00   11-10.75  
      11-10.75  11-02.75  10-10.75         
 -- Thaya Texeria             10 Kealakehe                          FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL         
 
Girls Triple Jump Frosh/Soph
================================================================================
        FRSO: * 34-04.50  2016        Gemma Palleschi, Hawaii Prep             
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Jory-Anne Cabalse         10 Waiakea             34-00.75   33-05.50   10   
      32-01  31-11.75  33-05.50         
  2 Kiyomi Watanabe           10 Konawaena           31-05.25   29-05.75    8   
      28-06.25  29-05.75  29-05         
  3 Keiko Mills               10 Hilo                31-10.00   29-02.50    6   
      28-02.25  28-02.75  29-02.50         
 
Girls Shot Put Frosh/Soph
================================================================================
        FRSO: * 34-06  2007        Julia Naumes, Kohala                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Leona Toledo               9 Hilo                37-11.75   33-00.50   10   
      32-03  32-10  33-00.50         
  2 Amenity Akiona            10 Waiakea             25-08.75   27-06.25    8   
      25-01  27-06.25  22-11         
  3 Anastasia Tuifua           9 Konawaena           27-09.00   25-01.25    6   
      24-09  25-01.25  25-01         
  4 Kamalu Kaawa               9 Hilo                26-09.00   25-00.50    4   
      25-00.50  23-07.25  24-09.25         
  5 Sakura Remsen             10 Hawaii Prep                    24-08.00    2   
      FOUL  24-08  23-05.75           
  6 Sadie Mundy               10 Kea'au              23-06.50   22-07.00    1   
      22-01.75  21-00.50  22-07         
  7 Helen Gramlich            10 Kea'au              21-07.50   22-00.50  
      21-11.50  22-00.50  17-07         
  8 Madison DePonte            9 Kamehameha H        22-00.00   21-08.25  
      21-00  21-08.25  21-05.75         
  9 Kamaile Gusman            10 Kohala              23-03.50   21-08.00  
      21-08  FOUL  21-08         
 
Girls Discus Throw Frosh/Soph
================================================================================
        FRSO: * 108-11.75  2008        Kaopuanani Sutton, KS Hawaii            
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Leona Toledo               9 Hilo                  114-07     112-10*  10   
      109-09  110-00  112-10         
  2 Anastasia Tuifua           9 Konawaena              97-01      96-00    8   
      96-00  FOUL  78-11         
  3 Kamalu Kaawa               9 Hilo                   79-08      77-06    6   
      77-06  FOUL  FOUL         
  4 Madison DePonte            9 Kamehameha H           73-06      74-08    4   
      66-00  74-08  71-09         
  5 Amenity Akiona            10 Waiakea                68-02      70-05    2   
      FOUL  68-07  70-05         
  6 Sadie Mundy               10 Kea'au                 70-05      70-01    1   
      64-04  61-07  70-01         
  7 Helen Gramlich            10 Kea'au                 68-06      64-00  
      64-00  56-07  FOUL         
  8 Huaka Cortez                 Waiakea                           60-08  
      FOUL  60-08  FOUL           
 
Girls 100 Meter Dash Open
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Kamehana Tachera          12 Hawaii Prep            13.76      13.61   1 
  2 Mykelah Ojano-Daly        11 Waiakea                13.97      13.63   1 
  3 Bryonie Cameron           11 Waiakea                13.85      13.84   1 
  4 Keosokin Kheng            11 Ka'u                   14.36      13.99   1 
  5 Jeanette Tajiri           11 Waiakea                14.39      14.27   1 
  6 Lei Kimura                11 Kealakehe              14.47      14.62   1 
  7 Dorrell Kamauu            11 Kealakehe              15.10      14.85   2 
  8 Star Larkin               12 Kealakehe              17.01      15.10   2 
  9 Jade Arellano             12 Christian Li           15.44      15.50   2 
 10 Princess Fatima Rasalan   11 Kea'au                 16.24      15.57   2 
 11 Lori Mae Acob             11 Honoka'a               17.61      17.26   2 
 12 Kiralee Tanaka            11 Honoka'a               18.29      18.32   2 
 
Girls 200 Meter Dash Open
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Mykelah Ojano-Daly        11 Waiakea                28.65      28.09   1 
  2 Jazmyne Alston            11 Waiakea                29.33      29.05   1 
  3 Luci Garinger             11 Kealakehe              30.84      30.04   1 
  4 Lei Kimura                11 Kealakehe              30.62      30.06   1 
  5 Kayla Kahauolopua         11 Waiakea                31.91      30.52   1 
  6 Jeanette Tajiri           11 Waiakea                31.04      30.60   1 
  7 Lovina Queja              11 Kea'au                 32.71      31.60   1 
  8 Dorrell Kamauu            11 Kealakehe              32.04      31.80   1 
  9 Princess Fatima Rasalan   11 Kea'au                 33.01      32.52   2 
 10 Jade Arellano             12 Christian Li           33.48      33.87   2 
 11 Everlei Inocencio         11 Waiakea                35.47      35.59   2 
 12 Lori Mae Acob             11 Honoka'a               37.49      37.16   2 
 13 Kiralee Tanaka            11 Honoka'a               39.53      39.10   2 
 
Girls 400 Meter Dash Open
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Mykelah Ojano-Daly        11 Waiakea              1:04.26    1:06.45  
  2 Sydney Layaoen            12 Waiakea              1:07.18    1:09.95  
  3 Luci Garinger             11 Kealakehe            1:11.02    1:11.12  
  4 Naia Morse                11 Kealakehe            1:09.82    1:11.85  
 
Girls 800 Meter Run Open
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Sabrina Marvin            12 Hawaii Prep          2:34.30    2:39.13  
  2 Sheena Marie Flores       11 Ka'u                 2:51.25    2:50.03  
  3 Daesha Tobara             11 Hilo                 2:47.93    2:55.86  
  4 Mari Miller               11 Kohala               2:54.80    2:56.53  
  5 Ariana Kaneshiro          12 Kealakehe            2:59.30    2:57.24  
  6 Briana Shepherd           11 Pahoa                3:06.09    2:58.00  
 
Girls 1500 Meter Run Open
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Saya Yabe                 12 Waiakea              5:24.94    5:35.88  
  2 Jodi Go                   12 Waiakea              5:29.01    5:44.05  
  3 Briana Shepherd           11 Pahoa                5:59.01    5:59.98  
  4 Marley Young              11 Kea'au               5:33.78    6:08.84  
  5 Kylyn Rapoza              11 Hilo                 5:59.60    6:10.20  
  6 Mari Miller               11 Kohala               5:58.13    6:14.81  
  7 Zion Frost                11 Kealakehe            6:06.02    6:26.28  
 
Girls 3000 Meter Run Open
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Briana Shepherd           11 Pahoa               13:08.97   12:47.89  
  2 Zoe McGinnis              11 Hawaii Prep                    14:01.18  
  3 Keale Kim                 11 Hilo                13:41.71   14:05.71  
 
Girls 100 Meter Hurdles Open
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Mystery Freitas           12 Kealakehe              16.22      16.97  
  2 Narizza Saladino          12 Kea'au                 21.10      21.69  
 
Girls 300 Meter Hurdles Open
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Keosokin Kheng            11 Ka'u                   59.15      59.10  
  2 Narizza Saladino          12 Kea'au                 58.60      59.76  
 
Girls 4x100 Meter Relay Open
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Kamehameha Hawaii                                   50.05      51.35  
     1) Saydee Aganus 11                2) Angeline Kenoi 10              
     3) Joey-Ann Cootey 10              4) Chenoa Frederick 9             
  2 Hawaii Prep Academy                                            54.42  
     1) Kamehana Tachera 12             2) Jenna Perry 9                  
     3) Rowan Kotner 12                 4) Hillary Connor 9               
 
Girls 4x400 Meter Relay Open
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Kamehameha Hawaii                                            4:25.92  
     1) Saydee Aganus 11                2) Joey-Ann Cootey 10             
     3) Chenoa Frederick 9              4) Tehya Caceres 9                
  2 Hawaii Prep Academy                                          4:35.41  
     1) Emi Higgins 10                  2) Sabrina Marvin 12              
     3) Teah Van Bergen 11              4) Zoe Ganley 10                  
  3 Kealakehe                                                    5:01.33  
     1) Naia Morse 11                   2) Luci Garinger 11               
     3) Zion Frost 11                   4) Allyson Prater 10              
 
Girls High Jump Open
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Kayla Kahauolopua         11 Waiakea              4-10.00    4-10.25  
  2 Kamehana Tachera          12 Hawaii Prep          4-04.00    4-02.00  
  3 Jazmyne Alston            11 Waiakea              4-01.00    4-00.00  
  4 Wynter Ah Mow             12 Kealakehe            4-02.00    3-10.00  
 -- Bryonie Cameron           11 Waiakea                              NH  
 
Girls Pole Vault Open
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Jazmin Correa                Waiakea              9-06.00    8-06.00  
  2 Aaliyah Kahaloa-Young     11 Waiakea              8-06.00   J8-06.00  
  3 Mariah Higashi            11 Waiakea              8-06.00    8-00.00  
  4 Julia Perry               11 Hawaii Prep          7-06.00   J8-00.00  
  5 Ariana Kaneshiro          12 Kealakehe            8-00.00    7-06.00  
  6 Dorrell Kamauu            11 Kealakehe            6-06.00    6-06.00  
  7 Star Larkin               12 Kealakehe            5-06.00    6-00.00  
  7 Lovina Queja              11 Kea'au               6-00.00    6-00.00  
  7 Katelyn Dodge             11 Hilo                            6-00.00  
 10 Aliya Smigel              11 Hawaii Prep                     5-00.00  
 -- Rowan Kotner              12 Hawaii Prep         10-00.00         NH  
 
Girls Long Jump Open
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Mystery Freitas           12 Kealakehe           15-05.25   15-01.50  
      14-01  15-00.50  15-01.50           
  2 Bryonie Cameron           11 Waiakea             13-09.00   14-02.25  
      13-06  14-01.75  14-02.25         
  3 Jazmyne Alston            11 Waiakea             14-00.50   13-11.50  
      13-11.50  13-08  FOUL         
  4 Jeanette Tajiri           11 Waiakea             14-05.75   13-10.50  
      13-10.50  FOUL  13-06.50         
  5 Kamehana Tachera          12 Hawaii Prep         14-00.50   12-05.25  
      12-05.25  FOUL  12-01.50         
  6 Keosokin Kheng            11 Ka'u                13-03.75   12-01.50  
      12-01.50  11-06.25  11-02         
  7 Wynter Ah Mow             12 Kealakehe           13-04.25   11-10.75  
      11-02.25  11-10.50  11-10.75         
 
Girls Triple Jump Open
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Chenoa Frederick           9 Kamehameha H        37-08.75   37-03.50  
      36-06.75  36-03.75  37-03.50           
  2 Mystery Freitas           12 Kealakehe           32-07.75   32-01.25  
      31-03.75  32-01.25  30-09         
  3 Jeanette Tajiri           11 Waiakea             31-00.25   31-06.00  
      29-10.50  31-06  30-09.50         
  4 Bryonie Cameron           11 Waiakea             28-08.25   29-06.50  
      FOUL  28-11.75  29-06.50         
  5 Marley Young              11 Kea'au              26-07.25   26-10.50  
      26-10.50  26-01  26-06.50         
  6 Wynter Ah Mow             12 Kealakehe                      25-04.50  
      FOUL  FOUL  25-04.50         
 
Girls Shot Put Open
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Kamalani Alves            12 Hilo                37-04.25   35-05.75  
      35-05.75  34-08.50  33-11.50         
  2 Mele Vaka                 10 Hilo                           34-02.50  
      33-02.75  FOUL  34-02.50           
  3 Kayleen Funaki            11 Hilo                38-10.75   33-10.00  
      33-10  32-05.50  FOUL           
  4 Cortnie Pacyao            12 Hilo                35-03.75   33-06.00  
      31-07.50  30-06  33-06         
  5 Genel-Joy Galvez          12 Kea'au              33-05.00   32-07.50  
      30-02  32-07.50  30-08.50          
  6 Chenoa Rogers             12 Hilo                36-05.50   32-02.50  
      32-02.50  31-04.50  FOUL         
  7 Molini Vaka               12 Hilo                32-10.50   32-00.50  
      30-07.50  29-08  32-00.50         
  8 Kuliaikumauh Shores-Ulep  11 Kamehameha H        31-04.00   30-01.50  
      30-01.50  29-01  28-05         
  9 Titania Yangilmau         12 Waiakea             32-06.25   27-05.50  
      27-05.50  26-11.75  25-11.50         
 10 Hera Salmeron             11 Kamehameha H        29-03.00   27-03.00  
      27-02  27-03  27-02.75         
 11 Iasinta Jean Pierre       12 Kea'au              29-08.00   27-00.75  
      27-00.75  25-03.50  25-10         
 12 Isabelle Tayo             11 Kealakehe           27-05.50   24-08.00  
      23-04  22-11  24-08         
 13 Crismel Juan              11 Kea'au              26-00.00   23-06.00  
      23-02  23-06  22-09.75         
 13 Caroline Parks            11 Hawaii Prep         27-05.50   23-06.00  
      FOUL  23-06  22-06.50         
 15 Jadelyn Fernando          12 Kea'au              26-11.25   22-10.50  
      22-00.50  22-01.50  22-10.50         
 
Girls Discus Throw Open
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Mele Vaka                 10 Hilo                             117-02  
      110-03  111-08  117-02           
  2 Molini Vaka               12 Hilo                  114-08     109-04  
      98-00  FOUL  109-04           
  3 Kamalani Alves            12 Hilo                  108-04     102-08  
      FOUL  102-08  FOUL         
  4 Kayleen Funaki            11 Hilo                   99-06     100-10  
      94-03  FOUL  100-10         
  5 Genel-Joy Galvez          12 Kea'au                100-07      99-03  
      83-05  99-03  95-01         
  6 Hera Salmeron             11 Kamehameha H          100-11      93-06  
      93-06  91-10  FOUL         
  7 Chenoa Rogers             12 Hilo                   86-06      92-07  
      FOUL  FOUL  92-07         
  8 Cortnie Pacyao            12 Hilo                  105-09      91-07  
      FOUL  FOUL  91-07         
  9 Jadelyn Fernando          12 Kea'au                 80-09      86-09  
      FOUL  81-10  86-09         
  9 Titania Yangilmau         12 Waiakea                93-00      86-09  
      80-06  86-08  86-09         
 11 Iasinta Jean Pierre       12 Kea'au                 62-11      75-06  
      75-06  70-08  71-09         
 12 Isabelle Tayo             11 Kealakehe              81-11      74-10  
      74-10  67-01  FOUL         
 13 Crismel Juan              11 Kea'au                 68-04      66-04  
      61-08  66-04  63-03         
 
Boys 100 Meter Dash Frosh/Soph
===================================================================================
        FRSO: * 11.36  2009        Jesse Huihui, Keaau                         
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Riley Patterson           10 Hilo                   11.11      10.9h*  1  10   
  2 Kala'i Santiago           10 Konawaena              11.59      11.1h*  1   8   
  3 Isaiah Villanueva          9 Kamehameha H           11.61      11.3h*  1   6   
  4 Cheyn Tam-Switzer         10 Waiakea                11.63      11.6h   1   4   
  5 Alika Citron              10 Kealakehe              11.91      11.7h   1   2   
  6 Kainoa Raymond            10 Kealakehe              11.98      11.88   2   1   
  7 Koarii Sioloa             10 Hilo                   11.81      12.0h   1 
  8 Jesse Canda                9 Konawaena              12.23      12.09   3 
  9 Ikie Sanchis               9 Konawaena              12.25      12.10   3 
 10 Izayah Chartrand-Pener     9 Kamehameha H           12.15      12.10   2 
 11 Noah Bredson               9 Konawaena              12.01      12.12   2 
 12 Isaiah Akana              10 Kea'au                 12.09      12.16   2 
 13 Johngunny Ramirez          9 Kea'au                 12.11      12.19   2 
 14 Aukoa Marsh               10 Waiakea                11.85      12.2h   1 
 15 Dylan Balga                  St Joseph              11.93      12.27   2 
 16 Jensen DelaCruz              St Joseph              12.31      12.27   3 
 17 Ethan Perreira            10 Kea'au                 12.56      12.28   4 
 18 Hunter Wehrsig             9 Konawaena              12.31      12.30   3 
 19 Kaleo Ramos               10 Hilo                   12.26      12.33   3 
 20 Josh Ebesugawa            10 Waiakea                           12.34   6 
 21 Brian Lee                 10 Hawaii Prep            12.21      12.39   2 
 22 Boaz Ayers                10 Konawaena              11.92      12.4h   1 
 23 Justus Ventura             9 Kohala                 12.23      12.42   3 
 24 Alex Muti                  9 Konawaena              12.26      12.46   3 
 25 BJ Castillo                9 Kamehameha H           12.62      12.51   4 
 26 Isaac Juan                 9 Kea'au                 12.54      12.54   3 
 27 Duncan Anderson            9 Kohala                 12.60      12.56   4 
 28 Weston Gorospe            10 Kea'au                 12.62      12.66   4 
 29 Ricardo Blas               9 Kea'au                 12.80      12.70   4 
 30 Ryne Crivello              9 Hilo                   13.42      12.72   5 
 31 Kaapuwaiokea Alfiche       9 Kamehameha H           12.79      12.83   4 
 32 Chase Taylor               9 Waiakea                           12.85   6 
 33 Patrick Lambert           10 Kealakehe              13.31      12.89   5 
 34 Ford Stallsmith            9 Hawaii Prep            12.72      12.96   4 
 35 Arjun Thompson             9 Kealakehe              14.24      13.01   6 
 36 Tyrese Smith              10 Kea'au                            13.05   6 
 37 Jingle Mendoza             9 Kealakehe              13.19      13.07   5 
 38 Roberto Ramos              9 Kea'au                 13.16      13.14   5 
 39 Dylan Carvalho            10 Waiakea                13.78      13.34   5 
 40 Jayden Sanoria             9 Kea'au                 13.21      13.38   5 
 41 Paris Hayes-Kai           10 Pahoa                  13.05      13.39   4 
 42 Thibaut Dabrowski          9 Konawaena              13.31      13.79   5 
 43 Tyler Stock                9 Kea'au                 14.23      14.24   5 
 44 Antone Cootey              9 Honoka'a               14.30      14.25   6 
 -- Ted Kim                   10 Hawaii Prep            12.07         FS   2 
 
Boys 200 Meter Dash Frosh/Soph
===================================================================================
        FRSO: * 22.84  2009        Jesse Huihui, Keaau                         
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Riley Patterson           10 Hilo                   23.76      22.72*  1  10   
  2 Kala'i Santiago           10 Konawaena              23.16      22.86   1   8   
  3 Cheyn Tam-Switzer         10 Waiakea                23.80      23.40   1   6   
  4 Alika Citron              10 Kealakehe              24.65      23.48   2   4   
  5 Kainoa Raymond            10 Kealakehe              24.02      24.06   1   2   
  6 Aukoa Marsh               10 Waiakea                24.48      24.14   1   1   
  7 Isaiah Akana              10 Kea'au                 24.97      24.15   2 
  8 Noah Bredson               9 Konawaena              24.41      24.19   1 
  9 Jesse Canda                9 Konawaena              25.41      24.29   2 
 10 Dylan Balga                  St Joseph              24.67      24.50   2 
 11 Koarii Sioloa             10 Hilo                   24.30      24.52   1 
 12 Johngunny Ramirez          9 Kea'au                 25.17      24.67   2 
 13 Brian Lee                 10 Hawaii Prep            25.55      24.91   2 
 14 Alex Muti                  9 Konawaena              25.09      24.95   2 
 15 Boaz Ayers                10 Konawaena              24.61      25.08   1 
 16 Hunter Wehrsig             9 Konawaena              25.58      25.10   3 
 17 Jensen DelaCruz              St Joseph              25.61      25.21   3 
 18 Josh Ebesugawa            10 Waiakea                25.65      25.34   3 
 19 Jacob Fillmore             9 Konawaena              25.59      25.41   3 
 20 Duncan Anderson            9 Kohala                 25.87      25.60   3 
 21 Kaapuwaiokea Alfiche       9 Kamehameha H           26.25      25.83   4 
 22 Justus Ventura             9 Kohala                 25.68      25.84   3 
 23 Matthew Ortega            10 Pahoa                  26.10      25.91   4 
 24 Ikie Sanchis               9 Konawaena              25.55      25.91   2 
 25 BJ Castillo                9 Kamehameha H           26.69      25.93   4 
 26 Isaac Juan                 9 Kea'au                 25.88      25.98   3 
 27 Kamuela Guieb             10 Kealakehe              26.32      26.00   4 
 28 Branden Pagala            10 Kea'au                 26.08      26.12   3 
 29 Ryne Crivello              9 Hilo                   26.76      26.18   4 
 30 Zerrick Wyler              9 Konawaena              26.89      26.20   4 
 31 Skylar Soultz             10 Waiakea                           26.27   6 
 32 Paris Hayes-Kai           10 Pahoa                  27.92      26.90   5 
 33 George Pettijohn          10 Kea'au                 27.58      27.17   5 
 34 Jayden Sanoria             9 Kea'au                 28.02      27.22   5 
 35 Chase Taylor               9 Waiakea                           27.23   6 
 36 Joshua Evangelista        10 Kealakehe                         27.35   6 
 37 Dylan Carvalho            10 Waiakea                28.48      27.38   5 
 38 Aaron Mclean               9 Hilo                   28.38      27.68   5 
 39 Tyrese Smith              10 Kea'au                 27.28      27.71   4 
 40 Thibaut Dabrowski          9 Konawaena              27.91      27.81   5 
 41 Harvey Tagalicud          10 Pahoa                  27.41      28.37   4 
 42 Ryan Nisperos-Barnachea    9 Pahoa                  29.60      28.40   6 
 43 Tyler Stock                9 Kea'au                 29.41      28.91   5 
 44 Antone Cootey              9 Honoka'a               29.94      29.41   6 
 
Boys 400 Meter Dash Frosh/Soph
===================================================================================
        FRSO: * 51.30  2005        Collin Saxby, Hawaii Prep                   
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Isaiah Akana              10 Kea'au                 53.70      54.37   1  10   
  2 Kainoa Raymond            10 Kealakehe              53.04      54.41   1   8   
  3 Isaiah Villanueva          9 Kamehameha H           54.55      54.61   1   6   
  4 Magnus Namohala-Roloos    10 Waiakea                54.61      54.86   1   4   
  5 Alika Citron              10 Kealakehe              54.54      55.82   1   2   
  6 Kahiau Walker             10 Hilo                   54.20      56.19   1   1   
  7 Noah Bredson               9 Konawaena              54.93      56.35   1 
  8 Kaleo Ramos               10 Hilo                   55.28      58.38   1 
  9 Josh Ebesugawa            10 Waiakea                59.89      58.39   2 
 10 Jacob Fillmore             9 Konawaena              57.03      58.98   2 
 11 Zerrick Wyler              9 Konawaena              58.66    1:00.79   2 
 12 Koarii Sioloa             10 Hilo                   58.46    1:01.53   2 
 13 Weston Gorospe            10 Kea'au                 58.91    1:01.61   2 
 14 Ikie Sanchis               9 Konawaena                       1:03.27   3 
 15 Aaron Mclean               9 Hilo                 1:01.79    1:05.40   3 
 16 Ryne Crivello              9 Hilo                 1:03.28    1:06.40   3 
 17 Thibaut Dabrowski          9 Konawaena            1:02.02    1:08.54   3 
 18 Antone Cootey              9 Honoka'a             1:07.02    1:09.98   3 
 
Boys 800 Meter Run Frosh/Soph
================================================================================
        FRSO: * 2:08.42  2016        Damian Stack, KS Hawaii                   
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Eric Cabais-Fernande      10 Waiakea              2:08.89    2:08.85   10   
  2 Luis Madrid               10 Hawaii Prep          2:08.26    2:08.89    8   
  3 Magnus Namohala-Roloos    10 Waiakea              2:06.95    2:15.13    6   
  4 Jahren Simpliciano        10 Kealakehe            2:17.91    2:16.27    4   
  5 La'akea Judd              10 Kea'au               2:22.05    2:27.70    2   
  6 Deylan Okinaka             9 Waiakea              2:34.37    2:28.60    1   
  7 Mathis Bergay             10 Waiakea              2:32.05    2:30.44  
  8 Matthew Ortega            10 Pahoa                           2:41.21  
  9 Ryan Nisperos-Barnachea    9 Pahoa                2:38.44    2:42.22  
 10 Harvey Tagalicud          10 Pahoa                           3:00.54  
 
Boys 1500 Meter Run Frosh/Soph
===================================================================================
        FRSO: * 4:29.08  2008        Tyler Tsubota, Hawaii Prep                
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Steven Chung              10 Hilo                 4:23.24    4:32.90   1  10   
  2 Joshua Stinebrink         10 Kamehameha H         4:40.07    4:43.23   1   8   
  3 Caleb Barville            10 Kealakehe            4:33.87    4:43.61   1   6   
  4 Jahren Simpliciano        10 Kealakehe            4:52.49    4:45.17   1   4   
  5 Elijah Carigon             9 Waiakea              4:48.45    4:45.99   1   2   
  6 Joshua Ho                  9 Waiakea              4:56.64    4:46.25   1   1   
  7 Trey Tina                  9 Kamehameha H         4:47.42    4:49.70   1 
  8 Duncan Anderson            9 Kohala               5:09.34    4:52.70   1 
  9 Urban Halpern              9 Hilo                 4:48.14    4:55.35   1 
 10 Justus Ventura             9 Kohala               5:04.76    5:03.69   1 
 11 Timothy Catanzaro          9 Makua Lani C         5:01.99    5:04.69   1 
 12 Mathis Bergay             10 Waiakea              5:02.79    5:05.61   1 
 13 La'akea Judd              10 Kea'au               5:01.24    5:07.24   1 
 14 Kelson Pedro               9 Honoka'a             5:12.97    5:19.51   2 
 15 Rawley Lachance            9 Kealakehe            5:13.53    5:23.32   2 
 16 Chase Taylor               9 Waiakea              5:16.74    5:28.76   2 
 17 Brysen Pavao              10 Waiakea              5:14.85    5:29.16   2 
 18 Arturus Basilio-Yrondi    10 Hilo                 5:23.72    5:39.67   2 
 19 Ryan Nisperos-Barnachea    9 Pahoa                5:55.47    5:40.35   2 
 20 Kaeo Haili                10 Kea'au               5:28.52    5:48.66   2 
 21 Micah Farm                10 Kealakehe            5:43.66    6:01.25   2 
 22 Nathan Foster              9 Kea'au               6:34.39    6:44.65   2 
 23 Dayson Albano             10 Kea'au               6:31.07    6:53.40   2 
 
Boys 3000 Meter Run Frosh/Soph
================================================================================
        FRSO: * 9:39.41  2007        Mark Turner, Hilo                         
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Jason Lee                 10 Hawaii Prep         10:58.35   10:26.88   10   
  2 Caleb Barville            10 Kealakehe           10:44.50   10:50.88    8   
  3 Joshua Ho                  9 Waiakea             11:17.58   10:51.09    6   
  4 Jahren Simpliciano        10 Kealakehe                      10:51.77    4   
  5 Christian Iyo             10 Hilo                10:48.93   10:52.85    2   
  6 Joshua Stinebrink         10 Kamehameha H        10:09.48   10:56.37    1   
  7 Timothy Catanzaro          9 Makua Lani C        10:58.87   10:56.63  
  8 Justin Rasheed Khan        9 Kea'au              11:23.04   11:03.42  
 -- Rawley Lachance            9 Kealakehe           12:38.16        DNF  
 -- Brendan Moynahan          10 Hawaii Prep         10:26.58        DNF  
 -- Elijah Carigon             9 Waiakea             10:47.20        DNF  
 
Boys 110 Meter Hurdles Frosh/Soph
================================================================================
        FRSO: * 15.49  2008        Jacob Edwards, Ka'u                         
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Christian Mendez          10 Konawaena              18.78      17.72   10   
  2 Stanley Wilbur            10 Kea'au                 18.72      17.79    8   
  3 Tainoa Kekauoha-Chartran  10 Kealakehe              21.97      19.06    6   
  4 Rowllan Cabudol           10 Kea'au                 19.46      19.56    4   
  5 Julian Perreira           10 Kea'au                            19.63    2   
  6 Cory Wilken               10 Kealakehe              20.05      19.95    1   
  7 Miko Domingo               9 Kealakehe              21.46      21.55  
  8 Joshua Evangelista        10 Kealakehe              20.69      21.64  
 
Boys 300 Meter Hurdles Frosh/Soph
===================================================================================
        FRSO: * 40.48  2008        Jacob Edwards, Ka'u                         
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Julian Perreira           10 Kea'au                 45.72      45.95   1  10   
  2 Tainoa Kekauoha-Chartran  10 Kealakehe              46.66      47.39   1   8   
  3 Trey Tina                  9 Kamehameha H                      47.69   2   6   
  4 Cory Wilken               10 Kealakehe              49.04      48.02   2   4   
  5 Christian Mendez          10 Konawaena              46.11      48.44   1   2   
  6 Rowllan Cabudol           10 Kea'au                 48.76      50.68   1   1   
  7 Ethan Perreira            10 Kea'au                 48.95      50.77   1 
  8 Patrick Lambert           10 Kealakehe                         50.95   2 
  9 Jingle Mendoza             9 Kealakehe              52.37      56.19   2 
 10 Stanley Wilbur            10 Kea'au                 45.11      56.21   1 
 11 Miko Domingo               9 Kealakehe              56.45      58.68   2 
 
Boys 4x100 Meter Relay Frosh/Soph
================================================================================
        FRSO: * 45.88  2016        Hawaii Prep, Hawaii Prep                    
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Konawaena                                                      46.93   10   
     1) Noah Bredson 9                  2) Jesse Canda 9                  
     3) Hunter Wehrsig 9                4) Boaz Ayers 10                  
  2 Waiakea                                                        47.71    8   
     1) Cheyn Tam-Switzer 10            2) Aukoa Marsh 10                 
     3) Magnus Namohala-Roloos 10       4) Josh Ebesugawa 10              
  3 Kealakehe                                                      48.65    6   
     1) Alika Citron 10                 2) Joshua Evangelista 10          
     3) Kamuela Guieb 10                4) Tainoa Kekauoha-Chartrand 10   
 -- Kea'au                                                           DNF  
     1) Isaac Juan 9                    2) Stanley Wilbur 10              
     3) Weston Gorospe 10               4) Johngunny Ramirez 9            
 
Boys 4x400 Meter Relay Frosh/Soph
================================================================================
        FRSO: * 3:44.31  2006        Waiakea, Waiakea                          
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Waiakea                                                      3:42.10*  10   
     1) Eric Cabais-Fernande 10         2) Cheyn Tam-Switzer 10           
     3) Josh Ebesugawa 10               4) Magnus Namohala-Roloos 10      
  2 Hilo                                                         3:48.06    8   
     1) Steven Chung 10                 2) Urban Halpern 9                
     3) Kaleo Ramos 10                  4) Kahiau Walker 10               
  3 Kea'au                                                       3:48.66    6   
     1) Julian Perreira 10              2) Weston Gorospe 10              
     3) Branden Pagala 10               4) Isaiah Akana 10                
  4 Konawaena                                                    3:53.97    4   
     1) Noah Bredson 9                  2) Jacob Fillmore 9               
     3) Zerrick Wyler 9                 4) Christian Mendez 10            
  5 Waiakea  'B'                                                 4:11.97  
     1) Mathis Bergay 10                2) Chase Taylor 9                 
     3) Brysen Pavao 10                 4) Skylar Soultz 10               
 
Boys High Jump Frosh/Soph
================================================================================
        FRSO: *  5-10  2008        Kelson Kawai, Kohala                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ted Kim                   10 Hawaii Prep          5-04.00    5-04.00   10   
  2 Cheyn Tam-Switzer         10 Waiakea              5-07.00    5-02.00    8   
  3 Elijah Aiwohi              9 Kea'au               4-09.00    5-00.00    6   
  4 Tyrese Smith              10 Kea'au               4-10.00   J5-00.00    3   
  4 Branden Pagala            10 Kea'au               5-00.00   J5-00.00    3   
  6 Arjun Thompson             9 Kealakehe                       4-08.00    1   
  7 Ford Stallsmith            9 Hawaii Prep          5-00.00    4-06.00  
 -- Kahiau Walker             10 Hilo                 5-05.00         NH  
 -- Izayah Chartrand-Pener     9 Kamehameha H         5-03.00         NH  
 
Boys Pole Vault Frosh/Soph
================================================================================
        FRSO: * 12-00  2007        Scott Hunter, Hilo                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Eric Cabais-Fernande      10 Waiakea             11-00.00   11-03.00   10   
  2 Jensen DelaCruz              St Joseph            9-06.00   10-00.00    8   
  3 Ethan Kilkenny            10 Hawaii Prep                     9-06.00    6   
  4 Dylan Balga                  St Joseph            9-00.00    9-00.00    4   
  5 Deylan Okinaka             9 Waiakea              8-06.00    8-06.00    2   
  6 Jyson Breitbarth           9 Hilo                 8-06.00    8-06.00    1   
  7 Skylar Soultz             10 Waiakea              6-06.00    8-00.00  
  8 Isaiah Villanueva          9 Kamehameha H         8-06.00    7-06.00  
  8 George Pettijohn          10 Kea'au               8-06.00    7-06.00  
 10 Elias Ishibashi           10 Kea'au               7-00.00    7-00.00  
 
Boys Long Jump Frosh/Soph
================================================================================
        FRSO: * 20-02  2009        Kaenan Akau, KS Hawaii                      
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kahiau Walker             10 Hilo                20-01.00   19-08.00   10   
      17-10.75  18-04.25  19-08         
  2 Cheyn Tam-Switzer         10 Waiakea             18-11.75   18-06.75    8   
      18-00.50  18-06.75  18-06.75         
  3 Izayah Chartrand-Pener     9 Kamehameha H        17-11.00   17-09.50    6   
      17-09.50  17-03.75  17-07.75         
  4 Javan Perez                9 Hawaii Prep         17-10.75   17-05.00    4   
      16-04  17-04  17-05         
  5 Isaac Juan                 9 Kea'au              17-03.25   16-08.75    2   
      16-08.75  16-08  15-10.50         
  6 Hunter Wehrsig             9 Konawaena                      16-08.00    1   
      16-08  FOUL  FOUL           
  7 Magnus Namohala-Roloos    10 Waiakea             16-02.50   16-07.25  
      15-07.75  16-07.25  16-06         
  8 Thibaut Dabrowski          9 Konawaena           16-01.25   16-00.75  
      FOUL  FOUL  16-00.75         
  9 Jingle Mendoza             9 Kealakehe                      15-11.75  
      FOUL  FOUL  15-11.75         
 10 Alex Muti                  9 Konawaena                      15-11.00  
      14-11.50  15-10.50  15-11         
 11 Joshua Evangelista        10 Kealakehe           16-00.50   15-09.50  
      15-06.50  FOUL  15-09.50         
 12 Roberto Ramos              9 Kea'au              15-01.00   14-05.00  
      13-08.50  14-05  13-10.25         
 -- Arjun Thompson             9 Kealakehe           15-10.75       FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL         
 
Boys Triple Jump Frosh/Soph
================================================================================
        FRSO: * 42-11  2008        Jacob Edwards, Ka'u                         
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Isaiah Akana              10 Kea'au              38-02.50   36-06.50   10   
      36-06.50  36-06  FOUL         
  2 Izayah Chartrand-Pener     9 Kamehameha H        37-01.00   36-06.00    8   
      34-10.50  35-07.50  36-06         
  3 Thibaut Dabrowski          9 Konawaena           35-10.25   34-02.75    6   
      33-03.50  33-11.25  34-02.75         
  4 Isaac Juan                 9 Kea'au              35-05.75   34-01.00    4   
      FOUL  34-01  33-06         
  5 Ricardo Blas               9 Kea'au              30-02.25   31-08.00    2   
      29-01  31-06.50  31-08         
  6 Roberto Ramos              9 Kea'au              32-03.00   31-02.50    1   
      30-11.50  31-02.50  31-01         
 
Boys Shot Put Frosh/Soph
================================================================================
        FRSO: * 47-08  2009        Shane Brostek, Hawaii Prep                  
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Maxmillian Aliosia         9 Waiakea             44-11.00   43-10.25   10   
      40-03.25  39-02  43-10.25         
  2 Abel Pacatang             10 Waiakea             45-00.00   39-11.50    8   
      FOUL  39-10.75  39-11.50         
  3 Folagi Aumavae-Laulu      10 Kea'au              36-02.50   39-02.50    6   
      33-10.25  39-02.50  36-11.75         
  4 Teva Reynolds             10 Kamehameha H        35-05.00   35-03.25    4   
      32-03.50  FOUL  35-03.25         
  5 Cody Ahnee                10 Kea'au              35-11.00   34-09.00    2   
      31-08  34-07.50  34-09         
  6 Elijah Aiwohi              9 Kea'au              34-11.50   34-04.25    1   
      FOUL  FOUL  34-04.25         
  7 Steven Gaskin             10 Kea'au              35-02.25   34-02.50  
      30-00.50  34-02.50  31-01         
  8 Ethan Correa               9 Waiakea             32-03.50   31-04.00  
      28-07.75  FOUL  31-04         
  9 Jaden Hisashima           10 Kamehameha H        29-05.25   30-00.00  
      27-09  30-00  27-05         
 10 Ambrose Robinson           9 Waiakea             31-02.00   29-11.25  
      28-10  29-11.25  28-04.50         
 11 Hunter Nasworthy           9 Kea'au              27-00.00   28-10.00  
      28-10  25-08  28-08.50          
 12 James Hay                 10 Kea'au              32-01.00   28-04.00  
      28-01.50  28-04  27-09         
 13 Dayten Mundon              9 Kamehameha H        25-08.75   23-09.00  
      19-10.25  FOUL  23-09         
 14 Siano Tonga                9 Waiakea             25-06.00   23-08.00  
      21-00.50  23-05.50  23-08           
 
Boys Discus Throw Frosh/Soph
================================================================================
        FRSO: * 135-04  2007        Semisi Tokolahi, Hilo                      
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Abel Pacatang             10 Waiakea               122-01     114-03   10   
      114-03  112-09  96-05         
  2 Cody Ahnee                10 Kea'au                109-10     111-05    8   
      91-10  111-05  FOUL         
  3 Teva Reynolds             10 Kamehameha H          121-00     111-00    6   
      111-00  99-11  110-02         
  4 Jaden Hisashima           10 Kamehameha H           87-10      99-05    4   
      99-05  86-00  75-05         
  5 Matthew Ortega            10 Pahoa                  96-09      92-06    2   
      81-03  92-06  92-03         
  6 Ethan Correa               9 Waiakea                88-05      87-04    1   
      FOUL  87-04  85-01         
  7 Dayten Mundon              9 Kamehameha H           79-02      83-00  
      81-01  75-01  83-00         
  7 James Hay                 10 Kea'au                 82-04      83-00  
      70-04  83-00  FOUL         
  9 Elijah Aiwohi              9 Kea'au                 94-03      81-10  
      81-10  76-03  64-04         
 10 Nakoa Delo Santos         10 Kea'au                 79-07      81-04  
      81-04  72-11  68-07         
 11 Ambrose Robinson           9 Waiakea                71-00      77-09  
      77-09  72-10  63-02         
 12 Siano Tonga                9 Waiakea                65-06      75-03  
      62-04  62-00  75-03         
 13 Paris Hayes-Kai           10 Pahoa                             65-10  
      65-10  64-07  FOUL           
 14 David Freund              10 Kea'au                 63-09      60-08  
      FOUL  55-04  60-08         
 -- Maxmillian Aliosia         9 Waiakea               126-00       FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL         
 -- Steven Gaskin             10 Kea'au                 96-00       FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL         
 
Boys 100 Meter Dash Open
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Lukas Kuipers             12 Hilo                   10.97      11.00   1 
  2 Austin Ewing              11 Konawaena              11.27      11.10   1 
  3 Rico Logan Handy          11 Kea'au                 11.28      11.23   1 
  4 Shon Sare                 12 Waiakea                11.53      11.26   1 
  5 Gabriel Frazier Jenkins   11 Waiakea                11.56      11.41   2 
  6 Isaac Pauole              11 Waiakea                11.41      11.43   1 
  7 Isaiah Kemp               11 Kealakehe              11.38      11.44   1 
  8 Jacob Pauole              11 Waiakea                11.54      11.49   1 
  9 Tyler Clemons-Kailipa     11 Kamehameha H           11.62      11.54   2 
 10 Loa Haleamau              11 Konawaena              11.73      11.66   2 
 11 Israel Bowden             11 Kamehameha H           11.87      11.80   2 
 12 Kody Haleamau Rubio       12 Waiakea                11.89      11.87   2 
 13 Patrick Belanio           12 Kealakehe              12.01      11.90   3 
 14 Qishaun Gallon            11 Kealakehe              11.92      11.96   2 
 15 Austin Aukai              12 Konawaena              12.05      12.02   3 
 16 Dylan Forbes              11 Hilo                   11.99      12.05   2 
 17 Jake Cambia               11 Kea'au                 12.38      12.15   3 
 18 Bertrum Oguma             11 Waiakea                12.85      12.20   4 
 19 Jeriah Cacal              11 Konawaena              11.94      12.20   2 
 20 Shaun Gonzalez            11 Kealakehe              12.24      12.27   3 
 21 Caleb Rogers              11 Hilo                   12.33      12.28   3 
 22 Jordan Kikugawa           12 Konawaena              12.09      12.31   3 
 23 Jerry Katada              12 Kea'au                 12.39      12.41   3 
 24 Cory Mercado              11 Kea'au                            12.44   5 
 25 Chase Matsumoto           11 Kealakehe              12.42      12.45   4 
 26 Albert Zuniga             11 Kea'au                 12.70      12.50   4 
 27 Lucas Pon                 11 Hawaii Prep            12.99      12.87   4 
 28 David Scott               11 Kealakehe              13.20      12.87   5 
 29 Chris Tinfo               11 Kohala                 13.24      12.93   5 
 30 Riki Nims                 12 Hawaii Prep            12.99      13.10   4 
 31 Bronson Leslie            11 Konawaena              13.26      13.41   5 
 32 Dylan Chaves-Payne        12 Pahoa                  13.46      13.48   5 
 -- Daryl Moreira             11 Ka'u                   12.16         FS   3 
 -- Reyson Ching              12 Konawaena              11.23         FS   1 
 
Boys 200 Meter Dash Open
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Reyson Ching              12 Konawaena              22.89      22.14   1 
  2 Hauoli Akau               11 Konawaena              23.13      22.41   1 
  3 Austin Ewing              11 Konawaena              22.97      22.59   1 
  4 Rico Logan Handy          11 Kea'au                 23.67      22.87   1 
  5 Kahale Huddleston         11 Hilo                   22.87      22.98   1 
  6 Jackson Cootey            12 Kamehameha H           23.19      23.20   1 
  7 Gabriel Frazier Jenkins   11 Waiakea                23.63      23.22   1 
  8 Isaac Pauole              11 Waiakea                23.63      23.33   1 
  9 Jacob Pauole              11 Waiakea                23.92      23.84   2 
 10 Tyler Clemons-Kailipa     11 Kamehameha H           23.93      23.97   2 
 11 Devin Albrecht            11 Hilo                   23.89      24.03   2 
 12 Loa Haleamau              11 Konawaena              23.96      24.30   2 
 13 Jeriah Cacal              11 Konawaena              24.44      24.71   2 
 14 Mesepa Short              11 Waiakea                24.35      24.72   2 
 15 Jake Cambia               11 Kea'au                 25.35      24.81   3 
 16 Patrick Belanio           12 Kealakehe              24.78      24.96   2 
 17 Kody Haleamau Rubio       12 Waiakea                24.97      25.07   2 
 18 Daryl Moreira             11 Ka'u                   25.56      25.61   3 
 19 Chase Matsumoto           11 Kealakehe              26.26      25.74   3 
 20 Shaun Gonzalez            11 Kealakehe              25.60      25.77   3 
 21 Eddie Fernandez           11 Kea'au                 26.94      26.10   4 
 22 Vlad Kisliakov            12 Hawaii Prep            26.67      26.36   4 
 23 Riki Nims                 12 Hawaii Prep            26.66      26.86   3 
 24 Lucas Pon                 11 Hawaii Prep            26.95      27.14   4 
 25 Dylan Chaves-Payne        12 Pahoa                  29.98      29.63   4 
 
Boys 400 Meter Dash Open
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Jackson Cootey            12 Kamehameha H           52.64      52.95   1 
  2 Josiah Vallez             11 Konawaena              51.83      53.39   1 
  3 Rylie Cabalse             12 Waiakea                           53.66   1 
  4 Christian Ellis           11 Hilo                              55.30   2 
  5 Mesepa Short              11 Waiakea                55.05      55.85   1 
  6 Kovee Rivera              11 Hilo                   53.38      57.20   1 
  7 Ilan Naibryf              11 Hawaii Prep                       58.52   2 
  8 Vlad Kisliakov            12 Hawaii Prep          1:00.50    1:01.67   2 
  9 Kanalu Wilkins-Kepaa      11 Pahoa                1:08.35    1:07.25   2 
 
Boys 800 Meter Run Open
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Lawrence Barrett          12 Konawaena            2:01.68    2:05.21  
  2 Josiah Vallez             11 Konawaena            2:02.53    2:06.74  
  3 Cole Dill-Desa            12 Hilo                 2:09.64    2:09.06  
  4 Zebedayo Bartholomy       12 Kealakehe            2:04.46    2:10.16  
  5 Christian Batad           12 Kea'au               2:08.55    2:11.19  
  6 Charles Cordeiro          11 Kamehameha H         2:13.82    2:14.73  
  7 Brandon Meijer            11 Kea'au               2:13.92    2:16.42  
  8 Sam Gibson                11 Hilo                            2:16.83  
  9 Allan Simeon              11 Kea'au               2:22.14    2:21.45  
 10 Keola Nakila-Carvalho     11 Waiakea              2:24.18    2:24.50  
 11 Oliver Grayson            11 Hawaii Prep          2:17.27    2:27.87  
 12 Makana Esser              11 Waiakea              2:33.17    2:33.93  
 13 Johnny Nguyen             11 Kea'au               2:39.35    2:39.07  
 14 Austin Araki              11 Kamehameha H         2:31.23    2:39.74  
 15 Kanalu Wilkins-Kepaa      11 Pahoa                2:37.01    2:45.81  
 
Boys 1500 Meter Run Open
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Lawrence Barrett          12 Konawaena            4:17.20    4:35.27  
  2 Cody Ranfranz             12 Konawaena            4:28.90    4:35.64  
  3 Seneca Helfrich           11 Waiakea              4:32.09    4:36.86  
  4 Marshall Brenha           11 Kea'au               4:49.84    5:01.79  
  5 Allan Simeon              11 Kea'au               4:54.70    5:02.31  
  6 Dione Tobara              11 Hilo                 5:02.73    5:09.05  
  7 Austin Araki              11 Kamehameha H         5:09.79    5:21.06  
  8 Christopher Au            12 Kea'au               5:11.38    5:23.53  
  9 Makana Esser              11 Waiakea              5:17.66    5:31.17  
 10 Robert Macasieb           11 Kea'au               5:14.30    5:36.43  
 11 Johnny Nguyen             11 Kea'au               5:19.78    5:38.35  
 12 Kanalu Wilkins-Kepaa      11 Pahoa                5:32.47    5:39.37  
 13 Rowlie Flores             11 Ka'u                 5:14.63    5:55.87  
 
Boys 3000 Meter Run Open
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Cody Ranfranz             12 Konawaena            9:39.53    9:48.66  
  2 Slater Inouye             12 Waiakea              9:40.08    9:54.08  
  3 Ilan Naibryf              11 Hawaii Prep          9:45.46   10:06.82  
  4 Zebedayo Bartholomy       12 Kealakehe            9:42.79   10:13.70  
  5 Marshall Brenha           11 Kea'au              10:20.83   10:40.70  
  6 Lindzy Bitao              11 Kea'au              11:09.53   11:02.43  
  7 Ragan Leslie              12 Konawaena           10:36.41   11:05.42  
 
Boys 110 Meter Hurdles Open
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Justyce Kahunahana-Simms  11 Kealakehe              16.26      15.98   1 
  2 Caleb Rogers              11 Hilo                   16.31      16.04   1 
  3 Steven Hinders            11 Hilo                   17.17      16.69   1 
  4 Jordan Kikugawa           12 Konawaena              17.50      17.89   1 
  5 Jarred Saribay            12 Kealakehe              18.24      18.61   2 
  6 Keneki Indreginal         12 Kea'au                 18.04      19.61   1 
  7 Riki Nims                 12 Hawaii Prep            20.31      19.79   2 
  8 Daryl Moreira             11 Ka'u                   19.54      20.01   2 
  9 Chris Tinfo               11 Kohala                 21.12      20.86   2 
 -- Tzion Carland             12 Kea'au                 17.55         FS   1 
 
Boys 300 Meter Hurdles Open
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Justyce Kahunahana-Simms  11 Kealakehe              42.70      43.46   1 
  2 Keneki Indreginal         12 Kea'au                 43.54      43.67   1 
  3 Steven Hinders            11 Hilo                   43.26      44.87   1 
  4 Dylan Forbes              11 Hilo                   43.01      45.80   1 
  5 Seneca Helfrich           11 Waiakea                47.37      46.48   2 
  6 Jarred Saribay            12 Kealakehe              45.90      47.80   1 
  7 Tzion Carland             12 Kea'au                 44.98      47.85   1 
  8 Cyrus Veloria             11 Kamehameha H           45.93      48.23   2 
  9 Daryl Moreira             11 Ka'u                   49.23      50.97   2 
 10 Lucas Pon                 11 Hawaii Prep            51.12      51.79   2 
 11 Chris Tinfo               11 Kohala                 53.41      52.80   2 
 12 Riki Nims                 12 Hawaii Prep            50.94      52.87   2 
 
Boys 4x100 Meter Relay Open
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Konawaena                                                      43.42  
     1) Hauoli Akau 11                  2) Austin Ewing 11                
     3) Kala'i Santiago 10              4) Reyson Ching 12                
  2 Hilo                                                           43.78  
     1) Riley Patterson 10              2) Devin Albrecht 11              
     3) Kahale Huddleston 11            4) Lukas Kuipers 12               
  3 Waiakea                                                        44.70  
     1) Shon Sare 12                    2) Jacob Pauole 11                
     3) Gabriel Frazier Jenkins 11      4) Isaac Pauole 11                
  4 Kamehameha Hawaii                                   44.60      45.19  
     1) Jackson Cootey 12               2) Tyler Clemons-Kailipa 11       
     3) Solomon Escalante 12            4) Isaiah Villanueva 9            
  5 Kealakehe                                                      46.02  
     1) Justyce Kahunahana-Simms 11     2) Isaiah Kemp 11                 
     3) Qishaun Gallon 11               4) Kainoa Raymond 10              
 
Boys 4x400 Meter Relay Open
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Konawaena                                                    3:31.47  
     1) Josiah Vallez 11                2) Lawrence Barrett 12            
     3) Kala'i Santiago 10              4) Hauoli Akau 11                 
  2 Konawaena  'B'                                               3:37.33  
     1) Austin Aukai 12                 2) Reyson Ching 12                
     3) Austin Ewing 11                 4) Loa Haleamau 11                
  3 Kealakehe                                                    3:39.90  
     1) Justyce Kahunahana-Simms 11     2) Isaiah Kemp 11                 
     3) Alika Citron 10                 4) Kainoa Raymond 10              
  4 Waiakea                                                      3:45.67  
     1) Rylie Cabalse 12                2) Gabriel Frazier Jenkins 11     
     3) Mesepa Short 11                 4) Seneca Helfrich 11             
  5 Kamehameha Hawaii                                            3:46.69  
     1) Jackson Cootey 12               2) Isaiah Villanueva 9            
     3) Charles Cordeiro 11             4) Solomon Escalante 12           
 
Boys High Jump Open
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Austin Aukai              12 Konawaena            5-10.00    5-10.00  
  2 Qishaun Gallon            11 Kealakehe            5-06.00    5-08.00  
  3 Reyson Ching              12 Konawaena            6-03.00   J5-08.00  
  4 Gabriel Frazier Jenkins   11 Waiakea              5-01.00    5-04.00  
  4 Ross Iwasaki              12 Kea'au               5-04.00    5-04.00  
  4 Kyle Kaleo                12 Waiakea              5-09.00    5-04.00  
  7 Devin Albrecht            11 Hilo                 5-07.00    5-02.00  
  8 David Scott               11 Kealakehe            5-04.00    5-00.00  
  8 Tzion Carland             12 Kea'au               5-05.00    5-00.00  
 -- Caleb Rogers              11 Hilo                 5-02.00         NH  
 
Boys Pole Vault Open
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Calan Acob                11 Hilo                 9-00.00   10-06.00  
  2 Lander Mizuba             12 Hilo                10-06.00    9-06.00  
  3 David Scott               11 Kealakehe            8-00.00    8-06.00  
  4 Brandon Meijer            11 Kea'au               8-06.00    8-00.00  
  5 Cory Mercado              11 Kea'au               8-06.00    7-06.00  
  6 Ian Paterakis             11 Kea'au               7-06.00    6-06.00  
 
Boys Long Jump Open
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Reyson Ching              12 Konawaena           22-02.00   21-11.00  
      21-11  20-01.75  PASS           
  2 Austin Aukai              12 Konawaena           20-02.25   20-08.50  
      20-08.50  FOUL  19-09.75         
  3 Hauoli Akau               11 Konawaena           20-09.75   20-06.50  
      20-06.50  20-06.50  PASS         
  4 Rico Logan Handy          11 Kea'au              20-01.50   20-03.25  
      20-03.25  19-10.75  19-05         
  5 Qishaun Gallon            11 Kealakehe           19-03.00   20-01.00  
      19-11.50  20-01  19-02         
  6 Isaiah Kemp               11 Kealakehe           19-06.25   19-06.50  
      19-06.50  19-00.75  FOUL         
  7 Justyce Kahunahana-Simms  11 Kealakehe           19-01.00   19-00.00  
      19-00  18-00.25  18-07         
  8 Kovee Rivera              11 Hilo                18-08.50   18-11.25  
      18-10.50  18-11.25  FOUL         
  9 Jevon Flippin             11 Hawaii Prep         19-07.75   18-05.00  
      17-10  18-05  17-04.25         
 10 Jake Cambia               11 Kea'au              17-09.00   18-02.50  
      16-11.25  17-05.75  18-02.50         
 11 Bertrum Oguma             11 Waiakea             17-10.50   18-02.00  
      18-02  16-09.25  16-10.25         
 12 Cody Alvaro-thomas        11 Waiakea             18-09.25   17-07.50  
      16-04.25  16-04  17-07.50         
 13 Kody Haleamau Rubio       12 Waiakea             17-02.00   17-00.50  
      17-00.50  14-11  16-11         
 14 Albert Zuniga             11 Kea'au              16-11.50   17-00.25  
      17-00.25  15-05  16-00.75         
 14 Eddie Fernandez           11 Kea'au              17-07.00   17-00.25  
      17-00.25  15-05.50  16-07.25         
 16 Patrick Belanio           12 Kealakehe           16-02.00   16-01.50  
      PASS  16-01.50  15-09         
 17 Logan Graham-Kaopuiki     11 Kealakehe                      15-06.25  
      15-06.25  15-01.50  14-09.75         
 
Boys Triple Jump Open
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Kovee Rivera              11 Hilo                40-11.75   41-06.50  
      40-06.25  40-01.50  41-06.50           
  2 Keanu Young               11 Hawaii Prep                    39-00.25  
      FOUL  39-00.25  FOUL         
  3 Justyce Kahunahana-Simms  11 Kealakehe           40-06.00   37-02.25  
      36-02.25  35-04.50  37-02.25         
  4 Jake Cambia               11 Kea'au              37-03.25   36-09.50  
      34-00.25  36-09.50  36-01.25           
  5 Austin Aukai              12 Konawaena           38-05.00   36-07.50  
      35-10.50  36-07.50  36-03.75         
  6 Logan Graham-Kaopuiki     11 Kealakehe           34-09.50   35-02.00  
      34-04.75  33-10  35-02         
  7 Christian Batad           12 Kea'au              35-08.25   33-07.50  
      33-04.75  33-07.50  32-07.50         
  8 Bertrum Oguma             11 Waiakea             34-07.50   33-00.00  
      FOUL  FOUL  33-00         
 
Boys Shot Put Open
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Fafo Tevaseu              12 Waiakea             43-07.00   43-09.50  
      42-08  FOUL  43-09.50         
  2 Malaesala Aumavae-Laulu   12 Kea'au              43-03.50   41-05.00  
      40-11.50  41-05  41-01         
  3 Loni Bloomfield           11 Hilo                42-00.00   41-00.50  
      41-00.50  38-11.50  38-07.50         
  4 Jian Pascual              12 Waiakea             44-10.50   40-05.75  
      FOUL  40-01.25  40-05.75           
  5 Austin Younce             11 Hilo                41-08.00   40-02.50  
      40-01.75  40-02.50  39-07         
  6 Logan Graham-Kaopuiki     11 Kealakehe           36-01.50   40-00.50  
      40-00.50  FOUL  36-08         
  7 Manuel Kapahu             11 Hilo                43-07.50   39-09.00  
      39-09  39-08  FOUL         
  8 Viliami Kaea              12 Konawaena           38-02.00   38-09.75  
      37-03  38-09.75  35-04.50         
  9 Culen Santiago            12 Kamehameha H        36-05.00   38-07.50  
      37-10  38-07.50  36-11.75         
 10 Caleb Manuel-Cortez       12 Kamehameha H        39-06.00   35-11.75  
      33-06  35-11.75  32-00         
 11 Kosuke Nomaru             11 St Joseph           38-01.50   35-01.50  
      34-10.50  35-01.50  FOUL         
 12 Shayne Cabudol            12 Kea'au              35-07.00   35-01.00  
      32-11  34-04.50  35-01         
 13 Kyle Benevides            12 Kea'au              37-05.50   35-00.50  
      34-04  35-00.50  34-10         
 14 Grayson Cosier            11 Kamehameha H        33-10.50   34-06.50  
      FOUL  34-06.50  32-11         
 15 Ioane Kanaka'ole          11 Kea'au              39-08.00   34-00.00  
      34-00  FOUL  FOUL         
 16 Mathew Minoza             12 Kealakehe           32-09.00   33-10.00  
      32-10  33-10  FOUL         
 17 Tanner Aholelei           12 Kealakehe           34-01.00   33-07.00  
      33-07  30-10  32-10.50         
 18 Semisi Talanaoa           11 Hilo                32-10.50   33-00.00  
      32-09  30-07  33-00         
 19 Charles Mortensen         11 Kamehameha H        33-06.50   30-08.00  
      30-08  30-01  FOUL         
 20 Aukea Hooper              11 Kamehameha H        30-07.25   29-10.00  
      29-10  28-09.50  29-02         
 21 Joshaviah Johnston        12 Kealakehe           28-05.25   29-08.00  
      29-08  27-10.50  27-04.25         
 22 Ed John Fernandez         12 Kealakehe           29-04.50   28-10.00  
      27-10  FOUL  28-10         
 23 Ivangen Nikaus            12 Kea'au              26-08.50   27-03.00  
      23-11  27-03  27-03         
 
Boys Discus Throw Open
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Culen Santiago            12 Kamehameha H          133-08     133-09  
      133-09  126-09  125-01         
  2 Jian Pascual              12 Waiakea               128-02     131-08  
      FOUL  130-11  131-08         
  3 Fafo Tevaseu              12 Waiakea               117-09     122-07  
      FOUL  94-11  122-07         
  4 Austin Younce             11 Hilo                  127-02     120-10  
      120-10  111-04  116-00         
  5 Malaesala Aumavae-Laulu   12 Kea'au                108-07     113-11  
      102-02  113-11  FOUL         
  6 Charles Mortensen         11 Kamehameha H          121-03     109-02  
      104-02  109-02  108-03         
  7 Jeremiah Schubert         11 Kamehameha H                     104-00  
      101-02  104-00  FOUL           
  8 Manuel Kapahu             11 Hilo                  110-00     103-00  
      74-09  87-11  103-00         
  9 Joseph MacDonald          12 Kea'au                107-03     102-07  
      102-07  FOUL  FOUL         
 10 Ioane Kanaka'ole          11 Kea'au                 99-02     102-00  
      96-07  102-00  100-02         
 11 Grayson Cosier            11 Kamehameha H          115-11      99-08  
      99-08  98-07  FOUL         
 12 Kyle Benevides            12 Kea'au                100-02      98-06  
      81-05  92-05  98-06         
 13 Kosuke Nomaru             11 St Joseph             101-07      98-04  
      83-05  98-04  92-11         
 14 Loni Bloomfield           11 Hilo                  130-04      96-05  
      FOUL  FOUL  96-05         
 15 Viliami Kaea              12 Konawaena             113-07      94-03  
      94-03  92-09  93-10         
 16 Mathew Minoza             12 Kealakehe             100-04      90-09  
      FOUL  FOUL  90-09         
 17 Semisi Talanaoa           11 Hilo                   95-06      89-01  
      89-01  85-00  83-02         
 18 Ed John Fernandez         12 Kealakehe              97-05      82-07  
      79-00  82-07  FOUL         
 19 Shayne Cabudol            12 Kea'au                 93-08      80-01  
      FOUL  FOUL  80-01         
 20 Tanner Aholelei           12 Kealakehe              96-06      78-04  
      FOUL  78-04  FOUL         
 21 Joshaviah Johnston        12 Kealakehe           79-02.50      76-05  
      76-05  FOUL  FOUL         
 -- Caleb Manuel-Cortez       12 Kamehameha H          126-04       FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL         
 
             Women - Frosh/Soph - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Konawaena                  108        2) Hilo                       95   
    3) Waiakea                     93        4) Hawaii Prep Academy        46   
    5) Kamehameha Hawaii           32        5) Kealakehe                  32   
    7) Honoka'a                    20        7) Kea'au                     20   
    9) Makua Lani Christian        17       10) Christian Liberty Academy  13   
   11) St Joseph                    2                                           
 
              Men - Frosh/Soph - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Waiakea                    116        2) Kea'au                     91   
    3) Kealakehe                   71        4) Kamehameha Hawaii          55   
    5) Hilo                        52        6) Konawaena                  49   
    7) Hawaii Prep Academy         38        8) St Joseph                  12   
    9) Pahoa                        2