Licensed to Kea'au High School         HY-TEK's Meet Manager 5/12/2012 07:45 PM
      HHSAA State Track and Field Championships - 5/11/2012 to 5/12/2012       
                          Sponsored by Island Movers                           
                              Ke'eau High School                               
                                    Results                                    
 
Girls 100 Meter Dash
=================================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
 Meet Record: * 12.25  2005        June-Ann Lusk, Baldwin                      
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Raion Black               JR Christian Acad         12.55    * 12.3hQ  NWI  1 
  2 Shayna Oliver             SR Farrington             12.43      12.4hQ  NWI  3 
  2 Kayla Mitchell            SO Leilehua               12.35      12.4hQ  NWI  2 
  4 Emalia Galdeira           SR Konawaena              12.54      12.5hQ  NWI  1 
  5 Tyler Whitener            SR Radford                12.44      12.5hQ  NWI  3 
  6 Alexis Damo               SR Sacred Hearts          12.84      12.6hQ  NWI  2 
  7 Diamond Briscoe           SO Pearl City             12.31      12.6hq  NWI  1 
  8 Chelsie Domingo           JR Kauai Girls            12.94      12.7hq  NWI  3 
  9 Siena Simmons             SR Iolani                 13.11      12.8h   NWI  1 
 10 Jasmine McNair            JR Moanalua               12.69      12.8h   NWI  2 
 11 Carla Thomas              FR Radford                12.83      12.9h   NWI  1 
 12 Kristine Felix            SR Baldwin                12.51      13.0h   NWI  2 
 13 Caitlin Buen-Lucas        SR Baldwin                13.15      13.1h   NWI  3 
 14 kiana Antonio             SO KS - Maui              12.95      13.1h   NWI  3 
 15 Amber Kozaki              JR Baldwin                13.05      13.1h   NWI  1 
 16 Randi Estrada             12 Kea'au                 12.82      13.2h   NWI  3 
 17 Kylie Chun                JR Punahou                13.12      13.2h   NWI  2 
 18 Dawne Yamamoto            12 Mililani               12.93      13.3h   NWI  1 
 19 Sonest Furtado            SO Waianae                12.94      13.4h   NWI  2 
 19 Paige Kaea                SR Kapolei                12.84      13.4h   NWI  3 
 21 Jade Savaiigaea           FR Campbell               13.18      13.5h   NWI  3 
 22 Nakia James               SO Leilehua               13.02      13.6h   NWI  2 
 
Girls 100 Meter Dash
=====================================================================================
 Meet Record: * 12.25  2005        June-Ann Lusk, Baldwin                      
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Raion Black               JR Christian Acad         12.3h      12.48   NWI  10   
  2 Kayla Mitchell            SO Leilehua               12.4h      12.56   NWI   8   
  3 Diamond Briscoe           SO Pearl City             12.6h      12.74   NWI   6   
  4 Shayna Oliver             SR Farrington             12.4h      12.78   NWI   4   
  5 Alexis Damo               SR Sacred Hearts          12.6h      12.88   NWI   2   
  6 Emalia Galdeira           SR Konawaena              12.5h      12.93   NWI   1   
  7 Chelsie Domingo           JR Kauai Girls            12.7h      13.08   NWI 
  8 Tyler Whitener            SR Radford                12.5h      13.15   NWI 
Preliminaries
  9 Siena Simmons             SR Iolani                 12.8h                  
 10 Jasmine McNair            JR Moanalua               12.8h                  
 11 Carla Thomas              FR Radford                12.9h                  
 12 Kristine Felix            SR Baldwin                13.0h                  
 13 Caitlin Buen-Lucas        SR Baldwin                13.1h                  
 14 kiana Antonio             SO KS - Maui              13.1h                  
 15 Amber Kozaki              JR Baldwin                13.1h                  
 16 Randi Estrada             12 Kea'au                 13.2h                  
 17 Kylie Chun                JR Punahou                13.2h                  
 18 Dawne Yamamoto            12 Mililani               13.3h                  
 19 Sonest Furtado            SO Waianae                13.4h                  
 19 Paige Kaea                SR Kapolei                13.4h                  
 21 Jade Savaiigaea           FR Campbell               13.5h                  
 22 Nakia James               SO Leilehua               13.6h                  
 
Girls 200 Meter Dash
=================================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
 Meet Record: * 25.04  2002        Lauran Dignam, Iolani                       
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
  1 Raion Black               JR Christian Acad         25.62      26.28Q  NWI  2 
  2 Diamond Briscoe           SO Pearl City             25.21      26.39Q  NWI  1 
  3 Tyler Whitener            SR Radford                25.76      26.54Q  NWI  3 
  4 Alexis Damo               SR Sacred Hearts          26.05      26.63Q  NWI  2 
  5 Shayna Oliver             SR Farrington             26.01      26.66Q  NWI  3 
  6 Kanoelani Yadao           JR HBA                    26.72      26.79Q  NWI  1 
  7 Rhiana Beauregard         SR Kailua                 27.05      26.95q  NWI  1 
  8 Jasmine McNair            JR Moanalua               26.60      27.22q  NWI  1 
  9 Emalia Galdeira           SR Konawaena              26.94      27.23   NWI  3 
 10 Jenna Roback              SR Radford                26.79      27.41   NWI  2 
 11 Kylie Chun                JR Punahou                27.01      27.52   NWI  2 
 12 Kayla Kirk                SR Sacred Hearts          26.87      27.56   NWI  3 
 13 Chelsie Domingo           JR Kauai Girls            27.00      27.62   NWI  3 
 14 Ua Ruedy                  JR Konawaena              26.74      27.68   NWI  2 
 15 Chelsea Poe               12 KS - Hawaii            26.94      27.75   NWI  1 
 16 Isla Kruger-Burgess       SR Kealakehe              26.94      27.89   NWI  2 
 17 Isabelle Delgado          JR Moanalua               26.81      28.06   NWI  3 
 18 Jade Savaiigaea           FR Campbell               27.04      28.15   NWI  1 
 19 Nahe Lau                   9 Honoka'a               27.57      28.20   NWI  3 
 20 Caitlin Buen-Lucas        SR Baldwin                27.27      28.43   NWI  2 
 21 Bri Vallente              FR Hawaii Prep            26.93      28.48   NWI  1 
 
Girls 200 Meter Dash
=====================================================================================
 Meet Record: * 25.04  2002        Lauran Dignam, Iolani                       
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Raion Black               JR Christian Acad         26.28      25.93   NWI  10   
  2 Diamond Briscoe           SO Pearl City             26.39      25.96   NWI   8   
  3 Kanoelani Yadao           JR HBA                    26.79      26.52   NWI   6   
  4 Jasmine McNair            JR Moanalua               27.22      26.67   NWI   4   
  5 Shayna Oliver             SR Farrington             26.66      26.69   NWI   2   
  6 Alexis Damo               SR Sacred Hearts          26.63      26.73   NWI   1   
  7 Tyler Whitener            SR Radford                26.54      26.84   NWI 
  8 Rhiana Beauregard         SR Kailua                 26.95      27.12   NWI 
Preliminaries
  9 Emalia Galdeira           SR Konawaena              27.23                  
 10 Jenna Roback              SR Radford                27.41                  
 11 Kylie Chun                JR Punahou                27.52                  
 12 Kayla Kirk                SR Sacred Hearts          27.56                  
 13 Chelsie Domingo           JR Kauai Girls            27.62                  
 14 Ua Ruedy                  JR Konawaena              27.68                  
 15 Chelsea Poe               12 KS - Hawaii            27.75                  
 16 Isla Kruger-Burgess       SR Kealakehe              27.89                  
 17 Isabelle Delgado          JR Moanalua               28.06                  
 18 Jade Savaiigaea           FR Campbell               28.15                  
 19 Nahe Lau                   9 Honoka'a               28.20                  
 20 Caitlin Buen-Lucas        SR Baldwin                28.43                  
 21 Bri Vallente              FR Hawaii Prep            28.48                  
 
Girls 400 Meter Dash
============================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
 Meet Record: * 54.41  1998        Endia Abrante, Kaiser                       
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Diamond Briscoe           SO Pearl City             58.13      58.84Q  2 
  2 Raion Black               JR Christian Acad         57.80      59.41Q  1 
  3 Alexis Damo               SR Sacred Hearts          58.75      59.97Q  3 
  4 Kanoelani Yadao           JR HBA                    59.90      59.60Q  1 
  5 Tyler Whitener            SR Radford                59.65    1:00.19Q  3 
  6 Isabelle Delgado          JR Moanalua               59.92    1:00.54Q  2 
  7 Haley Faringer            JR Kaiser                 59.90      59.84q  1 
  8 Kayla Bryan               JR Punahou              1:00.35    1:00.53q  3 
  9 Mackenzie Feldman         SO Punahou              1:00.91    1:00.58   2 
 10 Alyssa Kim                JR Iolani               1:00.63    1:00.85   3 
 11 Kayla Kirk                SR Sacred Hearts          59.74    1:00.95   2 
 12 Rhiana Beauregard         SR Kailua               1:01.49    1:01.80   1 
 13 Ryanne Kelso              SR Kealakehe            1:01.42    1:02.24   1 
 14 Ana Tuppein               SO Kealakehe            1:01.76    1:02.71   3 
 15 Jennifer Borzilleri       SO IPA                  1:02.53    1:02.90   2 
 16 Becca Carruthers          SO Lanakila             1:02.40    1:03.31   3 
 17 Courtney King             SR Punahou              1:03.15    1:04.04   2 
 18 Keili Johnson             JR St. Anthony's        1:02.90    1:04.15   1 
 19 Noelle Johnson            FR Baldwin              1:02.90    1:04.47   1 
 20 Carly Thomas              12 KS - Kapalama        1:04.09    1:05.01   3 
 21 Shani Cosma               11 Kea'au               1:01.68    1:05.66   2 
 22 Tatiana Hoapili           10 KS - Kapalama        1:03.94    1:05.77   3 
 
Girls 400 Meter Dash
================================================================================
 Meet Record: * 54.41  1998        Endia Abrante, Kaiser                       
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Diamond Briscoe           SO Pearl City             58.84      57.60   10   
  2 Raion Black               JR Christian Acad         59.41      57.91    8   
  3 Kanoelani Yadao           JR HBA                    59.60      57.92    6   
  4 Alexis Damo               SR Sacred Hearts          59.97      58.61    4   
  5 Haley Faringer            JR Kaiser                 59.84      59.30    2   
  6 Kayla Bryan               JR Punahou              1:00.53      59.62    1   
  7 Isabelle Delgado          JR Moanalua             1:00.54    1:00.66  
  8 Tyler Whitener            SR Radford              1:00.19    1:02.29  
Preliminaries
  9 Mackenzie Feldman         SO Punahou              1:00.58             
 10 Alyssa Kim                JR Iolani               1:00.85             
 11 Kayla Kirk                SR Sacred Hearts        1:00.95             
 12 Rhiana Beauregard         SR Kailua               1:01.80             
 13 Ryanne Kelso              SR Kealakehe            1:02.24             
 14 Ana Tuppein               SO Kealakehe            1:02.71             
 15 Jennifer Borzilleri       SO IPA                  1:02.90             
 16 Becca Carruthers          SO Lanakila             1:03.31             
 17 Courtney King             SR Punahou              1:04.04             
 18 Keili Johnson             JR St. Anthony's        1:04.15             
 19 Noelle Johnson            FR Baldwin              1:04.47             
 20 Carly Thomas              12 KS - Kapalama        1:05.01             
 21 Shani Cosma               11 Kea'au               1:05.66             
 22 Tatiana Hoapili           10 KS - Kapalama        1:05.77             
 
Girls 800 Meter Run
============================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
 Meet Record: * 2:13.23  1998        Eri Macdonald, Punahou                    
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Breanne Ball              SR Iolani               2:14.14    2:20.65Q  1 
  2 Alice Liggett             SO Mid-Pacific          2:21.26    2:24.02Q  3 
  3 Zoe Sims                  JR Hawaii Prep          2:16.67    2:25.46Q  2 
  4 Kristiana Van Pernis      SO Hawaii Prep          2:23.68    2:22.49Q  1 
  5 Carmen Garson-Shumway     10 Hilo                 2:20.02    2:24.35Q  3 
  6 Elli Brady                JR Punahou              2:21.84    2:25.52Q  2 
  7 Dylan Ross                SR Seabury              2:28.60    2:22.59q  1 
  8 Kiana Smith               FR Seabury              2:26.04    2:25.01q  3 
  9 Monica Woolley            SR Punahou              2:23.93    2:25.23   1 
 10 Katelyn LaCamera          JR Leilehua             2:30.44    2:25.84   1 
 11 Kelly Ulrich              SO Hawaii Prep          2:27.64    2:26.37   2 
 12 Mehana Sabado-Halpern      9 Hilo                 2:25.72    2:26.93   2 
 13 Mija Kidder-Walls         SO Radford              2:32.15    2:28.90   2 
 14 Ashley Schnackenberg      SR Kauai Girls          2:31.32    2:29.43   1 
 15 Brianna Summers           12 KS - Kapalama        2:31.64    2:29.48   1 
 16 Briyanna Wilson           SR Radford              2:30.90    2:29.85   3 
 17 Deann Nishimura-Thornton  12 Kea'au               2:26.25    2:29.91   3 
 18 Ellissa Bio               JR Baldwin              2:30.62    2:31.19   2 
 19 Analise Arnold            SO Punahou              2:31.51    2:33.25   3 
 20 Caitlin Hooker            SR Kailua               2:32.38    2:33.66   3 
 21 Kailey Sager              SO Lahainaluna          2:31.18    2:33.68   2 
 22 Theresa Wong              12 KS - Kapalama        2:31.11    2:37.12   3 
 23 Rebekah Hallsten          JR St. Anthony's        2:35.04    2:41.09   2 
 
Girls 800 Meter Run
================================================================================
 Meet Record: * 2:13.23  1998        Eri Macdonald, Punahou                    
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Breanne Ball              SR Iolani               2:20.65    2:13.03*  10   
  2 Zoe Sims                  JR Hawaii Prep          2:25.46    2:13.45    8   
  3 Carmen Garson-Shumway     10 Hilo                 2:24.35    2:18.81    6   
  4 Dylan Ross                SR Seabury              2:22.59    2:20.02    4   
  5 Alice Liggett             SO Mid-Pacific          2:24.02    2:22.12    2   
  6 Kristiana Van Pernis      SO Hawaii Prep          2:22.49    2:23.29    1   
  7 Elli Brady                JR Punahou              2:25.52    2:24.57  
  8 Kiana Smith               FR Seabury              2:25.01    2:35.27  
Preliminaries
  9 Monica Woolley            SR Punahou              2:25.23             
 10 Katelyn LaCamera          JR Leilehua             2:25.84             
 11 Kelly Ulrich              SO Hawaii Prep          2:26.37             
 12 Mehana Sabado-Halpern      9 Hilo                 2:26.93             
 13 Mija Kidder-Walls         SO Radford              2:28.90             
 14 Ashley Schnackenberg      SR Kauai Girls          2:29.43             
 15 Brianna Summers           12 KS - Kapalama        2:29.48             
 16 Briyanna Wilson           SR Radford              2:29.85             
 17 Deann Nishimura-Thornton  12 Kea'au               2:29.91             
 18 Ellissa Bio               JR Baldwin              2:31.19             
 19 Analise Arnold            SO Punahou              2:33.25             
 20 Caitlin Hooker            SR Kailua               2:33.66             
 21 Kailey Sager              SO Lahainaluna          2:33.68             
 22 Theresa Wong              12 KS - Kapalama        2:37.12             
 23 Rebekah Hallsten          JR St. Anthony's        2:41.09             
 
Girls 1500 Meter Run
=========================================================================
12 Advance:  Top 4 Each Heat plus Next 4 Best Times
 Meet Record: * 4:38.83  1999        Victoria Chang, Punahou                   
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 Carmen Garson-Shumway     10 Hilo                 4:54.36    5:10.46Q 
  2 Elli Brady                JR Punahou              4:47.58    5:14.42Q 
  3 Madison Morse             FR Mid-Pacific          5:07.33    5:10.48Q 
  4 Dakota Grossman           SO Seabury              4:57.82    5:14.55Q 
  5 Zoe Sims                  JR Hawaii Prep          4:50.86    5:11.00Q 
  6 Kristiana Van Pernis      SO Hawaii Prep          4:55.23    5:14.60Q 
  7 Mehana Sabado-Halpern      9 Hilo                 5:03.59    5:11.14Q 
  8 Mariah Haight             SO Hawaii Prep          5:11.11    5:14.62Q 
  9 Katelyn LaCamera          JR Leilehua             5:11.30    5:11.21q 
 10 Tessa Baker               FR Radford              5:11.63    5:11.40q 
 11 Hallie Lam                SO Punahou              5:10.53    5:14.76q 
 12 Katie Brady               SO Punahou              5:15.86    5:17.35q 
 13 Liana Dollar              12 KS - Kapalama        5:16.61    5:19.01  
 14 Shayli Nakamoto              Konawaena            5:18.66    5:22.03  
 15 Kailey Sager              SO Lahainaluna          5:17.32    5:22.40  
 16 Krista Schnackenberg      FR Kauai Girls          5:16.72    5:22.57  
 17 Casey Morrissey           SO Iolani               5:17.98    5:23.05  
 18 Justine Malek             SR Seabury              5:13.88    5:24.77  
 19 Tandeka Nunn              JR Radford              5:23.95    5:25.23  
 
Girls 1500 Meter Run
================================================================================
 Meet Record: * 4:38.83  1999        Victoria Chang, Punahou                   
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Dakota Grossman           SO Seabury              5:14.55    4:43.53   10   
  2 Zoe Sims                  JR Hawaii Prep          5:11.00    4:43.78    8   
  3 Carmen Garson-Shumway     10 Hilo                 5:10.46    4:46.41    6   
  4 Elli Brady                JR Punahou              5:14.42    4:50.71    4   
  5 Kristiana Van Pernis      SO Hawaii Prep          5:14.60    4:58.99    2   
  6 Mehana Sabado-Halpern      9 Hilo                 5:11.14    4:59.02    1   
  7 Mariah Haight             SO Hawaii Prep          5:14.62    5:05.83  
  8 Madison Morse             FR Mid-Pacific          5:10.48    5:05.84  
  9 Katelyn LaCamera          JR Leilehua             5:11.21    5:09.81  
 10 Tessa Baker               FR Radford              5:11.40    5:11.16  
 11 Hallie Lam                SO Punahou              5:14.76    5:12.20  
 12 Katie Brady               SO Punahou              5:17.35    5:25.15  
Preliminaries
 13 Liana Dollar              12 KS - Kapalama        5:19.01             
 14 Shayli Nakamoto              Konawaena            5:22.03             
 15 Kailey Sager              SO Lahainaluna          5:22.40             
 16 Krista Schnackenberg      FR Kauai Girls          5:22.57             
 17 Casey Morrissey           SO Iolani               5:23.05             
 18 Justine Malek             SR Seabury              5:24.77             
 19 Tandeka Nunn              JR Radford              5:25.23             
 
Girls 3000 Meter Run
=========================================================================
12 Advance:  Top 4 Each Heat plus Next 4 Best Times
 Meet Record: * 9:38.03  1999        Victoria Chang, Punahou                   
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 Dakota Grossman           SO Seabury             10:44.00   11:19.9hQ 
  2 Maile Shigemasa           SO Pearl City          11:26.18   11:23.0hQ 
  3 Melissa Wong              JR Punahou             10:52.49   11:25.2hQ 
  4 Keri Fujiwara             SR Waipahu             11:25.84   11:33.2hQ 
  5 Kelsi Teramae             JR IPA                 11:36.10   11:29.6hQ 
  6 Mariah Haight             SO Hawaii Prep         11:34.10   11:34.7hQ 
  7 Noe Lum                   SO Punahou             11:17.76   11:32.1hQ 
  8 Tessa Baker               FR Radford             11:40.20   11:35.0hQ 
  9 Kelsie Kobayashi          SR Waiakea             11:26.38   11:36.7hq 
 10 Jaime Durso               JR Punahou             11:22.60   11:36.8hq 
 11 Taylor Suwa               11 Mililani            11:49.36   11:37.2hq 
 12 Kiana Smith               FR Seabury             11:47.48   11:37.7hq 
 13 Kai Hoshijo                9 KS - Kapalama       11:34.96   11:42.0h  
 14 Amanda Lui                FR Kaiser              11:36.56   11:45.1h  
 15 Shayli Nakamoto              Konawaena           11:50.41   11:55.3h  
 16 Tasha Inong               SO Pearl City          11:55.63   11:55.6h  
 17 Elise Uyehara             SO HBA                 11:40.40   12:07.6h  
 17 Michaela Ross             JR Leilehua            11:52.51   12:07.6h  
 19 Kailee Murray- Pasion     FR Kaiser              11:56.67   12:21.0h  
 20 Tandeka Nunn              JR Radford             11:54.18   12:21.3h  
 21 Aiza Valeriano            JR Campbell            12:04.73   12:21.3h  
 22 Veronica Ladwig           SO Hawaii Prep         11:57.83   12:24.7h  
 23 Kelly Greenwell           10 Honoka'a            12:01.58   12:26.2h  
 24 Nicole Oka                11 KS - Kapalama       12:06.88   12:34.9h  
 25 Colleen Barba             12 KS - Kapalama       12:10.04   13:46.8h  
 
Girls 3000 Meter Run
================================================================================
 Meet Record: * 9:38.03  1999        Victoria Chang, Punahou                   
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Dakota Grossman           SO Seabury             11:19.9h   10:45.64   10   
  2 Melissa Wong              JR Punahou             11:25.2h   10:55.86    8   
  3 Maile Shigemasa           SO Pearl City          11:23.0h   11:09.65    6   
  4 Kelsie Kobayashi          SR Waiakea             11:36.7h   11:15.34    4   
  5 Keri Fujiwara             SR Waipahu             11:33.2h   11:18.50    2   
  6 Noe Lum                   SO Punahou             11:32.1h   11:18.72    1   
  7 Mariah Haight             SO Hawaii Prep         11:34.7h   11:26.16  
  8 Kai Hoshijo                9 KS - Kapalama       11:42.0h   11:27.43  
  9 Taylor Suwa               11 Mililani            11:37.2h   11:29.31  
 10 Jaime Durso               JR Punahou             11:36.8h   11:31.01  
 11 Kelsi Teramae             JR IPA                 11:29.6h   11:34.48  
 12 Tessa Baker               FR Radford             11:35.0h   11:52.95  
Preliminaries
 12 Kiana Smith               FR Seabury             11:37.7h             
 14 Amanda Lui                FR Kaiser              11:45.1h             
 15 Shayli Nakamoto              Konawaena           11:55.3h             
 16 Tasha Inong               SO Pearl City          11:55.6h             
 17 Elise Uyehara             SO HBA                 12:07.6h             
 17 Michaela Ross             JR Leilehua            12:07.6h             
 19 Kailee Murray- Pasion     FR Kaiser              12:21.0h             
 20 Tandeka Nunn              JR Radford             12:21.3h             
 21 Aiza Valeriano            JR Campbell            12:21.3h             
 22 Veronica Ladwig           SO Hawaii Prep         12:24.7h             
 23 Kelly Greenwell           10 Honoka'a            12:26.2h             
 24 Nicole Oka                11 KS - Kapalama       12:34.9h             
 25 Colleen Barba             12 KS - Kapalama       13:46.8h             
 
Girls 100 Meter Hurdles
=================================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
 Meet Record: * 14.71  2010        Zhane Santiago, Kahuku                      
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
  1 Emalia Galdeira           SR Konawaena              14.73      14.73Q  NWI  1 
  2 Abrianna Johnson-Edwards  JR Iolani                 14.95      15.01Q  NWI  2 
  3 Kayla Mitchell            SO Leilehua               15.31      15.13Q  NWI  3 
  4 Amirah Majied             SR IPA                    15.47      15.76Q  NWI  4 
  5 Kawehi Louis-Diamond      JR Kauai Girls            15.56      15.92q  NWI  4 
  6 Gabby Jamain              SO Punahou                16.37      16.05q  NWI  2 
  7 Raeana Anguay             SO Baldwin                16.48      16.27q  NWI  4 
  8 Marley Strand-Nicolaisen  JR Ka'u                   16.34      16.27q  NWI  1 
  9 Katie Case                SR Hawaii Prep            16.35      16.40   NWI  1 
 10 Ma'ili Yee                SO Punahou                16.52      16.49   NWI  3 
 11 Alexia Blalock            JR Pearl City             16.42      16.53   NWI  4 
 12 Adrienne Jean Sylva       SR Pearl City             16.10      16.60   NWI  3 
 13 Alyssa McGuire            11 KS - Hawaii            16.67      16.67   NWI  1 
 14 Casey Poe                 10 KS - Hawaii            16.53      16.74   NWI  2 
 15 Kawena Warren             SO Waimea                 16.39      16.77   NWI  3 
 16 Taylor Dugan              SR Baldwin                16.83      17.02   NWI  4 
 17 Ua Ruedy                  JR Konawaena              16.34      17.15   NWI  2 
 18 Lindsey Combs              9 Iolani                 16.75      17.25   NWI  1 
 19 Britney Paahana              Konawaena              16.56      17.35   NWI  2 
 20 Mikela Cabel              10 KS - Hawaii            16.84      17.42   NWI  4 
 21 Pelemarie Buika           JR Baldwin                16.80      17.43   NWI  3 
 22 Breea Yamat               SO Lahainaluna            16.90      17.48   NWI  2 
 23 Brooklin Jensen           SO Leilehua               17.00      17.58   NWI  1 
 24 Malia Yamashiro           JR Maui High              17.19      17.63   NWI  2 
 25 Jakeera Garret            JR Mililani               16.84      17.66   NWI  3 
 26 Christy Fell              FR Seabury                16.90      17.89   NWI  1 
 
Girls 100 Meter Hurdles
=====================================================================================
 Meet Record: * 14.71  2010        Zhane Santiago, Kahuku                      
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Kayla Mitchell            SO Leilehua               15.13      14.62*  NWI  10   
  2 Abrianna Johnson-Edwards  JR Iolani                 15.01      14.75   NWI   8   
  3 Emalia Galdeira           SR Konawaena              14.73      14.81   NWI   6   
  4 Kawehi Louis-Diamond      JR Kauai Girls            15.92      15.84   NWI   4   
  5 Gabby Jamain              SO Punahou                16.05      15.91   NWI   2   
  6 Amirah Majied             SR IPA                    15.76      15.92   NWI   1   
  7 Raeana Anguay             SO Baldwin                16.27      16.48   NWI 
  8 Marley Strand-Nicolaisen  JR Ka'u                   16.27      16.49   NWI 
Preliminaries
  9 Katie Case                SR Hawaii Prep            16.40                  
 10 Ma'ili Yee                SO Punahou                16.49                  
 11 Alexia Blalock            JR Pearl City             16.53                  
 12 Adrienne Jean Sylva       SR Pearl City             16.60                  
 13 Alyssa McGuire            11 KS - Hawaii            16.67                  
 14 Casey Poe                 10 KS - Hawaii            16.74                  
 15 Kawena Warren             SO Waimea                 16.77                  
 16 Taylor Dugan              SR Baldwin                17.02                  
 17 Ua Ruedy                  JR Konawaena              17.15                  
 18 Lindsey Combs              9 Iolani                 17.25                  
 19 Britney Paahana              Konawaena              17.35                  
 20 Mikela Cabel              10 KS - Hawaii            17.42                  
 21 Pelemarie Buika           JR Baldwin                17.43                  
 22 Breea Yamat               SO Lahainaluna            17.48                  
 23 Brooklin Jensen           SO Leilehua               17.58                  
 24 Malia Yamashiro           JR Maui High              17.63                  
 25 Jakeera Garret            JR Mililani               17.66                  
 26 Christy Fell              FR Seabury                17.89                  
 
Girls 300 Meter Hurdles
============================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
 Meet Record: * 42.80  2000        Vera Simms, Mililani                        
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Megan Herndon             SR Punahou                46.74      46.88Q  3 
  2 Ua Ruedy                  JR Konawaena              45.61      47.15Q  1 
  3 Abrianna Johnson-Edwards  JR Iolani                 45.82      47.31Q  2 
  4 Adrienne Jean Sylva       SR Pearl City             47.13      48.74Q  4 
  5 Lindsey Combs              9 Iolani                 48.08      48.38q  3 
  6 Katie Case                SR Hawaii Prep            47.39      48.72q  3 
  7 Raven Poepoe              JR KS - Maui              47.80      48.76q  1 
  8 Roxane Gaedeke            JR Seabury                47.56      48.96q  2 
  9 Alyssa McGuire            11 KS - Hawaii            49.37      48.98   4 
 10 Amirah Majied             SR IPA                    47.12      49.01   4 
 11 Brooklin Jensen           SO Leilehua               48.06      49.12   2 
 12 Mikela Cabel              10 KS - Hawaii            47.99      49.29   1 
 13 Daphne Cobbs              SR Radford                49.53      49.63   2 
 14 Sarah Tyler               JR Punahou                48.67      49.69   2 
 15 Alyssa Bettendorf         SO Seabury                48.70      49.89   3 
 16 Britney Paahana              Konawaena              48.82      50.10   1 
 17 Talia Webster             FR Radford                48.66      50.14   4 
 18 Emily Viola               FR Punahou                49.51      50.58   4 
 19 Taylor Dugan              SR Baldwin                48.74      50.65   1 
 20 Emily Evans               JR Hawaii Prep            49.51      50.65   3 
 21 Keanapuni Armstrong       11 KS - Kapalama          49.03      50.77   2 
 22 Marley Strand-Nicolaisen  JR Ka'u                   48.41      51.26   4 
 23 Malia Yamashiro           JR Maui High              49.60      51.40   1 
 24 Breea Yamat               SO Lahainaluna            49.05      51.66   3 
 25 Michelle Martinez         12 Hilo                   50.02      51.78   1 
 26 Christy Fell              FR Seabury                50.14      52.79   2 
 
Girls 300 Meter Hurdles
================================================================================
 Meet Record: * 42.80  2000        Vera Simms, Mililani                        
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Abrianna Johnson-Edwards  JR Iolani                 47.31      45.24   10   
  2 Ua Ruedy                  JR Konawaena              47.15      45.30    8   
  3 Megan Herndon             SR Punahou                46.88      45.84    6   
  4 Adrienne Jean Sylva       SR Pearl City             48.74      47.76    4   
  5 Lindsey Combs              9 Iolani                 48.38      48.24    2   
  6 Roxane Gaedeke            JR Seabury                48.96      48.30    1   
  7 Katie Case                SR Hawaii Prep            48.72      48.98  
  8 Raven Poepoe              JR KS - Maui              48.76      49.21  
Preliminaries
  9 Alyssa McGuire            11 KS - Hawaii            48.98             
 10 Amirah Majied             SR IPA                    49.01             
 11 Brooklin Jensen           SO Leilehua               49.12             
 12 Mikela Cabel              10 KS - Hawaii            49.29             
 13 Daphne Cobbs              SR Radford                49.63             
 14 Sarah Tyler               JR Punahou                49.69             
 15 Alyssa Bettendorf         SO Seabury                49.89             
 16 Britney Paahana              Konawaena              50.10             
 17 Talia Webster             FR Radford                50.14             
 18 Emily Viola               FR Punahou                50.58             
 19 Taylor Dugan              SR Baldwin                50.65             
 20 Emily Evans               JR Hawaii Prep            50.65             
 21 Keanapuni Armstrong       11 KS - Kapalama          50.77             
 22 Marley Strand-Nicolaisen  JR Ka'u                   51.26             
 23 Malia Yamashiro           JR Maui High              51.40             
 24 Breea Yamat               SO Lahainaluna            51.66             
 25 Michelle Martinez         12 Hilo                   51.78             
 26 Christy Fell              FR Seabury                52.79             
 
Girls 4x100 Meter Relay
============================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
 Meet Record: * 48.35  2011        Radford High School, Radford                
                       B Dingle, A Hinkle, S Myers, T Whitener           
    School                                               Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Iolani School Girls                                 49.62      50.13Q  2 
     1) Siena Simmons SR                2) Alyssa Kim JR                  
     3) Saphyre Rezentes SR             4) Abrianna Johnson-Edwards JR    
  2 Punahou School Girls                                49.53      50.34Q  1 
     1) Courtney King SR                2) Carly Kan JR                   
     3) Kylie Chun JR                   4) Kayla Bryan JR                 
  3 Sacred Hearts Academy Jv/V                          50.68      50.36Q  3 
     1) Noelle Yee SO                   2) Tiffany Atud SO                
     3) Lauren Wedemeyer JR             4) Alexis Damo SR                 
  4 Kauai Girls                                         50.59      50.39Q  4 
     1) Chelsie Domingo JR              2) Kawehi Louis-Diamond JR        
     3) Reanna Javinar SR               4) Jordan Ganam FR                
  5 Baldwin                                             50.90      50.67q  1 
     1) Amber Kozaki JR                 2) Pelemarie Buika JR             
     3) Kristine Felix SR               4) Caitlin Buen-Lucas SR          
  6 Mililani High School                                50.85      51.04q  2 
     1) Jakeera Garret JR               2) Brittany McClay 10             
     3) Dawne Yamamoto 12               4) Mazi Lucas 10                  
  7 Kamehameha Schools Hawaii Camp                      51.56      51.16q  4 
     1) Kera Akiyama 11                 2) Olivia Azevedo 12              
     3) Rachel Robertson 12             4) Meagan Kualii 09               
  8 Kamehameha Schools Maui Campus                      50.91      51.47q  1 
     1) Mahina Bantilan SO              2) kiana Antonio SO               
     3) Marley Duncan SO                4) Ashley Pundyke SR              
  9 Radford High School                                 49.70      51.69   3 
     1) Carla Thomas FR                 2) Jenna Roback SR                
     3) Daphne Cobbs SR                 4) Brittany Jackson JR            
 10 Kealakehe                                           51.56      51.77   3 
     1) Mckenna Davidson SR             2) Caili Ebaniz JR                
     3) Ryanne Kelso SR                 4) Isla Kruger-Burgess SR         
 11 King Kekaulike                                      51.38      51.82   3 
     1) Kayela Santiago SO              2) Jonalei Aguirre SO             
     3) Anna Gragas JR                  4) Chelsea Savella SR             
 12 Leilehua High School                                50.44      51.97   4 
     1) Nakia James SO                  2) Jasmine Perez FR               
     3) Ember Moralino SR               4) Kayla Mitchell SO              
 13 Kapolei High School                                 51.41      52.35   4 
     1) Jamie Wat JR                    2) Christyn Jenkins SO            
     3) Anjellica Amian SR              4) Paige Kaea SR                  
 14 Kamehemeha Girls-Kapalama                           53.16      52.53   3 
     1) Carly Thomas 12                 2) Taylor-Ashley Moss 12          
     3) Erin Marks SO                   4) Gabriella Alden JR             
 15 Kailua High School                                  53.16      52.91   4 
     1) Abigayle Baldwin                2) Sierra Kadooka SR              
     3) Caitlin Hooker SR               4) Rhiana Beauregard SR           
 16 Hawaii Prep                                         52.22      52.94   1 
     1) Katie Case SR                   2) Meimei Nakahara SR             
     3) Jazz Fojas JR                   4) Bri Vallente FR                
 17 Waipahu High School                                 52.48      52.98   3 
     1) Kayla Obrero SO                 2) Apryl-Len Cabase FR            
     3) Phil-Joyce Felicitas JR         4) Noelle Ypil SR                 
 18 Campbell High School                                52.17      53.02   2 
     1) Diane Iosua FR                  2) Aiwohi Kaleimakaonaona SO      
     3) Meshia Tupinio SO               4) Jade Savaiigaea FR             
 19 Mid-Pacific Institute                               54.17      53.74   1 
     1) Brittni Yee SO                  2) Micki Yasuda JR                
     3) Jenaye Shepherd FR              4) Brittney Wong SO               
 20 Konawaena                                           52.27      53.99   1 
     1) Britney Paahana                 2) Raine Kolman                   
     3) Kaulana Ruedy                   4) Sarah Gschweng                 
 21 Hawaii Baptist Academy                              53.55      54.20   2 
     1) Kimberly Au SR                  2) Lauren Sumida JR               
     3) Alicia Tang SO                  4) Tiana Limoz JR                 
 22 Hilo                                                53.14      54.44   4 
     1) Nina Bean 9                     2) Jordyn Brightbarth 10          
     3) Michelle Martinez 12            4) Lolly Higa 10                  
 23 Waiakea                                             54.42      54.94   1 
     1) Skye Ombac SO                   2) Skye Rances SO                 
     3) Haley Rasse JR                  4) Karley Swain SR                
 24 Farrington High School                              51.08      56.40   2 
     1) Leilani Mageo-Pacheco SR        2) Kaylee Rowe JR                 
     3) Shayna Oliver SR                4) Janae Oliver JR                
 -- Seabury Hall                                        52.27         DQ   2  Rule 5-11-1
     1) Roxane Gaedeke JR               2) Alyssa Bettendorf SO           
     3) Christy Fell FR                 4) Elle Carvalho SO               
 
Girls 4x100 Meter Relay
================================================================================
 Meet Record: * 48.35  2011        Radford High School, Radford                
                       B Dingle, A Hinkle, S Myers, T Whitener           
    School                                            Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Punahou School Girls                                50.34      49.27   10   
  2 Kauai Girls                                         50.39      49.95    8   
  3 Baldwin                                             50.67      50.66    6   
  4 Mililani High School                                51.04      50.96    4   
  5 Kamehameha Schools Hawaii Camp                      51.16      51.14    2   
  6 Kamehameha Schools Maui Campus                      51.47      51.16    1   
  7 Sacred Hearts Academy Jv/V                          50.36      51.21  
 -- Iolani School Girls                                 50.13         DQ   Rule: 5-11-1
Preliminaries
  9 Radford High School                                 51.69             
 10 Kealakehe                                           51.77             
 11 King Kekaulike                                      51.82             
 12 Leilehua High School                                51.97             
 13 Kapolei High School                                 52.35             
 14 Kamehemeha Girls-Kapalama                           52.53             
 15 Kailua High School                                  52.91             
 16 Hawaii Prep                                         52.94             
 17 Waipahu High School                                 52.98             
 18 Campbell High School                                53.02             
 19 Mid-Pacific Institute                               53.74             
 20 Konawaena                                           53.99             
 21 Hawaii Baptist Academy                              54.20             
 22 Hilo                                                54.44             
 23 Waiakea                                             54.94             
 24 Farrington High School                              56.40             
 -- Seabury Hall                                          DQ              
 
Girls 4x400 Meter Relay
============================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
 Meet Record: * 4:00.08  2011        Punahou School Girls, Punahou Girls       
                         J Brand, K Mann, L Zoller, A Satterwhite          
    School                                               Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Iolani School Girls                               4:01.25    4:03.10Q  1 
     1) Breanne Ball SR                 2) Alyssa Kim JR                  
     3) Daisy Pascua JR                 4) Abrianna Johnson-Edwards JR    
  2 Punahou School Girls                              4:02.79    4:10.00Q  2 
     1) Megan Herndon SR                2) Mackenzie Feldman SO           
     3) Kylie Chun JR                   4) Kayla Bryan JR                 
  3 Hawaii Prep                                       4:07.74    4:10.40Q  4 
     1) Bri Vallente FR                 2) Mariah Haight SO               
     3) Kristiana Van Pernis SO         4) Zoe Sims JR                    
  4 Pearl City High School                            4:04.21    4:11.10Q  3 
     1) Parishaan Carter-Amorin JR      2) Adrienne Jean Sylva SR         
     3) Alissa Uyeda JR                 4) Diamond Briscoe SO             
  5 Seabury Hall                                      4:11.93    4:09.90q  1 
     1) Alyssa Bettendorf SO            2) Dakota Grossman SO             
     3) Elle Carvalho SO                4) Dylan Ross SR                  
  6 Hilo                                              4:12.47    4:12.00q  1 
     1) Nina Bean 9                     2) Jordyn Brightbarth 10          
     3) Carmen Garson-Shumway 10        4) Mehana Sabado-Halpern 9        
  6 Radford High School                               4:05.71    4:12.00q  4 
     1) Briyanna Wilson SR              2) Daphne Cobbs SR                
     3) Makayla McLaney FR              4) Tyler Whitener SR              
  8 Mililani High School                              4:10.51    4:14.80q  3 
     1) Curren Gaspar JR                2) Mazi Lucas 10                  
     3) Dawne Yamamoto 12               4) Brittany McClay 10             
  9 Sacred Hearts Academy Jv/V                        4:10.95    4:15.90   2 
     1) Lauren Wedemeyer JR             2) Alexis Damo SR                 
     3) Maile Romano SO                 4)                                
 10 Mid-Pacific Institute                             4:12.89    4:16.00   2 
     1) Brittni Yee SO                  2) Jenaye Shepherd FR             
     3) Madison Morse FR                4) Alice Liggett SO               
 11 Kealakehe                                         4:14.48    4:18.60   3 
     1)                                 2) Mckenna Davidson SR            
     3) Ryanne Kelso SR                 4) Lana Terwilliger SO            
 12 Kamehameha Schools Maui Campus                    4:20.16    4:20.60   1 
     1) Mahina Bantilan SO              2) kiana Antonio SO               
     3) Kiana Sniffen SO                4) Raven Poepoe JR                
 13 Kamehemeha Girls-Kapalama                         4:17.92    4:21.10   4 
     1) Tatiana Hoapili 10              2) Erin Marks SO                  
     3) Liana Dollar 12                 4) Carly Thomas 12                
 14 Kamehameha Schools Hawaii Camp                    4:19.76    4:22.70   1 
     1) Rachel Robertson 12             2) Mikela Cabel 10                
     3) Kera Akiyama 11                 4) Chelsea Poe 12                 
 15 Kailua High School                                4:22.70    4:22.80   2 
     1) Sierra Kadooka SR               2) Caitlin Hooker SR              
     3) Abigayle Baldwin                4) Rhiana Beauregard SR           
 16 Waipahu High School                               4:24.18    4:25.90   4 
     1) Phil-Joyce Felicitas JR         2) Ishly-Ann Agbayani JR          
     3) Noelle Ypil SR                  4) Apryl-Len Cabase FR            
 17 Konawaena                                         4:23.38    4:26.20   4 
     1) Britney Paahana                 2) Sarah Gschweng                 
     3) Kaulana Ruedy                   4) Shayli Nakamoto                
 18 Kea'au                                            4:22.95    4:26.30   3 
     1) Brianna Cadaoas 10              2) Kaylee Castillo 12             
     3) Shani Cosma 11                  4) Randi Estrada 12               
 19 Kaiser High School                                4:19.15    4:26.80   3 
     1) Haley Faringer JR               2) Teuila Gardner FR              
     3) Amanda Lui FR                   4) Manon Mullen FR                
 20 Hawaii Baptist Academy                            4:19.40    4:27.60   2 
     1) Kimberly Au SR                  2) Kori Higashiya SR              
     3) Lauren Levenson SR              4) Lauren Sumida JR               
 21 Campbell High School                              4:31.10    4:31.50   2 
     1) Meshia Tupinio SO               2) Aiwohi Kaleimakaonaona SO      
     3) Diane Iosua FR                  4) Jade Savaiigaea FR             
 22 Waimea High School                                4:31.30    4:32.40   1 
     1) Lani Green SO                   2) Tiara Soliven FR               
     3) Holly Kai'akapu SR              4) Kawena Warren SO               
 23 University Laboratory School                      4:28.08    4:34.00   3 
     1) Celine Coyle JR                 2) Angelina Elido FR              
     3) Chivanna Hatchie JR             4) Risa Lam JR                    
 24 Waiakea                                           4:33.43    4:34.10   2 
     1) Cheyenne Chun FR                2) Vandey Okinaka JR              
     3) Skye Ombac SO                   4) Haley Rasse JR                 
 25 St. Anthony's                                     4:33.35    4:34.60   1 
     1) Rebekah Hallsten JR             2) Selina Williams JR             
     3) Lindsey Larson SR               4) Keili Johnson JR               
 -- Baldwin                                           4:18.99         DQ   4  Rule 5-12-1a
     1) Ellissa Bio JR                  2) Taylor Dugan SR                
     3) Noelle Johnson FR               4) Thyna Guedes SO                
 
Girls 4x400 Meter Relay
================================================================================
 Meet Record: * 4:00.08  2011        Punahou School Girls, Punahou Girls       
                         J Brand, K Mann, L Zoller, A Satterwhite          
    School                                            Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Iolani School Girls                               4:03.10    3:57.47*  10   
  2 Punahou School Girls                              4:10.00    3:58.43*   8   
  3 Pearl City High School                            4:11.10    4:04.28    6   
  4 Seabury Hall                                      4:09.90    4:06.67    4   
  5 Hawaii Prep                                       4:10.40    4:07.57    2   
  6 Mililani High School                              4:14.80    4:11.09    1   
  7 Radford High School                               4:12.00    4:12.44  
  8 Hilo                                              4:12.00    4:12.89  
Preliminaries
  9 Sacred Hearts Academy Jv/V                        4:15.90             
 10 Mid-Pacific Institute                             4:16.00             
 11 Kealakehe                                         4:18.60             
 12 Kamehameha Schools Maui Campus                    4:20.60             
 13 Kamehemeha Girls-Kapalama                         4:21.10             
 14 Kamehameha Schools Hawaii Camp                    4:22.70             
 15 Kailua High School                                4:22.80             
 16 Waipahu High School                               4:25.90             
 17 Konawaena                                         4:26.20             
 18 Kea'au                                            4:26.30             
 19 Kaiser High School                                4:26.80             
 20 Hawaii Baptist Academy                            4:27.60             
 21 Campbell High School                              4:31.50             
 22 Waimea High School                                4:32.40             
 23 University Laboratory School                      4:34.00             
 24 Waiakea                                           4:34.10             
 25 St. Anthony's                                     4:34.60             
 -- Baldwin                                               DQ              
 
Girls High Jump
================================================================================
 Meet Record: * 5-05.50  1999        Natasha Kai, Kahuku                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Lauren Arakawa            SR Iolani               4-10.00    5-00.00   10   
  2 Savannah Marrotte         12 KS - Kapalama        5-00.00   J5-00.00    8   
  3 Christine Tsai            SR Punahou              5-04.00   J5-00.00    6   
  4 Amber Camody              12 Mililani             5-02.00    4-10.00    1.40
  4 Emalia Galdeira           SR Konawaena            5-00.00    4-10.00    1.40
  4 Lauren Levenson           SR HBA                  5-00.00    4-10.00    1.40
  4 Cassidy Apo                9 KS - Kapalama        5-00.00    4-10.00    1.40
  4 Alyssa Endo               SR Punahou              5-00.00    4-10.00    1.40
  5 Marley Strand-Nicolaisen  JR Ka'u                 5-00.00   J4-10.00  
  6 Sarah Almeida                Mililani             5-02.00   J4-10.00  
 -- Jill Capistran            SO St. Anthony's        4-10.00         NH  
 -- Felicianna Vazquez        JR Radford              4-10.00         NH  
 -- Joanna Christenson        11 KS - Kapalama        4-10.00         NH  
 -- Micaela Bitanga           JR Kaiser               5-00.00         NH  
 -- Kaydee Yukawa             SR Roosevelt            4-10.00         NH  
 -- Kaila Voss                SR Kealakehe            4-10.00         NH  
 -- Jordyn Vega               FR Maui High            4-10.00         NH  
 -- Anjellica Amian           SR Kapolei              4-10.00         NH  
 -- Meagan Kualii             09 KS - Hawaii          4-10.00         NH  
 -- Raven Poepoe              JR KS - Maui            5-00.00         NH  
 
Girls Pole Vault
================================================================================
 Meet Record: * 12-06  2010        Kristine Felix, Baldwin                     
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kristine Felix            SR Baldwin             11-09.00   12-00.00   10   
  2 Sammy Marumoto            SO Punahou             11-07.00   11-06.00    8   
  3 Amber Kozaki              JR Baldwin             12-03.00   11-00.00    6   
  4 Jasmine Padeken-Pasigan   SO Radford             10-00.00   10-06.00    4   
  5 Courtney Terashima        12 Mililani            10-00.00   10-00.00    2   
  6 Taylor-Ashley Moss        12 KS - Kapalama       10-06.00  J10-00.00    1   
  7 Victoria Rooks            SO Punahou              9-06.00    9-06.00  
  8 Sydney Forsyth            JR Punahou              9-00.00   J9-06.00  
  9 Kiana Yamat               SR Lahainaluna          9-03.00    9-00.00  
  9 Tiana Kaneakua            11 KS - Kapalama        9-00.00    9-00.00  
  9 Kaysea Hashizaki          JR King Kekaulike       9-06.00    9-00.00  
 12 Frede Hackbart            10 Mililani             9-00.00    8-06.00  
 12 Alyssa McGuire            11 KS - Hawaii          7-06.00    8-06.00  
 12 Heather Higashi           12 Mililani             8-00.00    8-06.00  
 12 Itara Sved-Wood           JR King Kekaulike       8-09.00    8-06.00  
 12 Amy Kimura                JR Iolani               9-00.00    8-06.00  
 17 Keanapuni Armstrong       11 KS - Kapalama        8-00.00    8-00.00  
 17 Satya Ray                  9 Hilo                 7-06.00    8-00.00  
 17 Kayla Obrero              SO Waipahu              8-00.00    8-00.00  
 17 Kristi Lovell             SO Kealakehe            8-06.00    8-00.00  
 17 Ariana Badua              FR Lahainaluna          8-03.00    8-00.00  
 -- Sydney Budde              SR Hawaii Prep          8-06.00        DNF  
 -- Jacqlyne Pagala           12 Kea'au               8-00.00        DNF  
 
Girls Long Jump
==============================================================================
Top 8 Advance by Time
 Meet Record: * 19-02.50  1979        Shari Fox, Leilehua                      
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind
==============================================================================
Preliminaries
  1 Tori Houston              JR Punahou             17-06.00   16-11.75q  NWI 
     15-06.25(NWI) 16-02.50(NWI) 16-11.75(NWI)           
  2 Emalia Galdeira           SR Konawaena           17-11.75   16-09.00q  NWI 
     16-09(NWI) 16-04.50(NWI) 16-02.75(NWI)           
  3 Ashley Wendt              SR KS - Maui           16-01.50   16-07.25q  NWI 
     16-01.50(NWI) 16-03.75(NWI) 16-07.25(NWI)           
  4 Marley Strand-Nicolaisen  JR Ka'u                17-03.50   16-05.00q  NWI 
     15-11.75(NWI) 16-00.50(NWI) 16-05(NWI)           
  5 Kristine Felix            SR Baldwin             18-01.00   16-03.50q  NWI 
     15-05.25(NWI) 16-03.50(NWI) 16-02(NWI)           
  6 Amber Kozaki              JR Baldwin             17-03.75   16-03.25q  NWI 
     14-03.25(NWI) 15-11(NWI) 16-03.25(NWI)           
  6 Christine Tsai            SR Punahou             17-02.00   16-03.25q  NWI 
     14-11.75(NWI) 14-03(NWI) 16-03.25(NWI)           
  8 Mckenna Davidson          SR Kealakehe           16-10.75   16-02.75q  NWI 
     16-02.75(NWI) 16-00.50(NWI) 15-10(NWI)           
  9 Carly Kan                 JR Punahou             15-11.50   16-02.25   NWI 
     15-11.25(NWI) 16-02.25(NWI) 15-08.75(NWI)           
  9 Felicianna Vazquez        JR Radford             16-01.25   16-02.25   NWI 
     16-02.25(NWI) 15-06.25(NWI) 14-00.75(NWI)           
 11 Roxane Gaedeke            JR Seabury             16-03.00   16-01.25   NWI 
     16-01.25(NWI) FOUL      15-07.50(NWI)           
 12 Ashley Pundyke            SR KS - Maui           16-08.50   16-01.00   NWI 
     15-08(NWI) 15-02.50(NWI) 16-01(NWI)           
 13 Sonest Furtado            SO Waianae             16-09.25   15-05.75   NWI 
     FOUL      15-05.75(NWI) FOUL                
 14 Ashlee Asada              SR Iolani              16-09.50   15-03.50   NWI 
     11-01.25(NWI) 14-03(NWI) 15-03.50(NWI)           
 15 Kayla Kirk                SR Sacred Hearts       17-05.50   15-03.25   NWI 
     14-03.75(NWI) 15-02.50(NWI) 15-03.25(NWI)           
 16 Paige Kaea                SR Kapolei             15-10.75   15-02.75   NWI 
     15-02.75(NWI) 12-11(NWI) 14-07.25(NWI)           
 17 Jordyn Brightbarth        10 Hilo                16-00.25   15-02.25   NWI 
     14-10(NWI) 15-02.25(NWI) 15-01.50(NWI)           
 18 Phil-Joyce Felicitas      JR Waipahu             15-10.00   15-01.50   NWI 
     14-04.75(NWI) 15-01.50(NWI) 14-03.50(NWI)           
 19 Amber Camody              12 Mililani            16-00.50   15-00.75   NWI 
     FOUL      15-00.75(NWI) 14-09.75(NWI)           
 20 Meagan Kualii             09 KS - Hawaii         15-11.00   14-10.50   NWI 
     13-09.50(NWI) 14-05.50(NWI) 14-10.50(NWI)           
 21 Sierra Kadooka            SR Kailua              16-04.75   14-08.75   NWI 
     14-08.75(NWI) FOUL      14-07.25(NWI)           
 22 Alexis Damo               SR Sacred Hearts       16-03.00   14-08.00   NWI 
     14-08(NWI) 13-08.50(NWI) 12-10.50(NWI)           
 23 Kundalini Nicholas-Walke  10 Hilo                16-05.00   14-05.25   NWI 
     14-05.25(NWI) 12-04.50(NWI) FOUL                
 24 Tenisha Ruidas            SR Baldwin             15-10.25   13-07.75   NWI 
     13-07.50(NWI) FOUL      13-07.75(NWI)           
 
Girls Long Jump
=====================================================================================
 Meet Record: * 19-02.50  1979        Shari Fox, Leilehua                      
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Emalia Galdeira           SR Konawaena           16-09.00   18-01.75   NWI  10   
     16-09(NWI) 17-03.50(NWI) 17-07(NWI) 18-01.75(NWI)        
  2 Tori Houston              JR Punahou             16-11.75   17-04.00   NWI   8   
     16-11.75(NWI) 16-09(NWI) 16-09.25(NWI) 17-04(NWI)        
  3 Amber Kozaki              JR Baldwin             16-03.25   16-10.00   NWI   6   
     16-03.25(NWI) 16-07.25(NWI) 16-01.75(NWI) 16-10(NWI)       
  4 Ashley Wendt              SR KS - Maui           16-07.25   16-07.25   NWI   4   
     16-07.25(NWI) 16-02.25(NWI) 15-11.50(NWI) 16-02(NWI)        
  5 Marley Strand-Nicolaisen  JR Ka'u                16-05.00   16-05.00   NWI   2   
     16-05(NWI) 16-02.75(NWI) 15-06.25(NWI) 16-00(NWI)        
  6 Christine Tsai            SR Punahou             16-03.25   16-04.50   NWI   1   
     16-03.25(NWI) 15-04.25(NWI) 16-04.50(NWI) 15-04.25(NWI)       
  7 Kristine Felix            SR Baldwin             16-03.50   16-03.50   NWI 
     16-03.50(NWI) 15-10.75(NWI) 16-02(NWI) 15-04.50(NWI)       
  8 Mckenna Davidson          SR Kealakehe           16-02.75   16-02.75   NWI 
     16-02.75(NWI)    x             
Preliminaries
  9 Carly Kan                 JR Punahou             16-02.25              NWI 
  9 Felicianna Vazquez        JR Radford             16-02.25              NWI 
 11 Roxane Gaedeke            JR Seabury             16-01.25              NWI 
 12 Ashley Pundyke            SR KS - Maui           16-01.00              NWI 
 13 Sonest Furtado            SO Waianae             15-05.75              NWI 
 14 Ashlee Asada              SR Iolani              15-03.50              NWI 
 15 Kayla Kirk                SR Sacred Hearts       15-03.25              NWI 
 16 Paige Kaea                SR Kapolei             15-02.75              NWI 
 17 Jordyn Brightbarth        10 Hilo                15-02.25              NWI 
 18 Phil-Joyce Felicitas      JR Waipahu             15-01.50              NWI 
 19 Amber Camody              12 Mililani            15-00.75              NWI 
 20 Meagan Kualii             09 KS - Hawaii         14-10.50              NWI 
 21 Sierra Kadooka            SR Kailua              14-08.75              NWI 
 22 Alexis Damo               SR Sacred Hearts       14-08.00              NWI 
 23 Kundalini Nicholas-Walke  10 Hilo                14-05.25              NWI 
 24 Tenisha Ruidas            SR Baldwin             13-07.75              NWI 
 
Girls Triple Jump
==============================================================================
Top 9 Advance by Time
 Meet Record: * 38-06.50  2006        Samantha Cabreros, Punahou               
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind
==============================================================================
  1 Emalia Galdeira           SR Konawaena           36-07.50   36-02.25q  NWI 
     35-10.50(NWI) FOUL      36-02.25(NWI)           
  2 Marie Moriwake            JR Mid-Pacific         35-11.00   35-10.00q  NWI 
     FOUL      FOUL      35-10(NWI)           
  3 Kacie Won                 SR Punahou             34-04.75   35-07.25q  NWI 
     34-03.50(NWI) 35-07.25(NWI) 33-11(NWI)           
  4 Sonest Furtado            SO Waianae             36-04.50   35-04.00q  NWI 
     35-04(NWI) 34-09.25(NWI) 35-01.50(NWI)           
  5 Isabelle Delgado          JR Moanalua            35-07.00   35-01.00q  NWI 
     34-06.25(NWI) FOUL      35-01(NWI)           
  6 Carly Kan                 JR Punahou             35-09.50   35-00.75q  NWI 
     34-01.75(NWI) 35-00.75(NWI) 33-10.75(NWI)           
  7 Christine Tsai            SR Punahou             36-06.50   34-10.50q  NWI 
     FOUL      34-10.50(NWI) 34-07(NWI)           
  8 Reanna Javinar            SR Kauai Girls         35-02.00   34-08.00q  NWI 
     34-04.50(NWI) 34-08(NWI) 34-03.25(NWI)           
  9 Alexia Blalock            JR Pearl City          34-01.75  J34-08.00q  NWI 
     32-03(NWI) 34-08(NWI) 33-11.75(NWI)           
 10 Marley Strand-Nicolaisen  JR Ka'u                34-10.50   34-03.50   NWI 
     34-02.50(NWI) 34-00.75(NWI) 34-03.50(NWI)           
 11 Pelemarie Buika           JR Baldwin             36-08.00   34-00.00   NWI 
     34-00(NWI) 33-07.75(NWI) 33-08(NWI)           
 12 Amber Camody              12 Mililani            34-05.00   33-03.00   NWI 
     FOUL      31-08.50(NWI) 33-03(NWI)           
 13 Amber-Lei Madriaga        SR Baldwin             34-04.75   33-02.00   NWI 
     33-02(NWI) 29-10.75(NWI) 32-05(NWI)           
 14 Kari Kimura               SO Kalani              33-07.00   33-00.50   NWI 
     33-00.50(NWI) 32-05.75(NWI) 31-07.50(NWI)           
 15 Kawehi Louis-Diamond      JR Kauai Girls         33-07.50   32-11.25   NWI 
     32-07.50(NWI) 32-11.25(NWI) 32-08(NWI)           
 16 Tenisha Ruidas            SR Baldwin             33-07.50   32-09.75   NWI 
     32-07(NWI) 32-09.75(NWI) 32-08.50(NWI)           
 17 Paige Kaea                SR Kapolei             34-03.50   32-05.00   NWI 
     31-06.25(NWI) 32-04.75(NWI) 32-05(NWI)           
 17 Bre'a Langley             JR Leilehua            33-00.00   32-05.00   NWI 
     FOUL      30-06.75(NWI) 32-05(NWI)           
 19 Ashlee Asada              SR Iolani              35-08.50   32-04.25   NWI 
     31-08(NWI) FOUL      32-04.25(NWI)           
 20 Meagan Kualii             09 KS - Hawaii         34-09.00   32-03.75   NWI 
     32-03.75(NWI) 32-00(NWI) 32-01(NWI)           
 21 Jordyn Brightbarth        10 Hilo                33-06.75   32-02.75   NWI 
     31-04(NWI) 32-01(NWI) 32-02.75(NWI)           
 22 Roxane Gaedeke            JR Seabury             32-03.75   31-07.75   NWI 
     30-09(NWI) 31-07.75(NWI) 31-01(NWI)           
 23 Jazz Fojas                JR Hawaii Prep         32-05.50   31-04.75   NWI 
     31-04.75(NWI) 30-02.25(NWI) 30-07.50(NWI)           
 24 Justine Malek             SR Seabury             32-07.00   31-03.75   NWI 
     31-03.75(NWI) 30-08(NWI) 30-11.75(NWI)           
 25 Shalia Kamakaokalani      SO KS - Maui           33-00.50   30-08.25   NWI 
     30-08.25(NWI) 30-00(NWI) 27-03.25(NWI)           
 -- Kaitlyn Tom               SR Iolani              32-07.00         ND   NWI 
     ND(NWI) ND(NWI) ND(NWI)           
 -- Mehana Sabado-Halpern      9 Hilo                33-00.00         ND   NWI 
     ND(NWI) ND(NWI) ND(NWI)            
 
Girls Triple Jump
=====================================================================================
 Meet Record: * 38-06.50  2006        Samantha Cabreros, Punahou               
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Emalia Galdeira           SR Konawaena           36-02.25   37-02.25   NWI  10   
     36-02.25(NWI) 33-09.75(NWI) 35-10.75(NWI) 37-02.25(NWI)       
  2 Christine Tsai            SR Punahou             34-10.50   35-11.75   NWI   8   
     34-10.50(NWI) 35-09(NWI) 35-00.75(NWI) 35-11.75(NWI)       
  3 Marie Moriwake            JR Mid-Pacific         35-10.00   35-10.00   NWI   6   
     35-10(NWI) FOUL      33-08.75(NWI) 34-03.25(NWI)       
  4 Sonest Furtado            SO Waianae             35-04.00   35-09.75   NWI   4   
     35-04(NWI) 35-04.50(NWI) 33-05.25(NWI) 35-09.75(NWI)       
  5 Kacie Won                 SR Punahou             35-07.25   35-07.25   NWI   2   
     35-07.25(NWI) 33-09(NWI) 33-05.50(NWI) FOUL            
  6 Carly Kan                 JR Punahou             35-00.75   35-06.75   NWI   1   
     35-00.75(NWI) 33-06(NWI) 35-06.75(NWI) 32-10.25(NWI)       
  7 Isabelle Delgado          JR Moanalua            35-01.00   35-01.00   NWI 
     35-01(NWI) FOUL      32-11(NWI) 35-00.25(NWI)       
  8 Reanna Javinar            SR Kauai Girls         34-08.00   34-09.75   NWI 
     34-08(NWI) 34-09.75(NWI) 34-00.75(NWI) 33-05.25(NWI)       
  9 Alexia Blalock            JR Pearl City          34-08.00   34-08.00   NWI 
     34-08(NWI) 32-04.25(NWI) 33-09.50(NWI) 32-04.50(NWI)       
Preliminaries
 10 Marley Strand-Nicolaisen  JR Ka'u                34-03.50              NWI 
 11 Pelemarie Buika           JR Baldwin             34-00.00              NWI 
 12 Amber Camody              12 Mililani            33-03.00              NWI 
 13 Amber-Lei Madriaga        SR Baldwin             33-02.00              NWI 
 14 Kari Kimura               SO Kalani              33-00.50              NWI 
 15 Kawehi Louis-Diamond      JR Kauai Girls         32-11.25              NWI 
 16 Tenisha Ruidas            SR Baldwin             32-09.75              NWI 
 17 Paige Kaea                SR Kapolei             32-05.00              NWI 
 17 Bre'a Langley             JR Leilehua            32-05.00              NWI 
 19 Ashlee Asada              SR Iolani              32-04.25              NWI 
 20 Meagan Kualii             09 KS - Hawaii         32-03.75              NWI 
 21 Jordyn Brightbarth        10 Hilo                32-02.75              NWI 
 22 Roxane Gaedeke            JR Seabury             31-07.75              NWI 
 23 Jazz Fojas                JR Hawaii Prep         31-04.75              NWI 
 24 Justine Malek             SR Seabury             31-03.75              NWI 
 25 Shalia Kamakaokalani      SO KS - Maui           30-08.25              NWI 
 -- Kaitlyn Tom               SR Iolani                   ND               NWI 
 -- Mehana Sabado-Halpern      9 Hilo                     ND               NWI 
 
Girls Shot Put
=========================================================================
Top 8 Advance by Time
 Meet Record: * 44-03  1985        Sarah Bryant, Kaiser                        
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 Charlinda Ioane           SR Kapolei             46-05.50   42-10.00q 
      41-08  42-01  42-10           
  2 Alesha Martin             SR Baldwin             39-05.50   38-11.00q 
      FOUL  38-09  38-11           
  3 Hannah Sherrill           SR Le Jardin           41-01.50   38-10.50q 
      38-08  38-10.50  38-03.25           
  4 Kekahiliokalani Novikoff  10 KS - Kapalama       39-10.00   38-01.00q 
      37-03  38-01  35-09.50           
  5 Patria Vaimaona           FR Kailua              37-11.50   36-05.75q 
      36-05.75  36-02  FOUL           
  6 Christina Lotulelei       JR Maui High           38-06.50   36-05.50q 
      36-05.50  34-09  35-06.25           
  7 Chantell Taito            JR Radford             38-09.00   36-04.50q 
      36-04.50  34-01.50  30-01.50           
  8 Nicole Puaa               JR Waipahu             37-10.00   36-03.00q 
      36-03  35-02.50  34-07.25           
  9 Summer Tapasa             JR Radford             33-04.00   35-01.25  
      33-11  26-10  35-01.25           
 10 Abigail Gifford           SR Campbell            37-11.50   34-09.50  
      34-09.50  FOUL  FOUL           
 11 Kylie Yamada              SR KS - Maui           35-06.50   34-09.00  
      FOUL  34-09  FOUL           
 12 Mary Kamau                JR Farrington          34-04.50   34-08.25  
      28-01.50  33-01.50  34-08.25           
 13 Ariel Brown               JR Pahoa               34-05.50   34-08.00  
      34-00.50  31-10  34-08           
 14 Emalata Maka              SR Sacred Hearts       35-03.00   34-01.25  
      FOUL  FOUL  34-01.25           
 15 Kahoa Mikaele             SO Kailua              35-00.00   33-03.00  
      33-01  FOUL  33-03           
 16 Kalesita Anitema          SR Maui High           36-05.75   33-00.00  
      29-07  FOUL  33-00           
 17 Lindsey Mok               10 KS - Kapalama       33-06.50   32-09.25  
      32-09.25  FOUL  FOUL           
 18 Kaimi Kela-Napeahi        12 Hilo                32-07.00   32-07.00  
      31-01.50  31-05  32-07           
 19 Tiara Atuekaho            11 Hilo                34-02.00   32-04.00  
      32-04  31-03.25  31-11           
 20 Leilani Mageo-Pacheco     SR Farrington          34-04.00   32-00.50  
      31-01.75  32-00.50  31-08           
 21 Lita Tamoefalau              Konawaena           32-05.50   31-09.50  
      31-09.50  31-01.50  29-08           
 22 Alyssa Areola             12 Kea'au              33-08.50   31-00.00  
      29-10.50  31-00  30-01           
 23 Supiesi Tongi             SO Maui High           33-10.00   30-10.75  
      27-01  30-10.75  29-06.25           
 24 Tayler Fitzsimmons        10 KS - Kapalama       32-00.50   29-10.00  
      27-11  FOUL  29-10           
 25 Neula Aarona              SO KS - Maui           35-02.00   29-08.50  
      FOUL  29-08.50  FOUL           
 
Girls Shot Put
================================================================================
 Meet Record: * 44-03  1985        Sarah Bryant, Kaiser                        
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Charlinda Ioane           SR Kapolei             42-10.00   45-09.75*  10   
      42-10  44-08.50  43-06.25  45-09.75       
  2 Hannah Sherrill           SR Le Jardin           38-10.50   40-07.50    8   
      38-10.50  40-07.50  40-03  38-05.25       
  3 Alesha Martin             SR Baldwin             38-11.00   38-11.00    6   
      38-11  35-08  34-11.50  37-02.75       
  4 Kekahiliokalani Novikoff  10 KS - Kapalama       38-01.00   38-01.00    4   
      38-01  36-06  37-10.75  FOUL       
  5 Christina Lotulelei       JR Maui High           36-05.50   37-10.25    2   
      36-05.50  37-03  36-06.50  37-10.25       
  6 Patria Vaimaona           FR Kailua              36-05.75   36-05.75    1   
      36-05.75  FOUL  35-08  33-07       
  7 Chantell Taito            JR Radford             36-04.50   36-04.50  
      36-04.50  32-07.25  32-09  FOUL       
  8 Nicole Puaa               JR Waipahu             36-03.00   36-03.00  
      36-03  36-00.75  FOUL  FOUL       
Preliminaries
  9 Summer Tapasa             JR Radford             35-01.25             
 10 Abigail Gifford           SR Campbell            34-09.50             
 11 Kylie Yamada              SR KS - Maui           34-09.00             
 12 Mary Kamau                JR Farrington          34-08.25             
 13 Ariel Brown               JR Pahoa               34-08.00             
 14 Emalata Maka              SR Sacred Hearts       34-01.25             
 15 Kahoa Mikaele             SO Kailua              33-03.00             
 16 Kalesita Anitema          SR Maui High           33-00.00             
 17 Lindsey Mok               10 KS - Kapalama       32-09.25             
 18 Kaimi Kela-Napeahi        12 Hilo                32-07.00             
 19 Tiara Atuekaho            11 Hilo                32-04.00             
 20 Leilani Mageo-Pacheco     SR Farrington          32-00.50             
 21 Lita Tamoefalau              Konawaena           31-09.50             
 22 Alyssa Areola             12 Kea'au              31-00.00             
 23 Supiesi Tongi             SO Maui High           30-10.75             
 24 Tayler Fitzsimmons        10 KS - Kapalama       29-10.00             
 25 Neula Aarona              SO KS - Maui           29-08.50             
 
Girls Discus Throw
=========================================================================
Top 8 Advance by Time
 Meet Record: * 160-03  1982        Joan Gago, Campbell                        
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 Hannah Sherrill           SR Le Jardin             159-09     152-06q 
      152-06  143-04  146-00           
  2 Charlinda Ioane           SR Kapolei               147-05     128-04q 
      117-00  128-04  127-07           
  3 Teianna Collins-Shirota   JR King Kekaulike        127-06     121-01q 
      121-01  FOUL  FOUL           
  4 Elizabeth Vaea            SO Iolani                121-10     112-07q 
      FOUL  112-07  109-09           
  5 Kahoa Mikaele             SO Kailua                115-04     112-00q 
      112-00  93-00  FOUL           
  6 Kekahiliokalani Novikoff  10 KS - Kapalama         120-03     111-11q 
      111-11  100-08  105-04           
  7 Christina Lotulelei       JR Maui High             116-10     111-09q 
      101-10  111-09  110-09           
  8 Patria Vaimaona           FR Kailua                104-11     110-00q 
      FOUL  110-00  FOUL           
  9 Kaimi Kela-Napeahi        12 Hilo                  125-00     109-09  
      109-09  FOUL  FOUL           
 10 Ali'iao Augafa            SR Iolani                113-06     108-08  
      FOUL  103-07  108-08           
 11 Ellena Curlee             SR Radford               119-02     106-04  
      FOUL  FOUL  106-04           
 12 Lita Tamoefalau              Konawaena             104-08     106-01  
      105-04  FOUL  106-01           
 13 Mary Kamau                JR Farrington            117-11     105-09  
      FOUL  FOUL  105-09           
 14 Supiesi Tongi             SO Maui High             109-10     101-00  
      FOUL  90-04  101-00           
 15 Chantell Taito            JR Radford               134-06     100-08  
      FOUL  FOUL  100-08           
 16 Samantha Alakai           SO Punahou               105-00      98-07  
      FOUL  98-07  97-10           
 17 Kaityln Kim               SO St. Anthony's         107-09      98-00  
      95-03  97-07  98-00           
 18 Winnie Markowitz          JR Kaiser                107-07      97-02  
      76-00  FOUL  97-02           
 19 Nicole Puaa               JR Waipahu               112-10      96-10  
      FOUL  93-05  96-10           
 20 Tayler Fitzsimmons        10 KS - Kapalama         103-05      95-03  
      84-04  93-10  95-03           
 21 Leilani Mageo-Pacheco     SR Farrington            107-10      92-03  
      70-06  77-04  92-03           
 22 Raquel-Justice Simeona-V  11 KS - Kapalama         107-06      86-02  
      60-06  80-03  86-02           
 -- Saphyre Rezentes          SR Iolani                104-00         ND  
      ND  ND               
 -- Ivoni Likao               11 Kea'au                104-03       FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL           
 -- Emalata Maka              SR Sacred Hearts         121-03       FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL           
 -- Abigail Gifford           SR Campbell              108-06       FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL           
 
Girls Discus Throw
================================================================================
 Meet Record: * 160-03  1982        Joan Gago, Campbell                        
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Hannah Sherrill           SR Le Jardin             152-06     152-06   10   
      152-06  FOUL  FOUL  FOUL        
  2 Charlinda Ioane           SR Kapolei               128-04     128-04    8   
      128-04  FOUL  122-08  127-07        
  3 Teianna Collins-Shirota   JR King Kekaulike        121-01     121-01    6   
      121-01  114-06  118-03  121-00        
  4 Elizabeth Vaea            SO Iolani                112-07     119-08    4   
      112-07  110-02  119-08  FOUL        
  5 Patria Vaimaona           FR Kailua                110-00     119-04    2   
      110-00  FOUL  FOUL  119-04        
  6 Kahoa Mikaele             SO Kailua                112-00     118-10    1   
      112-00  109-08  118-10  FOUL        
  7 Christina Lotulelei       JR Maui High             111-09     115-10  
      111-09  102-03  115-10  104-11       
  8 Kekahiliokalani Novikoff  10 KS - Kapalama         111-11     111-11  
      111-11  FOUL  99-04  105-08        
Preliminaries
  9 Kaimi Kela-Napeahi        12 Hilo                  109-09             
 10 Ali'iao Augafa            SR Iolani                108-08             
 11 Ellena Curlee             SR Radford               106-04             
 12 Lita Tamoefalau              Konawaena             106-01             
 13 Mary Kamau                JR Farrington            105-09             
 14 Supiesi Tongi             SO Maui High             101-00             
 15 Chantell Taito            JR Radford               100-08             
 16 Samantha Alakai           SO Punahou                98-07             
 17 Kaityln Kim               SO St. Anthony's          98-00             
 18 Winnie Markowitz          JR Kaiser                 97-02             
 19 Nicole Puaa               JR Waipahu                96-10             
 20 Tayler Fitzsimmons        10 KS - Kapalama          95-03             
 21 Leilani Mageo-Pacheco     SR Farrington             92-03             
 22 Raquel-Justice Simeona-V  11 KS - Kapalama          86-02             
 -- Saphyre Rezentes          SR Iolani                   ND              
 -- Ivoni Likao               11 Kea'au                 FOUL              
 -- Emalata Maka              SR Sacred Hearts          FOUL              
 -- Abigail Gifford           SR Campbell               FOUL              
 
Boys 100 Meter Dash
=================================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
 Meet Record: * 10.80  1999        Shane Victorino, St. Anthony                
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
  1 Devin Jenkins             SR Kapolei                10.47      11.05Q  NWI  1 
  2 Jonathan Melton           SR Hanalani               11.04      11.13Q  NWI  3 
  3 Kaenen Akau               12 KS - Hawaii            11.04      11.16Q  NWI  4 
  4 Damien Packer             12 Kea'au                 11.07      11.33Q  NWI  2 
  5 Avery Hardie-Jordan       JR Kealakehe              10.94      11.14q  NWI  3 
  6 Keelan Ewaliko            JR Baldwin                11.00      11.26q  NWI  4 
  7 Jeremy Tabuyo             JR St Louis               11.24      11.28q  NWI  1 
  8 Albert Bee                10 Castle                 11.17      11.30q  NWI  3  11.291
  9 Cameron Twiggs            SR Waimea                 11.19      11.30   NWI  4  11.298
 10 Jay Braun                 SO Seabury                10.80      11.36   NWI  2 
 11 Jesse Huihui              12 Kea'au                 11.21      11.39   NWI  3 
 12 Cilvin Steward            12 Mililani               11.18      11.40   NWI  2 
 13 Alexander Engdahl         12 Kea'au                 11.16      11.44   NWI  4 
 14 Aaron Marzan              JR Baldwin                11.14      11.53   NWI  1 
 15 Romelo Wilson             SR Campbell               11.37      11.58   NWI  1 
 16 Kyle Kirk                 JR Kealakehe              11.41      11.62   NWI  1 
 17 Malik Lockett             JR Campbell               11.37      11.63   NWI  2 
 18 Jamal Jones               JR KS - Maui              11.34      11.64   NWI  3 
 19 Bryan Quintero            SR Leilehua               11.34      11.65   NWI  4 
 20 Romar Bacosa              SR Radford                11.15      11.65   NWI  1 
 21 Vetekina Malafu           SR Baldwin                11.32      11.68   NWI  2 
 22 Tyler Uratsuka            12 Mililani               11.35      11.77   NWI  3 
 23 Dionte White              12 Mililani               11.28      11.81   NWI  1 
 24 Stephen Barut             JR KS - Maui              11.34      11.83   NWI  4 
 25 Jace Bolosan              12 McKinley               11.24      11.91   NWI  2 
 
Boys 100 Meter Dash
=====================================================================================
 Meet Record: * 10.80  1999        Shane Victorino, St. Anthony                
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Devin Jenkins             SR Kapolei                11.05      11.00   NWI  10   
  2 Jeremy Tabuyo             JR St Louis               11.28      11.16   NWI   8   
  3 Kaenen Akau               12 KS - Hawaii            11.16      11.19   NWI   6   
  4 Jonathan Melton           SR Hanalani               11.13      11.20   NWI   4    11.192
  5 Avery Hardie-Jordan       JR Kealakehe              11.14      11.20   NWI   2    11.198
  6 Keelan Ewaliko            JR Baldwin                11.26      11.29   NWI   1   
  7 Damien Packer             12 Kea'au                 11.33      11.30   NWI 
  8 Albert Bee                10 Castle                 11.30      11.49   NWI 
Preliminaries
  9 Cameron Twiggs            SR Waimea                 11.30                  
 10 Jay Braun                 SO Seabury                11.36                  
 11 Jesse Huihui              12 Kea'au                 11.39                  
 12 Cilvin Steward            12 Mililani               11.40                  
 13 Alexander Engdahl         12 Kea'au                 11.44                  
 14 Aaron Marzan              JR Baldwin                11.53                  
 15 Romelo Wilson             SR Campbell               11.58                  
 16 Kyle Kirk                 JR Kealakehe              11.62                  
 17 Malik Lockett             JR Campbell               11.63                  
 18 Jamal Jones               JR KS - Maui              11.64                  
 19 Bryan Quintero            SR Leilehua               11.65                  
 20 Romar Bacosa              SR Radford                11.65                  
 21 Vetekina Malafu           SR Baldwin                11.68                  
 22 Tyler Uratsuka            12 Mililani               11.77                  
 23 Dionte White              12 Mililani               11.81                  
 24 Stephen Barut             JR KS - Maui              11.83                  
 25 Jace Bolosan              12 McKinley               11.91                  
 
Boys 200 Meter Dash
=================================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
 Meet Record: * 21.45  2010        Devin Jenkins, Kapolei                      
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
  1 Jonathan Melton           SR Hanalani               22.73      22.3hQ  NWI  3 
  1 Devin Jenkins             SR Kapolei                22.19      22.3hQ  NWI  1 
  3 Keelan Ewaliko            JR Baldwin                22.32      22.7hQ  NWI  2 
  4 Nick Kwon                 JR Mid-Pacific            23.22      22.5hQ  NWI  1 
  5 Avery Hardie-Jordan       JR Kealakehe              22.56      22.6hQ  NWI  3 
  6 Cameron Twiggs            SR Waimea                 22.89      23.0hQ  NWI  2 
  7 Krixtofer Hughley         SR Radford                22.74      22.8hq  NWI  3 
  8 Cilvin Steward            12 Mililani               22.65      22.8hq  NWI  1 
  9 Kyle Kirk                 JR Kealakehe              23.15      22.9h   NWI  1 
 10 Albert Bee                10 Castle                 22.51      23.0h   NWI  3 
 11 Ryne Yokouchi             SR Baldwin                22.72      23.1h   NWI  2 
 12 Damien Packer             12 Kea'au                 22.97      23.2h   NWI  1 
 13 Bryson Dalmacio           JR Damien                 23.35      23.4h   NWI  3 
 14 Darreon Schwartz          JR Punahou                23.14      23.5h   NWI  2 
 14 Romar Bacosa              SR Radford                22.60      23.5h   NWI  2 
 16 Logan Ne                  JR KS - Kapalama          22.70      23.5h   NWI  1 
 17 Jesse Huihui              12 Kea'au                 23.14      23.6h   NWI  3 
 17 Romelo Wilson             SR Campbell               23.12      23.6h   NWI  3 
 19 Mario Fernandez           SO Maui High              22.99      23.7h   NWI  1 
 20 Jamal Jones               JR KS - Maui              23.01      23.7h   NWI  2 
 21 Raskassa Johnson          10 Kea'au                 23.34      23.9h   NWI  3 
 22 Jeffery Ancog             SO Lahainaluna            23.54      23.9h   NWI  2 
 23 Dayton Kiko               JR Waiakea                23.54      24.0h   NWI  1 
 24 Divon Parker              JR St Louis               23.32      24.2h   NWI  2 
 
Boys 200 Meter Dash
=====================================================================================
 Meet Record: * 21.45  2010        Devin Jenkins, Kapolei                      
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Keelan Ewaliko            JR Baldwin                22.7h      22.49   NWI  10   
  2 Avery Hardie-Jordan       JR Kealakehe              22.6h      22.66   NWI   8   
  3 Nick Kwon                 JR Mid-Pacific            22.5h      22.78   NWI   6   
  4 Cilvin Steward            12 Mililani               22.8h      23.04   NWI   4   
  5 Devin Jenkins             SR Kapolei                22.3h      23.07   NWI   2   
  6 Krixtofer Hughley         SR Radford                22.8h      23.23   NWI   1   
  7 Cameron Twiggs            SR Waimea                 23.0h      23.41   NWI 
  8 Jonathan Melton           SR Hanalani               22.3h      23.90   NWI 
Preliminaries
  9 Kyle Kirk                 JR Kealakehe              22.9h                  
 10 Albert Bee                10 Castle                 23.0h                  
 11 Ryne Yokouchi             SR Baldwin                23.1h                  
 12 Damien Packer             12 Kea'au                 23.2h                  
 13 Bryson Dalmacio           JR Damien                 23.4h                  
 14 Darreon Schwartz          JR Punahou                23.5h                  
 14 Romar Bacosa              SR Radford                23.5h                  
 16 Logan Ne                  JR KS - Kapalama          23.5h                  
 17 Romelo Wilson             SR Campbell               23.6h                  
 17 Jesse Huihui              12 Kea'au                 23.6h                  
 19 Mario Fernandez           SO Maui High              23.7h                  
 20 Jamal Jones               JR KS - Maui              23.7h                  
 21 Raskassa Johnson          10 Kea'au                 23.9h                  
 22 Jeffery Ancog             SO Lahainaluna            23.9h                  
 23 Dayton Kiko               JR Waiakea                24.0h                  
 24 Divon Parker              JR St Louis               24.2h                  
 
Boys 400 Meter Dash
============================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
 Meet Record: * 48.66  1997        Bennett Valencia, Punahou                   
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Nathan Cross              12 Mililani               51.20      50.54Q  1 
  2 Luca Walter               SR Kealakehe              50.09      50.58Q  2 
  3 Jake Jacobs               FR King Kekaulike         50.95      51.40Q  4 
  4 Alec Dinsmore             FR Punahou                50.98      51.57Q  3 
  5 Logan Ne                  JR KS - Kapalama          50.06      50.91q  1 
  6 Jason Fowler              SR Kealakehe              50.87      51.47q  4 
  7 Divon Parker              JR St Louis               52.58      51.76q  2 
  8 Romar Bacosa              SR Radford                50.76      51.84q  3 
  9 Tim Kamana                SR Punahou                51.56      51.91   2 
 10 Krixtofer Hughley         SR Radford                51.10      52.09   2 
 11 Devon Terayama            JR Punahou                51.27      52.61   1 
 12 Robert Conners            12 Honoka'a               51.97      52.62   2 
 13 Malik Lockett             JR Campbell               51.61      52.75   3 
 14 Kana'ipono Reed           SR Kapolei                52.79      52.97   2 
 15 Lance Loventhal              Mililani               51.83      53.01   4 
 16 Kristian Martinez         12 Hilo                   52.51      53.06   1 
 17 James Frick               SO Radford                52.89      53.21   1 
 18 Brandon Akiona            SR KS - Kapalama          51.74      53.34   4 
 19 Richard Bergstrom         SR Pearl City             52.64      53.43   4 
 20 Cedric Petty              10 Castle                 52.32      53.49   1 
 21 Dylan Kane                FR KS - Kapalama          52.62      53.83   3 
 22 Billy Ayakawa             JR KS - Maui              52.71      53.88   3 
 23 Justin Main               FR St Francis             51.89      54.07   3 
 24 Brooks McVey              11 Honoka'a               52.81      54.47   1 
 25 Christopher Kawaguchi     JR Baldwin                52.97      54.55   2 
 26 Talon Ota                 11 Kea'au                 52.69      55.53   4 
 
Boys 400 Meter Dash
================================================================================
 Meet Record: * 48.66  1997        Bennett Valencia, Punahou                   
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Luca Walter               SR Kealakehe              50.58      49.78   10   
  2 Jake Jacobs               FR King Kekaulike         51.40      50.02    8   
  3 Nathan Cross              12 Mililani               50.54      50.39    6   
  4 Logan Ne                  JR KS - Kapalama          50.91      50.67    4   
  5 Alec Dinsmore             FR Punahou                51.57      50.83    2   
  6 Jason Fowler              SR Kealakehe              51.47      50.89    1   
  7 Romar Bacosa              SR Radford                51.84      50.91  
  8 Divon Parker              JR St Louis               51.76      52.54  
Preliminaries
  9 Tim Kamana                SR Punahou                51.91             
 10 Krixtofer Hughley         SR Radford                52.09             
 11 Devon Terayama            JR Punahou                52.61             
 12 Robert Conners            12 Honoka'a               52.62             
 13 Malik Lockett             JR Campbell               52.75             
 14 Kana'ipono Reed           SR Kapolei                52.97             
 15 Lance Loventhal              Mililani               53.01             
 16 Kristian Martinez         12 Hilo                   53.06             
 17 James Frick               SO Radford                53.21             
 18 Brandon Akiona            SR KS - Kapalama          53.34             
 19 Richard Bergstrom         SR Pearl City             53.43             
 20 Cedric Petty              10 Castle                 53.49             
 21 Dylan Kane                FR KS - Kapalama          53.83             
 22 Billy Ayakawa             JR KS - Maui              53.88             
 23 Justin Main               FR St Francis             54.07             
 24 Brooks McVey              11 Honoka'a               54.47             
 25 Christopher Kawaguchi     JR Baldwin                54.55             
 26 Talon Ota                 11 Kea'au                 55.53             
 
Boys 800 Meter Run
============================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
 Meet Record: * 1:51.1h  1983        Joey Bunch, Radford                       
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Nathan Underwood          SR Kailua               2:00.65    2:00.74Q  4 
  2 Adan Overcash             JR Iolani               1:56.62    2:01.37Q  2 
  3 Michael Chin              JR Christian Acad       1:56.08    2:01.91Q  1 
  4 Nikolai Scharer           JR Punahou              1:57.07    2:02.70Q  3 
  5 Keegan Gregg              JR King Kekaulike       1:58.62    2:01.01q  4 
  6 Gary Fanelli              JR Damien               2:04.74    2:01.77q  2 
  7 Nathan Shirey             SR Kapolei              2:01.85    2:01.81q  2 
  8 Jamal Winston             JR Nanakuli             2:02.69    2:02.53q  1 
  9 Cameron Dapkins           SO Radford              2:06.04    2:03.02   2 
 10 Christopher Overson       JR Leilehua             2:03.18    2:03.20   2 
 11 Joshua Freitas            SR KS - Kapalama        2:01.80    2:03.58   3 
 12 Andrew Wilcox             SR Damien               2:02.43    2:03.88   1 
 13 Kelvin Abe                SR HBA                  2:03.86    2:04.56   4 
 14 Shawn Correa Doll         12 KS - Hawaii          2:03.93    2:05.13   4 
 15 Brennan O'Connell         JR Mid-Pacific          2:06.18    2:05.82   4 
 16 Jeffrey Ferrell            9 Kea'au               2:04.37    2:06.85   3 
 17 Branden Miya              SR Leilehua             2:06.54    2:07.17   4 
 18 Alden Simmer              JR Seabury              2:03.74    2:07.77   3 
 19 Jordan Piano              JR Baldwin              2:06.80    2:11.71   3 
 20 Tyler Macarthur           JR KS - Maui            2:04.41    2:13.95   1 
 21 Sime Shen                 12 McKinley             2:10.94    2:15.85   1 
 22 Johann Kaipers            12 Hilo                 2:06.16    2:16.51   3 
 23 Ryan Koss                 JR Seabury              2:05.03    2:17.95   1 
 24 Ryan Maka'Ala Cruz        10 KS - Hawaii          2:07.94    2:18.02   2 
 25 Timon Skinner             10 Hilo                 2:10.98    2:20.74   2 
 26 Scott Henderson           SO Kealakehe            2:09.24    2:22.81   1 
 
Boys 800 Meter Run
================================================================================
 Meet Record: * 1:51.1h  1983        Joey Bunch, Radford                       
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Nathan Underwood          SR Kailua               2:00.74    1:58.49   10   
  2 Michael Chin              JR Christian Acad       2:01.91    1:58.90    8   
  3 Adan Overcash             JR Iolani               2:01.37    1:59.27    6   
  4 Nikolai Scharer           JR Punahou              2:02.70    1:59.89    4   
  5 Keegan Gregg              JR King Kekaulike       2:01.01    2:00.10    2   
  6 Jamal Winston             JR Nanakuli             2:02.53    2:01.57    1   
  7 Nathan Shirey             SR Kapolei              2:01.81    2:01.72  
  8 Gary Fanelli              JR Damien               2:01.77    2:02.26  
Preliminaries
  9 Cameron Dapkins           SO Radford              2:03.02             
 10 Christopher Overson       JR Leilehua             2:03.20             
 11 Joshua Freitas            SR KS - Kapalama        2:03.58             
 12 Andrew Wilcox             SR Damien               2:03.88             
 13 Kelvin Abe                SR HBA                  2:04.56             
 14 Shawn Correa Doll         12 KS - Hawaii          2:05.13             
 15 Brennan O'Connell         JR Mid-Pacific          2:05.82             
 16 Jeffrey Ferrell            9 Kea'au               2:06.85             
 17 Branden Miya              SR Leilehua             2:07.17             
 18 Alden Simmer              JR Seabury              2:07.77             
 19 Jordan Piano              JR Baldwin              2:11.71             
 20 Tyler Macarthur           JR KS - Maui            2:13.95             
 21 Sime Shen                 12 McKinley             2:15.85             
 22 Johann Kaipers            12 Hilo                 2:16.51             
 23 Ryan Koss                 JR Seabury              2:17.95             
 24 Ryan Maka'Ala Cruz        10 KS - Hawaii          2:18.02             
 25 Timon Skinner             10 Hilo                 2:20.74             
 26 Scott Henderson           SO Kealakehe            2:22.81             
 
Boys 1500 Meter Run
=========================================================================
12 Advance:  Top 4 Each Heat plus Next 4 Best Times
 Meet Record: * 4:01.92  2011        Pierce Murphy, Island School              
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 David Clarke              JR Iolani               4:16.30    4:21.69Q 
  2 Matthew Baker             SR Radford              4:17.13    4:26.02Q 
  3 James Pearson             JR Baldwin              4:12.43    4:21.99Q 
  4 Austin Davis              JR Moanalua             4:21.98    4:26.12Q  4:26.112
  5 Jackson Halford           SR Waiakea              4:17.84    4:22.01Q 
  6 Nikolai Scharer           JR Punahou              4:12.34    4:26.12Q  4:26.119
  7 Gianni Cuadrado           JR Kapolei              4:22.99    4:22.13Q 
  8 Nathan Shirey             SR Kapolei              4:16.86    4:26.39Q 
  9 Chayce Moniz              12 Honoka'a             4:18.09    4:22.15q 
 10 Corban Kaikkonen          SO Lahainaluna          4:26.48    4:24.57q 
 11 Jerrod Wolfe              SO Moanalua             4:28.57    4:24.78q 
 12 Paven Sinn                12 Mililani             4:23.49    4:25.28q 
 13 Ryan Koss                 JR Seabury              4:28.84    4:26.64  
 14 Devin Vinoray             SR Seabury              4:27.10    4:27.40  
 15 Ian McQuate               SO Waiakea              4:22.14    4:27.44  
 16 Harrison Oshiro           JR Punahou              4:28.21    4:29.13  
 17 Darien Lau                SO Punahou              4:25.56    4:30.72  
 18 Samuel Choe               JR Iolani               4:27.57    4:30.73  
 19 Reece Teramoto            JR Pearl City           4:26.26    4:32.35  
 20 Scott Henderson           SO Kealakehe            4:31.28    4:34.12  
 21 Isreal Sims               10 Hilo                 4:27.88    4:38.11  
 
Boys 1500 Meter Run
================================================================================
 Meet Record: * 4:01.92  2011        Pierce Murphy, Island School              
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Nikolai Scharer           JR Punahou              4:26.12    4:10.86   10   
  2 Chayce Moniz              12 Honoka'a             4:22.15    4:11.16    8   
  3 Jackson Halford           SR Waiakea              4:22.01    4:11.79    6   
  4 David Clarke              JR Iolani               4:21.69    4:13.59    4   
  5 Matthew Baker             SR Radford              4:26.02    4:14.72    2   
  6 Nathan Shirey             SR Kapolei              4:26.39    4:15.99    1   
  7 Austin Davis              JR Moanalua             4:26.12    4:20.70  
  8 James Pearson             JR Baldwin              4:21.99    4:21.96  
  9 Paven Sinn                12 Mililani             4:25.28    4:22.81  
 10 Gianni Cuadrado           JR Kapolei              4:22.13    4:23.06  
 11 Corban Kaikkonen          SO Lahainaluna          4:24.57    4:23.47  
 12 Jerrod Wolfe              SO Moanalua             4:24.78    4:28.35  
Preliminaries
 13 Ryan Koss                 JR Seabury              4:26.64             
 14 Devin Vinoray             SR Seabury              4:27.40             
 15 Ian McQuate               SO Waiakea              4:27.44             
 16 Harrison Oshiro           JR Punahou              4:29.13             
 17 Darien Lau                SO Punahou              4:30.72             
 18 Samuel Choe               JR Iolani               4:30.73             
 19 Reece Teramoto            JR Pearl City           4:32.35             
 20 Scott Henderson           SO Kealakehe            4:34.12             
 21 Isreal Sims               10 Hilo                 4:38.11             
 
Boys 3000 Meter Run
=========================================================================
12 Advance:  Top 4 Each Heat plus Next 4 Best Times
 Meet Record: * 8:52.44  2011        Pierce Murphy, Island                     
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 Nicola Perez-Garreaud     SR Maui High            9:22.42    9:22.6hQ 
  2 Jac Hebert                SO Punahou              9:25.39    9:27.1hQ 
  3 Rocky Balala              SR Maui High            9:49.82    9:23.0hQ 
  4 Troy Esaki                SR Iolani               9:39.71    9:34.7hQ 
  5 Sebastian Barahal         FR Punahou              9:29.92    9:24.4hQ 
  6 Charles Akiona            JR KS - Kapalama        9:16.02    9:35.0hQ 
  7 Austin Davis              JR Moanalua             9:48.01    9:24.9hQ 
  8 Davis Kaahanui            SO KS - Kapalama        9:30.70    9:35.2hQ 
  9 Joshua Herr               JR Kauai Boys           9:30.36    9:25.2hq 
 10 Zachary Carvalho          11 Mililani             9:35.77    9:25.7hq 
 11 Jackson Halford           SR Waiakea              9:31.94    9:28.5hq 
 12 Ian McQuate               SO Waiakea              9:40.35    9:30.3hq 
 13 James Pearson             JR Baldwin              9:19.33    9:34.6h  
 14 Dylan Martinez            JR Leilehua             9:31.88    9:35.5h  
 15 Gianni Cuadrado           JR Kapolei              9:28.93    9:36.1h  
 16 Gordon Kowalkowski        FR Punahou              9:43.03    9:37.4h  
 17 Corban Kaikkonen          SO Lahainaluna          9:36.02    9:37.9h  
 18 Jerrod Wolfe              SO Moanalua             9:50.20    9:39.8h  
 19 Mark Inay                 JR Campbell             9:40.24    9:48.8h  
 20 Eliser Paclob             JR Waipahu              9:54.43    9:52.0h  
 21 Matthew Johnson           JR HBA                  9:50.04    9:57.2h  
 22 Andrew Langtry            JR St Joseph            9:49.91    9:57.8h  
 23 Brent Wakuzawa            JR HBA                  9:43.94    9:59.2h  
 24 Dakota Chapman            JR Roosevelt            9:56.57   10:03.2h  
 25 Ryan Koss                 JR Seabury              9:51.12   10:06.0h  
 26 Dyson Sato                SO Waiakea              9:53.70   10:07.3h  
 27 Stephen Hunter            10 Hilo                 9:59.01   10:21.2h  
 
Boys 3000 Meter Run
================================================================================
 Meet Record: * 8:52.44  2011        Pierce Murphy, Island                     
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Nicola Perez-Garreaud     SR Maui High            9:22.6h    9:14.79   10   
  2 Jac Hebert                SO Punahou              9:27.1h    9:15.59    8   
  3 Rocky Balala              SR Maui High            9:23.0h    9:18.65    6   
  4 Ian McQuate               SO Waiakea              9:30.3h    9:21.63    4   
  5 Charles Akiona            JR KS - Kapalama        9:35.0h    9:22.26    2   
  6 Sebastian Barahal         FR Punahou              9:24.4h    9:22.52    1   
  7 Jackson Halford           SR Waiakea              9:28.5h    9:25.14  
  8 Joshua Herr               JR Kauai Boys           9:25.2h    9:25.62  
  9 Zachary Carvalho          11 Mililani             9:25.7h    9:26.95  
 10 Davis Kaahanui            SO KS - Kapalama        9:35.2h    9:31.75  
 11 Troy Esaki                SR Iolani               9:34.7h    9:37.30  
 12 Austin Davis              JR Moanalua             9:24.9h    9:47.76  
Preliminaries
 13 James Pearson             JR Baldwin              9:34.6h             
 14 Dylan Martinez            JR Leilehua             9:35.5h             
 15 Gianni Cuadrado           JR Kapolei              9:36.1h             
 16 Gordon Kowalkowski        FR Punahou              9:37.4h             
 17 Corban Kaikkonen          SO Lahainaluna          9:37.9h             
 18 Jerrod Wolfe              SO Moanalua             9:39.8h             
 19 Mark Inay                 JR Campbell             9:48.8h             
 20 Eliser Paclob             JR Waipahu              9:52.0h             
 21 Matthew Johnson           JR HBA                  9:57.2h             
 22 Andrew Langtry            JR St Joseph            9:57.8h             
 23 Brent Wakuzawa            JR HBA                  9:59.2h             
 24 Dakota Chapman            JR Roosevelt           10:03.2h             
 25 Ryan Koss                 JR Seabury             10:06.0h             
 26 Dyson Sato                SO Waiakea             10:07.3h             
 27 Stephen Hunter            10 Hilo                10:21.2h             
 
Boys 110 Meter Hurdles
=================================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
 Meet Record: * 14.34  1986        David Maeva, Kamehameha High School         
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
  1 Kevin Acasio              SR Radford                15.01      15.30Q  NWI  1 
  2 Vetekina Malafu           SR Baldwin                15.11      15.58Q  NWI  2 
  3 Jayven Mohetau            JR Kahuku                 15.81      15.78Q  NWI  3 
  4 Collin Pidot              SR KS - Kapalama          15.85      16.11Q  NWI  4 
  5 Aries Pihi                SR Campbell               15.62      15.67q  NWI  1 
  6 Cliff Eriksson            12 Kea'au                 15.62      15.71q  NWI  1 
  7 Aaron Cox                 SR Waipahu                15.58      15.81q  NWI  2 
  8 Connor Yap                JR KS - Maui              15.58      15.82q  NWI  3 
  9 Brannon Bantolina         JR Campbell               15.76      15.92   NWI  2 
 10 Isaac Tanganon            JR Leilehua               15.46      16.22   NWI  3 
 11 Tyler Feiteira            JR Baldwin                15.48      16.24   NWI  4 
 12 Damien Packer             12 Kea'au                 15.50      16.25   NWI  4 
 13 Dustin Camarillo          11 Mililani               16.06      16.31   NWI  1 
 14 Penitito Melei            SR Leilehua               16.24      16.41   NWI  2 
 15 Nathan Ramos              JR KS - Kapalama          15.97      16.56   NWI  2 
 16 Layne Suyat               12 Castle                 16.25      16.57   NWI  3 
 17 Kimo Tashiro-Rivera       JR Maui High              16.46      16.93   NWI  2 
 18 Rihei Grothmann           10 KS - Hawaii            16.76      17.18   NWI  1 
 19 Keanu Ferreira-Kahele     JR Leilehua               16.15      17.29   NWI  1 
 20 Jed Pagtulingan           JR Waipahu                15.94      17.34   NWI  3 
 21 Joey Kailimai             SO Hawaii Prep            17.04      17.66   NWI  1 
 22 Ian Armitage              SO KS - Maui              16.44      17.86   NWI  3 
 23 Brysen Kokubun            SO Maui High              16.40      18.12   NWI  4 
 24 Christian Schroppel       SR Lutheran               15.88      18.27   NWI  4 
 25 Yasu Miyakawa             SR Hawaii Prep            16.43      18.28   NWI  4 
 
Boys 110 Meter Hurdles
=====================================================================================
 Meet Record: * 14.34  1986        David Maeva, Kamehameha High School         
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Kevin Acasio              SR Radford                15.30      15.15   NWI  10   
  2 Vetekina Malafu           SR Baldwin                15.58      15.53   NWI   8   
  3 Cliff Eriksson            12 Kea'au                 15.71      15.56   NWI   6   
  4 Collin Pidot              SR KS - Kapalama          16.11      15.85   NWI   4   
  5 Connor Yap                JR KS - Maui              15.82      15.91   NWI   2   
  6 Jayven Mohetau            JR Kahuku                 15.78      15.97   NWI   1   
  7 Aaron Cox                 SR Waipahu                15.81      16.03   NWI 
  8 Brannon Bantolina         JR Campbell               15.92      16.51   NWI 
Preliminaries
  5 Aries Pihi                SR Campbell               15.67                  
 10 Isaac Tanganon            JR Leilehua               16.22                  
 11 Tyler Feiteira            JR Baldwin                16.24                  
 12 Damien Packer             12 Kea'au                 16.25                  
 13 Dustin Camarillo          11 Mililani               16.31                  
 14 Penitito Melei            SR Leilehua               16.41                  
 15 Nathan Ramos              JR KS - Kapalama          16.56                  
 16 Layne Suyat               12 Castle                 16.57                  
 17 Kimo Tashiro-Rivera       JR Maui High              16.93                  
 18 Rihei Grothmann           10 KS - Hawaii            17.18                  
 19 Keanu Ferreira-Kahele     JR Leilehua               17.29                  
 20 Jed Pagtulingan           JR Waipahu                17.34                  
 21 Joey Kailimai             SO Hawaii Prep            17.66                  
 22 Ian Armitage              SO KS - Maui              17.86                  
 23 Brysen Kokubun            SO Maui High              18.12                  
 24 Christian Schroppel       SR Lutheran               18.27                  
 25 Yasu Miyakawa             SR Hawaii Prep            18.28                  
 
Boys 300 Meter Hurdles
============================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
 Meet Record: * 38.10  1999        Dana Navarro-Arias, Maui High School        
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Alexander Engdahl         12 Kea'au                 40.74      40.71Q  3 
  2 Aaron Cox                 SR Waipahu                40.72      41.36Q  2 
  3 Connor Yap                JR KS - Maui              40.81      41.76Q  4 
  4 Tyler Feiteira            JR Baldwin                40.66      41.93Q  1 
  5 Layne Suyat               12 Castle                 40.88      41.06q  3 
  6 Michael Morikawa          JR Waiakea                40.94      41.40q  2 
  7 Collin Pidot              SR KS - Kapalama          40.75      42.01q  4 
  8 Griffin Saunders          SO Punahou                41.69      42.20q  1 
  9 Kevin Acasio              SR Radford                41.57      42.25   1 
 10 Andrew Tansiongco         12 Mililani               43.25      42.74   3 
 11 Cliff Eriksson            12 Kea'au                 41.77      42.77   2 
 12 Noah Nellis               JR Damien                 43.12      43.02   1 
 13 Bryson Shea               11 Castle                 42.93      43.06   4 
 14 Chansen Exzabe            JR Kaimuki                42.45      43.20   3 
 15 Alani Uyeno               SR Roosevelt              42.18      43.26   4 
 16 Zach Masuda               SR Iolani                 42.92      43.31   3 
 17 Arthur Suati              SR Roosevelt              42.74      43.40   2 
 18 Kimo Tashiro-Rivera       JR Maui High              42.50      43.41   2 
 19 Dustin Camarillo          11 Mililani               42.62      43.72   1 
 20 Dayton Kiko               JR Waiakea                42.15      43.77   3 
 21 Jordan Romero             JR King Kekaulike         42.37      43.78   4 
 22 Jayven Mohetau            JR Kahuku                 42.66      43.92   1 
 23 Brannon Bantolina         JR Campbell               42.90      44.09   4 
 24 Rory Pidot                JR Mid-Pacific            42.84      44.13   3 
 25 Joseph Verghese           SO Punahou                43.07      44.98   2 
 26 Torin Kubo                SR Hawaii Prep            43.27      45.28   2 
 
Boys 300 Meter Hurdles
================================================================================
 Meet Record: * 38.10  1999        Dana Navarro-Arias, Maui High School        
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Alexander Engdahl         12 Kea'au                 40.71      40.27   10   
  2 Tyler Feiteira            JR Baldwin                41.93      40.68    8   
  3 Layne Suyat               12 Castle                 41.06      40.74    6   
  4 Aaron Cox                 SR Waipahu                41.36      40.93    4   
  5 Connor Yap                JR KS - Maui              41.76      41.24    2   
  6 Collin Pidot              SR KS - Kapalama          42.01      41.32    1   
  7 Michael Morikawa          JR Waiakea                41.40      41.93  
  8 Griffin Saunders          SO Punahou                42.20      42.03  
Preliminaries
  9 Kevin Acasio              SR Radford                42.25             
 10 Andrew Tansiongco         12 Mililani               42.74             
 11 Cliff Eriksson            12 Kea'au                 42.77             
 12 Noah Nellis               JR Damien                 43.02             
 13 Bryson Shea               11 Castle                 43.06             
 14 Chansen Exzabe            JR Kaimuki                43.20             
 15 Alani Uyeno               SR Roosevelt              43.26             
 16 Zach Masuda               SR Iolani                 43.31             
 17 Arthur Suati              SR Roosevelt              43.40             
 18 Kimo Tashiro-Rivera       JR Maui High              43.41             
 19 Dustin Camarillo          11 Mililani               43.72             
 20 Dayton Kiko               JR Waiakea                43.77             
 21 Jordan Romero             JR King Kekaulike         43.78             
 22 Jayven Mohetau            JR Kahuku                 43.92             
 23 Brannon Bantolina         JR Campbell               44.09             
 24 Rory Pidot                JR Mid-Pacific            44.13             
 25 Joseph Verghese           SO Punahou                44.98             
 26 Torin Kubo                SR Hawaii Prep            45.28             
 
Boys 4x100 Meter Relay
============================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
 Meet Record: * 42.20  2011        Punahou School, Punahou                     
                       T Kamana, B Suite, J Pedrina, M Zane              
    School                                               Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Kea'au                                              43.10      43.30Q  1 
     1) Raskassa Johnson 10             2) Alexander Engdahl 12           
     3) Jesse Huihui 12                 4) Damien Packer 12               
  2 Baldwin                                             43.30      43.71Q  3 
     1) Ryne Yokouchi SR                2) Vetekina Malafu SR             
     3) Aaron Marzan JR                 4) Keelan Ewaliko JR              
  3 KS Kapalama Boys                                    43.73      43.81Q  2 
     1) Cheyne Holt JR                  2) Brandon Akiona SR              
     3) Kanai Hanohano SR               4) Dade Apao JR                   
  4 Punahou School Boys                                 44.95      43.90q  2 
     1) Darreon Schwartz JR             2) Jason Sasan JR                 
     3) Alec Dinsmore FR                4) Devon Terayama JR              
  5 Kealakehe                                           43.85      43.99q  1 
     1) Cyrus Cho SR                    2) Avery Hardie-Jordan JR         
     3) Kyle Kirk JR                    4) Tyler Yates SR                 
  6 Campbell High School                                43.58      44.11q  3 
     1) Aries Pihi SR                   2) Sidney Austin FR               
     3) Romelo Wilson SR                4) Brant Cadelina SR              
  7 Kamehameha Schools Maui Campus                      43.93      44.12q  1 
     1) Stephen Barut JR                2) Connor Yap JR                  
     3) Jamal Jones JR                  4) Jordan Nauka SR                
  8 Mililani High School                                43.21      44.20q  2 
     1) Lance Loventhal                 2) Dionte White 12                
     3) Kainoa Pa'aluhi 11              4) Cilvin Steward 12              
  9 Saint Louis High School                             44.79      44.31   1 
     1) Jesse Tahara SR                 2) Divon Parker JR                
     3) Tanner Oshiro SO                4) Jeremy Tabuyo JR               
 10 Waiakea                                             44.79      44.41   1 
     1) Dayton Kiko JR                  2) Lono Leasure-Lucas JR          
     3) Michael Morikawa JR             4) Devin Preston SO               
 11 Pearl City High School                              44.68      44.47   2 
     1) Dashaun Harris SR               2) Eddie Rodriguez JR             
     3) Justyn Dela Cruz JR             4) Daicorri Briscoe JR            
 12 Kamehameha Schools Hawaii Camp                      44.41      44.55   2 
     1) Kaenen Akau 12                  2) Dylan Alip 12                  
     3) Shaun Kagawa 11                 4) Keoni Wong 12                  
 13 Waimea High School                                  45.04      45.09   3 
     1) Lopaka Ventura SO               2) Destin Miguel SO               
     3) Oni Ana SR                      4) Cameron Twiggs SR              
 14 McKinley High School                                45.16      45.28   1 
     1) Jace Bolosan 12                 2) Fiafia Duarte 12               
     3) William Rollman 12              4) Daniel Thai 12                 
 15 Hilo                                                45.30      45.30   2 
     1) David Alvarez 12                2) Justin Freis 9                 
     3) Kristian Martinez 12            4) Mitchell Medeiros 11           
 16 Damien Memorial                                     45.05      45.39   3 
     1) Dustin Munar JR                 2) Bryson Dalmacio JR             
     3) Andrew Wilcox SR                4) Kyle Sato JR                   
 17 Waipahu High School                                 44.66      45.55   3 
     1) Aaron Cox SR                    2) Jayson Gonzalves JR            
     3) Norvin Gulmayo JR               4) Richard Ugalde SR              
 18 Leilehua High School                                45.64      46.05   3 
     1) Isaac Tanganon JR               2) Kahieau Kilaulani SO           
     3) Quinn Webb FR                   4) Bryan Quintero SR              
 19 Mid-Pacific Institute                               45.26      46.06   1 
     1) Jarin Carino JR                 2) Vance Fuchigami JR             
     3) Kaleikoa Kaleoaloha SR          4) Nick Kwon JR                   
 20 King Kekaulike                                      45.63      46.52   2 
     1) Jordan Romero JR                2) Chase Iwata-Bartelme SO        
     3) Corry Brown FR                  4) Austin Allgood SR              
 21 Waianae High School                                 45.09      46.58   2 
     1) Lawrence Akana SR               2) Chaz Bollig FR                 
     3) Jonothon Napierala-Rose         4) Jacoby Cid JR                  
 22 Kaimuki High School                                 46.12      46.90   3 
     1) Randon Tuitama SO               2) Khalil Shepherd JR             
     3) Jesus Benitez JR                4) Chansen Exzabe JR              
 -- Kapolei High School                                 44.45         DQ   3  RULE 5-11-1
     1) Aldrainne Montenegro SR         2) Kulakomohana Seno SR           
     3) Zachery Kiatrell SR             4) Devin Jenkins SR               
 
Boys 4x100 Meter Relay
================================================================================
 Meet Record: * 42.20  2011        Punahou School, Punahou                     
                       T Kamana, B Suite, J Pedrina, M Zane              
    School                                            Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Baldwin                                             43.71      43.10   10   
  2 Kea'au                                              43.30      43.15    8   
  3 Mililani High School                                44.20      43.55    6   
  4 KS Kapalama Boys                                    43.81      43.61    4   
  5 Punahou School Boys                                 43.90      43.67    2   
  6 Kamehameha Schools Maui Campus                      44.12      44.28    1   
  7 Kealakehe                                           43.99      44.28  
 -- Campbell High School                                44.11         DQ   Rule 5-11-1
Preliminaries
  9 Saint Louis High School                             44.31             
 10 Waiakea                                             44.41             
 11 Pearl City High School                              44.47             
 12 Kamehameha Schools Hawaii Camp                      44.55             
 13 Waimea High School                                  45.09             
 14 McKinley High School                                45.28             
 15 Hilo                                                45.30             
 16 Damien Memorial                                     45.39             
 17 Waipahu High School                                 45.55             
 18 Leilehua High School                                46.05             
 19 Mid-Pacific Institute                               46.06             
 20 King Kekaulike                                      46.52             
 21 Waianae High School                                 46.58             
 22 Kaimuki High School                                 46.90             
 -- Kapolei High School                                   DQ              
 
Boys 4x400 Meter Relay
============================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
 Meet Record: * 3:20.2h  1985        Williams, Curry, Brackemhoff, Lee, Radford
    School                                               Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Mililani High School                              3:25.02    3:29.10Q  2 
     1) Nathan Cross 12                 2) Dionte White 12                
     3) Collin Nguyen 12                4) Lance Loventhal                
  1 Punahou School Boys                               3:24.19    3:29.10Q  1 
     1) Alec Dinsmore FR                2) Darreon Schwartz JR            
     3) Jason Sasan JR                  4) Devon Terayama JR              
  3 Kealakehe                                         3:29.62    3:29.80Q  3 
     1) Ezra Comesario SR               2) Jason Fowler SR                
     3) Scott Henderson SO              4) Avery Hardie-Jordan JR         
  4 Radford High School                               3:26.55    3:30.10Q  4 
     1) James Frick SO                  2) Krixtofer Hughley SR           
     3) Kevin Acasio SR                 4) Romar Bacosa SR                
  5 Kamehameha Schools Maui Campus                    3:30.13    3:29.70q  2 
     1) Billy Ayakawa JR                2) Jordan Nauka SR                
     3) Tyler Macarthur JR              4) Jamal Jones JR                 
  6 Kapolei High School                               3:30.41    3:31.60q  1 
     1) Nathan Shirey SR                2) Kana'ipono Reed SR             
     3) Kaiminaoau Noa SR               4) Devin Jenkins SR               
  7 Damien Memorial                                   3:30.62    3:31.70q  1 
     1) Bryson Dalmacio JR              2) Kyle Sato JR                   
     3) Andrew Wilcox SR                4) Gary Fanelli JR                
  8 Honoka'a                                          3:40.95    3:32.40q  2 
     1) Josh Tobias 12                  2) Robert Conners 12              
     3) Brooks McVey 11                 4) Dylan Oandasan 11              
  9 Iolani School Boys                                3:30.66    3:32.60   2 
     1) Ryan Lum SR                     2) David Clarke JR                
     3) Zach Masuda SR                  4) Adan Overcash JR               
 10 KS Kapalama Boys                                  3:25.43    3:33.10   3 
     1) Dylan Kane FR                   2) Joshua Freitas SR              
     3) Kanai Hanohano SR               4) Logan Ne JR                    
 11 Saint Louis High School                           3:27.93    3:33.90   4 
     1) Jaisen Sanchez SO               2) Adam Noga SO                   
     3) Devan Stubblefield SO           4) Divon Parker JR                
 12 Kea'au                                            3:35.11    3:34.50   3 
     1) Alexander Engdahl 12            2) Cliff Eriksson 12              
     3) Talon Ota 11                    4) Matthew Winters 11             
 13 Baldwin                                           3:33.82    3:37.20   4 
     1) Ricky Casco SO                  2) Jordan Piano JR                
     3) Christopher Kawaguchi JR        4) Ryne Yokouchi SR               
 14 Leilehua High School                              3:36.35    3:37.60   1 
     1) Quinn Webb FR                   2) Martel Curtis SR               
     3) Isaac Tanganon JR               4) Kahieau Kilaulani SO           
 15 Kailua High School                                3:36.07    3:38.40   1 
     1) Dustin Johnson JR               2) Nathan Underwood SR            
     3) Austin Kunishige SR             4) Nicholas Underwood SR          
 16 Pearl City High School                            3:32.63    3:38.50   3 
     1) Dashaun Harris SR               2) Richard Bergstrom SR           
     3) Justyn Dela Cruz JR             4) Daicorri Briscoe JR            
 17 Hawaii Baptist Academy                            3:39.60    3:39.20   4 
     1) Kelvin Abe SR                   2) Micah Ito SO                   
     3) Kevin Cho SO                    4) Aaron Miyasaki SR              
 18 Hilo                                              3:41.41    3:39.90   1 
     1) Justin Freis 9                  2) Johann Kaipers 12              
     3) Kristian Martinez 12            4) Mitchell Medeiros 11           
 19 Campbell High School                              3:37.38    3:40.70   2 
     1) Aries Pihi SR                   2) Travis Rosenow JR              
     3) Quentin Chandler JR             4) Malik Lockett JR               
 20 Waipahu High School                               3:40.88    3:41.30   3 
     1) Aaron Cox SR                    2) Loren Doctolero SR             
     3) Norvin Gulmayo JR               4) Jed Pagtulingan JR             
 21 Mid-Pacific Institute                             3:33.44    3:41.40   4 
     1) Kaleikoa Kaleoaloha SR          2) AJ Delosa JR                   
     3) Brennan O'Connell JR            4) Nick Kwon JR                   
 22 Waimea High School                                3:41.53    3:41.60   1 
     1) Cullen Gutierrez SR             2) Henry Delos Reyes FR           
     3) Jon Tangalin SR                 4) Cameron Twiggs SR              
 23 Kamehameha Schools Hawaii Camp                    3:40.77    3:44.90   4 
     1) Phil Aganus 10                  2) Ryan Maka'Ala Cruz 10          
     3) Shawn Correa Doll 12            4) Kaenen Akau 12                 
 24 Roosevelt High School                             3:38.87    3:53.40   3 
     1) Cody Fujimoto SO                2) Travis Oshiro JR               
     3) Alani Uyeno SR                  4) Arthur Suati SR                
 -- Lutheran High School                              3:35.96         DQ   2  Rule 5-12-1a
     1) Randon Serikawa SR              2) Ka'eo Kealoha-Lindsey SR       
     3) Chase Zalewski SR               4) Christian Schroppel SR         
 
Boys 4x400 Meter Relay
================================================================================
 Meet Record: * 3:20.2h  1985        Williams, Curry, Brackemhoff, Lee, Radford
    School                                            Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Punahou School Boys                               3:29.10    3:23.28   10   
  2 Radford High School                               3:30.10    3:24.19    8   
  3 Mililani High School                              3:29.10    3:25.00    6   
  4 Kamehameha Schools Maui Campus                    3:29.70    3:27.61    4   
  5 Kealakehe                                         3:29.80    3:27.67    2   
  6 Damien Memorial                                   3:31.70    3:28.34    1   
  7 Honoka'a                                          3:32.40    3:31.81  
  8 Kapolei High School                               3:31.60    3:35.89  
Preliminaries
  9 Iolani School Boys                                3:32.60             
 10 KS Kapalama Boys                                  3:33.10             
 11 Saint Louis High School                           3:33.90             
 12 Kea'au                                            3:34.50             
 13 Baldwin                                           3:37.20             
 14 Leilehua High School                              3:37.60             
 15 Kailua High School                                3:38.40             
 16 Pearl City High School                            3:38.50             
 17 Hawaii Baptist Academy                            3:39.20             
 18 Hilo                                              3:39.90             
 19 Campbell High School                              3:40.70             
 20 Waipahu High School                               3:41.30             
 21 Mid-Pacific Institute                             3:41.40             
 22 Waimea High School                                3:41.60             
 23 Kamehameha Schools Hawaii Camp                    3:44.90             
 24 Roosevelt High School                             3:53.40             
 -- Lutheran High School                                  DQ              
 
Boys High Jump
================================================================================
 Meet Record: *  6-09  1998        Kris Cuaresma-Primm, Mid-Pacific Institute  
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Cliff Eriksson            12 Kea'au               6-02.00    6-02.00   10   
  2 Richard Ugalde            SR Waipahu              6-02.00    6-00.00    7   
  2 Gary Shelton              12 Nanakuli             6-00.00    6-00.00    7   
  4 Vincent Keomoungkhoune    JR Maui High            6-05.00   J6-00.00    4   
  5 Billy Joe Bonete          SR King Kekaulike       6-01.00   J6-00.00    2   
  6 Kayson Smith-Bejgrowicz   FR KS - Kapalama        6-02.00    5-10.00    0.33
  6 Theron Britt              SR Campbell             6-00.00    5-10.00    0.33
  6 Troy Otto                 JR Maui Prep            6-01.00    5-10.00    0.33
  9 Claude Sherwood           JR Lahainaluna          5-09.00   J5-10.00  
 10 Noa Yap                   JR KS - Kapalama        6-02.00   J5-10.00  
 11 Keoni Yates               SO Kealakehe            5-10.00   J5-10.00  
 11 Travis Matsuzaki          SR Punahou              6-00.00   J5-10.00  
 11 Raymon Ledesma            JR Maui High            5-10.00   J5-10.00  
 13 Jed Pagtulingan           JR Waipahu              6-00.00   J5-08.00  
 14 Kase Kuhns                JR KS - Kapalama        5-10.00    5-08.00  
 15 Royce Mori                JR Damien               6-00.00   J5-08.00  
 -- Kiko Whiteley             JR Punahou              6-00.00         NH  
 -- Micah Kaaihue             10 KS - Hawaii          5-10.00         NH  
 -- Isaac Tanganon            JR Leilehua             5-10.00         NH  
 -- Alani Uyeno               SR Roosevelt            5-10.00         NH  
 -- Chris Bueno               JR Iolani               5-10.00         NH  
 -- Joseph Aquino             12 Kea'au               5-10.00         NH  
 -- Thomas Cheong             JR Moanalua             5-10.00         NH  
 -- Jonathan Segovia          11 Kea'au               5-10.00         NH  
 -- Jansen Agapay             JR King Kekaulike       6-01.00         NH  
 -- Davis Neizman             JR KS - Maui            5-09.00         NH  
 -- Austin Kunishige          SR Kailua               5-10.00         NH  
 
Boys Pole Vault
================================================================================
 Meet Record: * 15-03  1997        Bubba Maclean, St. Anthony                  
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Michael Teves             SR King Kekaulike      14-03.00   14-00.00   10   
  2 Lucas Zarro               JR Kihei               14-00.00  J14-00.00    8   
  3 Tyler Feiteira            JR Baldwin             13-06.00   13-06.00    6   
  4 Collin Nguyen             12 Mililani            13-06.00  J13-06.00    4   
  5 Nelson Enos               12 Kea'au              13-06.00  J13-06.00    2   
  6 Kayden Haleakala          SR Hawaii Prep         13-00.00   13-00.00    1   
  7 Devin Furuta-Harada       JR Roosevelt           13-00.00  J13-00.00  
  8 Katon Pestano             11 Hilo                13-00.00  J13-00.00  
  9 Zachary Yanagihara        SR King Kekaulike      12-09.00  J13-00.00  
  9 Bryson Wong               JR Punahou             13-00.00  J13-00.00  
 11 Travis Oshiro             JR Roosevelt           11-06.00   12-06.00  
 11 Trent Park                SR KS - Kapalama       12-06.00   12-06.00  
 11 Dusty Flores              SO Baldwin             12-09.00   12-06.00  
 14 Cheyne Shiroma            11 Mililani            12-00.00   12-00.00  
 14 Josh Burke                SR Punahou             12-06.00   12-00.00  
 14 Quinn Cassidy             SO Punahou             13-00.00   12-00.00  
 14 Lyle Shute                12 Kea'au              11-06.00   12-00.00  
 14 Greg Matias               12 Kea'au              11-06.00   12-00.00  
 14 Cheyne Holt               JR KS - Kapalama       12-06.00   12-00.00  
 20 Jared Kapisi              SO Maui High           12-03.00   11-06.00  
 -- Christopher Rickard       SO St. Anthony's       12-06.00         NH  
 -- Dylan Alip                12 KS - Hawaii         12-00.00         NH  
 
Boys Long Jump
==============================================================================
Top 8 Advance by Time
 Meet Record: * 23-08  2009        Trevor Mau, St. Louis                       
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind
==============================================================================
Preliminaries
  1 Kaenen Akau               12 KS - Hawaii         22-09.75   22-01.75q +0.0 
     19-10(NWI) 20-05(NWI) 22-01.75(NWI)           
  2 Jansen Agapay             JR King Kekaulike      21-06.50   21-03.50q  1.3 
     18-05(NWI) 21-03.50(NWI) 20-07.25(NWI)           
  3 Michael Morikawa          JR Waiakea             21-02.25   21-03.25q -0.6 
     21-03.25(NWI) FOUL      20-06.50(NWI)           
  4 Lawrence Akana            SR Waianae             21-06.25   20-10.00q  0.5 
     17-11.50(NWI) FOUL      20-10(NWI)           
  5 Alika Kaopua              SR Ka'u                21-09.50   20-07.50q -0.9 
     20-04(NWI) 20-03.25(NWI) 20-07.50(NWI)           
  6 Romar Bacosa              SR Radford             22-05.50   20-06.75q  0.7 
     20-01.50(NWI) FOUL      20-06.75(NWI)           
  7 Alani Uyeno               SR Roosevelt           20-10.75   20-04.50q  0.3 
     20-04.50(NWI) 19-11(NWI) 20-00.75(NWI)           
  8 Talon Ota                 11 Kea'au              20-10.50   20-04.25q -0.8 
     19-09.50(NWI) 20-01.25(NWI) 20-04.25(NWI)           
  9 Kulakomohana Seno         SR Kapolei             21-05.00   20-03.25  +0.0 
     20-03.25(NWI) 19-07.25(NWI) 19-07.50(NWI)           
 10 Daicorri Briscoe          JR Pearl City          20-11.00   20-02.00   0.9 
     FOUL      FOUL      20-02(NWI)           
 11 Keoni Yates               SO Kealakehe           20-01.00   20-00.75   0.2 
     19-09.50(NWI) 20-00.75(NWI) 19-08(NWI)           
 12 Kiko Whiteley             JR Punahou             21-06.00   19-10.75  -0.2 
     19-10.75(NWI) 18-07.50(NWI) 19-10(NWI)           
 13 Reece Alvarado            SO University High     21-05.25   19-10.50  -0.2 
     FOUL      FOUL      19-10.50(NWI)           
 14 Austin Allgood            SR King Kekaulike      21-06.75   19-09.75   1.0 
     FOUL      FOUL      19-09.75(NWI)           
 15 Ricky Casco               SO Baldwin             20-09.50   19-03.00   0.4 
     18-11.25(NWI) 19-02(NWI) 19-03(NWI)           
 16 Brannigan Santiago Mersb  11 Nanakuli            21-04.00   18-10.50   0.4 
     18-10.50(NWI) 18-04.75(NWI) 18-06(NWI)           
 17 Adam Fong                 JR Iolani              19-11.25   18-06.00   0.3 
     16-00(NWI) 18-06(NWI) 16-04.75(NWI)           
 18 Corry Brown               FR King Kekaulike      20-04.75   18-01.50  -0.1 
     FOUL      18-01.50(NWI) 17-07.25(NWI)           
 18 Sayge Edrada              JR KS - Maui           21-03.00   18-01.50  +0.0 
     18-01.50(NWI)    x             
 20 Micah Halemano            JR KS - Kapalama       21-04.25   18-00.75  +0.0 
     FOUL      FOUL      18-00.75(NWI)           
 21 Brant Cadelina            SR Campbell            20-08.00   17-07.00   1.4 
     16-08.50(NWI) 17-07(NWI) 16-08.75(NWI)           
 -- Keelan Ewaliko            JR Baldwin             22-01.50       FOUL   NWI 
     FOUL      FOUL      FOUL                
 
Boys Long Jump
=====================================================================================
 Meet Record: * 23-08  2009        Trevor Mau, St. Louis                       
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Kaenen Akau               12 KS - Hawaii         22-01.75   22-01.75   NWI  10   
     22-01.75(NWI) 21-06(NWI) 21-07.75(NWI) 21-11(NWI)       
  2 Jansen Agapay             JR King Kekaulike      21-03.50   21-03.75   NWI   8   
     21-03.50(NWI) 21-03.75(NWI) FOUL      21-01.50(NWI)        
  3 Michael Morikawa          JR Waiakea             21-03.25   21-03.25   NWI   6   
     21-03.25(NWI) 19-03.50(NWI) 20-06.75(NWI) 21-02(NWI)        
  4 Lawrence Akana            SR Waianae             20-10.00   20-10.00   NWI   4   
     20-10(NWI) 20-06.50(NWI) 19-05(NWI) FOUL           
  5 Alika Kaopua              SR Ka'u                20-07.50   20-07.50   NWI   2   
     20-07.50(NWI) 20-05.25(NWI) FOUL      19-10.50(NWI)       
  6 Romar Bacosa              SR Radford             20-06.75   20-06.75   NWI   1   
     20-06.75(NWI) 20-06.75(NWI) 20-04(NWI) 20-05.25(NWI)        
  7 Alani Uyeno               SR Roosevelt           20-04.50   20-04.50   NWI 
     20-04.50(NWI) 18-11.25(NWI) ND(NWI) ND(NWI)      
  8 Talon Ota                 11 Kea'au              20-04.25   20-04.25   NWI 
     20-04.25(NWI) 19-06.25(NWI) 19-05.25(NWI) 18-07.50(NWI)       
Preliminaries
  9 Kulakomohana Seno         SR Kapolei             20-03.25             +0.0 
 10 Daicorri Briscoe          JR Pearl City          20-02.00              0.9 
 11 Keoni Yates               SO Kealakehe           20-00.75              0.2 
 12 Kiko Whiteley             JR Punahou             19-10.75             -0.2 
 13 Reece Alvarado            SO University High     19-10.50             -0.2 
 14 Austin Allgood            SR King Kekaulike      19-09.75              1.0 
 15 Ricky Casco               SO Baldwin             19-03.00              0.4 
 16 Brannigan Santiago Mersb  11 Nanakuli            18-10.50              0.4 
 17 Adam Fong                 JR Iolani              18-06.00              0.3 
 18 Corry Brown               FR King Kekaulike      18-01.50             -0.1 
 18 Sayge Edrada              JR KS - Maui           18-01.50             +0.0 
 20 Micah Halemano            JR KS - Kapalama       18-00.75             +0.0 
 21 Brant Cadelina            SR Campbell            17-07.00              1.4 
 -- Keelan Ewaliko            JR Baldwin                FOUL               NWI 
 
Boys Triple Jump
==============================================================================
Top 8 Advance by Time
 Meet Record: * 48-01  1986        Larry Khan-Smith, Campbell                  
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind
==============================================================================
  1 Thomas Cheong             JR Moanalua            44-06.00   44-11.25q  NWI 
     43-08.25(NWI) 44-03.50(NWI) 44-11.25(NWI)           
  2 Lawrence Akana            SR Waianae             44-06.50   43-02.25q  NWI 
     42-06.50(NWI) 42-06.50(NWI) 43-02.25(NWI)           
  3 Jansen Agapay             JR King Kekaulike      43-05.50   42-10.75q  NWI 
     41-06.25(NWI) 42-10.75(NWI) 41-10.25(NWI)           
  4 Alika Kaopua              SR Ka'u                44-07.00   42-07.50q  NWI 
     FOUL      42-03(NWI) 42-07.50(NWI)           
  5 Luke Brown                SR King Kekaulike      44-04.75   42-06.00q  NWI 
     42-06(NWI) FOUL      42-02(NWI)           
  6 Mattias Thompson          SR Baldwin             43-04.75   41-10.25q  NWI 
     39-09.50(NWI) 40-07(NWI) 41-10.25(NWI)           
  7 Anthony Pataray           SO St Louis            41-08.75   41-00.25q  NWI 
     35-06.25(NWI) 41-00.25(NWI) 39-10.50(NWI)           
  8 Nathan Cross              12 Mililani            41-11.00   40-11.75q  NWI 
     40-07(NWI) 39-11.75(NWI) 40-11.75(NWI)           
  9 Adam Fong                 JR Iolani              42-01.75   40-11.50   NWI 
     39-02.50(NWI) 34-04.75(NWI) 40-11.50(NWI)           
 10 Keoni Yates               SO Kealakehe           42-03.25   40-11.00   NWI 
     40-11(NWI) 40-07.25(NWI) 40-07.25(NWI)           
 11 Jesse Huihui              12 Kea'au              43-05.25   40-10.75   NWI 
     FOUL      40-03.50(NWI) 40-10.75(NWI)           
 12 Dionte White              12 Mililani            41-11.25   40-02.75   NWI 
     FOUL      FOUL      40-02.75(NWI)           
 13 Kulakomohana Seno         SR Kapolei             42-00.25   40-02.50   NWI 
     40-02.50(NWI) 39-11.75(NWI) FOUL                
 14 Taylor Taluilu            SR KS - Kapalama       41-01.00   39-11.50   NWI 
     39-06.50(NWI) 39-11.50(NWI) 38-07.75(NWI)           
 15 Randon Tuitama            SO Kaimuki             41-10.25   39-10.00   NWI 
     38-07.50(NWI) 37-11(NWI) 39-10(NWI)           
 16 Vili Tolutau              SR Baldwin             41-10.00   39-09.00   NWI 
     39-02.75(NWI) 38-08.50(NWI) 39-09(NWI)           
 17 Chase Iwata-Bartelme      SO King Kekaulike      40-06.75   39-06.00   NWI 
     37-06.50(NWI) 39-06(NWI) 38-08.75(NWI)           
 18 Rihei Grothmann           10 KS - Hawaii         39-03.75   39-05.25   NWI 
     37-01.50(NWI) 39-01(NWI) 39-05.25(NWI)           
 19 Joseph Koroki             JR Punahou             40-09.00   39-02.75   NWI 
     FOUL      39-02.75(NWI) FOUL                
 20 Brant Cadelina            SR Campbell            42-01.00   39-01.50   NWI 
     36-02.50(NWI) 38-01.75(NWI) 39-01.50(NWI)           
 20 Shaun Kagawa              11 KS - Hawaii         42-04.50   39-01.50   NWI 
     FOUL      39-01.50(NWI) FOUL                
 22 Jake Kealohi              JR KS - Kapalama       41-06.25   39-01.00   NWI 
     39-00(NWI) 37-10(NWI) 39-01(NWI)           
 23 Henry Delos Reyes         FR Waimea              40-09.00   38-09.00   NWI 
     38-09(NWI) 38-00.75(NWI) 38-02.50(NWI)           
 24 Jaisen Sanchez            SO St Louis            39-06.50   38-08.00   NWI 
     38-08(NWI) 37-10.25(NWI) ND(NWI)           
 25 Christian Sarmiento       SO Kauai Boys          41-06.50   38-03.50   NWI 
     37-00.75(NWI) 38-00(NWI) 38-03.50(NWI)           
 
Boys Triple Jump
=====================================================================================
 Meet Record: * 48-01  1986        Larry Khan-Smith, Campbell                  
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Thomas Cheong             JR Moanalua            44-11.25   44-11.25   NWI  10   
     44-11.25(NWI) 44-03.50(NWI) 42-11.25(NWI) 43-10.50(NWI)       
  2 Jansen Agapay             JR King Kekaulike      42-10.75   44-04.75   NWI   8   
     42-10.75(NWI) 43-02.50(NWI) 43-01(NWI) 44-04.75(NWI)       
  3 Alika Kaopua              SR Ka'u                42-07.50   43-10.50   NWI   6   
     42-07.50(NWI) 42-10.75(NWI) 43-03(NWI) 43-10.50(NWI)       
  4 Luke Brown                SR King Kekaulike      42-06.00   43-08.00   NWI   4   
     42-06(NWI) 42-04.75(NWI) 43-08(NWI) 42-00.75(NWI)       
  5 Lawrence Akana            SR Waianae             43-02.25   43-03.25   NWI   2   
     43-02.25(NWI) 41-11.75(NWI) 42-05.50(NWI) 43-03.25(NWI)       
  6 Mattias Thompson          SR Baldwin             41-10.25   41-10.25   NWI   1   
     41-10.25(NWI) FOUL      40-11(NWI) 39-00.25(NWI)       
  7 Anthony Pataray           SO St Louis            41-00.25   41-00.25   NWI 
     41-00.25(NWI) 39-04.50(NWI) 39-02.25(NWI) 38-07(NWI)       
  8 Nathan Cross              12 Mililani            40-11.75   40-11.75   NWI 
     40-11.75(NWI) ND(NWI) ND(NWI) ND(NWI)       
Preliminaries
  9 Adam Fong                 JR Iolani              40-11.50              NWI 
 10 Keoni Yates               SO Kealakehe           40-11.00              NWI 
 11 Jesse Huihui              12 Kea'au              40-10.75              NWI 
 12 Dionte White              12 Mililani            40-02.75              NWI 
 13 Kulakomohana Seno         SR Kapolei             40-02.50              NWI 
 14 Taylor Taluilu            SR KS - Kapalama       39-11.50              NWI 
 15 Randon Tuitama            SO Kaimuki             39-10.00              NWI 
 16 Vili Tolutau              SR Baldwin             39-09.00              NWI 
 17 Chase Iwata-Bartelme      SO King Kekaulike      39-06.00              NWI 
 18 Rihei Grothmann           10 KS - Hawaii         39-05.25              NWI 
 19 Joseph Koroki             JR Punahou             39-02.75              NWI 
 20 Brant Cadelina            SR Campbell            39-01.50              NWI 
 20 Shaun Kagawa              11 KS - Hawaii         39-01.50              NWI 
 22 Jake Kealohi              JR KS - Kapalama       39-01.00              NWI 
 23 Henry Delos Reyes         FR Waimea              38-09.00              NWI 
 24 Jaisen Sanchez            SO St Louis            38-08.00              NWI 
 25 Christian Sarmiento       SO Kauai Boys          38-03.50              NWI 
 
Boys Shot Put
=========================================================================
Top 8 Advance by Time
 Meet Record: * 59-08.75  1997        Kaione Crabb, Punahou                    
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 Pasoni Tasini             SR Baldwin             52-10.50   54-01.00q 
      54-00.25  FOUL  54-01           
  2 Shane Brostek             SR Hawaii Prep         56-00.00   52-03.00q 
      FOUL  FOUL  52-03           
  3 Keanu Foki                SR Farrington          51-04.00   51-03.00q 
      50-09.25  FOUL  51-03           
  4 Isaac Savaiinaea          JR Punahou             50-01.00   51-02.50q 
      49-03.50  51-02.50  FOUL           
  5 Totauhelotu Lotulelei     SR Maui High           52-11.50   50-08.25q 
      46-11  47-09.50  50-08.25           
  6 Miki Fangatua             JR Baldwin             51-02.00   50-06.00q 
      50-01  50-06  48-07           
  7 Reeve Koehler             JR St Louis            47-08.00   50-01.25q 
      48-10.50  50-01.25  FOUL           
  8 Keoni Bush-Loo            SR KS - Kapalama       47-00.00   49-04.75q 
      49-04.75  48-09.50  46-03           
  9 Charles Sataraka          JR Farrington          50-05.50   49-03.25  
      49-03.25  48-02.75  47-08.50           
 10 Darius Lopez              SR Kapolei             48-03.00   48-04.00  
      48-04  FOUL  FOUL           
 11 Viliami Fahiua            12 Kea'au              44-09.00   47-01.50  
      45-02.25  45-01.25  47-01.50           
 12 Albert Crichton           JR Aiea                46-04.00   46-04.50  
      FOUL  44-00.75  46-04.50           
 13 Zack Atagi                12 Hilo                45-06.00   45-02.50  
      40-09  40-05  45-02.50           
 14 BJ Wilhelm-Ioane          SR Baldwin             50-00.00   44-08.00  
      44-05  FOUL  44-08           
 15 Kihaakeanu Sai            SR KS - Kapalama       46-02.00   44-06.00  
      41-09.25  44-06  44-04           
 16 Kauanoeaehii Vanderpoel   SO KS - Maui           46-05.00   43-09.25  
      41-08  43-09.25  43-01.50           
 17 Siaosi Halaapiapi         SR Kaimuki             45-06.00   43-00.50  
      43-00.50  FOUL  FOUL           
 18 Javen Burdett             SR Campbell            47-10.00   43-00.25  
      FOUL  43-00.25  FOUL           
 19 Lopeti Fonokalifi         SR Kaiser              45-06.50   42-11.00  
      42-11  40-04.25  FOUL           
 20 Sione Holika              10 Hilo                42-06.00   42-10.00  
      42-10  39-05  42-03           
 21 Conan Donahue             SR KS - Kapalama       43-10.50   40-08.25  
      37-08.50  40-01  40-08.25           
 22 Joshua Kirkpatrick        11 Hilo                42-10.00   40-05.00  
      38-04.25  40-05  38-08.25           
 23 Spencer Burns             SR Roosevelt           45-03.00   33-02.00  
      FOUL  FOUL  33-02           
 -- Nick Wong                 SR Damien              42-10.00       FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL           
 -- Mauna Palama-Danielson    SR Waiakea             48-09.75       FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL           
 -- Colton Goeas              JR St Louis            42-08.50       FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL           
 
Boys Shot Put
================================================================================
 Meet Record: * 59-08.75  1997        Kaione Crabb, Punahou                    
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Shane Brostek             SR Hawaii Prep         52-03.00   55-07.25   10   
      52-03  51-09.25  53-11.50  55-07.25       
  2 Pasoni Tasini             SR Baldwin             54-01.00   54-01.00    8   
      54-01  FOUL  52-03  FOUL       
  3 Keanu Foki                SR Farrington          51-03.00   51-09.50    6   
      51-03  50-08.75  FOUL  51-09.50       
  4 Isaac Savaiinaea          JR Punahou             51-02.50   51-02.50    4   
      51-02.50  49-09  50-05.25  FOUL       
  5 Totauhelotu Lotulelei     SR Maui High           50-08.25   50-08.25    2   
      50-08.25  FOUL  50-00.50  FOUL       
  6 Miki Fangatua             JR Baldwin             50-06.00   50-06.75    1   
      50-06  49-11  50-03.50  50-06.75       
  7 Reeve Koehler             JR St Louis            50-01.25   50-01.25  
      50-01.25  48-06.50  FOUL  49-02       
  8 Keoni Bush-Loo            SR KS - Kapalama       49-04.75   49-04.75  
      49-04.75 x  x             
Preliminaries
  9 Charles Sataraka          JR Farrington          49-03.25             
 10 Darius Lopez              SR Kapolei             48-04.00             
 11 Viliami Fahiua            12 Kea'au              47-01.50             
 12 Albert Crichton           JR Aiea                46-04.50             
 13 Zack Atagi                12 Hilo                45-02.50             
 14 BJ Wilhelm-Ioane          SR Baldwin             44-08.00             
 15 Kihaakeanu Sai            SR KS - Kapalama       44-06.00             
 16 Kauanoeaehii Vanderpoel   SO KS - Maui           43-09.25             
 17 Siaosi Halaapiapi         SR Kaimuki             43-00.50             
 18 Javen Burdett             SR Campbell            43-00.25             
 19 Lopeti Fonokalifi         SR Kaiser              42-11.00             
 20 Sione Holika              10 Hilo                42-10.00             
 21 Conan Donahue             SR KS - Kapalama       40-08.25             
 22 Joshua Kirkpatrick        11 Hilo                40-05.00             
 23 Spencer Burns             SR Roosevelt           33-02.00             
 -- Nick Wong                 SR Damien                 FOUL              
 -- Mauna Palama-Danielson    SR Waiakea                FOUL              
 -- Colton Goeas              JR St Louis               FOUL              
 
Boys Discus Throw
=========================================================================
Top 8 Advance by Time
 Meet Record: * 186-00  2003        Jerrod Avegalio, Kahuku                    
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 Pasoni Tasini             SR Baldwin               173-03     171-04q 
      171-04  170-06  154-04            
  2 Keanu Foki                SR Farrington            154-09     164-04q 
      155-06  164-04  139-11           
  3 Siaosi Halaapiapi         SR Kaimuki               160-08     161-10q 
      139-11  161-10  161-10            
  4 Shane Brostek             SR Hawaii Prep           168-11     159-09q 
      150-05  159-09  FOUL            
  5 Lopeti Fonokalifi         SR Kaiser                168-09     158-01q 
      FOUL  158-01  FOUL            
  6 Zack Atagi                12 Hilo                  155-07     154-06q 
      143-06  154-06  154-04            
  7 Totauhelotu Lotulelei     SR Maui High             149-11     153-02q 
      153-02  145-07  FOUL         
  8 Miki Fangatua             JR Baldwin               156-10     150-03q 
      141-09  147-00  150-03            
  9 McKenna Lopez-Estacio     JR Kauai Boys            155-05     149-02  
      141-02  146-10  149-02            
 10 Darius Lopez              SR Kapolei               156-03     147-00  
      119-11  132-11  147-00           
 11 Isaac Savaiinaea          JR Punahou               154-03     145-09  
      FOUL  145-09  FOUL            
 12 BJ Wilhelm-Ioane          SR Baldwin               151-07     144-07  
      144-07  134-10  FOUL         
 13 Mauna Palama-Danielson    SR Waiakea               142-00     139-00  
      FOUL  128-00  139-00         
 14 Eugene Leong              SR Kapolei               146-02     136-05  
      132-08  136-05  127-07         
 15 Javen Burdett             SR Campbell              137-10     133-00  
      131-07  FOUL  133-00         
 16 James Roy                 SO Damien                136-11     130-08  
      127-06  130-08  127-09         
 17 Gabe Branco               JR Iolani                130-00     130-07  
      FOUL  123-05  130-07         
 18 Chevy Fonseca             SR KS - Kapalama         137-07     130-05  
      130-05  130-03  125-00         
 19 Charles Sataraka          JR Farrington            135-00     129-10  
      129-10  FOUL  FOUL         
 20 Nick Wong                 SR Damien                142-03     128-11  
      127-03  FOUL  128-11         
 21 Joshua Kirkpatrick        11 Hilo                  133-05     127-04  
      FOUL  127-04  FOUL         
 22 Kihaakeanu Sai            SR KS - Kapalama         134-04     118-05  
      FOUL  118-05  FOUL         
 23 Kaohukea Sanborn          JR St Francis            137-07     117-11  
      FOUL  FOUL  117-11         
 24 Rodnad Theodore           SR Pearl City            130-02     109-02  
      FOUL  FOUL  109-02         
 -- Isi Holani                10 Hilo                  151-11       FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL           
 -- Viliami Uhatafe           SR Kaimuki               136-04       FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL         
 -- Colton Goeas              JR St Louis              140-11       FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL           
 -- Malakai Mikaele           SR Kailua                145-07       FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL         
 -- Kanoa Halemano            JR Kapolei               129-00     X98-04  
      FOUL  FOUL  98-04            
 
Boys Discus Throw
================================================================================
 Meet Record: * 186-00  2003        Jerrod Avegalio, Kahuku                    
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Pasoni Tasini             SR Baldwin               171-04     171-04   10   
      171-04  FOUL  FOUL  FOUL       
  2 Keanu Foki                SR Farrington            164-04     164-04    8   
      164-04  152-11  151-08  163-07       
  3 Siaosi Halaapiapi         SR Kaimuki               161-10     161-10    6   
      161-10  155-02  FOUL  160-09       
  4 Shane Brostek             SR Hawaii Prep           159-09     159-09    4   
      159-09  142-10  156-06  152-01       
  5 Lopeti Fonokalifi         SR Kaiser                158-01     158-01    2   
      158-01  ND  FOUL  153-03       
  6 Zack Atagi                12 Hilo                  154-06     154-06    1   
      154-06  FOUL  FOUL  146-03       
  7 Totauhelotu Lotulelei     SR Maui High             153-02     153-02  
      153-02  FOUL  FOUL  FOUL       
  8 Miki Fangatua             JR Baldwin               150-03     153-00  
      150-03  FOUL  153-00  FOUL       
Preliminaries
  9 McKenna Lopez-Estacio     JR Kauai Boys            149-02             
 10 Darius Lopez              SR Kapolei               147-00             
 11 Isaac Savaiinaea          JR Punahou               145-09             
 12 BJ Wilhelm-Ioane          SR Baldwin               144-07             
 13 Mauna Palama-Danielson    SR Waiakea               139-00             
 14 Eugene Leong              SR Kapolei               136-05             
 15 Javen Burdett             SR Campbell              133-00             
 16 James Roy                 SO Damien                130-08             
 17 Gabe Branco               JR Iolani                130-07             
 18 Chevy Fonseca             SR KS - Kapalama         130-05             
 19 Charles Sataraka          JR Farrington            129-10             
 20 Nick Wong                 SR Damien                128-11             
 21 Joshua Kirkpatrick        11 Hilo                  127-04             
 22 Kihaakeanu Sai            SR KS - Kapalama         118-05             
 23 Kaohukea Sanborn          JR St Francis            117-11             
 24 Rodnad Theodore           SR Pearl City            109-02             
 -- Isi Holani                10 Hilo                   FOUL              
 -- Viliami Uhatafe           SR Kaimuki                FOUL              
 -- Colton Goeas              JR St Louis               FOUL              
 -- Malakai Mikaele           SR Kailua                 FOUL              
 -- Kanoa Halemano            JR Kapolei                98-04         X   
 
                    Women - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Punahou School Girls        75.40     2) Iolani School Girls        54   
    3) Pearl City High School      40        4) Konawaena                  36.40
    5) Baldwin                     34        6) Seabury Hall               29   
    7) Chrsitian Academy           28        8) Hawaii Prep                21   
    9) Le Jardin Academy           18        9) Kapolei High School        18   
    9) Leilehua High School        18       12) Kamehemeha Girls-Kapalama  14.40
   13) Hawaii Baptist Academy      13.40    14) HILO                       13   
   15) Kauai Girls                 12       16) Mililani High School        8.40
   17) Mid-Pacific Institute        8       18) Sacred Hearts Academy JV/   7   
   19) KING KEKAULIKE               6       19) Farrington High School      6   
   21) Kamehameha Schools Maui Ca   5       22) Waiakea                     4   
   22) Kailua High School           4       22) Moanalua High School        4   
   22) Waianae High School          4       22) Radford High School         4   
   27) Waipahu High School          2       27) Kaiser High School          2   
   27) Ka'u                         2       27) Kamehameha Schools Hawaii   2   
   27) Maui High                    2       32) Island Pacific Academy      1   
 
                    Men - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Baldwin                     63        2) KING KEKAULIKE             42   
    3) Punahou School Boys         41        4) Kea'au                     36   
    5) Mililani High School        26        6) Kealakehe                  23   
    7) Radford High School         22        7) Maui High                  22   
    9) Waiakea                     16        9) Kamehameha Schools Hawaii  16   
   11) KS Kapalama Boys            15.33    12) Hawaii Prep                15   
   13) Farrington High School      14       14) Kapolei High School        13   
   15) Waipahu High School         11       16) Iolani School Boys         10   
   16) Kailua High School          10       16) Moanalua High School       10   
   19) Kamehameha Schools Maui Ca   9       20) Kihei Charter School        8   
   20) Saint Louis High School      8       20) Honoka'a                    8   
   20) Chrsitian Academy            8       20) Ka'u                        8   
   20) Nanakuli High School         8       26) Waianae High School         6   
   26) Castle High School           6       26) Kaimuki High School         6   
   26) Mid-Pacific Institute        6       30) Hanalani                    4   
   31) Kaiser High School           2       32) Damien Memorial             1   
   32) Kahuku High School           1       32) HILO                        1   
   35) Maui Preparatory Academy     0.33    35) Campbell High School        0.33