Licensed to Kamehameha Schools-Hawaii Campus
                                       HY-TEK's Meet Manager 5/12/2017 08:05 PM
      HHSAA State Track and Field Championships - 5/12/2017 to 5/13/2017       
                          Sponsored by Island Movers                           
                              Kea'au High School                               
                               Results - Friday                                    
 
Girls 100 Meter Dash
============================================================================
 Meet Record: * 12.25  2005        June-Ann Lusk, Baldwin                      
       Venue: # 12.29  5/6/2017    Saydee Aganus, Kamehameha                   
 Meet Qualifying:  13.14
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Kristen O'Handley         SR Kaiser                 12.31    # 12.29Q  2 
  2 Mackenzie Reed            SO Mililani               12.61      12.51Q  3 
  3 Saydee Aganus             JR Kamehameha H           12.29      12.52Q  1 
  4 Chenoa Frederick          FR Kamehameha H           12.48      12.52Q  3 
  5 Kameron Smith             SR Campbell               12.61      12.65Q  2 
  6 Madison Moku              JR HBA                    12.65      12.76Q  1 
  7 Ani Nitta                 JR Kamehameha M           12.72      12.66q  3 
  8 Samantha Pollard          JR Kalaheo                12.97      12.81q  3 
  9 Kim Owens                 FR Leilehua               13.05      12.83   3 
 10 Amy Warrington            SO Mid Pacific            13.01      12.84   1 
 11 Alia Yamafuji             JR Punahou                12.83      12.95   1 
 12 Harley Frye               JR Leilehua               12.87      12.97   1 
 13 Kealoha Scullion          JR Punahou                12.96      13.00   3 
 14 Daelenn Tokunaga          JR Pearl City H           12.81      13.00   2 
 15 Alyssa Mae Antolin        SO Maui                   12.63      13.02   1 
 16 Azure Chung               SO Kalani                 12.97      13.13   2 
 17 Lyric Love                SO King Kekaulike         13.11      13.19   2 
 18 Kiana Serrao              JR Waiakea                13.04      13.30   3 
 19 Bailey Chan               SR KSKV                   13.03      13.33   2 
 20 Karlee Young              SO Christian Li           13.02      13.35   1 
 21 Mikiala Maio              SR KSKV                   12.70      13.42   2 
 22 Kianna Bell               FR Leilehua               12.92      13.59   2 
 -- Rayna Santiago            JR Nanakuli               12.77         FS   3 
 
Girls 200 Meter Dash
============================================================================
 Meet Record: * 24.68  2014        Alyssa Bettendorf, Seabury                  
       Venue: # 25.74  4/30/2016   Emma Taylor, Hawaii Prep                    
 Meet Qualifying:  27.44
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Kristen O'Handley         SR Kaiser                 25.30    # 25.68Q  1 
  2 Amy Warrington            SO Mid Pacific            26.30      26.42Q  3 
  3 Leilani Leopard           SO Campbell               26.32      26.43Q  2 
  4 Kameron Smith             SR Campbell               26.40      26.14Q  1 
  5 Kealoha Scullion          JR Punahou                26.46      26.53Q  2 
  6 Daelenn Tokunaga          JR Pearl City H           26.56      26.78Q  3 
  7 Claire Borthwick          SR Seabury Hall           26.37      26.76q  1 
  8 Rayna Santiago            JR Nanakuli               26.91      26.90q  3 
  9 Alyssa Mae Antolin        SO Maui                   26.31      27.06   3 
 10 Alia Yamafuji             JR Punahou                26.97      27.07   2 
 11 Kim Owens                 FR Leilehua               27.21      27.22   3 
 12 Azure Chung               SO Kalani                 27.02      27.32   1 
 13 Lyric Love                SO King Kekaulike         27.27      27.34   3 
 14 Destini Green             JR Leilehua               27.31      27.51   2 
 15 Kianna Bell               FR Leilehua               27.31      27.62   1 
 16 Skylar Littlefield        SR Baldwin                27.29      27.65   2 
 17 Kayla Borja               SR KAIM                   27.10      27.80   1 
 18 Hannah Cadelina           JR Hanalani               27.40      27.86   3 
 19 Jadyn Hanks               FR Konawaena              27.13      27.88   2 
 20 Nanea Estrella            FR Lahainaluna            27.39      28.28   3 
 21 Karlee Young              SO Christian Li           27.37      28.72   2 
 22 Tianna Powell             FR Baldwin                27.43      29.10   1 
 -- Ani Nitta                 JR Kamehameha M           26.15         FS   2 
 
Girls 400 Meter Dash
============================================================================
 Meet Record: * 54.41  1998        Endia Abrante, Kaiser                       
       Venue: # 57.60  5/12/2012   Diamond Briscoe, Pearl City                 
 Meet Qualifying:  1:03.74
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Kristen O'Handley         SR Kaiser                 58.05      59.33Q  1 
  2 Chenoa Frederick          FR Kamehameha H           59.84      59.41Q  2 
  3 Ryanne Navarro            SO Mililani               59.54      59.71Q  3 
  4 Kaila Ronquilio           FR Punahou                59.42    1:00.03Q  2 
  5 Claire Borthwick          SR Seabury Hall           59.58    1:00.11Q  3 
  6 Jordan Schmidt            FR Leilehua             1:00.21    1:00.72Q  1 
  7 Amy Warrington            SO Mid Pacific          1:02.40    1:00.96q  2 
  8 Shanel Sakamoto           SR Iolani               1:01.69    1:01.54q  2 
  9 Nanea Estrella            FR Lahainaluna          1:02.54    1:02.02   3 
 10 Ashley Terrell            JR Punahou              1:02.02    1:02.14   1 
 11 Heather Faretta           12 Kapaa                1:02.40    1:02.61   1 
 12 Imani Johnson             JR Mililani             1:02.93    1:03.20   2 
 13 Joey-Ann Cootey           SO Kamehameha H         1:01.78    1:03.48   3 
 14 Kiani Cruz                SR Kalaheo              1:02.32    1:03.85   2 
 15 Alyssa Mae Antolin        SO Maui                 1:00.12    1:04.14   1 
 16 Pakalana Kam              JR SHA                  1:03.60    1:04.26   1 
 17 Kaylie Klausing           SO Punahou              1:01.90    1:04.41   3 
 18 Haven Gabriel             JR Roosevelt            1:02.87    1:05.27   3 
 
Girls 800 Meter Run
============================================================================
 Meet Record: * 2:13.03  2012        Breanne Ball, Iolani                      
       Venue: # 2:13.03  5/12/2012   Breanne Ball, Iolani                      
 Meet Qualifying:  2:35.94
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Ava Shipman               SR Seabury Hall         2:18.93    2:20.02Q  1 
  2 Maya Reynolds             SR Kihei Charte         2:22.78    2:24.51Q  3 
  3 Veronica Winham           JR Seabury Hall         2:22.80    2:26.19Q  2 
  4 Maiya Fujiwara            SO Punahou              2:22.80    2:26.27Q  3 
  5 Karla Angulo              JR Radford              2:30.44    2:26.28Q  1 
  6 Mia Schiel                JR Punahou              2:22.75    2:26.66Q  2 
  7 Alexis McKinney           JR Leilehua             2:30.19    2:27.37q  2 
  8 Anna Fujisaki             FR Punahou              2:24.83    2:27.41q  1 
  9 Tia Lurbiecki             FR Makua Lani C         2:30.72    2:28.25   3 
 10 Mia Takekuma               9 Kauai High           2:30.67    2:30.17   2 
 11 Kallalei Ryden            FR Seabury Hall         2:31.91    2:31.64   2 
 12 Madison Pratt             JR Kea'au               2:27.94    2:31.94   1 
 13 Venus Rodin               FR Hilo                 2:33.51    2:32.10   1 
 14 Kelsea Armstrong          12 Kapaa                2:32.62    2:32.61   3 
 15 Kacie Kwan                FR HBA                  2:32.05    2:32.78   1 
 16 Saya Yabe                 SR Waiakea              2:29.89    2:33.17   3 
 17 Brooklyn Allen            JR Moanalua             2:35.51    2:33.23   1 
 18 Kelsi Ikeda               SR Iolani               2:33.09    2:35.11   3 
 19 Leann Hamilton            FR Kealakehe            2:30.23    2:35.21   1 
 20 Kylie Bean                SO CAST                 2:30.84    2:35.25   2 
 21 Kiani Cruz                SR Kalaheo              2:33.28    2:36.03   2 
 22 Kuaihelani Burgess        SO KSKV                 2:28.76    2:36.04   2 
 23 Kristi Echiverri          JR Maui                 2:35.60    2:37.74   1 
 24 Sabrina Marvin            SR Hawaii Prep          2:33.94    2:38.33   2 
 25 Ariane Roy                SR Iolani               2:31.98    2:38.66   1 
 26 Kinsey Tsuruta            SR Mililani             2:35.15    2:40.35   3 
 27 Sydney Layaoen            SR Waiakea              2:34.75    2:41.61   3 
 28 Amia Brooks               SR Radford              2:33.33    2:42.04   1 
 29 Carly Dailey              JR Moanalua             2:35.73    2:42.17   2 
 30 Bionce Vincent            FR Kamehameha H         2:35.49    2:55.82   2 
 31 Macy Carroll              FR Kalaheo              2:32.12    2:57.29   3 
 -- Brooke Michaels           SO Radford              2:29.37        DNF   3 
 
Girls 1500 Meter Run
============================================================================
 Meet Record: * 4:36.22  2013        Zoe Sims, Hawaii Prep                     
       Venue: # 4:43.53  5/12/2012   Dakota Grossman, Seabury Hall             
 Meet Qualifying:  5:22.94
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Veronica Winham           JR Seabury Hall         4:57.32    5:05.57Q  2 
  2 Ava Shipman               SR Seabury Hall         4:47.08    5:07.48Q  1 
  3 Mia Schiel                JR Punahou              4:55.73    5:10.23Q  2 
  4 Kayla Almeida             FR Punahou              5:00.30    5:10.30Q  1 
  5 Kuaihelani Burgess        SO KSKV                 5:08.06    5:10.31Q  2 
  6 Sophia Cash               SO Honoka'a             5:02.71    5:11.18Q  1 
  7 Carly Dailey              JR Moanalua             5:03.08    5:10.59Q  2 
  8 Erika Preseault           JR Seabury Hall         5:09.85    5:11.50Q  1 
  9 Camryn Butz               SR Radford              5:03.19    5:10.76q  2 
 10 Kacie Kwan                FR HBA                  5:08.70    5:12.05q  1 
 11 Catlin Kawaiaea           JR Nanakuli             5:03.70    5:12.87q  1 
 12 Aya Margraf               FR Iolani               5:14.56    5:13.58q  1 
 13 Tia Lurbiecki             FR Makua Lani C         5:13.52    5:14.17   2 
 14 Leann Hamilton            FR Kealakehe            5:04.65    5:16.34   2 
 15 Brooklyn Allen            JR Moanalua             5:21.93    5:16.37   1 
 16 Jamie Tanaka              JR Iolani               5:17.95    5:17.01   2 
 17 Abby Mori                 FR Punahou              5:10.34    5:19.45   2 
 18 Zoe Ganley                SO Hawaii Prep          5:20.68    5:20.34   2 
 19 Taryn Trigler             FR Radford              5:17.68    5:20.73   2 
 20 Sabrina Marvin            SR Hawaii Prep          5:21.37    5:22.67   2 
 21 Kinsey Tsuruta            SR Mililani             5:14.53    5:23.17   1 
 22 Aja-Faith Greene          JR Kahuku               5:18.80    5:28.14   1 
 23 Alyssa Robinson           JR Kalaheo              5:19.14    5:28.43   1 
 24 D'Elle Martin             FR Roosevelt            5:03.68    5:31.59   1 
 
Girls 100 Meter Hurdles
============================================================================
 Meet Record: * 14.55  2011        Zhane Santiago, Kahuku                      
       Venue: # 14.18  4/30/2016   Emma Taylor, Hawaii Prep                    
 Meet Qualifying:  17.44
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Saydee Aganus             JR Kamehameha H           14.34      14.77Q  1 
  2 Kaitlin Smith             SR Baldwin                14.41      15.08Q  2 
  3 Nikki Shimao              FR Iolani                 16.10      15.39Q  3 
  4 Tommi Hintnaus            SR Kaiser                 15.88      15.56Q  4 
  5 Madison Moku              JR HBA                    15.14      15.53q  3 
  6 Grace Blanchette          SO Punahou                16.34      15.65q  2 
  7 Ginon Jones               SR Kaiser                 16.23      15.95q  1 
  8 Mya Fuller                JR Iolani                 17.01      16.40q  4 
  9 Cameron Woods             JR Kalani                 16.29      16.50   1 
 10 Kacy-Lynn Navarro         SR Baldwin                16.50      16.62   4 
 11 Mystery Freitas           SR Kealakehe              16.22      16.67   2 
 12 Bronwyn Kay               12 Kauai High             16.68      16.72   2 
 13 Lexi Lowery               SO Punahou                16.67      16.83   1 
 14 Love Cox                  JR Radford                16.97      17.00   4 
 15 Kaille Lane               SR Radford                16.49      17.03   4 
 16 Kianna Bell               FR Leilehua               16.60      17.12   2 
 17 Ameera Waterford          FR Seabury Hall           17.41      17.17   4 
 18 Jenna Tsuzaki             JR Kalani                 17.23      17.24   1 
 19 Kahiau Among              FR Iolani                 17.36      17.29   4 
 20 Sascia Campos--Ewaliko    JR Baldwin                16.41      17.48   3 
 21 Kiersten Quiocho          SR Nanakuli               17.44      17.64   2 
 22 Sade Mizusawa             SO SHA                    17.34      17.65   2 
 23 Erika Preseault           JR Seabury Hall           17.44      17.67   3 
 24 Alex Strack               JR LAP                    17.22      17.72   2 
 25 Kiyomi Watanabe           SO Konawaena              16.92      17.82   3 
 26 Kaitlyn Shimizu           JR Mililani               17.35      17.90   3 
 27 Gab Pregana               JR Punahou                17.12      18.09   3 
 28 Maygan Patch              SR Lahainaluna            16.64      18.93   1 
 29 Brianna Binder            11 Kapaa                  16.54      20.36   3 
 -- Leilani Leopard           SO Campbell               15.74         DQ   4  5-14-2b
 -- Cailey Hookano-Demello    FR Waianae HS             17.29         DQ   1  5.14.2.d
 
Girls 300 Meter Hurdles
============================================================================
 Meet Record: * 42.80  2000        Vera Simms, Mililani                        
       Venue: # 43.77  4/30/2016   Emma Taylor, Hawaii Prep                    
 Meet Qualifying:  50.44
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Madison Moku              JR HBA                    49.20      45.81Q  1 
  2 Leilani Leopard           SO Campbell               47.22      45.98Q  4 
  3 Kaitlin Smith             SR Baldwin                46.57      47.09Q  3 
  4 Saydee Aganus             JR Kamehameha H           46.27      47.87Q  2 
  5 Nikki Shimao              FR Iolani                 46.22      45.89q  1 
  6 Danielle Silva            JR Campbell               48.99      47.19q  3 
  7 Shea Kauanui              SR CAST                   47.61      47.29q  3 
  8 Tommi Hintnaus            SR Kaiser                 47.48      47.31q  4 
  9 Grace Blanchette          SO Punahou                48.56      47.68   3 
 10 Lexi Lowery               SO Punahou                48.13      47.78   1 
 11 Shayla Padilla            SR Leilehua               48.62      48.20   4 
 12 Hannah Hollenbeck         JR Kaiser                 47.74      48.23   2 
 13 Destini Green             JR Leilehua               48.61      48.36   1 
 14 Kiersten Quiocho          SR Nanakuli               48.51      49.03   2 
 15 Kahiau Among              FR Iolani                 49.62      49.49   3 
 16 Kyra Calinao              SR Roosevelt              50.07      49.49   1 
 17 Erika Preseault           JR Seabury Hall           49.45      49.67   3 
 18 Mia Daly                  JR King Kekaulike         49.24      49.71   1 
 19 Mya Fuller                JR Iolani                 48.51      49.75   4 
 20 Sade Mizusawa             SO SHA                    49.52      49.80   4 
 21 Asianna Nelson            12 Kapaa                  49.90      50.06   2 
 22 Kacy-Lynn Navarro         SR Baldwin                49.46      50.25   4 
 23 Kira Perdido              SR Campbell               50.40      50.51   4 
 24 Kaitlyn Shimizu           JR Mililani               50.44      50.60   3 
 25 Emi Higgins               SO Hawaii Prep            49.94      50.81   1 
 26 Mystery Freitas           SR Kealakehe              49.32      50.82   2 
 27 Bronwyn Kay               12 Kauai High             49.18      50.82   2 
 28 Jayda Flenory             SO Konawaena              50.36      51.01   3 
 29 Brianna Binder            11 Kapaa                  50.11      51.73   2 
 30 Sabina Boo-Rivera         SO Kea'au                 50.38      53.52   4 
 
Girls 4x100 Meter Relay
============================================================================
 Meet Record: * 48.35  2010        Radford, Radford                            
                       K Patton A.Hinkle, S.Meyers T. Whitner            
       Venue: # 49.27  5/12/2012   Punahou, Punahou                            
                       C King, C Kan, K Chun, K Bryan                    
 Meet Qualifying:  53.84
    School                                               Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Punahou School                                      49.64      49.39Q  1 
     1) Kaylie Klausing SO              2) Stevie Marvin SO               
     3) Alia Yamafuji JR                4) Kealoha Scullion JR            
  2 Campbell High School                                50.86      49.49Q  3 
     1) Danielle Silva JR               2) Leilani Leopard SO             
     3) Alycia Frazier SR               4) Kameron Smith SR               
  3 Kaiser high school                                  49.77      49.61Q  2 
     1) Juliette Lum JR                 2) Hannah Hollenbeck JR           
     3) Tommi Hintnaus SR               4) Kristen O'Handley SR           
  4 Leilehua High School                                50.39      50.13Q  4 
     1) Kim Owens FR                    2) Harley Frye JR                 
     3) Destini Green JR                4) Kianna Bell FR                 
  5 Kamehameha Hawaii                                   50.05      50.00q  3 
     1) Joey-Ann Cootey SO              2) Chenoa Frederick FR            
     3) Saydee Aganus JR                4) Angeline Kenoi 10              
  6 Baldwin                                             51.22      50.09q  1 
     1) Mya Myers SR                    2) Sascia Campos--Ewaliko JR      
     3) Mindy Kimura JR                 4) Kaitlin Smith SR               
  7 Kalani High School                                  50.61      50.18q  4 
     1) Chara Higaki 11                 2) Julia Tsuzaki 11               
     3) Emily Leong SR                  4) Azure Chung SO                 
  8 Radford High School                                 51.76      50.21q  3 
  9 Kamehameha Schools Kapalama                         51.01      50.48   2 
     1) Bailey Chan SR                  2) Chandelle Gregory SO           
     3) Mikiala Maio SR                 4) Kayla Afoa SR                  
 10 Kamehameha Maui                                     51.97      51.01   3 
     1) Faith Bonacorsi FR              2) Kiana Over SO                  
     3) Kayla Tuitele JR                4) Ani Nitta JR                   
 11 Kauai High School                                   51.44      51.30   1 
     1) Bronwyn Kay 12                  2) Lindsey Nakea-Tresler 11       
     3) Torrie Hasegawa 11              4) Brittney Ehia 12               
 12 Roosevelt High School                               51.46      51.41   2 
     1) Asya Asato-Kahele JR            2) Angelina Gonzalez FR           
     3) Kayla-Marie Gonzalez SR         4) Kyra Calinao SR                
 13 Pearl City High School                              52.98      51.82   4 
     1) Alexandrea Sengbounouvong SO    2) Daelenn Tokunaga JR            
     3) Jade Taylor SO                  4) Kulani Na O Aliason SO         
 14 Mililani High School                                51.76      51.82   4 
     1) Gabrielle Hackbarth JR          2) Devan Pogue SO                 
     3) Amber Gilbert FR                4) Mackenzie Reed SO              
 15 Iolani School                                       52.01      52.11   2 
     1)                                 2) Shanel Sakamoto SR             
     3) Alana Kihoi-Richardson JR       4) Taylor Venenciano SO           
 16 Sacred Hearts Academy Jv/V                          52.39      52.18   1 
     1) Jocelyn Chen JR                 2) Kiley Pazcoguin JR             
     3) Chloe Camello SR                4) Kaycee Selga SR                
 17 Konawaena                                           52.20      52.29   1 
     1) Keliyah Kimitete SR             2) Kiyomi Watanabe SO             
     3) Jadyn Hanks FR                  4) Tayvia Cabatbat FR             
 18 Hawaii Prep Academy                                 53.10      52.34   3 
     1) Kamehana Tachera 12             2) Jenna Perry 9                  
     3) Rowan Kotner SR                 4) Hillary Connor 9               
 19 Lahainaluna                                         53.71      52.39   3 
     1) Alexis Encinas 12               2) Isabella Theobald 9            
     3) Maygan Patch SR                 4) Nanea Estrella FR              
 20 Waiakea                                             51.88      52.58   4 
     1) Maluhia Kekuawela 9             2) Sydirah Aricayos 9             
     3) Kiana Serrao JR                 4) Bryonie Cameron JR             
 21 Island School Voyagers                              52.48      52.77   3 
     1) Lola Temme JR                   2) Wailea Edwards FR              
     3) Alexandra Temme SR              4) Kaitlyn Cook FR                
 22 Hanalani                                            53.40      53.27   2 
     1) Caitlyn Bolosan JR              2) Hannah Cadelina JR             
     3) Kelsey Chong JR                 4) Jayslyn Morinaga SO            
 23 Hilo                                                53.21      53.28   1 
     1) Glory Medieros 10               2) Ella Kush 9                    
     3) Teijah Rosas 9                  4) Jamie Chun 9                   
 24 Maryknoll Jv/V T&F                                  52.77      53.40   4 
     1) Taylor Takemoto SR              2) Aniston Cabael JR              
     3) Kayla Kunihisa JR               4) Kiari Gier JR                  
 25 Nanakuli High School                                53.12      53.73   2 
     1)                                 2) Laysha Kealoha-Matautia JR     
     3) Rayna Santiago JR               4) Danell Crespo SO               
 26 Hawaii Baptist Academy                              52.41      53.84   2 
     1) Caitlin Ching SO                2) Kyley Nakagawa SO              
     3) Rena Takatsuka SO               4) Marissa Uehara FR              
 -- Maui                                                53.21         DQ   1  Rule 5-10-9
     1) Shianne Fontanilla 12           2) Nida Bergoust 10               
     3) Kristi Echiverri JR             4) Alyssa Mae Antolin SO          
 
Girls 4x400 Meter Relay
============================================================================
 Meet Record: * 3:57.47  2012        Iolani, Iolani                            
                         B. Ball, A. Kim, D. Pascua, A. Johnson-           
       Venue: # 3:57.47  5/12/2012   Iolani, Iolani                            
                         B Ball, A Kim, D Pascua, A Johnson-Edwards        
 Meet Qualifying:  4:30.94
    School                                               Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Seabury Hall                                      4:14.44    4:09.74Q  1 
     1) Claire Borthwick SR             2) Veronica Winham JR             
     3) Erika Preseault JR              4) Ava Shipman SR                 
  2 Kaiser high school                                4:08.40    4:10.14Q  3 
  3 Roosevelt High School                             4:13.79    4:15.82Q  2 
  4 Punahou School                                    4:09.86    4:15.92Q  4 
  5 Kauai High School                                 4:18.02    4:15.32q  3 
     1) Kristin Chun 11                 2) Stacie Schnackenberg 11        
     3) Mia Takekuma 9                  4) Lindsey Nakea-Tresler 11       
  6 Mililani High School                              4:05.70    4:16.62q  1 
  7 Leilehua High School                              4:11.48    4:17.09q  4 
     1) Aosha Beckwith FR               2) Alexis McKinney JR             
     3) Destini Green JR                4) Jordan Schmidt FR              
  8 Iolani School                                     4:13.26    4:18.06q  3 
  9 Waiakea                                           4:16.90    4:18.82   2 
     1) Kiana Serrao JR                 2) Mykelah Ojano-Daly 11          
     3) Aiyanna Fourshey 9              4) Sydirah Aricayos 9             
 10 Campbell High School                              4:08.00    4:19.40   2 
 11 Kamehameha Maui                                   4:15.00    4:21.95   1 
     1) Faith Bonacorsi FR              2) Mikaela Bega JR                
     3) Lily Gavagan JR                 4) Ani Nitta JR                   
 12 Konawaena                                         4:21.69    4:22.96   3 
     1) Keliyah Kimitete SR             2) Jayda Flenory SO               
     3) Jadyn Hanks FR                  4) Tayvia Cabatbat FR             
 13 Kamehameha Schools Kapalama                       4:23.56    4:24.34   2 
 14 Nanakuli High School                              4:18.03    4:24.50   4 
 15 Kapaa High School                                 4:26.85    4:25.45   2 
     1) Kelsea Armstrong 12             2) Brianna Binder 11              
     3) Heather Faretta 12              4) Asianna Nelson 12              
 16 Kea'au                                            4:23.14    4:28.12   2 
     1) Sabina Boo-Rivera SO            2) Marley Young JR                
     3) Kierstyn Yamamoto SO            4) Madison Pratt JR               
 17 Lahainaluna                                       4:27.04    4:28.50   1 
     1) Maygan Patch SR                 2) Alexis Encinas 12              
     3) Isabella Theobald 9             4) Nanea Estrella FR              
 18 Castle High School                                4:20.12    4:29.18   4 
 19 King Kekaulike                                    4:23.34    4:30.36   1 
     1) Sheylyn Ranis FR                2) Skyler Sands FR                
     3) Teahna Thompson JR              4) Krystel Jacinto FR             
 20 Hawaii Prep Academy                               4:26.10    4:30.68   3 
     1) Emi Higgins SO                  2) Sabrina Marvin SR              
     3) Natalie Klett 9                 4) Zoe Ganley SO                  
 21 Sacred Hearts Academy Jv/V                        4:24.07    4:30.96   3 
 22 Hawaii Baptist Academy                            4:23.43    4:32.67   1 
     1) Caitlin Ching SO                2) Kyara Bunch SR                 
     3) Kyley Nakagawa SO               4) Marissa Uehara FR              
 23 Kalani High School                                4:25.60    4:34.24   4 
     1) Rovi Porter 11                  2) Julia Tsuzaki 11               
     3) Emily Leong SR                  4) Azure Chung SO                 
 24 Kapolei High School                               4:30.72    4:34.38   2 
     1) Alexandria Borges SR            2) Diami Dukes SO                 
     3) Genisis Malama-Nawatani SO      4) Tiana Price SO                 
 25 Hanalani                                          4:30.33    4:34.69   1 
 26 Hilo                                              4:24.17    4:35.50   4 
     1) Ella Kush 9                     2) Venus Rodin FR                 
     3) Cloud Rodin FR                  4) Glory Medieros 10              
 
Girls Pole Vault
================================================================================
 Meet Record: * 13-00  2013        Amber Kozaki, Baldwin Girls                 
       Venue: # 12-00  5/12/2012   Kristine Felix, Baldwin                     
 Meet Qualifying:  8-00.00
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Juliette Lum              JR Kaiser              11-00.00   11-00.00   10   
  2 Jaelyn Domingo            JR KSKV                10-08.00  J11-00.00    8   
  3 Maygan Patch              SR Lahainaluna         10-06.00  J11-00.00    6   
  4 Tommi Hintnaus            SR Kaiser              11-07.00   10-06.00    4   
  5 Rowan Kotner              SR Hawaii Prep         10-00.00  J10-06.00    2   
  6 Franchesca Johnson        SR KSKV                 9-08.00   10-00.00    1   
  7 Elena Yuen                FR Punahou              9-09.00    9-06.00  
  7 Taryn Yogi                SO Iolani               9-02.00    9-06.00  
  9 Jazmin Correa                Waiakea              9-06.00    9-00.00  
  9 Tianna Powell             FR Baldwin              9-00.00    9-00.00  
  9 Aaliyah Kahaloa-Young     JR Waiakea              9-00.00    9-00.00  
 12 Alison Day                JR Campbell             8-00.00    8-06.00  
 12 Mariah Higashi            JR Waiakea              8-06.00    8-06.00  
 12 Sophia Jao                JR Punahou              8-08.00    8-06.00  
 12 Joelle Cantiberos         JR KSKV                 8-08.00    8-06.00  
 16 Maile Hoshino             SO Kaiser               8-06.00    8-00.00  
 16 Julia Perry               JR Hawaii Prep          8-00.00    8-00.00  
 -- Ariana Kaneshiro          SR Kealakehe            8-00.00         NH  
 -- Leila Rellly              SO Mililani             8-06.00         NH  
 -- Kira Watanabe             JR Punahou             10-08.00         NH  
 -- Laura Dias                JR Roosevelt            8-00.00         NH  
 -- Megan Lee-Watanabe        SO Leilehua             8-00.00         NH  
 
Girls Long Jump
================================================================================
 Meet Record: * 19-02.50  1979        Shari Fox, Leilehua                      
       Venue: # 18-01.75  5/11/2012   Emalia Galdeira, Konawaena               
 Meet Qualifying:  15-07.75
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kayla Afoa                SR KSKV                18-05.50   17-10.25   10   
      FOUL  17-02  17-10.25  17-08.75  17-02.75  17-03.50
  2 Kaitlin Smith             SR Baldwin             18-01.00   17-09.75    8   
      17-09.75  FOUL  17-02.75  17-00.75  17-00.25  17-00.50
  3 Aosha Beckwith            FR Leilehua            17-01.50   17-05.50    6   
      16-09.75  16-06.50  16-09  16-03.50  17-02  17-05.50
  4 Nicole Cristobal          SR Kealakehe           17-02.25  J17-05.50    4   
      16-05.50  FOUL  FOUL  FOUL  17-05.50  17-02
  5 Kim Owens                 FR Leilehua            15-11.00   17-01.00    2   
      16-04.25  16-00.25  15-02.25  14-07.50  16-01.25  17-01
  6 Gemma Palleschi           SO Hawaii Prep         16-00.50   16-06.00    1   
      15-06.75  14-09.75  16-06  15-11  15-09.75  15-05.25
  7 Azure Chung               SO Kalani              16-10.50   16-05.50  
      16-03  FOUL  FOUL  16-03.50  16-05.50  15-09.50
  8 Brittney Ehia             12 Kauai High          16-03.25   16-01.50  
      15-01.50  16-01.50  15-02.50         
  9 Emily Leong               SR Kalani              16-07.75   16-01.00  
      FOUL  16-01  16-00         
 10 Jenna Maruyama            JR Iolani              15-11.75   16-00.50  
      15-10.50  15-08.25  16-00.50         
 11 Lyric Love                SO King Kekaulike      16-07.25  J16-00.50  
      14-11.25  15-08.25  16-00.50         
 12 Samantha Pollard          JR Kalaheo             15-11.00   15-11.75  
      15-08.75  15-02.50  15-11.75          
 13 Sascia Campos--Ewaliko    JR Baldwin             16-09.00   15-11.50  
      15-00.50  15-11.50  15-10.50         
 14 Sela Panuve               SO Baldwin             16-02.00   15-10.50  
      15-07.25  15-10.50  15-04.25         
 14 Jocelyn Chen              JR SHA                 15-08.25   15-10.50  
      15-01.50  14-11.25  15-10.50           
 16 Mikiala Maio              SR KSKV                15-11.50   15-09.50  
      15-09.50  15-01.50  FOUL          
 17 Leilani Leopard           SO Campbell            16-05.75   15-09.00  
      15-09  FOUL  14-05         
 18 Bailey Chan               SR KSKV                15-09.00   15-07.50  
      15-07.50  FOUL  FOUL         
 19 Nanea Estrella            FR Lahainaluna         15-11.00   15-06.75  
      15-06  15-00.50  15-06.75         
 20 Kianna Bell               FR Leilehua            16-02.00   15-06.00  
      15-06  14-01.50  14-02.25         
 21 Kiana Over                SO Kamehameha M        15-11.00   15-05.75  
      15-05.75  13-00.50  15-05.75         
 22 Summerly Smith            FR Roosevelt           16-07.00   15-01.50  
      15-01.50  14-10.25  FOUL          
 23 Wailea Edwards            FR Voyagers            15-11.00   15-00.25  
      14-07.75  14-01.25  15-00.25          
 24 Bronwyn Kay               12 Kauai High          16-02.50   14-10.25  
      14-03.25  14-00.75  14-10.25         
 25 Stevie Marvin             SO Punahou             16-07.75   14-10.00  
      14-10  FOUL  14-10         
 26 Elizabeth Ofa             SO Nanakuli            15-08.50   14-09.75  
      FOUL  14-09.75  14-01.50         
 27 Taylor Venenciano         SO Iolani              15-09.75   14-07.25  
      FOUL  14-07.25  13-04         
 28 Pi'ikea Clemens           SR Punahou             16-02.75   13-04.50  
      FOUL  FOUL  13-04.50         
 29 Diami Dukes               SO Kapolei             15-09.50    6-11.25  
      6-11.25  FOUL  FOUL         
 
Girls Shot Put
================================================================================
 Meet Record: * 45-09.75  2012        Charlinda Ioane, Kapolei                 
       Venue: # 45-09.75  5/11/2012   Charlinda Ioane, Kapolei                 
 Meet Qualifying:  32-01.00
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Leslie Mamai-Lagafuaina   JR Aiea                42-10.75   43-03.00   10   
      40-11  38-05.75  38-08  39-00.50  43-03  35-03
  2 Olivia Vaeatangitau       SR St Francis          40-06.50   41-07.25    8   
      41-05.75  41-07.25  38-08.25  40-02  38-03.25  38-01
  3 Bradina Anae              SR Kahuku              40-11.50   41-04.00    6   
      38-06.75  FOUL  40-06.50  FOUL  FOUL  41-04
  4 Kamaleikuhalia Krug       JR Anuenue             41-00.75   38-08.00    4   
      34-08.75  36-06.50  36-02.50  38-08  37-09.50  37-11
  5 Honey Perez-Wasson        SR Kahuku              37-08.25   37-09.50    2   
      32-07.50  35-02.50  36-06.25  37-09.50  37-01.50  35-11.50
  6 Taylor-James Sullivan     JR Kamehameha H        38-09.25   37-04.50    1   
      35-10  37-04.50  36-09.75  35-07.50  FOUL  34-11
  7 Mele Vaka                 JR Hilo                37-08.50   36-01.50  
      35-08.75  35-01.50  34-10.50  35-05.50  36-01.50  34-02.50
  8 Brittany Kamau            SR Farrington          36-04.00   36-01.25  
      34-04.75  35-08.25  34-10  35-06  34-11  36-01.25
  9 Pi'ikea Clemens           SR Punahou             35-00.00   34-06.00  
      34-06  33-04.75  32-04.50         
 10 Alexus Kapihe             JR Waianae HS          33-09.00   34-05.50  
      34-05.50  33-05.75  33-11         
 11 Leona Toledo              FR Hilo                37-11.75   34-03.25  
      FOUL  33-11  34-03.25          
 12 Finausulieti Tuifua       SR Kailua              37-06.50   34-01.50  
      31-06.50  FOUL  34-01.50         
 13 Taysia Pimentel           JR Seabury Hall        33-00.25   33-06.00  
      32-09.50  FOUL  33-06         
 14 Delylah Sanerivi          JR Moanalua            33-03.50   33-00.00  
      30-04.25  33-00  31-02.50         
 15 Sina Uluave               SO Punahou             32-10.00   32-10.00  
      32-10  31-02.25  32-06.50         
 16 Kuliaikumauh Shores-Ulep  JR Kamehameha H        32-06.00   32-07.50  
      32-07.50  FOUL  32-04.25         
 17 Alexis Henderson          SR King Kekaulike      36-03.50   32-06.00  
      32-06  29-11.50  FOUL         
 18 Kuuleilani Ego            SO KSKV                32-02.50   32-03.00  
      26-08.50  30-00.50  32-03           
 19 Molini Vaka               SR Hilo                32-10.00   32-02.00  
      31-07  FOUL  32-02         
 20 Iliana Sua'ava            SR Kapolei             32-05.00   32-01.00  
      32-01  FOUL  28-10         
 21 Brittany Passi            SR Moanalua            33-06.50   32-00.75  
      28-01.50  FOUL  32-00.75           
 22 Nora Suguturaga           SO Punahou             33-06.25   32-00.50  
      32-00.50  FOUL  31-04         
 23 Mackenzie Leong           JR KSKV                33-10.50   32-00.00  
      32-00  31-05.50  29-09.50         
 24 Anaiah Tanuvasa           SR Kapolei             32-05.25   31-08.50  
      31-07  31-08.50  30-09         
 25 Fale Taua                 SR Leilehua            37-05.00   31-06.75  
      30-09  FOUL  31-06.75          
 26 Tioleaoauli Posiulai      JR ULS                 34-05.75   31-03.00  
      31-03  FOUL  30-06.50          
 27 Demetria Gary             JR Radford             32-08.00   31-01.00  
      28-04.75  31-01  28-11.50         
 28 Zada Puaina               FR Damien              34-10.00   30-06.00  
      30-06  FOUL  FOUL         
 29 Iwa Liufau                SR Kealakehe           34-00.00   30-02.00  
      30-02  29-08.50  28-00         
 30 Genel-Joy Galvez          SR Kea'au              34-03.50   30-00.25  
      30-00.25  FOUL  29-10         
 31 Titania Yangilmau         SR Waiakea             32-06.25   28-05.00  
      28-05  26-07.50  28-00           
 
Boys 100 Meter Dash
============================================================================
 Meet Record: * 10.75  2016        Justin Desaki, KS Kapalama                  
       Venue: # 10.97  5/16/2009   Jonathan Padron, Lucas Kuipers, Damien, Hilo
 Meet Qualifying:  11.44
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Christian Padron          SR Damien                 10.80    # 10.78Q  1 
  2 Roman Wilson              FR SLS                    11.18    # 10.86Q  3 
  3 Jacob Schmidt             JR Leilehua               11.00    # 10.87Q  4 
  4 Isaiah Payne              JR Seabury Hall           10.92    # 10.90Q  2 
  5 Mitchell Quinn            JR SLS                    11.20      10.99q  3 
  6 Lukas Kuipers             SR Hilo                   10.97      11.05q  3 
  7 Jaratt Kaopuiki-Ota       SR Mililani               11.05      11.08q  3 
  8 Riley Patterson           SO Hilo                   11.11      11.13q  1 
  9 Jalon Elliot              SR Campbell               11.11      11.15   1 
 10 Andrei Iosivas            JR Punahou                11.30      11.16   2 
 11 Isaiah Harris             JR WAIP                   11.00      11.23   4 
 12 Kahale Huddleston         JR Hilo                   11.27      11.28   1 
 13 Reyson Ching              SR Konawaena              11.23      11.29   2 
 14 Rico Logan Handy          JR Kea'au                 11.19      11.29   4 
 15 Austin Ewing              JR Konawaena              11.10      11.32   2 
 16 Kaimipono Halemano        SR KSKV                   11.33      11.36   3 
 17 Brant Yamamoto            JR HBA                    11.40      11.37   1 
 18 Kaleo Pogue               SR Mililani               11.13      11.42   2 
 19 Shane Soga                SR Damien                 11.39      11.43   2 
 20 Santino Calloway          SR Radford                11.35      11.44   4 
 21 Shon Sare                 SR Waiakea                11.26      11.46   1 
 22 Isaiah Kemp               JR Kealakehe              11.38      11.46   3 
 23 Brayden Reys-Sojot        JR Baldwin                11.19      11.52   4 
 24 Reginald Knowles          SR Campbell               11.44      11.58   3 
 25 Nainoa Kimura             SO Damien                 11.42      11.66   2 
 26 Isaac Pauole              JR Waiakea                11.41      11.76   1 
 27 Rohel Ruiz                JR Baldwin                11.35      11.77   4 
 
Boys 200 Meter Dash
============================================================================
 Meet Record: * 21.89  2008        Christopher Rainey, Radford                 
       Venue: # 22.09  5/1/2010    Kanakalele Silva, KS Hawaii                 
 Meet Qualifying:  23.34
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Christian Padron          SR Damien                 22.18    # 22.08Q  3 
  2 Isaiah Payne              JR Seabury Hall           21.82      22.11Q  1 
  3 Jacob Schmidt             JR Leilehua               22.49      22.46Q  2 
  4 Reyson Ching              SR Konawaena              22.14      22.46Q  2 
  5 Andrei Iosivas            JR Punahou                22.72      22.60Q  3 
  6 Mitchell Quinn            JR SLS                    22.90      22.73Q  1 
  7 Austin Ewing              JR Konawaena              22.59      22.80q  1 
  8 Lukas Kuipers             SR Hilo                   22.36      22.91q  3 
  9 Rico Logan Handy          JR Kea'au                 22.82      23.08   2 
 10 Jaratt Kaopuiki-Ota       SR Mililani               23.17      23.10   2 
 11 Jalon Elliot              SR Campbell               23.02      23.17   3 
 12 Kaleo Pogue               SR Mililani               22.56      23.18   1 
 13 Riley Patterson           SO Hilo                   22.72      23.20   2 
 14 Kala'i Santiago           SO Konawaena              22.86      23.31   3 
 15 Brendan James             SR Seabury Hall           22.79      23.37   1 
 16 Hamilton Howard           SR Mililani               23.19      23.50   1 
 17 Brant Yamamoto            JR HBA                    23.23      23.73   2 
 18 Darrian Cremer            JR Baldwin                23.00      23.87   2 
 19 Isaac Pauole              JR Waiakea                23.25      23.92   3 
 20 Brayden Reys-Sojot        JR Baldwin                23.25      24.00   3 
 21 Jackson Cootey            SR Kamehameha H           23.19      24.01   1 
 22 Carver Locke              SR Lahainaluna            23.13      24.41   3 
 
Boys 400 Meter Dash
============================================================================
 Meet Record: * 48.66  1997        Bennett Valencia, Punahou                   
       Venue: # 49.78  5/12/2012   Luca Walter, Kealakehe                      
 Meet Qualifying:  53.24
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Trenton Wailehua          FR SLS                    49.27    # 49.19Q  1 
  2 Jacob Schmidt             JR Leilehua               50.75      49.91Q  4 
  3 Avery Curet               JR Iolani                 50.75      50.62Q  3 
  4 Hauoli Akau               JR Konawaena              50.00      50.83Q  2 
  5 Aaron Rivas               JR Kaiser                 50.56      50.63q  3 
  6 Shon Sare                 SR Waiakea                51.12      50.93q  1 
  7 Donovan Brown             SR Punahou                50.59      50.96q  4 
  8 Brendan James             SR Seabury Hall           51.72      51.25q  4 
  9 Cooper Tirado             JR Kapolei                50.75      51.55   2 
 10 Hamilton Howard           SR Mililani               51.46      51.66   1 
 11 Reijiro Rose              SR Campbell               51.55      51.73   2 
 12 Keoni Geyrozaga-Rivera    SR Punahou                51.56      52.16   3 
 13 Franklin Scott            FR Radford                52.06      52.28   4 
 14 Alex Liu                  JR Iolani                 52.43      52.32   2 
 15 Jackson Cootey            SR Kamehameha H           52.64      52.33   3 
 16 Kainoa Raymond            SO Kealakehe              52.31      52.56   2 
 17 David Tamura              JR Punahou                52.22      52.73   3 
 18 Idris Thomas II           JR Moanalua               52.80      52.99   4 
 19 Damien Stack              JR Kamehameha H           53.16      53.26   2 
 20 Joshua Hokoana            JR KSKV                   52.99      53.42   2 
 21 Max Mochizuki             SR Kihei Charte           52.78      53.47   4 
 22 Dalton Mata               SR Baldwin                53.02      53.55   1 
 23 Edward Bernabe            12 Kapaa                  53.08      54.25   1 
 24 Micah Womack              JR King Kekaulike         52.35      54.29   1 
 25 Kiva Herrera              SO King Kekaulike         52.97      55.51   3 
 -- Keola Sanchez             FR KSKV                   52.36         DQ   1  NFHS 5.12.1A
 
Boys 800 Meter Run
============================================================================
 Meet Record: * 1:51.1h  1983        Joey Bunch, Radford                       
       Venue: # 1:58.13  5/16/2009   Reid Hunter, King Kekaulike               
 Meet Qualifying:  2:07.54
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Nicholas Georgia          SO Kaiser               1:55.86    2:01.20Q  1 
  2 Kyrus Lancaster           JR Campbell             2:01.81    2:02.83Q  2 
  3 Josiah Vallez             JR Konawaena            1:59.85    2:01.55Q  1 
  4 Sydney Mizukami           SO Kaiser               2:00.86    2:03.59Q  2 
  5 Lawrence Barrett          SR Konawaena            1:59.87    2:01.87Q  1 
  6 Rylie Cabalse             SR Waiakea              1:58.89    2:03.59Q  2 
  7 Paul McCabe               SR Punahou              2:02.43    2:02.86q  1 
  8 Hudson Lockette           JR CAST                 1:58.17    2:03.95q  2 
  9 Joseph Cavalieri          SR KSKV                 2:03.27    2:04.28   1 
 10 Keen Ching                SR Punahou              2:04.07    2:05.04   2 
 11 Coleman Ahakuelo          SO Kea'au               2:04.25    2:05.29   1 
 12 Kolbe Fontanilla          JR Baldwin              2:04.33    2:05.52   1 
 13 Zebedayo Bartholomy       SR Kealakehe            2:04.46    2:05.82   1 
 14 Grant Rae                 SO Leilehua             2:06.31    2:07.33   2 
 15 Matthew Foster            SR Mid Pacific          2:07.12    2:07.96   1 
 16 Nicholas Buto             JR Punahou              2:04.19    2:08.63   2 
 17 Magnus Namohala-Roloos    SO Waiakea              2:05.76    2:08.79   1 
 18 Charles Cordeiro          JR Kamehameha H         2:07.00    2:09.72   1 
 19 Kawika Fernandez          JR Maui                 2:06.06    2:09.77   2 
 20 Luis Madrid               SO Hawaii Prep          2:07.29    2:10.81   2 
 21 Kai Zimmerman             SR CAST                 2:04.33    2:11.32   2 
 22 Justin Berry              JR St Francis           2:04.41    2:20.76   2 
 
Boys 1500 Meter Run
============================================================================
 Meet Record: * 4:01.23  2014        Jac Hebert, Punahou                       
       Venue: # 4:03.98  5/16/2009   Reid Hunter, King Kekaulike               
 Meet Qualifying:  4:27.54
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Avery Torres              SR Kalaheo              4:16.58    4:17.92Q  2 
  2 Connor Lehl               SR Punahou              4:03.04    4:19.33Q  1 
  3 Kai Sears                 JR Baldwin              4:22.18    4:19.08Q  2 
  4 Kane Casillas             10 Kauai High           4:23.70    4:19.97Q  1 
  5 Jason Wang                JR Iolani               4:06.82    4:19.31Q  2 
  6 Jesse Wysard              SR Punahou              4:16.74    4:20.86Q  1 
  7 Zebedayo Bartholomy       SR Kealakehe            4:18.17    4:19.54Q  2 
  8 Timothy Schiller          JR Mililani             4:21.60    4:20.97Q  1 
  9 Narayana Schneider        FR McKinley             4:20.08    4:19.64q  2 
 10 Tucker Chase              JR Hanalani             4:24.68    4:21.33q  2 
 11 Kawika Jacang             SR KSKV                 4:26.56    4:21.77q  1 
 12 Garret Smith               9 Kapaa                4:25.07    4:22.40q  1 
 13 Timothy Chang             SR Punahou              4:17.39    4:22.74   1 
 14 Chase Eckenfels           SO Kalaheo              4:21.69    4:23.01   1 
 15 Ivan Trugillo             JR KSKV                 4:26.05    4:23.66   2 
 16 Merrick Hoeft             JR Mililani             4:24.97    4:25.07   2 
 17 Steven Chung              SO Hilo                 4:23.24    4:26.37   1 
 18 Adam Harder               FR Hanalani             4:27.39    4:26.98   2 
 19 Gabriel Tom               SO Kaiser               4:24.98    4:29.65   1 
 20 Slater Inouye             SR Waiakea              4:25.27    4:32.14   2 
 21 Noah Roberts              JR Campbell             4:23.22    4:33.83   2 
 22 Owen Bieger               SO Moanalua             4:26.60    4:40.90   1 
 
Boys 110 Meter Hurdles
============================================================================
 Meet Record: * 14.44  1999        Dana Navarro-Aries, Maui High School        
       Venue: # 14.36  4/30/2016   Tre Evans-Dumaran, KS Hawaii                
 Meet Qualifying:  16.64
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Tanner Moku               FR KSKV                   15.63      15.03Q  2 
  2 Rey Cadiz                 SO Baldwin                14.71      15.05Q  1 
  3 Carver Locke              SR Lahainaluna            15.35      15.25Q  3 
  4 John Dimuro               SR Baldwin                15.09      15.13Q  2 
  5 Edilito Ranchez           SR Maui                   15.50      15.13Q  1 
  6 Tyler Udarbe              SO Iolani                 15.84      15.68Q  3 
  7 Damion Scandrick          SR Leilehua               15.41      15.37q  2 
  8 Kamui Peeples             SR Kailua                 16.35      15.61q  1 
  9 Quade Aiu                 SR KSKV                   15.57      15.67   1 
 10 Christopher Ah Mook Sang  SR KSKV                   15.40      15.73   3 
 11 Kilikai Ahuna             SR Voyagers               16.01      15.95   1 
 12 Kendrick Beitzel          SR Leilehua               15.95      15.97   3 
 13 Dalton Rajkowski          SR Waianae HS             16.60      16.37   3 
 14 Dylan Forbes              JR Hilo                   16.58      16.40   2 
 15 Zachary Arakaki           SR Mid Pacific            16.20      16.41   3 
 16 Caleb Rogers              JR Hilo                   16.04      16.63   1 
 17 Alexander Thompson        SO Punahou                16.63      16.66   3 
 18 Tyler Adachi              SO Baldwin                16.31      18.85   2 
 19 Keoki Davis Jr            JR Waianae HS             16.50      18.86   1 
 20 Justyce Kahunahana-Simms  JR Kealakehe              15.98      20.19   2 
 -- Kana'i Mauga              JR Waianae HS             16.17         FS   2 
 -- Lucas Milne               JR Punahou                16.21         DQ   3  NFHS 5.14.2b
 
Boys 300 Meter Hurdles
============================================================================
 Meet Record: * 38.10  1999        Dana Navarro-Arias, Maui High School        
       Venue: # 38.46  4/24/2010   Jacob Edwards, Ka'u                         
 Meet Qualifying:  43.94
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Kilikai Ahuna             SR Voyagers               41.35      40.38Q  4 
  2 Lucas Milne               JR Punahou                41.84      40.81Q  2 
  3 Carver Locke              SR Lahainaluna            42.31      41.20Q  1 
  4 Payton Mulleitner         SO KSKV                   41.14      41.50Q  3 
  5 Matthew April             SR Roosevelt              41.40      40.79q  4 
  6 Tanner Moku               FR KSKV                   40.81      41.20q  2 
  7 Kamui Peeples             SR Kailua                 42.22      41.53q  1 
  8 Bretman Sacayanan         SR Campbell               43.24      41.79q  2 
  9 Matteo Mennini            JR Radford                42.68      42.32   4 
 10 Justyce Kahunahana-Simms  JR Kealakehe              41.70      42.47   3 
 11 John Dimuro               SR Baldwin                42.62      42.48   3 
 12 Tyler Udarbe              SO Iolani                 42.81      42.66   4 
 13 Luke Bowers               SO Punahou                43.32      42.83   4 
 14 Kendrick Beitzel          SR Leilehua               43.04      42.86   1 
 15 Edilito Ranchez           SR Maui                   43.05      42.96   1 
 16 Steven Hinders            JR Hilo                   43.26      43.33   3 
 17 Shawn Borges              SR Damien                 43.86      43.34   3 
 18 Kaihulali Casco           FR Lahainaluna            43.30      43.41   4 
 19 Keane Singleton           SO Campbell               43.80      43.67   3 
 20 Dylan Forbes              JR Hilo                   43.01      43.70   2 
 21 Michael Rebolledo         SO Baldwin                43.42      44.00   2 
 22 Dorian Furtado            SO Leilehua               43.94      44.08   4 
 23 Keneki Indreginal         SR Kea'au                 43.54      44.11   1 
 24 Jesse Freitas             JR Campbell               43.77      44.24   1 
 25 Zachary Arakaki           SR Mid Pacific            43.87      44.44   4 
 26 Charles Johnson           JR Radford                42.62      44.63   2 
 27 Stanley Wilbur            SO Kea'au                 42.98      45.25   3 
 28 Hakui Chock               JR ULS                    43.43      45.27   2 
 -- Quade Aiu                 SR KSKV                   39.42         DQ   1  NFHS 5-14-2.D,F
 
Boys 4x100 Meter Relay
============================================================================
 Meet Record: * 42.20  2010        Punahou, Punahou                            
                       T. Kamana, B. Suite, K. Pedrina, M. Zane          
       Venue: # 42.60  5/6/2017    Hilo HS, Hilo HS                            
                       R Patterson, D Albrecht, K Huddleston, L Kuipers  
 Meet Qualifying:  45.24
    School                                               Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Hilo                                                42.60      42.66Q  1 
     1) Riley Patterson SO              2) Devin Albrecht JR              
     3) Kahale Huddleston JR            4) Lukas Kuipers SR               
  2 Damien Memorial School                              42.92      42.74Q  3 
  3 Kamehameha Schools Kapalama                         43.49      43.15Q  2 
  4 Mililani High School                                43.75      42.87Q  1 
  5 Punahou School                                      43.14      43.05Q  3 
  6 Baldwin                                             44.12      43.97Q  2 
  7 Radford High School                                 44.13      43.51q  3 
  8 Campbell High School                                44.52      44.07q  2 
  9 Waiakea                                             44.31      44.30   3 
     1) Isaac Pauole JR                 2) Jacob Pauole 11                
     3) Gabriel Frazier Jenkins JR      4) Shon Sare SR                   
 10 Leilehua High School                                44.70      44.37   2 
     1) Dorian Furtado SO               2) Isaiah Bernard SR              
     3) Damion Scandrick SR             4) Jacob Schmidt JR               
 11 Kalaheo High School                                 45.13      44.86   1 
     1) Jordan Elliott JR               2) Branden Strait 12              
     3) Malik Spearman 12               4) Robert Gribbins 11             
 12 Waianae High School                                 45.18      44.89   2 
 13 Hawaii Baptist Academy                              44.83      44.90   3 
     1) Michael Ito JR                  2) Haven Won JR                   
     3) Matthew Butay JR                4) Brant Yamamoto JR              
 14 Castle High School                                  45.05      44.96   1 
 15 Kamehameha Hawaii                                   44.60      45.13   1 
     1) Jackson Cootey SR               2) Tyler Clemons-Kailipa 11       
     3) Solomon Escalante SR            4) Isaiah Villanueva 9            
 16 Kamehameha Maui                                     44.59      45.35   1 
     1) Tyer Baldonado-Kaleiopu JR      2) Quinn Hottendorf SR            
     3) Daniel Kapua JR                 4) Damon Martin JR                
 17 St. Louis School Jv/V                               44.83      45.81   3 
     1) Roman Wilson FR                 2) Mitchell Quinn JR              
     3) Eugene Todd FR                  4) Matt Mukai SR                  
 18 Maui                                                44.84      45.82   2 
     1) Kainoa Davis 12                 2) Jacob Madariaga 10             
     3) Mitchell Hirose 10              4) Allan Surbida 11               
 19 Iolani School                                       45.18      47.66   3 
 -- Kapolei High School                                 44.09         DQ   1  NFHS 5.10.9
     1) Garrison Lee SR                 2) Zachary Miller SR              
     3) Cooper Tirado JR                4) Tyrel Redding JR               
 -- Konawaena                                           42.89         DQ   2  NFHS 5.10.9
     1) Austin Ewing JR                 2) Hauoli Akau JR                 
     3) Kala'i Santiago SO              4) Reyson Ching SR                
 
Boys 4x400 Meter Relay
============================================================================
 Meet Record: * 3:20.2h  1985        Radford, Radford                          
                         Williams, Curry, Brackemhoff, Lee                 
       Venue: # 3:23.28  5/12/2012   Punahou, Punahou                          
                         A Dismore, D Schwartz, J Sasan, D Terayama        
 Meet Qualifying:  3:43.84
    School                                               Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Konawaena                                         3:28.91    3:28.63Q  4 
     1) Josiah Vallez JR                2) Kala'i Santiago SO             
     3) Hauoli Akau JR                  4) Lawrence Barrett SR            
  2 Radford High School                               3:28.14    3:32.57Q  3 
  3 Hilo                                              3:30.86    3:34.22Q  2 
     1) Christian Ellis JR              2) Lukas Kuipers SR               
     3) Kovee Rivera JR                 4) Devin Albrecht JR              
  4 Punahou School                                    3:24.50    3:34.26Q  1 
  5 Kapolei High School                               3:30.22    3:32.89q  3 
     1) Garrison Lee SR                 2) Zachary Miller SR              
     3) Tyrel Redding JR                4) Cooper Tirado JR               
  6 Kaiser high school                                3:25.89    3:36.88q  2 
  7 Kamehameha Schools Kapalama                       3:28.48    3:37.45q  4 
  8 Baldwin                                           3:36.20    3:37.69q  2 
  9 Iolani School                                     3:31.12    3:38.57   1 
 10 Roosevelt High School                             3:34.91    3:38.64   4 
 11 Kealakehe                                         3:33.10    3:39.18   2 
     1) Justyce Kahunahana-Simms JR     2) Isaiah Kemp JR                 
     3) Alika Citron 10                 4) Kainoa Raymond SO              
 12 Kamehameha Hawaii                                 3:34.81    3:39.35   4 
     1) Jackson Cootey SR               2) Damien Stack JR                
     3) Charles Cordeiro JR             4) Isaiah Villanueva 9            
 13 Waiakea                                           3:31.74    3:40.41   1 
     1) Shon Sare SR                    2) Mesepa Short 11                
     3) Rylie Cabalse SR                4) Isaac Pauole JR                
 14 Lahainaluna                                       3:39.57    3:41.16   3 
     1) Kaihulali Casco FR              2) William Kai Bookland FR        
     3) Carver Locke SR                 4) Gunnar Locke SO                
 15 Campbell High School                              3:33.36    3:41.76   3 
 16 Kalani High School                                3:37.65    3:42.25   2 
     1) Ryan Leon Bracamontes 11        2) Zachary Salas 10               
     3) Kaizen Matsuda 10               4) Christopher Sigler SO          
 17 Kea'au                                            3:36.10    3:43.19   3 
     1) Rico Logan Handy JR             2) Isaiah Akana 10                
     3) Christian Batad 12              4) Coleman Ahakuelo SO            
 18 Damien Memorial School                            3:42.94    3:43.48   3 
 19 Castle High School                                3:41.84    3:44.48   3 
 20 Pearl City High School                            3:36.67    3:45.88   1 
 21 Kamehameha Maui                                   3:36.86    3:46.46   1 
     1) Lanakila Kowalski SO            2) Quinn Hottendorf SR            
     3) Damon Martin JR                 4) Daniel Kapua JR                
 22 Kauai High School                                 3:42.58    3:49.85   4 
     1) Kane Casillas 10                2) Keegan Bukoski 11              
     3) Knyll Ganotisi 11               4) Adonis Llego 10                
 23 Mid Pacific                                       3:41.79    3:51.06   2 
     1) Joel Itomura JR                 2) Kai Best FR                    
     3) Matthew Foster SR               4) Kualiiokalani Park JR          
 24 Waipahu High School                               3:37.93    3:51.87   3 
 25 St. Louis School Jv/V                             3:39.81    3:54.34   2 
     1) Trenton Wailehua FR             2) Tashunka-Witco Cailing FR      
     3) Matt Mukai SR                   4) Coen Unciano JR                
 26 McKinley High School                              3:41.24    3:55.87   1 
     1) Haolin Gao JR                   2) Narayana Schneider FR          
     3) Ricardo Solorzano SO            4) Jaecob Torres JR               
 27 King Kekaulike                                    3:39.06    3:58.19   4 
     1) Kanai O'Connor FR               2) Darius Lauture SO              
     3) Nicholas Stevenson JR           4) Joshua Tanicala JR             
 28 Maui                                              3:40.55    4:02.03   1 
     1) Deion Giron 12                  2) Genesis Hidalgo 11             
     3) Jacob Madariaga 10              4) Kawika Fernandez JR            
 
Boys High Jump
================================================================================
 Meet Record: *  6-09  1998        Kris Cuaresma-Primm, Mid-Pacific Institute  
       Venue: #  6-06  5/15/2009   Jay-Ar Agapay, King Kekaulike               
 Meet Qualifying:  5-10.00
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Douglas Mitchell          SR Waianae HS           6-04.00    6-02.00   10   
  2 Hugh Donlon               SO Mid Pacific          6-02.00    6-00.00    8   
  3 Bailey Wilson             SR Punahou              6-00.00   J6-00.00    6   
  4 Aaron Hirahara            SO Punahou              6-00.00   J6-00.00    4   
  5 Isaiah Tanner             JR Lahainaluna          5-10.00    5-10.00    1.50
  5 Kamui Peeples             SR Kailua               5-10.00    5-10.00    1.50
  7 Ryan Schwindler           SR Baldwin              6-01.00   J5-10.00  
  8 Reyson Ching              SR Konawaena            6-03.00   J5-10.00  
  8 Mark Tabalbag             11 Kauai High           5-10.00   J5-10.00  
  8 Ronald Norbrey, Ii.       SR Campbell             6-00.00   J5-10.00  
 -- Austin Aukai              SR Konawaena            5-10.00         NH  
 -- Kevin Jafar               SR Radford              5-10.00         NH  
 -- Joshua Romero             JR King Kekaulike       5-10.00         NH  
 -- Chayse Tamaki             SR Baldwin              5-11.00         NH  
 -- J'Drien Jones             SO Radford              5-10.00         NH  
 
Boys Triple Jump
================================================================================
 Meet Record: * 49-10.75  2016        Anthony Kahoohanohano-Davis, Baldwin     
       Venue: # 46-01.75  5/15/2009   Tyler Pinkney, Moanalua                  
 Meet Qualifying:  40-02.75
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Isaiah Harris             JR WAIP                44-04.25   45-03.50   10   
      45-03.50  FOUL  43-05.25  PASS  PASS  PASS
  2 Eamon Brady               SR Punahou             43-07.50   45-01.50    8   
      45-01.50  45-01.50  FOUL  43-07.25  FOUL  43-11
  3 Chayse Tamaki             SR Baldwin             45-08.00   45-00.75    6   
      44-07  44-11  45-00.75  44-04.50  41-10.50  43-09.25
  4 Douglas Mitchell          SR Waianae HS          43-08.75   44-07.25    4   
      43-02.50  42-01.50  41-11.75  41-11.75  41-05.75  44-07.25
  5 Kilikai Ahuna             SR Voyagers            44-01.50   44-05.50    2   
      43-00.25  44-05.50  FOUL  FOUL  FOUL  PASS
  6 Ronald Norbrey, Ii.       SR Campbell            42-10.00   43-10.75    1   
      43-02.50  43-10.75  43-00.25  42-07.50  43-00.75  43-00.75
  7 Mitchell Quinn            JR SLS                 44-09.00   42-10.50  
      42-10.50  40-09.25  40-08.75  PASS  PASS  PASS
  8 Idris Thomas II           JR Moanalua            40-09.00   42-04.50  
      36-01.50  34-08.50  42-04.50  FOUL  41-08.25  40-10.75
  9 J'Drien Jones             SO Radford             42-00.75   42-03.50  
      42-03.50  41-03  41-00.75         
 10 Jevon Flippin             JR Hawaii Prep         42-10.00   42-00.00  
      39-08.75  40-02.25  42-00         
 11 Carl Justin Hermosura     SR Pearl City H        43-01.25   41-09.50  
      41-08  41-01.50  41-09.50         
 12 Hauoli Akau               JR Konawaena           44-00.75   41-07.50  
      40-06.50  41-07.50  40-03.25         
 13 Tai Atkins                SO Kamehameha H        42-00.75   41-05.75  
      41-05.75  41-02.25  41-01.25         
 14 Tyace Sarcedo             SR KAIM                41-09.00   41-00.00  
      40-10.50  41-00  FOUL         
 15 Kovee Rivera              JR Hilo                41-11.50   40-10.50  
      40-10.50  40-00.50  38-11.50         
 16 Dalton Rajkowski          SR Waianae HS          40-09.00   40-08.50  
      FOUL  39-11.75  40-08.50         
 17 Hieu Huynh                JR McKinley            40-04.00   40-05.50  
      39-00.75  40-02.50  40-05.50         
 18 Marist Liufau             SO Punahou             40-03.50   40-02.75  
      40-02.75  38-09.25  38-06.25           
 19 Darin Rolark              SR Campbell            42-00.00   39-10.00  
      39-10  39-00.75  39-07.75         
 20 Micah Akiu                SO KSKV                41-09.50   39-04.75  
      39-04.75  37-00.75  38-11         
 20 Macky Coleman             SO KSKV                41-08.00   39-04.75  
      37-02  38-11.50  39-04.75         
 22 Kevin Jafar               SR Radford             40-09.50   37-06.00  
      35-09.25  37-05.50  37-06         
 23 Austin Aukai              SR Konawaena           41-00.25   36-05.25  
      33-04  36-05.25  PASS         
 -- Jacob Wright              SR KSKV                43-03.50       FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL           
 
Boys Discus Throw
================================================================================
 Meet Record: * 186-00  2003        Jerrod Avegalio, Kahuku                    
       Venue: # 171-04  5/11/2012   Pasoni Tasini, Baldwin                     
 Meet Qualifying:  130-04
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Alama Uluave              JR Punahou               152-06     154-05   10   
      FOUL  147-11  136-08  134-05  154-05  FOUL
  2 Miki Suguturaga           SR Punahou               159-09     152-00    8   
      147-05  143-03  146-00  146-00  149-10  152-00
  3 Issac Sagapolutele        JR Damien                145-10     151-08    6   
      132-04  140-04  FOUL  139-00  151-08  FOUL
  4 Micah Ah-Haupu            JR Kamehameha M          143-10     150-09    4   
      FOUL  138-04  142-10  142-02  150-09  FOUL
  5 Treau Tupuola             JR Aiea                  147-07     148-00    2   
      FOUL  145-02  FOUL  148-00  139-08  143-09
  6 Kalawaia Pescaia          JR KSKV                  144-00     147-01    1   
      FOUL  FOUL  136-03  132-04  147-01  117-11
  7 Ryan Montero              12 Kapaa                 139-08     141-07  
      135-04  141-07  140-08  116-10  132-10  FOUL
  8 Kennedy Freeman           SO Punahou               139-03     140-10  
      FOUL  129-10  140-10  FOUL  FOUL  FOUL
  9 Jasen Pong                SR Pearl City H          131-10     136-02  
      125-09  120-02  136-02         
 10 Maxmillian Aliosia        FR Waiakea               132-09     135-08  
      130-11  135-08  124-00         
 11 Mililani Misipati         SR Waianae HS            144-07     135-03  
      FOUL  135-03  FOUL         
 12 Braxton Victor            JR Leilehua              137-04     135-01  
      130-00  119-09  135-01         
 13 Loni Bloomfield           JR Hilo                  131-02     134-07  
      131-02  134-07  122-00           
 14 Cyrus Oasay               SR Farrington            133-01     134-05  
      134-05  106-00  120-10         
 15 Ahofitu Maka              JR Farrington            153-02     134-00  
      122-11  134-00  FOUL         
 16 Monty Payne               SR Damien                139-10     133-05  
      129-05  FOUL  133-05           
 17 Koa Tom                   SO Kaiser                136-09     132-03  
      128-10  132-03  128-01         
 18 Culen Santiago            SR Kamehameha H          133-09     132-02  
      130-04  132-02  131-00         
 19 Caleb Manuel-Cortez       SR Kamehameha H          133-03     130-08  
      126-01  FOUL  130-08         
 20 Israel Sagapolutele       JR Damien                141-08     128-00  
      127-04  115-05  128-00         
 21 Preston Pascua-Kahookano     Molokai               138-05     124-01  
      FOUL  124-01  119-03         
 22 Nakoa Pauole              SR KSKV                  146-04     117-00  
      FOUL  FOUL  117-00         
 -- Jian Pascual              SR Waiakea               131-08       FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL         
 -- Mosese Felemi             SR Lahainaluna           148-02       FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL          
 -- Jonah Welch               JR KSKV                  139-04       FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL         
 
                    Women - Team Rankings - 3 Events Scored
===============================================================================
    1) Kamehameha Schools Kapalam  19        2) Kaiser high school         14   
    3) Aiea High School            10        4) Leilehua High School        8   
    4) Baldwin                      8        4) Kahuku High School          8   
    4) St Francis                   8        8) Lahainaluna                 6   
    9) Anuenue High School          4        9) Kealakehe                   4   
   11) Hawaii Prep Academy          3       12) Kamehameha Hawaii           1   
 
                     Men - Team Rankings - 3 Events Scored
===============================================================================
    1) Punahou School              36        2) Waianae High School        14   
    3) WAIPAHU HIGH SCHOOL         10        4) Mid Pacific                 8   
    5) Damien Memorial School       6        5) Baldwin                     6   
    7) Kamehameha Maui              4        8) Aiea High School            2   
    8) Island School Voyagers       2       10) Kailua High School          1.50
   10) Lahainaluna                  1.50    12) Campbell High School        1   
   12) Kamehameha Schools Kapalam   1